logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Memovy rozmluvy o životě

Tyto Memovy rozmluvy jsou pokračováním blogu MŠ na iDnes, kde není možné si psát, co má člověk zrovna na srdci a je třeba si pro to žádat souhlas. Budou jak o běhání, tak o tom, co život dal či vzal, co čtu, co dělám, kam se řítím, nebo řítiti chystám nebo taky o tom, co se mi líbí či nelíbí, prostě o všem, co se nehodí psát do článků o běhání či životním stylu, ale vře – řve to ve mně a chce ven :).

Deset běžeckých přikázání

Běžecká poradna
Deset běžeckých přikázání

Následujících deset běžeckých přikázání nejsou žádná dogmata, jsou to jen zkušenosti z desítek tisíc naběhaných kilometrů, zkušenosti, které by vám měly pomoci vytvořit si svůj vlastní svět.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 16.9.2012

Miloš Škorpil, 24. 7. 2020, 38968×

Ženeme se do průšvihu – život v nás

Život kolem nás
Ženeme se do průšvihu – život v nás

Podporovat či ovládat? Naslouchat či prosazovat si svou? Obdivovat či srážet? Bít se či nechat plynout? Sít či sklízet?

Tento článek vyšel na Běžecké škole 17.5.1015

Miloš Škorpil, 22. 7. 2020, 30035×

Filozofie přirozeného běhu, přirozeného života běhu

Život kolem nás
Filozofie přirozeného běhu, přirozeného života běhu

„Hele neštvi, ty vůbec neběžíš, ty jen tak šoupeš nohama, sotva je odlepuješ od země a stejně tě nemůžu dohnat. To není fér, já do toho dávám všechno a výsledkem je, že si připadám jak neschopnej plížil!“.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 8.12.2013

Miloš Škorpil, 12. 7. 2020, 13697×

Když Miloš tančí Zumbu

Crosstraining
Když Miloš tančí Zumbu

Kde by mě v životě napadlo, že já někdy vyrazím na něco jako je Zumba! Ale bylo to v rámci studijních povinností – Ivan Mach mi na otázku, o čem bych měl napsat na Běžecké škole napsal, že v současné době jsou velmi ve fóru ve fitkách tři aerobní aktivity – H.E.A.T. Program, Alpining a Zumba, a jestli bych je tedy neporovnal z hlediska přínosu pro jejich aktivní vyznavače. H.E.A.T. program už vím, co obnáší, a tak jsem vyrazil s Danou na Zumbu :). Co vám budu povídat – připadal jsem si jak tančící hroch.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 23.10.2010

Miloš Škorpil, 3. 7. 2020, 18638×

Děti a lidi v pohybu. Nutnost bez výjimky

Zdravý životní styl
Děti a lidi v pohybu. Nutnost bez výjimky

Popravdě řečeno jsem ze současného stavu pohybu dětí mírně mimo. Nejde o to, jak současné děti vypadají, jaký je jejich celkový fyzický a zdravotní stav, i když po pravdě řečeno, je to hrůza. O to mi ale skutečně nejde, s tím se dá pořád jako u dospělých něco dělat. Mnohem horší je, že mám pocit, že to lidi moc nezajímá. Soudím tak z toho, že když uveřejníme článek o pohybu, sportování dětí, jeho čtenost je mnohem nižší, než když napíšeme o čemkoliv jiném, o článcích o jídle už nemluvě vůbec – to jsou prostě „kasovní" trháky, i tenkrát, když se v nich píše doslova a do písmene o h…, prostě jídlo vládne světu současného člověka a děti, jsou až to poslední, co většinu zajímá!

Tento článek vyšel na Běžecké škole 4.7.2014

Miloš Škorpil, 21. 6. 2020, 13040×

170 kilometrů za 32 hodin napříč Šumavou, sám skoro bez jídla a pití

Pomáhej během
170 kilometrů za 32 hodin napříč Šumavou, sám skoro bez jídla a pití

Pít, pít, pít…, jíst, jíst, jíst… Tenhle požadavek vysílalo mé tělo zhruba od 30. kilometru mého doposud nejtěžšího, ale možná proto i nejkrásnějšího ultratrailu, který jsem kdy absolvoval. Ale i když jsem převážnou část celé trasy měřící 170 kilometrů měl žízeň a hlad, užíval jsem si každý krok i každý pohled na Šumavu, místa, které již od svých patnácti let neskonale miluju a jež mi tak připomíná Slavkovský les, v jehož podhůří nyní žiju.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 18.6.2017

Miloš Škorpil, 20. 6. 2020, 8685×

Kdo je větší maratonec, kdo je větší ultrák?

Běžecká literatura
Kdo je větší maratonec, kdo je větší ultrák?

Nevím, čím jsem si to zasloužil, ale v pondělí jsem se stal svědkem jedné bouřlivé debaty. Byl jsem na večeři s přáteli běžci, MUDr. Flórencem a panem Lórencem. Předmět jejich sporu byl velmi závažný, nerozpakuji se říci: životně důležitý! Přeli se o to, kdo z nich je větší ultrák. Řeknu vám, šla mi z toho hlava kolem. Celé to bylo o to zamotanější, že MUDr. Flórenc se jmenuje Lorenc a pan Lórenc zase Florenc. Pak se mi divte, že jsem občas nevěděl, která bije.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 13.1.2012

Miloš Škorpil, 16. 6. 2020, 15052×

Běžel jsem i na nejvyšší horu světa

Zdravý životní styl
Běžel jsem i na nejvyšší horu světa

Běhá ultra dlouhé tratě. Je držitelem mnoha cenných medailí a běžeckým rekordmanem. Zakladatelem běžecké školy, poradcem, lektorem a nadšeným propagátorem běhu a zdravého životního stylu. Miloš Škorpil, jedna z nejvýraznějších osobností českého běhu, sportovec podávající mimořádné výkony, libující si v posouvání jejich hranic.

bezeckaskola. cz, 15. 6. 2020, 3659×

Parta maraton. Nahlédnutí pod povrch, o čem všem to vlastně bylo a je? Tréninkové plány, podle kterých se Parta na maraton připravovala

Život kolem nás
Parta maraton. Nahlédnutí pod povrch, o čem všem to vlastně bylo a je? Tréninkové plány, podle kterých se Parta na maraton připravovala

Osm měsíců, které se nesmazatelným způsobem zapsaly do životů Katky Drexler, Katky Krucké, Magdy Kůtkové, Zdeňka Drexlera, Davida Šaška, Josefa Formánka, mého – a jak čtu ohlasy pod odvysílání celého seriálu, tak i desítek a stovek lidí, kteří jej sledovali a s netrpělivostí sedali týden co týden před dvaadvacátou hodinou před televizní obrazovku a ladili ČT1.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 30.6.2016

Miloš Škorpil, 14. 6. 2020, 31244×

Příběh dvou stromů, které se staly jedním

Život kolem nás
Příběh dvou stromů, které se staly jedním

„K narozeninám i nadcházející svatbě přeji Tobě i Tvé nastávající paní hodně Božího požehnání. Ať Vás neopouští. Tímto se uklidňují vody mezi fanynkami a už si půjdou po krku jen na závodech“. Tohle přání jsem zatím vyhodnotil jako nejlepší, protože mě potěšilo, zároveň velmi pobavilo a taky proto, že od odesilatelky bych takový nadhled nečekal. Bohunko dík, ty se nezdáš!

Tento článek vyšel na Běžecké škole 11.9.2012

Miloš Škorpil, 7. 6. 2020, 19466×

Běh, chůze, pohyb. Léky na moderní dobu, léky na civilizační nemoci

Život kolem nás
Běh, chůze, pohyb. Léky na moderní dobu, léky na civilizační nemoci

Přibývá rakoviny, obezity, diabetu, infarktů, facek, tvrdých ran pěstí, podvodů. Člověk aby se pomalu bál vystrčit nos, aby něco nechytil, aby jednu nechytil, aby nezkrachoval dřív, než si vůbec něco začal.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 6.2.2014

Miloš Škorpil, 28. 5. 2020, 18147×

Běh a bolest

Život kolem nás
Běh a bolest

Duchovní rozměr běhu se přede mnou rozprostře ve chvíli, kdy obuji boty a vyběhnu si, jen tak sám. Duchovní rozměr bolesti zachytím v okamžiku, kdy mi druhý nechá nahlédnout do svého života.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 25.1.2014

Miloš Škorpil, 25. 5. 2020, 17939×

Žijte zdravě, jde to hravě. Každý má právo na ŽIVOT!

Zdravý životní styl
Žijte zdravě, jde to hravě. Každý má právo na ŽIVOT!

Jsi „ovčanem" nebo občanem? Pokud občanem, tak se nenech oblbovat vším, co se ti předesílá jako zdravé! S dovolením jsem si vypůjčil (tedy neptal jsem se jej, ale věřím, že mi jej na chvilku půjčí) slovo „ovčan" od jednoho z našich největších odborníků na výživu Dr. Petra Fořta. Předesílám raději dopředu, že s Petrem Fořtem jsem ohledně výživy sváděl tuhé boje, ale potěšil mě, když „na stará kolena" dokázal přiznat, že se mýlil a stal se zastáncem opravdu zdravé výživy – zdravého životního stylu.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 14.6.2015

Miloš Škorpil, 19. 5. 2020, 11902×

Běž a staň se člověkem

Život kolem nás
Běž a staň se člověkem

Jdi – běž k lidem a staň se člověkem. Možná vám tahle krátká věta něco připomene. Jak by také ne, když jsme jí, jeden každý z nás, vypravováni na svět, ve chvíli, kdy náš duch splyne s právě oplodněným vajíčkem. Tenhle příběh je starší , než si kdo z nás pamatuje a datuje se od chvíle, kdy planetu Zemi obšťastnil svou přítomností první člověk. Jestli to byl Adam, to už se asi nedozvíme, i když kdo ví, třeba se někdo z nás při pouti vedoucí jeho předchozími životy zpět najednou objeví v těle Adama. To pak teprve nastane šrumec.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 13.3.2011

Miloš Škorpil, 3. 5. 2020, 12824×

Vyběhněte, jako byste nikdy nepřestali běžet. Vyběhněte, jako byste měli křídla.

Život kolem nás
Vyběhněte, jako byste nikdy nepřestali běžet. Vyběhněte, jako byste měli křídla.

Pravý čas, kdy by měl člověk začít běhat, neexistuje. Tedy ne v tom smyslu, že: začnu běhat až na to bude vhodná chvíle, budu mít na to čas, budu mít veškeré vybavení na běhání pohromadě, shodím xx kilogramů. PRAVÝ ČAS VYBĚHNOUT JE PRÁVĚ TEĎ!, bez toho všeho, čím si omlouváme, že ještě začít běhat nemůžeme.

#rozdychejto s Běhej lesy 3000. Dnes je poslední den, kdy tím můžeš pomoci plicním oddělením regionálních nemocnic.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 29.12.2011

Miloš Škorpil, 30. 4. 2020, 19303×

Běžecká škola krok za krokem – díl třetí. Jak jsem začal běhat a cvičit, aneb co nenajdete v knize Škorpilova škola běhu, ale bez čeho by nevznikla

Začínáme s během
Běžecká škola krok za krokem – díl třetí. Jak jsem začal běhat a cvičit, aneb co nenajdete v knize Škorpilova škola běhu, ale bez čeho by nevznikla

V době, kdy jsem začal běhat, jsem začal i cvičit. Bylo mi jedenáct let, byl jsem neposedné dítě, dnes bych byl nejspíše označen za „hyperaktivního“. Prostě už tehdy jsem měl rád pohyb ve všech jeho podobách. To mi zůstalo dodnes a jsem přesvědčen, že to je nejlepší způsob, jak se udržet fyzicky aktivní do pozdního věku, bez ohledu na to, kdy s hýbáním začnete. Prostě proto, že ZMĚNA JE ŽIVOT!

Tento článek vyšel na Běžecké škole 23.11.2014

Miloš Škorpil, 27. 4. 2020, 16009×

Když nemůžeš zpomalit, jsi šnek, ale neboj, brzo mu to nandáš

Začínáme s během
Když nemůžeš zpomalit, jsi šnek, ale neboj, brzo mu to nandáš

S probouzejícím se jarem nevylézají jen šneci, ale začínají buď opět, nebo úplně poprvé vybíhat ti, kdo přes zimu spali a zjistili, že všichni a všechno kolem nich běží nějak rychleji. Chtěli by ten ujíždějící vlak co nejrychleji chytit, ale nakonec jim zbude jen smutný pohled na poslední vagón, mizející v dáli a tak nějak nedobrý svíravý pocit v oblasti žaludku. A aby to nebylo málo, všimnou si, že je začíná předbíhat kolem se sunoucí šnek.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 11.4.2015

Miloš Škorpil, 24. 4. 2020, 14506×

ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH

Běh – můj život
ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH

„Člověk je tak silný, že dokáže uskutečnit své sny, nesmí to však nikdy dělat na úkor jiných. Sdílené štěstí se násobí počtem těch, kdo ho sdílí s námi a sdílený smutek se umenšuje počtem těch, kdož ho s námi prožívají.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 26.12.2010

Miloš Škorpil, 22. 4. 2020, 12900×

Mistr světa amoleta

Začínáme s během
Mistr světa amoleta

Jednou jsi mistr světa, podruhé jsi amoleta. Ber to sportovně – změna je život. Stát se z mistra světa amoletou není vůbec žádný problém.

Miloš Škorpil, 21. 4. 2020, 1596×

Schází nám umění žít – nežijeme, přežíváme v honbě za čím, za kým…

Život kolem nás
Schází nám umění žít – nežijeme, přežíváme v honbě za čím, za kým…

Po letech jsem se rozhodl, že znovu vydám svou první knížku. Vyšla dvakrát a dvakrát byla zcela rozebrána a navíc se od té doby žádná podobná na trhu neobjevila, tak proč jí nedat nový kabát, doplnit o věci, které jsem se za posledních deset let naučil a nejít s ní znovu na trh?

Tento článek vyšel na Běžecké škole 17.11.2011

Miloš Škorpil, 20. 4. 2020, 19783×

Jarní probouzení ve svátečním hávu

Život kolem nás
Jarní probouzení ve svátečním hávu

Zase nastal čas přezouvání střevíčků. Vyzouváme zimní bufy a nazouváme letní sandály. I Drak se dočkal svých letních koleček. Než mu však byly nazuty, bylo třeba jej na pár hodit odstavit do servisu, což byla možnost znovu si s Martinem vyrazit do Jizerských hor. Poučen z loňského podzimu, kdy nás přepadla mlha a hlavně první sníh, jsem si tentokrát nazul vhodnější botky. Bohužel neměly v sobě zabudován motorek ani brzdu, takže vydrápat se na nejvyšší vrchol Jizerských hor – Smrk a pak se proklouzat cestou necestou po četných úbočích jsem musel sám a Martinovi v patách.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 24.4.2011

Miloš Škorpil, 17. 4. 2020, 18637×

Běž a staň se člověkem

Běžecká literatura
Běž a staň se člověkem

Bibli zná, nebo o ní alespoň něco ví, každý člověk. O běžecké bibli – Born To Run- minimálně slyšel každý běžec. Bible říká: „Na počátku bylo slovo“, běžecká bible, kromě jiného, říká: „Na počátku byl králík“. Tedy ne náš známý ing. Králik, který stál, tedy spíš poskakoval u prvního popisu běžeckého stylu, který Pyjár nazval „Hurvajz" a který většinou okupuje stránky Běžecké školy v sobotu. Tento týden však je zalezlý někde ve své noře, tak ho vytáhnu na světlo světa alespoň tím, že vám popíšu, jak to vlastně s tím objevem, že člověk byl zrozen k běhu, bylo.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 17.2.2012

Miloš Škorpil, 8. 4. 2020, 32150×

Jak nejdřív Mozek donutil Tělo a Duši postavit se na zadní a pak je posadil na zadek

Život kolem nás
Jak nejdřív Mozek donutil Tělo a Duši postavit se na zadní a pak je posadil na zadek

Žili a po světě běhali tři bratři: Tělo, Duše, Mozek. Nejstarší z nich byl Duše – od nepaměti velel a byl mladším bratrům oporou a to až do doby, než si Tělo usmyslel, že ho už nebaví lézt po stromech, živit se jen hmyzem, larvami, semeny, oříšky, kořínky, ovocem, že by to chtělo dát i kus masa. K tomu masu mu mohla však pomoci jen velká změna a souhlas Duše a Mozku.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 12.4.2013

Miloš Škorpil, 5. 4. 2020, 11786×

Všechno jsme opsali a opisujeme od přírody

Život kolem nás
Všechno jsme opsali a opisujeme od přírody

Velmi zjednodušeně by se dalo říci: Člověk všechno opsal od přírody, sám od sebe nic nevymyslel. A je zcela jedno, o jakém předmětu člověčího podnikání bychom dali řeč. Uvědomil jsem si to opět, když jsme si ráno skypovali s Martinem ohledně syndromu neklidných nohou.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 1.5.2011

Miloš Škorpil, 3. 4. 2020, 16275×

Lamaismus není lámaismus

Běžecká literatura
Lamaismus není lámaismus

Lamaismus – Tibetská podoba buddhismu je pravým opakem lámaismu – snaha člověka někoho lámat k obrazu svému, jinak též utvářet k obrazu svému, zkráceně – budeš dělat, co ti řeknu. Zatímco lamaismus je tu jen nějakých 17 století, lámaismus je zde od samého počátku, přesněji od časů, kdy na počátku bylo slovo.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 19.2.2011

Miloš Škorpil, 27. 3. 2020, 21520×

Otevření jak údolí – neproniknutelní jak kalná voda

Běžecká literatura
Otevření jak údolí – neproniknutelní jak kalná voda

Kdože je takovým tvorem, který by rád působil na druhé jako otevřené údolí a přitom na ně působí jak kalná voda? Podle všech indicií je takovýmto zvířetem na celé zemi zvíře jediné – člověk. Až zase vyběhnete na svou dlouhou trasu vedoucí přírodou, popřemýšlejte o tom.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 3.10.2009 a je stále aktuální :)

Miloš Škorpil, 15. 3. 2020, 17816×

Jaro, léto, podzim, zima v životě člověka a životě běžce

Běžecký trénink
Jaro, léto, podzim, zima v životě člověka a životě běžce

Nic nevypovídá o našem životě víc, než to, co během něj činíme. Nejlepší pak je, když i přes všechny chyby, které během něj uděláme, si můžeme na konci každého dne říci: Díky za něj!

Tento článek vyšel na Běžecké škole v den, kdy spatřila světlo světa a sice 5.3.2009

Miloš Škorpil, 1. 3. 2020, 21535×

Gaučový démon a jeho zlý „běžecký" sen

Život kolem nás
Gaučový démon a jeho zlý „běžecký" sen

Zima, to je takový čas účtování a tak jsem se dnes rozhodl zúčtovat s během. Venku je, že bys mě ven nevyhnal, náladu mám už od rána pod psa. Nechce se mi nic dělat a jediné na co myslím je, že si natáhnu teplé fusekle a půjdu zalehnout na divan. Ale nedá mi to a zasedám ke klávesnici, protože jsem se rozhodl zúčtovat s během a běháním vůbec. Vždyť kdo by se ještě v dnešní době chtěl přemisťovat tím, že bude dávat v rychlém sledu jednu nohu před druhou? Ještě bych se přerazil.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 20.2.2013

Miloš Škorpil, 9. 2. 2020, 14834×

Vánoční zamyšlení o poběhání, pobíhání, komunitě, klidu a míru

Život kolem nás
Vánoční zamyšlení o poběhání, pobíhání, komunitě, klidu a míru

Lidi, a těmi jsou i běžci a běžkyně, by měli o Vánocích být co nejvíce se svými blízkými. Samozřejmě bychom měli být se svými blízkými co nejvíc i ve dny všední, ale když v těch se nám to nedaří, tak o Vánocích bychom si ten čas udělat měli. Proto v tyto dny mám radost, když je přístupů na stránkách co nejméně, neboť to znamená, že lidi nejsou sami, tudíž nemají potřebu trajdat po netu.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 24.12.2014

Miloš Škorpil, 25. 12. 2019, 9404×

Absolutní blaho (TAO)

Běžecká literatura
Absolutní blaho (TAO)

Začetl jsem se do jedné knížky, zabořil do ní čumák a jen slintal další a další slova. V okamžiku jsem se cítil naprosto cool, ready a happy. Jakže se ta knížka, co mě tak vzala, jmenovala? Teda jmenuje, protože jsem si jistý, že hned tak z povrchu světa nezmizí. Jmenuje se: „Kašli na to! Uleví se ti." Napsal jí John C. Parkin a vydalo nakladatelství Eugenika. Tahle knížka určitě nepotřebuje žádnou reklamu, rozhodně si ale zaslouží, aby o ní člověk věděl. Nejlíp ale bude, když vám z ní něco opíšu, protože jakákoliv slova, kterými bych se jí snažil doporučit, by byla naprostým odvárkem…

Tento článek vyšel na běžecké škole 22.12.2009

Miloš Škorpil, 24. 12. 2019, 24169×

Svět podle nás

Život kolem nás
Svět podle nás

„Co já sám zmůžu?" nejčastější výmluva, kterou použijeme sami pro sebe ve chvíli, když dostaneme nápad, jak „změnit svět" a cítíme, že bychom jej měli realizovat. Zároveň však již „vidíme“, co vše budeme muset pro jeho uskutečnění udělat – obětovat. A také „vidíme“, jak proti nám stojí hradba těch, kterým nebude náš nápad po chuti.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 22. 12. 2012

Miloš Škorpil, 14. 12. 2019, 20983×

Advent, čas k zastavení, čas k zamyšlení

Život kolem nás
Advent, čas k zastavení, čas k zamyšlení

Ve čtvrtek mi Dana přes fb napsala: „Děkuju, můj muži:)“. Hned pod tím byl průvodní text ke sdílenému obrázku: „Nebojte se začít dělat, co neumíte. Amatéři postavili Noemovu archu, profesionálové Titanic“.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 1.12.2012

Miloš Škorpil, 8. 12. 2019, 20676×

Běhání nejen ve dvou

Běhání ve dvou
Běhání nejen ve dvou

Tak prý máme s Danou napsat knížku „Běhání nejen ve dvou“. Co napsat, my už na ní máme v šuplíku dva a půl roku smlouvu a pořád jsme se nějak nedohodli (myslím tím s Danou, nakladatel má jasno), o čem by vlastně ta knížka měla být, jestli vůbec má smysl něco takového psát a bude to někdo číst?

Tento článek vyšel na běžecké škole 9.12.2016 a už jsme jí začali psát :)

Miloš Škorpil, 3. 12. 2019, 8592×

Běhání je požehnání

Život kolem nás
Běhání je požehnání

Běhání je požehnání. Běhání je způsob, jak přiblížit své bytí životu v harmonii. Běhání je způsob, jak udržet náš život v přímé linii s životem na Zemi od jeho počátku. Tak, jak se vyvíjel člověk jako druh, měnil se i způsob, jak se člověk pohyboval, až to dospělo do stádia, kdy se málem přestal pohybovat vůbec. Běhání je tedy i způsob, jak se naučit znovu smysluplně a v souladu s pozemskými zákony hýbat a znovu se stát součástí přírody a universa.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 16.12.2012

Miloš Škorpil, 1. 12. 2019, 23629×

Co vám nikdy nikdo neřekl o běhání

Život kolem nás
Co vám nikdy nikdo neřekl o běhání

Běhání je v současné době určitým způsobem modlou. Můžete si přečíst, komu všemu běh a běhání pomohlo a jak. Bez problémů dáte dohromady 42 a více důvodů, proč běhat, proč lidé běhají a co jim to dává. Existuje ještě něco v době informačních technologií, co by někdo o běhání nenapsal nebo neřekl?

Tento článek vyšel na Běžecké škole 7.1.2014

Miloš Škorpil, 24. 11. 2019, 13321×

Co celý život hledám

Život kolem nás
Co celý život hledám

Žijeme vedle sebe jako životní partneři, "bezstarostní a šťastní", ale nenaplnění. Bezstarostně a šťastně působíme jako pár na lidi kolem nás. Bezstarostně a šťastně působíme jeden na druhého, přestože víme, že k úplnému štěstí ještě cosi chybí. Cosi, co neumíme definovat, možná cosi, co nechceme definovat, abychom se/to nemuseli konfrontovat se svým životním partnerem, neboť jej nechceme ranit nebo jej nechceme ztratit – a proto jej možná nakonec ztratíme.

Miloš Škorpil, 10. 11. 2019, 45004×

ČLOVĚČE, VSTAŇ ZE SVÉHO GAUČE A ZAČNI SI PLNIT SVÉ SNY – TO DÍTĚ JE STÁLE V TOBĚ!

Život kolem nás
ČLOVĚČE, VSTAŇ ZE SVÉHO GAUČE A ZAČNI SI PLNIT SVÉ SNY – TO DÍTĚ JE STÁLE V TOBĚ!

Nikdy není pozdě se začít hýbat! To platí úplně pro všechny bez rozdílu a vůbec nezáleží na tom, jak dlouho už to nedělali, nebo zdali to v životě vůbec někdy dělali. Jde jen o to, zvolit na začátku správnou intenzitu zátěže.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 11.10.2012

Miloš Škorpil, 9. 11. 2019, 17636×

Nikdo nedohlédne dál než Vy

Život kolem nás
Nikdo nedohlédne dál než Vy

Existují různé pohledy nahlédnutí Našeho nitra. Člověk do něj může nahlížet sám nebo zprostředkovaně za pomoci různých průvodců. Nikdo však nenahlédne dál, než nahlédnete sami a je zcela lhostejné, jestli se hlubšímu pohledu bráníte z obavy, abyste se o sobě Něco nedozvěděli, či prostě v danou chvíli ještě hlouběji nahlédnout neumíte, či prostě proto, že na hlubší pohled nejste dosud (životem) připraveni.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 14.10.2011

Miloš Škorpil, 28. 10. 2019, 20987×

Běžec bacilonosič

Běh – můj život
Běžec bacilonosič

„Proč to děláš?" Častá otázka, těch, kteří nedovedou pochopit, že děláte něco, protože prostě musíte, protože jinak, jinak byste to nebyli Vy – nebylo by nic…
Děláte to, protože kvůli tomu jste přišli na svět, je to vaše cesta – váš cil…
Dneska vám převyprávím příběh začátků Běžecké školy, mnozí jistě pochopí, a ti co ne, tak ti možná pochopí později, a když ne, tak jim prostě není a nebude dáno :)…, svět se kvůli tomu nezastaví, země a slunce se nepřestanou točit, voda nepřestane téct, kytky kvést, ptáci létat a vzduch proudit…

Tento článek vyšel na Běžecké škole 14.11.2009

Miloš Škorpil, 27. 10. 2019, 25640×

Znovu se učíme běhat

Zdravý životní styl
Znovu se učíme běhat

Jako dětem je nám běhání vlastní do doby, než nám ho zprotiví škola, a v dospělosti se k němu musíme složitě vracet. Podobné historky poslouchá náš největší propagátor běhu Miloš Škorpil prakticky denně. Pak jsme schopní si vzít i prášek proti bolesti a utrácet za sportovní výživu, abychom mohli zdolávat vysoké cíle v podobě maratonu.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 27.5.2017

Eva Fryšarová, 8. 10. 2019, 4635×

Na běh musíte jako na lásku, nesmíte na něj moc tlačit, ale musíte umět i dupnout

Život kolem nás
Na běh musíte jako na lásku, nesmíte na něj moc tlačit, ale musíte umět i dupnout

Kdy už to přijde, kdy už budu konečně zažívat ty fantastické pocity při běhu, o kterých se tak mluví, o kterých se tak píše. Kdy už se konečně objeví ten můj princ, ta moje princezna, kde se sakra fláká, copak nevidí, jak toužebně ji/jeho vyhlížím a čekám, až se objeví?

Tento článek vyšel na Běžecké škole 15.3.2014

Miloš Škorpil, 6. 10. 2019, 17649×

Život bez běhu – běh po životě

Běh – můj život
Život bez běhu – běh po životě

Hodnotu mnohých věcí doceníme až tehdy, přijdeme-li o ně!

Miloš Škorpil, 5. 9. 2019, 3830×

Běh je neustálé znovu rození se

Běžecká poradna
Běh je neustálé znovu rození se

Září, měsíc, kdy nezáří jen slunce na obloze, ale procházeje pod korunami listnatých stromů má člověk dojem, že září celý svět. Sluneční paprsky prosvětlují zlatavé listí, na němž jsou patrné tmavé linie žebroví, kterým od jara proudila do listů mana – síla, energie a voda, již stromy čerpaly za pomoci kořenů z pramáti země. Období listí končí, nekončí však život – o tom již dávno víme, že je věčný. Listy se loučí se životem v plné nádheře, v nejlepší formě, měli bychom si vzít z nich příklad a ve chvíli, kdy nás něco opouští, nepodléhat smutku, ale nasadit všechny síly, abychom život oslavili.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 21.9.2010

Miloš Škorpil, 1. 9. 2019, 19524×

Podzim začíná – což dát si takhle očistnou túru?

Běžecká literatura
Podzim začíná – což dát si takhle očistnou túru?

Ne, nepopletl jsem si písmenka a nechtěl napsat očistnou kúru, anýbrž očistnou túru. Že jste o tom ještě nikdy neslyšeli? A co má být? Já taky ne. Ale úplná hloupost to určitě není, vždyť očistnou túrou může být klidně i očistná kúra, záleží na tom, jak ji celou pojmeme.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 21.9.2011

Miloš Škorpil, 30. 8. 2019, 17015×

Jaké je poselství běhu

Běh – můj život
Jaké je poselství běhu

V poslední době se objevilo v různých časopisech několik článků o tom, jaký je běh skvělý business. Otázkou je, jestli právě tohle není vrchol běžeckého boomu? Proč si to myslím? Protože už to přestává být o běhu, ale jen a jen o prachách.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 20.8.2015

Miloš Škorpil, 28. 8. 2019, 10694×

O hledání studny

Běžecký trénink
O hledání studny

Asi jste ten příběh už četli. Je to pořád stejná historie. Člověk hledající studnu. Začne kopat na jednom místě, dokope se tři sáhy pod zem, nic. Začne kopat jinde, dokope se tří sáhů a zase nic. Opět popojde o kus dál a začne znovu, znovu tři sáhy a hovňajs – tedy zase nic. Prostě ať kopne, kam kopne, všude se zastaví po třetím sáhu a stále stejné nic. Pak se vrátí k první jámě, jednou kopne a voda začne tryskat.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 31.10.2009

Miloš Škorpil, 25. 8. 2019, 19024×

Jsme to, co jsme ze sebe udělali. Kdo moc jí a nehýbá se, je tlustý, kdo se odmítá hýbat, je nemocný

Život kolem nás
Jsme to, co jsme ze sebe udělali. Kdo moc jí a nehýbá se, je tlustý, kdo se odmítá hýbat, je nemocný

Kdyby člověk nebyl líný, jedl jen to, co si uvaří, uvaří si jen to, co si sám nakoupil, nakoupil si jen suroviny a nikoliv polotovary, zmizela nebo minimálně by ubyla spousta nemocných, jejichž počty dnes medicíně přerůstají přes hlavu.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 14.12.2014

Miloš Škorpil, 13. 8. 2019, 15041×

O porážkách vedoucích k vítězství a vítězstvích vedoucích k porážkám – prostě o životě

Běžecká literatura
O porážkách vedoucích k vítězství a vítězstvích vedoucích k porážkám – prostě o životě

O tom, že je lepší prohrát, než vyhrát, jsem se přesvědčil již na počátku své běžecké kariéry. Svůj první závod – okresní přebor – jsem vyhrál, na druhý – krajský přebor – jsem přijel jako namyšlenej frajer, okouknul soupeře a suše prohlásil: „Z nich na mě nikdo nemá!" Skončil jsem druhý, ale od konce:-) a tehdy se začala psát historie běhu, nejen mého, ale i těch, které jsem pak, už takto nutně natlučený a poučený, k běhu přitáhl:-).

Tento článek vyšel na Běžecké škole 3.5.2015

Miloš Škorpil, 10. 8. 2019, 18661×

Pochutnat si na jídle není hřích

Běžecká strava
Pochutnat si na jídle není hřích

Pochutnat si na dobrém jídle či pití jen pro jeho chuť a proto, že nám poskytuje až smyslnou rozkoš, pomilovat se s partnerem, aniž by produktem našeho milování bylo zplození nového života, užít si vzrušení z letu či pádu, užít si vzrušení z běhu, jízdy na kole, plavání, přečíst si knížku, která mě obohatí… prostě dělat věci proto, že MĚ uspokojují a naplňují, není hřích a tak bychom si neměli vyčítat, když je provedeme.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 28.8.2011

Miloš Škorpil, 4. 8. 2019, 21358×

Sezení na zadku. Nejdelší a nejbolestivější způsob sebevraždy

Zdravý životní styl
Sezení na zadku. Nejdelší a nejbolestivější způsob sebevraždy

Jeden by řekl, že člověk je největší srab z celé živočišné říše, jak se chrání proti všem nebezpečím, která na něj v životě číhají. Rád se chlubí logickým uvažováním, prý je to něco, co jej staví nad ostatní živé tvory, co jich po světě leze, běhá, plave či létá. Ať mi ale nějaký z těch „chytráků" vysvětlí, co je logické na tom, že se ten srab odhodlal spáchat nejhromadnější a při tom nejdelší a nejbolestivější způsob sebevraždy, jaký svět zná.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 26.8.2014

Miloš Škorpil, 3. 8. 2019, 20971×

Jak člověk prozřel a objevil duchovno

Život kolem nás
Jak člověk prozřel a objevil duchovno

Od nepaměti se člověk pídil po všem, co neznal, co nechápal, čemu nerozuměl. Seděl pod stromem a najednou „duc ho“, dostal jablkem do kebule a objevil gravitační zákon. To byl však pouhý začátek toho, co jej ještě mělo prostřednictvím rány do hlavy potkat.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 12.7.2013

Miloš Škorpil, 2. 8. 2019, 13851×

Běžím do nitra země a sebe sama

Běh – můj život
Běžím do nitra země a sebe sama

Když přijíždím na "západ" v době ranních mlh a rostoucích hub, dýchne na mě něco velmi křehkého, subtilního, vonícího sladce i hořce zároveň, co má v sobě světlo slunce prorážejícího studené mraky, barvy podzimního listí, barvy krvavých jeřabin a schnoucí trávy, černou barvu kontur kmenů a větví stromů, dýchne na mě v celé své ryzosti vůně ZEMĚ.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 1.12.2013

Miloš Škorpil, 25. 7. 2019, 15788×

Běh v nás probouzí to nejlepší a učí nás naslouchat, vidět, slyšet a konat

Běh – můj život
Běh v nás probouzí to nejlepší a učí nás naslouchat, vidět, slyšet a konat

Nedávno jsem se zamýšlel nad tím, proč vlastně běhám. Je to i proto, že při běhu poznávám spoustu lidiček, kteří se projevují naprosto jinak než lidé uzavření ve čtyřech zdech. Možná to zprvu tak sami necítí, ale čím déle běhají, tím více se stávají sami sebou, což jiným může připadat, že se zbláznili, nebo taky že se z nich stávají egoističtí sobci.

Tento článek vyšel 7.3.2010, v den ročního výročí spuštění stránek Běžecké školy

Miloš Škorpil, 3. 7. 2019, 14671×

Musíš být vítěz – zabíjí naši dětskou duši

Děti a sport
Musíš být vítěz – zabíjí naši dětskou duši

Od malinka slýcháme : „Musíš být vítěz, musíš být nejlepší, musíš se víc snažit, abys vyhrál, abys měl lepší známky“, postupem let se požadavky stupňují, „musíš se snažit, abys více vydělal, abychom si mohli pořídit lepší bydlení, měli lepší auto, mohli jet na lepší dovolenou …“. Není divu, že to v lidech zabíjí duši, nejhorší na tom je, že tím je zabíjena dětská duše ještě dříve, než se může rozlétnout a poznat, proč na tento svět přišla. Není divu, že už od dětských let nevíme, co si s životem počít a to se pak s námi táhne do té doby, než řekneme: „A DOST, TOHLE TEDY OPRAVDU NECHCI, PROTO JSEM SE NENARODIL/NENARODILA!“

Tento článek vyšel na Běžecké škole 8.11.2010

Miloš Škorpil, 2. 7. 2019, 19316×

Maratonec zrozený v den výročí bitvy u Marathonu

Běh – můj život
Maratonec zrozený v den výročí bitvy u Marathonu

Já za to nemůžu. Já za to fakt nemůžu, chtělo se mi zakřičet ve chvíli, kdy jsem včera dostal velmi výjimečný dárek v podobě krátkého e-mailu: „Co se stalo 12. září? Kromě toho, že se v roce 1954 narodil jeden ultramaratonec, tak v roce 490 před naším letopočtem vznikl maraton.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 1.5.2012

Miloš Škorpil, 5. 5. 2019, 15262×

Proč člověk běhá?

Běh – můj život
Proč člověk běhá?

Je tisíc důvodů, proč člověk běhá, přitom by samozřejmě stačil jen jeden – protože mu pohyb dělá dobře a to bez ohledu na to, jestli se mu běhat chce, nebo ho k tomu něco pudí. Už jste se někdy vážně zamysleli nad tím, proč vlastně běháte?

Tento článek vyšel na Běžecké škole 12.2.2010

Miloš Škorpil, 14. 4. 2019, 20272×

Krácení kraso (krato) chvíle

Běžecká literatura
Krácení kraso (krato) chvíle

Je s podivem, jakou rozporuplnou bytostí člověk je. Neustále se mu nedostává času, ale dost často ho slyšíte, že si krátí dlouhou chvíli. Třeba čtením, psaním, poslechem hudby, vycházkou, sportem – to jsou ta bohulibější krácení. On si jí ale krátí i telefonováním s kdekým, díváním na televizi na kdeco, surfováním po internetu, hraním her na počítači a v nejhorších případech pařbou, přežíráním se anebo hrou na automatech. Fakt, nejsme my trošku trhlí?

Tento článek vyšel na Běžecké škole 26. 12. 2009

Miloš Škorpil, 31. 12. 2018, 17530×

Běh za Štědrodenními světluškami

Běžecká literatura
Běh za Štědrodenními světluškami

Broučci, ale i brouci jsou zalezlí hluboko pod zemí, navrch je kryje vysoká vrstva sněhu (tedy alespoň v mých vzpomínkách), ale i tak vybíhám na svůj běh za Štědrodenními světluškami. Vybíhám ve velmi brzkém ránu, kdy i všichni lidičkové jsou zalezlí pod duchnami, spokojeně oddychujíce dosnívají své Štědrodenní sny. Pod nohama mi pochrupává bělostný sníh, tu a tam rozsvěcují první lidské světlušky své lucerničky.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 21.12.2010

Miloš Škorpil, 24. 12. 2018, 13786×

Život člověka na pomezí

Život kolem nás
Život člověka na pomezí

Člověk je tvor žijící na pomezích. V prvním případě jde o pomezí mezi touhou být součástí Velkého celku a touhou být Tvůrcem. Ve druhém případě jde o život na hranicích. Ve třetím případě jde o život na pomezí společnosti, přičemž zde může být důvodem nepřizpůsobivost, snaha ovládat i snaha nebýt ovcí.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 9.12.2012

Miloš Škorpil, 9. 12. 2018, 17165×

Hubnutí – zákeřná nemoc, která jednou vyhubí lidstvo aneb hubnutí do úplného zblbnutí

Běžecká strava
Hubnutí – zákeřná nemoc, která jednou vyhubí lidstvo aneb hubnutí do úplného zblbnutí

Člověk se bojí všeho neznámého, bojuje s různými nemocemi. S těmi, které tu jsou s ním na Zemi po celou dobu, jen je dříve neuměl pojmenovat, i s těmi, které umí pojmenovat již dávno, ale proti nimž doposud nenašel lék, nebo lék našel, ale ony nějak zmutovaly a boj začíná znovu. Přitom největším nebezpečím pro člověka je HUBNUTÍ.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 1. 10. 2011

Miloš Škorpil, 11. 11. 2018, 49555×

Návrat pokojného bojovníka

Běžecká literatura
Návrat pokojného bojovníka

Všechno je, jak má být. Všechno bude dobré. Není žádná cesta vedoucí k vnitřnímu klidu; klid sám je touto cestou. Není žádná cesta vedoucí ke štěstí; štěstí je samo touto cestou. Není žádná cesta vedoucí k lásce; láska sama je touto cestou. – Dan Millman

Tento článek vyšel na Běžecké škole 26.11.2011

Miloš Škorpil, 14. 10. 2018, 20456×

Běh jako pouť a cesta

Život kolem nás
Běh jako pouť a cesta

Nejspíš to začínáte pociťovat sami na sobě, ostatně jinak byste nezavítali na stránky Běžecké školy, či se nezajímali o věci spojené s během a běháním. O čem mluvím? Nabízelo se přidat ještě – když mluvím o běhání, ale to už použil Haruki Murakami jako název pro svou knihu, která je spíš o něm, o jeho běhání, já mám nyní na mysli běhání jako:

Tento článek vyšel na Běžecké škole 15.9.2011

Miloš Škorpil, 7. 10. 2018, 22128×

Běžím podzimním dnem do tajemných koutů sebe i života země

Běh – můj život
Běžím podzimním dnem do tajemných koutů sebe i života země

Běžím, proplétám se mezi kapkami deště, které se v hustých provazcích snášejí k zemi. Běžím podzimním dnem, cítím, jak mi v tepnách tepe život, jak mi tepnami proudí život. Běžím a vnímám, jak mými nervy přicházejí povely – udělej další krok a další a další a další… Běžím a vnímám, jak se mé tělo raduje z kontaktu s teplým, vlahým vzduchem. Zrovna tak se ale raduje, když je v kontaktu se vzduchem suchým a mrazivým. Pohlédnu-li před sebe, vidím to, co vidím a zároveň jako za závojem z mlhy vidím, co chci vidět. Co je skutečné, co je vysněné, co je moje fantazie, co je fata morgana? Co tu bylo dřív? Myšlenka – představa nebo skutečný vjem?

Tento článek vyšel na Běžecké škole 19.10.2015

Miloš Škorpil, 30. 9. 2018, 9550×

Únavový syndrom – práce, stres, sedění na zadku, místo kvalitního jídla náhražky

Život kolem nás
Únavový syndrom – práce, stres, sedění na zadku, místo kvalitního jídla náhražky

Příčiny, proč na vás lehne únavový syndrom, jsou docela zajímavé, zejména ta třetí, tedy sedění na zadku. Jeden by řekl, že když člověk sedí celé dny na zadku, nemá být z čeho unavený. Je to další z paradoxů života, který má zcela prozaické důvody – tělu schází kyslík a pak ještě tělo nemá jak rozvést po těle energii a stavební látky neboť se zužuje jeho krevní řečiště.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 18.11.2012

Miloš Škorpil, 24. 9. 2018, 16886×

Běh je stav blaženosti. Smrt je stav blaženosti.

Život kolem nás
Běh je stav blaženosti. Smrt je stav blaženosti.

Běh je stav, kdy tělo nepodléhá diktátu mysli, tedy v případě, že jej mysl neznásilní! Běh je stav, kdy jsme v přímém spojení s duší, stejně jako ve spánku, proto když končíme svůj běh, jsme nabiti energií a štěstím.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 28.10.2012

Miloš Škorpil, 21. 9. 2018, 16904×

O mistrech, vědcích a o PRDU :)

Běžecká literatura
O mistrech, vědcích a o PRDU :)

Mistr není ten, který vám říká, že máte dělat to či ono, protože tak je to správné, tak to má byť :)! Mistr učí příkladem. Posluchač jen sedí, jde nebo běží a naslouchá, vnímá gesta, vnímá pohyby Učitele a nesnaží se pochopit, co a proč to Učitel dělá. Pouze se to snaží procítit všemi smysly, kterými nás příroda obdařila.
Mistr není ten, kdo o sobě říká: „Přijďte ke mně, já vás naučím žít, žít v souladu se sebou samými, v souladu s ostatními bytostmi, v souladu s přírodou. Mistr tohle nikdy neřekne, protože toto naučit nelze a Mistr ví, že tohle vás nikdo nikdy naučit nemůže, že jediný, kdo vás to může naučit, jste VY sami.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 22.11.2009

Miloš Škorpil, 16. 9. 2018, 20406×

RYZÍ A PRAVDIVÍ JAK KŮRY ZBAVENÝ KUS DŘEVA

Běžecká literatura
RYZÍ A PRAVDIVÍ JAK KŮRY ZBAVENÝ KUS DŘEVA

Lao-c´ – Tao te ting – „V přírodě si můžete všimnout jedné věci: Kdekoli uvidíte něco velmi jemného, měkkého, zjistíte, že je to pokryto něčím tvrdým. Semínko je skryto v oříšku, je pokryto tvrdou slupkou. Semínko je jemné, musí být, protože je plné života, který z něj má vyrašit. Je přirozené, že je pokryté tvrdou slupkou.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 26.9.2009

Miloš Škorpil, 11. 9. 2018, 15503×

Jídlo versus pohyb aneb není dobré se ani uběhat, ani ujíst k smrti

Běžecká strava
Jídlo versus pohyb aneb není dobré se ani uběhat, ani ujíst k smrti

Není žádným tajemstvím, že většina lidí se hýbe proto, aby nemusela řešit jídlo, tedy aby se mohla dobře najíst. Každý z nás si však to dobře najíst představuje jinak. To jiné vidění světa jídla je dáno většinou prostředím, do nějž se člověk narodil, i proto je pro mnohé v životě velmi těžké přehodit výhybku a začít se stravovat podle zásad „zdravé výživy“, zvláště když nikdo neví, co to ta zdravá výživa vlastně je.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 16.8.2015

Miloš Škorpil, 5. 9. 2018, 14290×

Jak jsem se zas neutopil

Běžecká literatura
Jak jsem se zas neutopil

Je to hodně troufalé psát si článek o tom, jak jsem se stal Dřevákem, před tím, než se tak stane. Ne že bych nebyl dřevák už teď. Všimněte si rozdílu v D a d. Velkým Dřevákem je totiž míněn Dřevěný muž, který se koná v okolí Jesenické přehrady, v Chebu. Dřevák proto, že se to startuje v obci Dřevěnice, kde se skáče do vody a pak stylem plav, jak umíš, v mém případě neumíš, 800 m na druhou stranu přehrady. Tam osedlat ocelového oře o dvou kolech a dostat se s ním okolo přehrady zpátky po 26 km na místo startu do Dřevčice a tady pak odkroužit dva 4 km okruhy, aby se konečně člověk stal zasloužilým Dřevákem.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 22.8.2010

Miloš Škorpil, 3. 9. 2018, 14813×

Život je jen jeden

Běžecká literatura
Život je jen jeden

Běžím, proplétám se mezi kapkami deště, které se v hustých provazcích snášejí k zemi. Před očima mi tu a tam přeběhnou chomáčky mlhy. Vybíhám na vrchol Polomu. Scéna jak z katastrofického filmu, suché, pomalu černající pahýly, ještě nedávno obestřené sytě zelenými jehličkami, které naplňovaly okolní vzduch nezaměnitelnou vůní jehličí. Temné mraky nad horou se snaží skrýt ten truchlivý pohled – však marně. Stačí jeden poryv studeného větru a vše je jasně zřetelné – jeden malý brouček tu měl hostinu. Dal si, co hrdlo ráčilo, co na tom, že po něm zbyly ostatním živým tvorům, kteří zabloudí v tato místa, jen černé chmury a oči plačící očistné slzy.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 29.8.2010

Miloš Škorpil, 2. 9. 2018, 14414×

Být na vážkách aneb váhání není na škodu, důležité je konečné rozhodnutí

Běžecká literatura
Být na vážkách aneb váhání není na škodu, důležité je konečné rozhodnutí

V životě snad neexistuje chvíle, kdy bychom nemuseli mezi něčím volit. Dost často jde při tomto volení o to, zda jít starou vyšlapanou – známou cestou, která nás zcela dozajista dovede znovu do stejného cíle, nebo zda nezvolit cestu novou, což zní lákavě hlavně pro toho, kdo rád objevuje, má to však jeden háček – a sice, že po ní nemusí nikam dojít.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 15.8.2010

Miloš Škorpil, 1. 9. 2018, 17712×

Když se postavíte na zadní, dohlédnete dál

Běžecká poradna
Když se postavíte na zadní, dohlédnete dál

Tak jako každý den mě v úterý po otevření vajíčka, tedy vaia, přivítal nový bonmot od Pavla Kosorina a v něm stálo: „Když se postavíte na zadní, dohlédnete dál“. Nedalo mi to, abych na něj nezareagoval po svém: „ale taky se může stát, že spadnete na hubu“, za chvíli Pavel kontroval: „když budeme nemehla, moudrost nás nespasí“, a na to zase já: „to někdy ani když jsme šikovný“.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 8.8.2010

Miloš Škorpil, 31. 8. 2018, 13434×

Hledání a nalézání

Život kolem nás
Hledání a nalézání

Už pár měsíců mi v hlavě leží představa vlastního blogu. Píšu toho spoustu o běhání, ale většinou jsou to témata, která si někdo objedná, nebo jsou předem daná. Málo kdy je tam prostor napsat skutečně to, co cítím, co prožívám, na co se chystám. Takže proto začínám psát tento blog.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 11.8.2011

Miloš Škorpil, 26. 8. 2018, 17654×

Jsem tlustej – s tou pneumatikou na břiše bych měl něco dělat, než mě zabije

Běžecká literatura
Jsem tlustej – s tou pneumatikou na břiše bych měl něco dělat, než mě zabije

Normálně se mi nic nezdá, ale v noci jsem se probudil s oroseným čelem a jediné, co jsem si nezřetelně vybavoval, bylo, že jsem byl na sportovně preventivní prohlídce. Doktor se na mě kouknul poté, co mě přiměl se před ním svléci do trenek, a povídá:"Ta pneumatika na břiše – to není vůbec dobrý, to je nejlepší předpoklad k infarktu!" Asi bych neměl tolik číst tu červenou knihovnu, co mi chodí mejlama, a kde se to hemží otázkami typu:"Měřím 180 cm, vážím 55 kg, potřebovala bych shodit ještě tak 5 kilo a ať běhám, jak běhám a i když skoro nejím, tak těch 5 kilo ne a ne shodit“.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 20.1.2011

Miloš Škorpil, 10. 8. 2018, 25094×

Pohyb je změna, změna je vývoj, tak běž a hýbej se člověče

Život kolem nás
Pohyb je změna, změna je vývoj, tak běž a hýbej se člověče

Dotazník Tomáše Halíka. Často odpovídám na různé otázky, většinou se týkají běhu a zdravého životního stylu. Obojí je však těsně spojeno se života během, proto jsem uvítal možnost zodpovědět na otázky od člověka, kterého si velmi vážím, a když jsem ty otázky obdržel, byl jsem v sedmém nebi. Proč? Tak to se dozvíte, když si je přečte společně s odpověďmi níže:

Tento článek vyšel na Běžecké škole 10.6.2016

Miloš Škorpil, 3. 6. 2018, 8033×

My, běžci a běžkyně, jsme běh!

Běh – můj život
My, běžci a běžkyně, jsme běh!

Je třeba vrátit běhu jeho krásu, jedinečnost, jednoduchost, čistotu, radost, časovou i finanční nenáročnost, tedy vše, proč většina lidí začíná běhat, než se stane nástrojem marketinku běžeckých závodů a sportovních firem, specializující se na běh.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 25.9.2014

Miloš Škorpil, 27. 5. 2018, 17082×

Born To Run (Zrozeni k běhu). Polemika s knihou, která změnila svět běhání

Běžecká literatura
Born To Run (Zrozeni k běhu). Polemika s knihou, která změnila svět běhání

Na začátku slezl předchůdce člověka za stromu, postavil se na zadní a shledal, že to je pro něj dobré. Že vidí dál než kdy dříve, že sice není tak rychlý, jako nejrychlejší živočichové obývající Zemi, ale na druhou stranu může lépe kontrolovat svůj dech a že tyto dvě výhody mu pomohou vybudovat si na Zemi výsadní postavení. Pak už to šlo poměrně rychle, tedy z pohledu utváření země, kde nějakých milion let nic neznamená.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 30.4.2014

Miloš Škorpil, 20. 4. 2018, 13258×

Hlava je zlý pán, tak proč z ní neudělat dobrého sluhu?

Život kolem nás
Hlava je zlý pán, tak proč z ní neudělat dobrého sluhu?

Kde to je? Je to v hlavě. Kam si pro to zaběhnout? Do hlavy. Hledáme-li motivaci k čemukoli, pro cokoliv, hledáme ji nejdříve v hlavě. Taky kde jinde, když tu sídlí centrum našeho rozumu. Je to však rozumné, neměli bychom se obrátit pro motivaci někam jinam? A když, tak kam? To jsou otázky, které si člověk pokládá, když sice „ví“, co chce, ale neví, jak toho dosáhnout.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 12.4.2012

Miloš Škorpil, 25. 3. 2018, 14441×

Čím vším nám je, nebo může být, běh

Život kolem nás
Čím vším nám je, nebo může být, běh

Před pár lety by to bylo jako ocitnout se někde uprostřed nějaké science fiction, dnes je to realita. Před pár lety vám lidé, kolem nichž jste probíhali, pokládali otázky typu: „Kolik ti za to platí? Ty jsi nemocný, že běháš? To děláš dobrovolně?" anebo nějaké obdobné. Dnes spíše zpytují svědomí, že ještě také nevyběhli.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 23.3.2012

Miloš Škorpil, 23. 3. 2018, 14423×

Výjimeční běžci běhají srdcem

Začínáme s během
Výjimeční běžci běhají srdcem

Jak to mám běhat? Ta otázka tu leží od samého počátku. Její frekvence se ještě zvýšila vymyšlením chytrých hodinek, které vám změří od spalování kalorií po to, do které Lhoty zrovna běžíte, všechno. Na samotnou otázku vám však odpověď nedají a ani to za vás neodběhnou a to i přesto, že na vás budou po celou dobu běhu pípat.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 10.3.2012

Miloš Škorpil, 20. 3. 2018, 17574×

Mocné kouzlo běhu. Mocné kouzlo maratonu

Běh – můj život
Mocné kouzlo běhu. Mocné kouzlo maratonu

Běh je rituální tanec, který jeho aktéři netančící v kruhu, ale jímž se protančí svým životem.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 24.3.204

Miloš Škorpil, 15. 3. 2018, 10754×

Jak rychle a daleko je třeba běžet, aby to stálo za to, aby to k něčemu bylo

Začínáme s během
Jak rychle a daleko je třeba běžet, aby to stálo za to, aby to k něčemu bylo

Začínající adept či adeptka běhání často před tím, než vyběhne na svou první běžeckou rundu, řeší otázku: Jak rychle a jak daleko mám běžet, aby to stálo za to, aby to k něčemu bylo?

Tento článek vyšel na Běžecké škole 21.2.2015

Miloš Škorpil, 10. 3. 2018, 14465×

V životě není menší jistoty, než JISTOTA

Běžecká literatura
V životě není menší jistoty, než JISTOTA

Něco jako jistota v životě neexistuje. Ano, můžeme si myslet, že něco máme jisté, třeba že ráno vyjde slunce, že na ramínku budeme mít připravenou vyžehlenou košili, na stole vonící kávu, při příchodu do práce nás uvítá usměvavá a vždy dobře naladěná sekretářka, ale bude to tak vždycky?… Řekl bych v tuto chvíli, abyste slezli z hrušky milí pánové a milé dámy, protože všeho je tak akorát do času, do času, než se vaše denní jistoty změní v noční můry.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 10.1.2010

Miloš Škorpil, 25. 12. 2017, 19616×

Emoce a sport

Život kolem nás
Emoce a sport

Populárně naučný cyklus o emocích v nejrůznějších sférách lidského života (provází slovem psychiatr Cyril Höschl v režii M. Rychlíkové) na emoce ve sportu, vysílala Česká televize 10.11.2013.Potěšilo mě, že jsem byl v dobré společnosti Jiřího Ježka, Karla Koláře, Pavla Slepičky, Jana Baloga a Václava Hoška.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 10.11.2013

Miloš Škorpil, 12. 11. 2017, 17503×

Života běh není vždycky k popukání, aneb co všechno dělá a komu pomáhá Hospic Sv. Jiří pro který poběžíme Františkolázeňskou 24hodinovku

Pomáhej během
Života běh není vždycky k popukání, aneb co všechno dělá a komu pomáhá Hospic Sv. Jiří pro který poběžíme Františkolázeňskou 24hodinovku

Články, v nichž neteče krev, nejde o život, kde se nejí, nedrží diety, neřeší životní průšvihy celebrit... se netěší takové čtenářské pozornosti jako ty, které výše uvedené zevrubně řeší. Tak snad si tenhle, v němž půjde opravdu o život, vaši čtenářskou pozornost vyslouží.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 24.10.2014

Miloš Škorpil, 11. 11. 2017, 12277×

Běh – posel bytí z nebytí – cesta ze samoty k osamění – cesta ze smrti k životu

Běžecká literatura
Běh – posel bytí z nebytí – cesta ze samoty k osamění – cesta ze smrti k životu

Září je pro mě vždy obdobím, kdy bilancuji, co mi rok, uplynuvší od mých posledních narozenin, přinesl, co jsem za ten rok stihl udělat já, co se povedlo a co se nepovedlo. Nebývají to jednoduché dny, ba naopak, většinou se v nich propadám do melancholie, jsem přecitlivělý, často bez zjevné vnější příčiny vybuchnu a pak se sám na sebe zlobím, že jsem nebyl uvážlivější. Ale na druhou stranu si říkám, že nic není bez příčiny a jednou za čas je potřeba každý kotel, každý komín pročistit, aby se zanesené cesty uvolnily a vše mohlo zase proudit tak jak má, jak je třeba.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 19.9.2009

Miloš Škorpil, 10. 11. 2017, 19622×

Podzimní běh je dobré vnímat všemi smysly i duši

Život kolem nás
Podzimní běh je dobré vnímat všemi smysly i duši

Běžím, proplétám se mezi kapkami deště, které se v hustých provazcích snášejí k zemi. Běžím podzimním dnem, cítím, jak mi v tepnách tepe život, jak mi tepnami proudí život. Běžím a vnímám, jak mými nervy přichází povely – udělej další krok a další a další a další… Běžím a vnímám, jak se mé tělo raduje z kontaktu s teplým, vlahým vzduchem. Zrovna tak se ale raduje, když je v kontaktu se vzduchem suchým a mrazivým. Pohlédnu-li před sebe, vidím to, co vidím a zároveň jako za závojem z mlhy vidím, co chci vidět. Co je skutečné, co je vysněné, co je moje fantazie, co je fata morgana? Co tu bylo dřív? Myšlenka – představa nebo skutečný vjem?

Tento článek vyšel na Běžecké škole 2.11.2014

Miloš Škorpil, 7. 11. 2017, 11201×

Šangrila je v nás, objevit ji můžete při běhu, na poušti, v Himálajích, stejně jako doma v obýváku

Život kolem nás
Šangrila je v nás, objevit ji můžete při běhu, na poušti, v Himálajích, stejně jako doma v obýváku

Člověk je legrační tvor, většinou hledá to, co má přímo před nosem, daleko v nekonečnu. I když v případě absolutního klidu, vyrovnanosti, smíření – spočinutí v absolutní nečinnosti, kdesi hluboko, přehluboko v nekonečných tišinách své duše, svého vědomí i podvědomí, se vlastně o nekonečno jedná jakbysmet. Problém je, že to nekonečné nenajdeš na žádné mapě, neboť mapy duší neexistují. Možná že i existují, ale jsou stejně proměnlivé jako písečné duny. To podle toho, co zrovna prožíváme a jak to s námi lomcuje.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 3.2.2013

Miloš Škorpil, 4. 11. 2017, 15790×

Lidé běhejte, je to dobrý na pajšl i na hlavu!

Život kolem nás
Lidé běhejte, je to dobrý na pajšl i na hlavu!

Když si zadáte slovo „pajšl" do vyhledávače, tak nejspíš narazíte na pokrm, jehož základem jsou vepřové vnitřnosti a smetana, většinou se podává s knedlíkem. Tak tenhle pajšl já zrovna nemyslím, i když o vnitřnostech to teda je, ale našich – člověčích.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 10.2.2013

Miloš Škorpil, 3. 11. 2017, 17798×

Běh je báječný způsob na vyřešení všech problémů, ale…

Život kolem nás
Běh je báječný způsob na vyřešení všech problémů, ale…

Běh je skutečně báječný způsob, jak si člověk může vyřešit všechny své problémy, má to však jeden háček. Nesmí se pro vás stát problémem běh – nesmíte si myslet, že běháním své problémy vyřešíte!

Tento článek vyšel na Běžecké škole 10.11.2012

Miloš Škorpil, 24. 10. 2017, 13224×

Z historie Františkolázeňské 24hodinovky. Rok třetí – nejcennější medaile aneb o co se běželo 22 hodin ve Františkových Lázních pro Joker

Pomáhej během
Z historie Františkolázeňské 24hodinovky. Rok třetí – nejcennější medaile aneb o co se běželo 22 hodin ve Františkových Lázních pro Joker

Má nejcennější medaile je z hlíny. ČLOVĚK ji stvořil vlastníma rukama a vložil do ní veškerou lásku, jíž je schopen. Otiskl do ní nesmazatelnou stopu, kterou když přiložím ke svému srdci či na svou hruď, tak okamžitě ucítím tep země, tep člověka jenž ji stvořil, tep života jenž je věčný…

Tento článek vyšel na Běžecké škole 19.11.2011

Miloš Škorpil, 14. 10. 2017, 24067×

Františkolázeňská 24 hodinovka. Jak a proč to všechno začalo

Pomáhej během
Františkolázeňská 24 hodinovka. Jak a proč to všechno začalo

Je to jen na nás a o nás – 20 let od zbourání bariér – 20 hodin procitání a na jejich konci je…

Když mě něco napadne, nepřemýšlím, je-li to dobré nebo zlé, věřím. Věřím v intuici, věřím v člověka, věřím v cestu, věřím, že jeden každý z nás má v rukou svůj život a proto je také každý jeden z nás zodpovědný za své činy. Věřím a raduji se, dnes večer obzvlášť, neboť jsem dostal velmi krásný a vzácný dar. Byl jsem obdarován a to jen proto, že jsem měl zase jednou šťastný nápad.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 12.11.2009. Postupně, až do té letošní, která se běží 18. a 19.11., vám budeme vytahovat z historie články o tom, jak postupně nabírala na síle, až se stala tím, čím je dnes: Jedinečným běžeckým setkáním a pomoci těm, kteří chtějí pomáhat!

Miloš Škorpil, 2. 10. 2017, 14913×

REVOLUCE POHYBU – ŽIVOTA BĚH

Život kolem nás
REVOLUCE POHYBU – ŽIVOTA BĚH

Člověk byl zrozen k pohybu. V přírodě (v životě) přežívá jen to, jen ten, kdo se hýbe, kdo jde stále vpřed.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 1.7.2012

Miloš Škorpil, 17. 8. 2017, 19321×

Všichni máme rádi, když nás někdo povzbudí

Život kolem nás
Všichni máme rádi, když nás někdo povzbudí

Občas se mezi řádky zmiňuji o jednom velmi důležitém momentu, který mne nadchl při mé účasti v regionálním závodě v USA, kterého jsem se měl možnost před několika roky zúčastnit. Tímto momentem bylo něco, co jsem absolutně na závodech u nás postrádal. Nebyl to žádný organizační zádrhel, bylo to povzbuzení těch, kteří bojovali s tratí déle než my.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 15.2.2014

Miloš Škorpil, 17. 6. 2017, 9705×

Maratonské počty

Život kolem nás
Maratonské počty

Kolikrát uběhneš maraton, tolikrát jsi člověkem. Kdyby tohle pravidlo platilo, tak by mělo tisíce a tisíce běžců, respektive jejich duší jistotu, že v podstatě vždycky, když se znovu zrodí, budou člověkem. Nevím, jestli toto pomyšlení by mě motivovalo k tomu zaběhnout si další a další maraton. I když na druhou stranu se mi zdá, že člověk běhající a tím spíše člověk běhající maraton je člověkem myslícím, ba přímo moudrým, což se o těch, kteří provozují gaučink, říci mnohdy nedá.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 8.5.2011

Miloš Škorpil, 7. 5. 2017, 20848×

Máš mě rád?

Život kolem nás
Máš mě rád?

Na začátku bylo slovo. Ne! Na počátku byla láska! Na začátku každého života a i v jeho průběhu stojí láska na prvním místě. Když na zemi, ve vesmíru vznikal život, nepřiblížili se k sobě dva prvoci a nezačali si cvrlikat slova lásky do ouška, jednak žádná ouška neměli, ale neměli ani ústa, prostě se spojili a dali vzniknout novému životu. A tak to šlo dál a dál, až se tu vyloupnul člověk v dnešní podobě.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 17.4.2011

Miloš Škorpil, 17. 4. 2017, 30304×

Požehnaný den v lidmi zapomenutém kraji

Život kolem nás
Požehnaný den v lidmi zapomenutém kraji

V tomto týdnu jsme oslavili 8 let Běžecké školy. První článek, který na ní vyšel 7.3.2009 byl právě tento a byl vybrán zcela záměrně, protože tehdy, tak jako dnes si myslím, že běh je tu pro všechny, že běh a vše kolem něj, by mělo lidi spojovat a to bez ohledu na národnost, barvu kůže, sociální postavení nebo náboženství!

Miloš Škorpil, 12. 3. 2017, 13572×

Novoroční pohádky ovčí babičky, o přecpání, o běhání a o zblbnutí z hubnutí

Běžecká literatura
Novoroční pohádky ovčí babičky, o přecpání, o běhání a o zblbnutí z hubnutí

A je tu zase Nový rok a dokonce s pohádkami tisíce a jedné noci – povídali, že mu hráli, byl, žil, běhal, skákal, hubla, jedla, dobrou vůli k tomu měla a na nic víc nemyslela jé, jé, je :) … Hezky se to povídá, hezky se to zpívá, dokud jsme pod vlivem. Jakmile trošku vystřízlivíme a padne na nás hlavobol, vyschne v krku, hlas se začne zadrhávat, předsevzetí odsouváme na potom a zase jedeme z kopečka jako doposud, jen trošku rychleji, neboť více zaobalení…

Miloš Škorpil, 1. 1. 2017, 23465×

Konec teroru buďfiťáků, konec teroru jogurťáků, teď se ujímáme vlády my – plnotuční

Běžecká literatura
Konec teroru buďfiťáků, konec teroru jogurťáků, teď se ujímáme vlády my – plnotuční

Sláva, sláva, sláva a ještě jednou sláva…, nejtlustšímu, s nejplacatější nohou, s nejodulejším obličejem, nejrozteklejšímu, tomu, co zabere nejvíce místa v dopravních prostředcích, co udělá nejméně kroků za den, případně vůbec nevstane s postele, co nikdy neudělal rychlejší krok…

Miloš Škorpil, 31. 12. 2016, 20787×

Vývojová linie běžce. Jogger – Hobík – Dopík – Rakvík

Zdravý životní styl
Vývojová linie běžce. Jogger – Hobík – Dopík – Rakvík

Úplně prapůvodně byl běžec rychlým poslem, prostě něčím jako je dnes pošťák. Dneska už jsou všichni moderní pošťáci vybaveni nějakým kolem, buď s přidaným motorem, nebo bez něj, a tak běžec zběhl k běhání.

Miloš Škorpil, 29. 8. 2016, 24764×

BĚH JE ZABIJÁK A ŠKORPIL NEJVĚTŠÍ MASOVÝ VRAH!

Život kolem nás
BĚH JE ZABIJÁK A ŠKORPIL NEJVĚTŠÍ MASOVÝ VRAH!

Maratón poškozuje srdce a zvyšuje riziko srdečních arytmií. K tomu si přidejte, to co se vloni a letos dělo na některých městských půlmaratonech, v jejichž průběhu lidé padali v horkém počasí, když nepřizpůsobili své tempo skutečnosti, že je horko, jak mouchy. A je to jasný – Běh je zabiják a Škorpil největší masový vrah!

Miloš Škorpil, 24. 7. 2016, 30524×

Rozhodli-li jste se startovat v běžeckém závodě pořádaném za extrémních teplot, udělejte všechno proto, aby vy sami jste rizika působení co nejvíce snížili!

Běžecká poradna
Rozhodli-li jste se startovat v běžeckém závodě pořádaném za extrémních teplot, udělejte všechno proto, aby vy sami jste rizika působení co nejvíce snížili!

Je to k vzteku! Měsíce a měsíce se člověk připravuje na závod, s jediným cílem: Pokořit osobní rekord! Měsíce a měsíce se organizační tým připravuje na to pokořit účastnický rekord! A pak si počasí usmyslí, že bude vedro jak někde na Sahaře. Prostě odvěký boj člověka s přírodou v přímém přenosu televizních kamer.

Miloš Škorpil, 27. 6. 2016, 7746×

Zdravý životní styl. Jídlo, výživoví poradci, lékaři, specialisté na pohyb

Zdravý životní styl
Zdravý životní styl. Jídlo, výživoví poradci, lékaři, specialisté na pohyb

Normálně se na „Kotel“, tedy „Máte slovo“, nedívám. Naposledy jsem to snad viděl, když to byl ještě Kotel, v němž paní Jílková smaží za pomoci jedné strany (asi tak 10x početnější) stranu druhou. Ve čtvrtek dala na pánvičku výživové poradce s tím, že mají hovořit o zdravém hubnutí, nakonec je usmažila na ceně, kterou si za své rady berou. Já si z tohoto pořadu odnesl jediné a sice to, že tento druh pořadu, tedy přesněji takto vedený, do veřejnoprávní televize nepatří!

Miloš Škorpil, 16. 1. 2016, 6594×

Technická běžecká bota je bota pro běžce a běžkyně s línýma nohama

Běžecké vybavení
Technická běžecká bota je bota pro běžce a běžkyně s línýma nohama

Nejlepší běžci se rodí bosí! S touto myšlenkou nebude jistě nikdo, ani výrobci nejprofláknutějších značek vyrábějících běžeckou obuv, polemizovat. Ani nemůžou, alespoň jsem ještě neviděl miminko, které by se narodilo obuté.

Miloš Škorpil, 22. 7. 2015, 9517×

Začínají prázdniny, tak je využijte k tomu, abyste byli co nejvíc v pohybu a venku

Zdravý životní styl
Začínají prázdniny, tak je využijte k tomu, abyste byli co nejvíc v pohybu a venku

Letošní prázdniny si hodlám užít, kromě výletů i při psaní společné knihy s Danou o tom, jak se hýbat ve dvou anebo taky že žít zdravě jde hravě, která bude tak trošku naší společnou love story, ale hlavně se v ní budeme snažit najít slova, jimiž se nám snad podaří rozhýbat i ty, kteří dosud usilovně odolávají všem argumentům, proč by měli. Kniha však bude obsahovat i mnoho praktických ukázek (fotografií a popisků), jak se hýbat, aby člověk vypadal tak, jak si vypadat přeje. Protože ne všichni musí vypadat stejně, a nejdůležitější nakonec není vzhled, ale to, aby se člověk cítil po všech stránkách skvěle.

Miloš Škorpil, 28. 6. 2015, 7217×

Poutní ultramaraton 2015 byl šťavnaté maso s vyváženou oblohou

Ultramaraton
Poutní ultramaraton 2015 byl šťavnaté maso s vyváženou oblohou

Už dlouho jsem si tak pěkně nezaběhal, dalo by se říci slovy běhajícího klasika. I když pravda, už dlouho mě tak nebolely nohy a nebyl jsem tak příjemně znaven, jako po letošním Poutním ultramaratonu zakončeném Poutním maratonem. Po maratonu jsem usnul téměř ve stoje a když jsem se probudil, zul si boty, vypil sklenici vody, ze mě vypadlo úlevné UF! V tu chvíli jsem si uvědomil, že i když to bylo nádherné, tak toho bylo právě tak dost, prostě jako když si naložíte plný talíř šťavnatého masa s vyváženou oblohou.

Miloš Škorpil, 22. 6. 2015, 10638×

Příběh autobusové zastávky v obci Křižovatka, která změnila mapu běhání pro něco

Život kolem nás
Příběh autobusové zastávky v obci Křižovatka, která změnila mapu běhání pro něco

„Žili, byli kdysi dva, tvrdí hoši jak žula, žili tvrdým životem, bez kytiček za plotem“. Nevím, proč se mi vybaví zrovna tahle slova z jedné kdysi velmi populární folkové písně, když vám chci povědět příběh autobusové zastávky, která stála u zrodu jednoho velkého přátelství. Přátelství dvou mužů, kteří se právě na ní seznámili.

Miloš Škorpil, 21. 6. 2015, 8678×

Ze života běhu Miloše Škorpila

Život kolem nás
Ze života běhu Miloše Škorpila

Již pár měsíců pracujeme s Jirkou Ransdorfem na knize, jíž jsem dal pracovní název Ze života běhu Miloše Škorpila. Pomalu finišujeme, a tak jsem si řekl, že je čas dát vám do jejího textu trošku nahlédnout. A která část by měla být na Běžecké škole vhodnější, než právě ta, která mluví o jejím zrození?

Miloš Škorpil, 6. 6. 2015, 8210×

Jsem prostě Radovánek

Běh – můj život
Jsem prostě Radovánek

Dnes už běhá kdekdo, od mladých lidí přes podnikatelky a manažery po rodiče s kočárky. Nejen v parcích a podél řek, ale už i na dlouhých a náročných horských závodech to místy pro dav lidí vypadá jako na rušném náměstí. Když jsem hledal někoho, kdo s běháním začal dávno před tím, než se u nás stalo masovou aktivitou, napadl mě nejdřív táta, který první maratony absolvoval před třiceti lety. A pak hned Miloš Škorpil, který začal běhat ještě asi o deset let dříve než můj táta a s během je celý život spojený skoro jako ryba s vodou. Před třemi lety dokonce i část svatby se svou ženou Danou a přáteli pojali jako běh. Zajímalo mě, co mu to dává a jak by před začátkem běžecké sezóny inspiroval ty, kteří tomuto přirozenému způsobu pohybu zatím odolávají.

bezeckaskola. cz, 23. 5. 2015, 8825×

Kašlu na studie, běhám dál, ať se vidí, kde je pravda

Běh – můj život
Kašlu na studie, běhám dál, ať se vidí, kde je pravda

Říká se, že tělo má jít do hrobu zhuntovaný, tak tohle bude nyní mým mottem. Prostě jsem po zveřejnění studie, která jasně prokázala, že běhaní je škodlivé, a že po něm člověk blbne, nejdřív zpanikařil a měl za to, že bude nejlepší, když s běháním seknu. Zkuste ale celoživotního kuřáka, pijana nebo feťáka zbavit jeho drogy. Je to marný, je to marný, je to marný. Zrovna tak se ukázalo marným, abych přestal běhat.

Miloš Škorpil, 4. 4. 2015, 7770×

Když běžíš, měj oči otevřené, abys do něčeho nešlápl, aneb co to tady smrdí

Život kolem nás
Když běžíš, měj oči otevřené, abys do něčeho nešlápl, aneb co to tady smrdí

Pokud si myslíte, že tohle dnešní páteční zamyšlení bude o psech a pejskařích, tak to vám ušetřím čas a rovnou vám řeknu, abyste překlikli svou pozornost jinam. Tohle zamyšlení nebude ani o psech, ani o pejskařích, ale o tom, co se dnes ve světě běhu u nás děje.

Miloš Škorpil, 20. 3. 2015, 11254×

Jsme obrazem těch, co nám vládnou, nebo jsou oni obrazem naším? Nebo jsou jen zrcadlem, v němž se máme vidět?

Život kolem nás
Jsme obrazem těch, co nám vládnou, nebo jsou oni obrazem naším? Nebo jsou jen zrcadlem, v němž se máme vidět?

Kdysi, je tomu již jedenáct let, jsem měl velmi navštěvovaný blog na iDnes. Propagoval jsem však na něm opakovaně a bez předchozího svolení, pomoc druhým – psal jsem o vyslancích pro Paraple, respektive o projektu, v jehož rámci se nám podařilo pro Centrum Paraple vybrat během dvou měsíců více než 126 tisíc korun.

Miloš Škorpil, 16. 1. 2015, 8061×

Světu dneška vládne aliance životního půstu. V takovém světě je snadné, aby vítězily Hruškovy kuřecí kůžičky

Život kolem nás
Světu dneška vládne aliance životního půstu. V takovém světě je snadné, aby vítězily Hruškovy kuřecí kůžičky

Člověk prahne po jediném – po klidu, tak mu jej dejme. Lidé sice bez ustání mluví o tom, že chtějí práci, ale pohříchu málokdo z nich tím myslí, že chce pracovat. S takovým materiálem se velmi snadno manipuluje, stačí jej posadit na zadek před televizní obrazovku a donekonečna mu dokolečka, dokola pouštět „zaručené rady“.

Miloš Škorpil, 3. 1. 2015, 10243×

Když se muž obětuje, není to totéž, jako když se obětuje žena

Život kolem nás
Když se muž obětuje, není to totéž, jako když se obětuje žena

Muži běžci běží na smrt, v ženách běžkyních přetrvává odpovědnost za své blízké. Už jste někdy uvažovali o rozdílnosti pohledu mužů běžců a žen běžkyň na sebeobětování? Možná byste měli, i s ohledem na to, co se stane, když se to přežene.

Miloš Škorpil, 22. 9. 2014, 10657×

Návrat energie

Běh – můj život
Návrat energie

Je dobré si vyzkoušet sám na sobě, že to, co člověk radí, skutečně funguje. Před začátkem prázdnin jsem lítal z jednoho do druhého. Je skvělé, když je o vás o vaši a práci zájem, ale rozdvojit či dokonce rozčtvrtit se člověk nemůže, a i když se snaží ctít zásadu: „Nezapomínej na odpočinek, jinak padneš na hubu“, tak dělá co může, aby většině vyhověl.

Miloš Škorpil, 7. 9. 2014, 12606×

Hospic Svatého Jiří beží o život

Pomáhej během
Hospic Svatého Jiří beží o život

Behanie ako prostriedok nadväzovania vzťahov medzi ľuďmi funguje od nepamäti. Poslovia dobrých či zlých správ – poštári – boli v dávnych dobách bežci. Kto iný by sa dostal najrýchlejšie so správou z jedného vzdialeného miesta na druhé?

Miloš Škorpil, 6. 9. 2014, 11562×

Běh o život pro život aneb Milošův potulný ultramaraton

Pomáhej během
Běh o život pro život aneb Milošův potulný ultramaraton

Proběhnout si místy, v nichž běželo doslova a do písmene 44 let většině těch, kteří se zde ocitli, o život. Užívat si nesmírné volnosti, blahodárných účinků zdejší krajiny, klidu hlubokých lesů, nekonečných výhledů rámovaných na pozadí blankytnou barvou nebe či naducaných mraků, pozorovat, jak vás z výšky sledují draví ptáci a při tom nezabloudit, to prostě nemůže na mě nikdo chtít.

Miloš Škorpil, 23. 6. 2014, 12607×

Poutníkovo hledání na cestách bez hranic

Pomáhej během
Poutníkovo hledání na cestách bez hranic

Putovaní lze pojmout různými způsoby. Jedním z nejhlubších a nejkrásnějších je putování na hranici neznámého. Na hranici neznámého po stránce fyzické, psychické, duchovní, ale i lidské, a to vše místy, kterých se dosud nedotkla vaše noha.

Miloš Škorpil, 19. 6. 2014, 9802×

Free run – nespoutaný běh

Běh – můj život
Free run – nespoutaný běh

Nastal čas běhu bez hranic. Nastal čas, aby běh byl opět tím, čím byl na počátku, aby byl vyjádřením nespoutanosti života.

Miloš Škorpil, 1. 6. 2014, 11908×

Šestá neděle s Forrestem Gumpem. K čemu by hergot idiotovi byla encyklopedie? Kór když nemá řidičák.“

Běžecká literatura
Šestá neděle s Forrestem Gumpem. K čemu by hergot idiotovi byla encyklopedie? Kór když nemá řidičák.“

Poté, co mu přišel dopis od mámy, že jim shořel dům a ona žije v chudobinci … „Pak mi přišel ještě jeden dopis, ve kterém stálo: Vážený pane Gumpe, gratulujeme vám k výhře nového vozu Pontiac GTO, který obdržíte, jestliže obratem zašlete přiložený objednací lístek, jímž se zavazujete k odběru nádherné mnohasvazkové encyklopedie uvedené na obrázku a zároveň i každoročně doplňované ročenky, a to po zbytek života, za cenu pouhých 75 dolarů ročně. Hodil jsem ho do koše. K čemu by hergot idiotovi byla encyklopedie? Kór když nemá řidičák.“

Miloš Škorpil, 27. 4. 2014, 9956×

Pátá neděle s Forrestem Gumpem

Život kolem nás
Pátá neděle s Forrestem Gumpem

Po prvním roce na střední … „Další rok proběhnul celkem klidně, akorát že v novinách napsali, že do celostátního fotbalového výběru se dostal idiot a mně začaly odevšad chodit dopisy. Máma to všecko sbírala a udělala mi z nich takový památník. A z New Yorku mi dokonce přišel balíček, ve kterém byl basebalový míček, co se s ním hrají oficiální mistrovství, podepsaný celým manšaftem New York Yankees. To byla fakt paráda. Hrozně jsem si ho považoval, ale jednou, když jsem si házel na dvorku, přiběhl velký pes, který ho z voleje chytnul a sežral mi ho. Ale takový věci se mi stávají pořád.“

Miloš Škorpil, 13. 4. 2014, 11224×

Milošova 60. Je čas zase něco udělat

Pomáhej během
Milošova 60. Je čas zase něco udělat

Ohledně svých šedesátin už jsem toho hodně vyhlásil, ale pořád jsem cítil, že to není to, co by mě tak úplně naplňovalo a dodávalo mi sílu se za tím hnát. Až tento týden přišel nápad, který mě opravdu chytil za srdce a který, jak věřím, bude důstojnou oslavou všeho, čemu jsem prakticky zasvětil svůj život. Oslavou života běhu, oslavou dobra v člověku, oslavou pomoci poskytnutou skrze běh.

Miloš Škorpil, 12. 4. 2014, 15278×

Čtvrtá neděle s Forrestem Gumpem

Běžecká literatura
Čtvrtá neděle s Forrestem Gumpem

„Byl´s už někdy s holkou, Forreste?" „Chodím s nimi na kurzy rodinného účetnictví.“

Miloš Škorpil, 6. 4. 2014, 9863×

Třetí neděle s Forrestem Gumpem

Život kolem nás
Třetí neděle s Forrestem Gumpem

„Máma vždycky říkala, že zázraky se dějí každý den“.

Miloš Škorpil, 30. 3. 2014, 14832×

Druhá neděle s Forrestem Gumpem

Život kolem nás
Druhá neděle s Forrestem Gumpem

„Nejsem moc chytrej, ale vím, co je láska!“ K tomu nemám co dodat, snad jen to, že člověk nemusí být vždy chytrý, důležitější je, je-li moudrý a v tomto bodě Forrest u mě zabodoval stejně jako u seržanta, když odpovídal na jeho otázku: „Gumpe, jaký je váš jediný cíl v armádě?“ „Plnit vaše rozkazy, pane seržante.“

Miloš Škorpil, 23. 3. 2014, 10578×

Neděle s Forrestem Gumpem

Běžecká literatura
Neděle s Forrestem Gumpem

Máma říkala: „Hloupému každý hloupý.“ Na tuhle větu si vždycky vzpomenu, když narazím na někoho, kdo si myslí, že sežral všechnu moudrost světa a nad něhož není. Sotva si to v duchu řeknu, uleví se mi a svět začne být zase krásně barevný, svěží, průzračně čistý, prostě bez poskvrnky.

Miloš Škorpil, 16. 3. 2014, 13925×

Motivace ke psaní o běhání, motivace pokračovat v propagaci běhání. Odhalení

Život kolem nás
Motivace ke psaní o běhání, motivace pokračovat v propagaci běhání. Odhalení

Nejspíš není tenhle článek to nejmoudřejší, co jsem v životě napsal, ale napsat to musím, protože běh a dění kolem něj se začíná ubírat cestami, které se mi pranic nelíbí. Nejspíš mi mnozí neuvěří, a když uvěří, tak si řeknou, že jsem velký hlupák, ale nešť. Držet to v sobě by bylo podle mě ještě větší hloupostí.

Miloš Škorpil, 12. 3. 2014, 29986×

Síla lásky. Síla běhu. Síla lásky k běhu

Život kolem nás
Síla lásky. Síla běhu. Síla lásky k běhu

V pátek mnoho z nás oslavilo svátek zamilovaných: Valentýna. O víkendu se roztrhl pytel s Valentýnskými běhy. Je zajímavé sledovat, jak svátek, který před pár lety mnozí bojkotovali jako marketingový import z Ameriky, který nemá jiný účel než vytáhnout lidem z kapsy peníze, nalézá takovou odezvu ve sportu, který byl v naší společnosti před pár lety také Popelkou a dnes je skoro „nutností“, chce-li člověk běžet s proudem.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 16.2.2014

Miloš Škorpil, 16. 2. 2014, 11519×

Běžecké jaro v České televizi

Život kolem nás
Běžecké jaro v České televizi

Když se dívám z okna, tak jaro letos nějak přeskočilo zimu a vytvořilo tak ideální podmínky pro běžecké jaro (a sakra, tak to jsem zakřik´, začalo sněžit). Místa, kde to klouže, by člověk spočítal na prstech jedné ruky a i slunce se snaží vlít sílu, energii a dobrou náladu tam, kde to v psychice trošku skřípe.

Miloš Škorpil, 13. 2. 2014, 11800×

Běh pro všechny, pro běžce i pro vozíčkáře

Pomáhej během
Běh pro všechny, pro běžce i pro vozíčkáře

Kdyby organizátoři těch největších světových maratonů kdysi uvažovali jako řada českých běžců, bohužel i organizátorů, tak bychom nemohli obdivovat skvělé výkony tělesně postižených, jedoucích na svých formulích.

Miloš Škorpil, 27. 1. 2014, 11029×

Proč ani Emil Zátopek není doma prorokem

Život kolem nás
Proč ani Emil Zátopek není doma prorokem

Tak se tak občas sám sebe v duchu ptám, čím to je, jak to přijde, že Čech není doma prorokem? Nevím, zda je to jen „výsada" Česka, nebo je to jev obecný, ale faktem je, že když se porozhlédnu po zemích ležících na západ od nás, počítaje v to i USA, tak nabývám dojmu, že to je skutečně hlavně naše doména.

Miloš Škorpil, 19. 1. 2014, 17900×

Leden – vybíháme si splnit své sny a Novoroční předsevzetí

Běžecká poradna
Leden – vybíháme si splnit své sny a Novoroční předsevzetí

Nový rok už má za sebou prvních pět dní. Většinou na Běžecké škole přinášíme v pondělí článek s odborným obsahem, dnes však učiníme výjimku a zaběhneme spíše do „sebe“, i proto, abychom si připravili cestu pro dny příští. Pro to, aby rok 2014 byl tím, o němž budeme moci za 360 dní říci: „Byl to šťastný života běh“.

Miloš Škorpil, 6. 1. 2014, 11228×

Dobrý čin roku – Běh z Aše do Košic pro Achillovu Patu

Pomáhej během
Dobrý čin roku – Běh z Aše do Košic pro Achillovu Patu

Otevírám schránku, vypadává z ní na mě černá obálka ukrývající poslední letošní číslo časopisu Run. Nedá mi to, abych si jím nezalistoval, zajímá mě hlavně, jak je v něm zpracován článek: Běh jako cesta do nitra. Zpracování mě potěší a listuji dál. Dostávám se na: Objev roku 2013 – článek o Anežce Drahotové, Osobnost roku 2013 – článek o Zuzce Hejnové, a pak: Dobrý čin roku 2013 – Běh z Aše do Košic pro Achillovu Patu. Tak to jsem fakt nečekal!

Miloš Škorpil, 24. 11. 2013, 14548×

Otesánek

Život kolem nás
Otesánek

Snad každý z nás zná pohádku o Otesánkovi, ale nejspíše málo kdo z nás si uvědomuje, o čem že tahle pohádka je.

Miloš Škorpil, 22. 11. 2013, 19392×

Člověk je pořád on the road

Život kolem nás
Člověk je pořád on the road

Jak se to stane, že se úspěšný manažer o pár let později stane jogínem? Když se to stane ve dvou na sobě navazujících inkarnacích jedné duše, ti, co věří v další šanci, se tomu ani nepodiví. Prostě v životě je nutné vyzkoušet všechno, aby duše poznala, zač je toho který chlebíček a našla si své místo v životě všehomíra, svou cestu, kvůli níž se stále navrací zpět na Zemi, než ji najde a uskuteční. Podobných příběhů již bylo životem napsáno mnoho a mnoho, ale jak to přijde, když se toto uskuteční v životě jednom?

Miloš Škorpil, 7. 11. 2013, 14484×

Běžec závoďák i hobík touží vyhrávat

Život kolem nás
Běžec závoďák i hobík touží vyhrávat

Člověk je od přírody nastavený na to se předvádět, být úspěšný, být nejlepší. To, že ne každému se to podaří, je jiná. Jiné je to také v tom, jak se s tím kdo srovná, jak to prezentuje sobě, jak ostatním.

Miloš Škorpil, 31. 10. 2013, 12937×

Života běh

Život kolem nás
Života běh

Života běh mě doběhl. Tohle je už třetí článek, který píšu, bych ho zveřejnil den po volbách. Ty dva první měly být zaměřeny spíše na běh, coby prostředek očisty. Ale možná, že se nakonec k tomuto tématu nějak prokoušu, byť v tuhle chvíli mám v hlavě poněkud vymeteno, ale to máme nejspíš všichni.

Miloš Škorpil, 27. 10. 2013, 12162×

Svaté války aneb tam, kde chybí tolerance, vítězí intolerance

Život kolem nás
Svaté války aneb tam, kde chybí tolerance, vítězí intolerance

„Být odlišný je normální" pro mě rozhodně není jen prázdné motto, ba právě naopak, je mi to bytostně blízké, možná i proto, že jsem celý život považován za nenormálního.

Miloš Škorpil, 26. 10. 2013, 10419×

Koho budeš volit?

Život kolem nás
Koho budeš volit?

Přiznám se, že na tuhle otázku už začínám být celkem alergický, nechci být jazýčkem na váze rozhodování ostatních, každý přece musí mít svůj názor na to, koho a proč se rozhodne volit, stejně tak koho a proč se volit nerozhodne.

Miloš Škorpil, 22. 10. 2013, 13146×

Proč poběžím volit

Život kolem nás
Proč poběžím volit

Vím, že články na téma voleb mnozí návštěvníci Běžecké školy nemají rádi. Proto hned v úvodu říkám: „Nebudu vás lámat pro žádnou stranu, pro levici, ani pro pravici, budu vás jen lámat, abyste šli volit, protože…“

Miloš Škorpil, 13. 10. 2013, 12264×

Emoce

Život kolem nás
Emoce

Co vám říká slovo emoce? Máte pocit, že je máte pod kontrolou, nebo vás vždy znovu a znovu překvapí, že ani náhodou? V neděli začíná ČT 2 vysílat nový seriál Moniky Rychlíkové Emoce a my. V neděli 11. listopadu budou ústředním tématem seriálu emoce a sport, v nichž se také objevím. Dnes mě však vedou k zamyšlení nad tématem emoce a sport spíše emoce, které se rozdmýchaly poté, co jsem ve středu vydal článek o Dámské 5 Dámská 5, skvěle sestavená a odpálená bomba. Vůbec mě nenapadlo, že to bude tak třaskavé téma.

Miloš Škorpil, 8. 9. 2013, 12484×

Běžecké veselice

Běžecké akce
Běžecké veselice

Veselice tu jsou od chvíle, kdy má člověk potřebu se bavit a tu má od nepaměti, protože co by to bylo za život, kdybychom se v něm nemohli radovat, ať už z čehokoliv. Tak vznikly také „běžecké" veselice. Tedy běhy, zcela záměrně nepíšu závody, typu Běžíme Prahou čili po cizácku We Run Prague.

Miloš Škorpil, 3. 9. 2013, 14520×

Slovenský týden

Život kolem nás
Slovenský týden

Ještě jsem ani nenazul své vytrvalecké botky, abych se vydal na cestu z Aše do Košic, a už jsem měl vpravdě slovenský týden. Nejdřív za mnou přijel z Bratislavy Reni a pak až z Humenného Jano.

Miloš Škorpil, 1. 9. 2013, 12610×

Běžíme Prahou – spaste se během, od Žlutých lázní se valí velká voda!

Život kolem nás
Běžíme Prahou – spaste se během, od Žlutých lázní se valí velká voda!

Již třetí rok se s koncem prázdnin v Praze objevuje zvláštní úkaz. Čechy zalévá převážně slunce, Vltava, Sázava, Berounka, jež by to mohly způsobit, se líně valí svými koryty a najednou úderem šestnácté hodiny, jako když povolíš stavidla, se od Žlutých Lázní přižene do Prahy velká voda.

Miloš Škorpil, 31. 8. 2013, 10564×

LES

Život kolem nás
LES

Když se necítíš nejlíp, život tě drtí, často zaběhneš do lesa, abys chytl druhý dech.

Miloš Škorpil, 25. 8. 2013, 15224×

Dávali si andělé 20, když se učil Miloš létat?

Život kolem nás
Dávali si andělé 20, když se učil Miloš létat?

No tak to jsem se tedy dočkal. Nejdřív natřu anděly, že si dávali 20, když jsem se chtěl v Durynském lese zchladit skokem do vody a nevšiml si, že tam vlastně žádná voda není. No a pak se druhý den ráno dozvím od Danušky, že si uvědomovala už pár dní před tím, že bychom potřebovali zpomalit, a tak si napřála, aby se tak ale nestalo tím, že by někdo z nás onemocněl. Tak nejspíš došlo k tomu, že andělé využili první příležitosti a v tom lese mi tam některý z nich nepozorovaně nastavil nohu. Byl to zřejmě už postarší anděl, neboť ji měl trošku dřevěnou, a já si ji spletl s kořenem.

Miloš Škorpil, 20. 6. 2013, 14804×

Dokud se zpívá, ještě se neumřelo

Život kolem nás
Dokud se zpívá, ještě se neumřelo

zpívá Jaromír Nohavica v jedné ze svých písní. No nevím, kdo si bude zpívat naposled v právě vyběhnuvší kauze, v níž hlavní hrdinku hraje milenka premiéra, která nechala za naše peníze šmírovat jeho manželku.

Miloš Škorpil, 16. 6. 2013, 10621×

Vlna minimalismu a pětiprstek přišla tip-top na čas

Život kolem nás
Vlna minimalismu a pětiprstek přišla tip-top na čas

Tedy alespoň pro ty, co ji zachytili a začali běhat v bosonohých či minimalistických botách, pětiprstkách či bosí.

Miloš Škorpil, 2. 6. 2013, 12909×

Zen je učitelem života, život je však mnohem tvrdším učitelem

Život kolem nás
Zen je učitelem života, život je však mnohem tvrdším učitelem

Mnoho lidí cítí jako zradu, když je hodíte do vody, aby se naučili sami plavat. Uznávám, je to drsný způsob výuky, ale nejúčinnější, teda chcete-li se skutečně naučit plavat. Pokud ne, tak…, tak jste o tom neměli mluvit. Zen je praktickou školou téhož – ve chvíli, kdy si myslíte, že jste to zmákli, přijde od učitele rána holí do zad. Život se k nám nechová jinak, jen jeho rány bývají mnohem tvrdší a jejich následky trvalejší.

Miloš Škorpil, 19. 5. 2013, 10295×

Mužík s kladivem bil na Volkswagen Maratonu Praha 2013 hlava nehlava

Běžecké akce
Mužík s kladivem bil na Volkswagen Maratonu Praha 2013 hlava nehlava

Stál jsem v cíli maratonu a čekal na finalistky Women´s Challenge, které vyběhly na trať se mnou, ale které jsem na trati jaksi poztrácel. Nebyly však jediné. Ještě na 30. kilometru nás běžela docela pěkná skupina, ale na 32. kilometru – přesně tam, kde maraton začíná, stál mužík s kladivem a řadu z nich dostal.

Miloš Škorpil, 13. 5. 2013, 29126×

Tempo doby a vliv informovanosti na život člověka

Život kolem nás
Tempo doby a vliv informovanosti na život člověka

V pondělí dostal svět další facku, svět běhu byl pak na chvíli paralyzován. Nic už nebude jako dřív – dalo se vyčíst z komentářů přímých svědků či přímých účastníků Bostonského maratonu. Já bych tak skeptický či pesimistický nebyl – přijdou další události, které znovu zasáhnou celý svět, protože jsme dospěli do stádia, že když se někde něco podobného semele, ví to za chvíli celý svět. A o to běží. K člověku se dostávají informace, které by se k němu ještě před 50 lety nikdy nedostaly, nebo by se k němu dostaly až ve chvíli, kdy by bylo jasné, o co tam šlo, a nezpůsobily by takový otřes.

Miloš Škorpil, 21. 4. 2013, 10328×

Tragédie při Bostonském maratonu by neměla zničit to lepší v nás

Život kolem nás
Tragédie při Bostonském maratonu by neměla zničit to lepší v nás

Včerejší článek Sváti Fröhlicha na Běžecké škole většina lidí ocenila. Někteří se pak zarazili nad tím, jak Sváťa svůj příspěvek pojal. Když jsem mluvil se Sváťou někdy ve 22 hodin večer, pár hodin poté, co byl rád, že se shledal s manželkou, jíž dělila od místa tragédie jen šíře závodní trati, cítil jsem z jeho hlasu, že toho má dost. Říkal, že chtěl o Bostonském maratonu napsat, ale něco jiného, než o tom, co se pak stalo.

Miloš Škorpil, 17. 4. 2013, 11208×

Ať je venku sníh či zima, s během nám je vždycky prima

Běžecké akce
Ať je venku sníh či zima, s během nám je vždycky prima

Život je jak rozbouřená řeka, chcete-li ho přežít, naučte se běhat po vodě.

Miloš Škorpil, 31. 3. 2013, 11280×

1. Běžecká pojišťovna

Život kolem nás
1. Běžecká pojišťovna

Napadlo vás někdy se zamyslet nad tím, proč má většina lidí takový problém se svým životem, když existuje tolik „moudrých" knih, tolik návodů, jak se svým životem naložit, aby byl veselý a hravý?

Miloš Škorpil, 17. 3. 2013, 13566×

Je člověk pokusný králík, oběť nebo jde o přirozený běh událostí, o hledání nejlepších řešení?

Život kolem nás
Je člověk pokusný králík, oběť nebo jde o přirozený běh událostí, o hledání nejlepších řešení?

Začíná nová běžecká sezóna, jejíž zahájení provází každoročně „útok“ výrobců běžecké obuvi na získání nových zákazníků. V posledních letech, po vydání knihy Born To Run, se tento boj zostřil. Na trh vtrhly nové značky, starým značkám chvíli trvalo, než zachytily nový trend a světlo světa „spatřila“ minimalistická obuv a obuv evokující běh či chůzi na boso.

Miloš Škorpil, 24. 2. 2013, 17727×

Dnes naposled

Život kolem nás
Dnes naposled

Dnes se naposledy vyjádřím k letošním prezidentským volbám a vezmu to úplně z jiné strany než všichni, co o nich píší. Napíšu, proč volím Karla Schwarzenberga, ne z pohledu, co kdy udělal nebo neudělal, ale z pohledu vnitřního nazírání na člověka jako takového.

Miloš Škorpil, 20. 1. 2013, 31204×

Na koloběžce z Aše na Hrad na podporu prezidentské kandidatury Karla Schwarzenberga

Život kolem nás
Na koloběžce z Aše na Hrad na podporu prezidentské kandidatury Karla Schwarzenberga

V pátek 25. ledna 2013 ve 14 hodin, hned jak vhodíme na Městském úřadu v Aši s Vaškem Junem svůj hlas pro Karla Schwarzenberga do volební urny, vyrazíme na koloběžkách směr Pražský hrad. O své účasti v této naší happeningové jízdě – vždyť jde jen o to, kdo bude sedět na trůnu – uvažují i mnozí další, které budu na seznam přidávat, jakmile se vyjádří, že ano. Pak půjde jen o to, sehnat dostatečný počet koloběžek, ale o to se určitě Vašek rád postará, vždyť jich má celej barák.

Miloš Škorpil, 16. 1. 2013, 20812×

Druhé kolo je na Miloše, prosím o dárek – volte Karla Schwarzenberga

Život kolem nás
Druhé kolo je na Miloše, prosím o dárek – volte Karla Schwarzenberga

Jasně, svátek bude mít i Miloš Zeman, ale s tím nic nenadělám, a jemu bych osobně, byť je to jmenovec, dárek nedával a jsem si jistý, že by mu dárek k našemu svátku nedal a také nedá, Miloš Čermák. Holt není Miloš jako Miloš, s tím nejspíš nic nenaděláme.

Miloš Škorpil, 13. 1. 2013, 28392×

Až půjdeme v pátek či v sobotu k urnám, uvažujme kolektivně

Život kolem nás
Až půjdeme v pátek či v sobotu k urnám, uvažujme kolektivně

Já to mám od začátku prezidentského klání jasné, tedy měl jsem, než se zapojila do příběhu „O hrad" i Táňa Fischerová. Kdybych volil za sebe a srdcem, vhodím do urny její jméno, jenže? Jenže je mi jasné, že nemá moc šancí se do druhého kola, do nějž postoupí jen DVA s NEJVYŠŠÍM POČTEM HLASŮ, DOSTAT!

Miloš Škorpil, 10. 1. 2013, 17665×

Kam si zaběhnu v roce 2013

Běžecké akce
Kam si zaběhnu v roce 2013

V roce 2013 bych zase rád trošku poběhal. Konkrétně mám v plánu si nejdříve s Vaškem Junem vyjet na koloběžce a přejet Českou republiku z východu na západ, konkrétně z Hodonína do Aše a zkusit, jestli jsem schopný to dát rychleji, než když jsem to v roce 2002 běžel po svých. V červnu to bude repete na PUMu. A nakonec bych chtěl vyrovnat jeden svůj dluh – přeběhnout ze západu na východ bývalé Československo. Tenhle nápad už jsem měl přesně před 20ti lety, když jsme se rozcházeli, ale teprve letos – v roce, kdy se poběží 90. MMM v Košicích – nastal ten správný čas.

Miloš Škorpil, 1. 1. 2013, 14297×

Sport je nutné zakázat!

Život kolem nás
Sport je nutné zakázat!

A to s okamžitou platností, jinak nebude na Zemi za chvíli co jíst, co pít, kde žít!

Sportovci smrdí (korunou), na jejich rekreační činnost nelze uvalit žádnou daň! Jsou nechutně zdraví – tím připravují státní kasu o miliardy (nekupují si žádné léky, nechodí co týden k lékaři)! Jsou důvodem zvětšujícího se nedostatku kyslíku na zemi – co oni ho zbůhdarma vydýchají?! Jsou důvodem zvětšující se ozónové díry – co oxidu uhličitého vyprodukují?! Snižují zásoby vody na zemském povrchu – co vody vypijí?! Snižují zásoby minerálů, stopových prvků a vitamínů – co oni jich sežerou?!

Miloš Škorpil, 31. 12. 2012, 15763×

O Štědrém dnu nad Svatý Ján a na Šutr

Běh – můj život
O Štědrém dnu nad Svatý Ján a na Šutr

Vstal jsem v půl 6, dal si navzdory tomu, že zlaté prase zase neuvidím, zbytek dortu a vánoční cukroví a kafe. Nato jsem osedlal Draka a vydali jsme se opuštěnými cestami směr Beroun. Silnice byly autoprázdné a my si to uháněli jak Šemík s Horymírem k Neumětelům. Ostatně náš cíl – Beroun – se od Neumětel nachází celkem blízko a s mými sklony trefit místo, kam mířím, se mohlo snadno stát, že tam klidně skončíme.

Miloš Škorpil, 25. 12. 2012, 15050×

Běh za Štědrou inspirací

Život kolem nás
Běh za Štědrou inspirací

Štědrodenní výběh mám už od nepaměti spojený s tajemnem a taky s panem Karafiátem a jeho broučky. K Štědrodenním běhům jsem vybíhal už někdy v sedmnácti, většinou to bylo ve velmi časném ránu, kdy svět kolem se ještě halil do snů, všude bylo ticho, jen tu a tam se objevilo světýlko v okně brzkého vstávače či velmi, velmi pozdního spáče.

Miloš Škorpil, 24. 12. 2012, 11005×

Snížek bílý, člověk šílí

Život kolem nás
Snížek bílý, člověk šílí

Tak nám zase začal padat. Ohledně Vánoc dobrá zpráva, kdyby nehlásili, že o Štědrém dnu má být až 12 stupňů nad nulou, takže se budeme zase 2 dny vesele klouzat a Vánoce budou když ne na blátě, tak na břečce.

Miloš Škorpil, 22. 12. 2012, 12345×

Konec světa nebude, ba právě naopak – je tu jeho nový začátek

Život kolem nás
Konec světa nebude, ba právě naopak – je tu jeho nový začátek

Pokud nyní čtete tenhle článek, tak se soudruzi Mayové trošku sekli, nebo prostě se svou zastaralou technikou – pozorováním pohybu hvězd, pohybu slunce, pozorováním běhu života a světa, mírně řečeno, přecenili své schopnosti. Možná je ale, tak jako dnes, prostě „honil čas" a něco přehlédli. Každopádně umožnili spoustě lidem na jejich omylu vydělat. Co jen vyšlo v posledním roce knížek na tohle téma?

Miloš Škorpil, 21. 12. 2012, 10780×

Václav Havel – obcházení

Život kolem nás
Václav Havel – obcházení

Tak tuhle hru Václav Havel nikdy nenapsal, asi i proto, že nebyl zvyklý chodit kolem horké kaše a svým nezapomenutelným způsobem – většinou velmi slušným – druhým řekl, co si myslí. Tuhle hru Václav Havel nikdy nenapsal i proto, že obcházení, o němž píšu, se odehrálo přesně rok poté, co se rozhodl, že už si věci osobní a veřejné máme obstarávat bez jeho přispění, čili že co bylo potřeba říci, už řekl nebo napsal, a tak šel spát. K našemu velkému smutku už však nevstal, i když…

Miloš Škorpil, 19. 12. 2012, 11460×

Zdravé Chebsko! Proč zrovna Chebsko by mělo být zdravé?

Život kolem nás
Zdravé Chebsko! Proč zrovna Chebsko by mělo být zdravé?

A proč ne? Má k tomu ty nejlepší podmínky: je odtržené od světa, nikoho nezajímá, co bylo možné za komunistického režimu v tomto kraji zničit – bylo zničeno, není tady zhola nic, co by se dalo ještě ukrást. Zkrátka ideální stav pro to, začít nepozorovaně budovat nové Chebsko.

Miloš Škorpil, 23. 11. 2012, 12560×

23 hodin v říši zážitků a snů

Běžecké akce
23 hodin v říši zážitků a snů

Tak to byla Františkolázeňská 23hodinovka pro Joker. Nebo znáte nějaký charitativní ultramaraton v České republice, na jehož start by se postavilo více jak 270 lidí, ochotných běžet pro druhé? Běžet, makat a ještě za to platit? Přispívat na pomoc pro potřebné? Osobně neznám nic podobného ani ve světě, takže protože příští rok proběhne na Františkolázeňské 24hodinovce pro Joker již 5. ročník, rozhodl jsem se uspořádat ji jako Mistrovství světa v charitativní 24hodinovce.

Miloš Škorpil, 17. 11. 2012, 14580×

Hýbej se a zaplať „Pán Bůh“

Život kolem nás
Hýbej se a zaplať „Pán Bůh“

Po přečtení článku Báry Žehanové o cestě Reného Kujana – nejen té okolo Islandu – mě napadlo, že jeho „Nadři se a zaplať" je hodně obecně to, co se nazývá v anglosaských zemích community fundraising, ale přeci jenom, co si budeme nalhávat, člověku se většinou dřít nechce. Proto také je jeho situace taková, jaká je – postupně začne vymírat na nedostatek pohybu, který je průvodním a hlavním důvodem vzniku civilizačních chorob – cukrovky, rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění!

Miloš Škorpil, 11. 11. 2012, 15722×

Zase ta pata špička – že už si s tím nedají ti běžečtí mágové pokoj

Běžecká poradna
Zase ta pata špička – že už si s tím nedají ti běžečtí mágové pokoj

Tak nám začala houbařská sezóna. Čas, kdy jeden neví, na co by při tom hledání hub myslel, a tak ho napadá, jak ono to vlastně je s tím rozdílem v běhu černocha a bělocha.

Miloš Škorpil, 30. 9. 2012, 30323×

Potřebujeme se navzájem my a potřební

Pomáhej během
Potřebujeme se navzájem my a potřební

Dnes vybíhá na svou měsíční pouť po Islandu, při níž chce každý den uběhnout maraton, René Kujan. René neběží jen tak pro potěšení z běhu, pro potěšení z poznávání nové země, i když to v jeho běhu určitě také je. René běží pro potřebné, konkrétně pro Sportovní klub vozíčkářů.

Miloš Škorpil, 23. 9. 2012, 10526×

Přátelé si nehledáš, přátele si získáváš tím, co a jak děláš

Život kolem nás
Přátelé si nehledáš, přátele si získáváš tím, co a jak děláš

V tomto týdnu jsem měl možnost sklidit vše, co jsem posledních pár let zasíval, přesně v duchu motta: „Září – měsíc, kdy člověk sklízí, co zasel, tak vyběhni, sklizeň už začala“.

Miloš Škorpil, 16. 9. 2012, 16631×

Třetí Mechovské perlobraní

Běžecké akce
Třetí Mechovské perlobraní

Vždy takhle v závěru prázdnin se v šumavské obci Srní, přesněji v její části zvané Mechov, vyplaví na zemský povrch něco perel. Tomuto vyplavení perel předchází týdenní pobyt běh objevujících jedinců, kteří ubytováni ve zdejším penzionu Mechovský Dvorec a při běhání po různých koutech Šumavy objevují, že běh je mnohem víc než fyzická aktivita umožňující člověku přesunout se z místa na místo. Objevují, že běh je ŽIVOT a že jeho prostřednictvím mohou svým životem daleko více vládnout než dosud, neboť jeho prostřednictvím poznávají, kdo doopravdy jsou a co si od života přejí.

Miloš Škorpil, 1. 9. 2012, 17012×

Olympijský vzkaz – starejme se o sebe!

Život kolem nás
Olympijský vzkaz – starejme se o sebe!

V neděli skončily Letní olympijské hry v Londýně. Skončily velkým úspěchem českého sportu. Český olympijský výbor již spřádá plány, jak tento úspěch marketingově využije, aby získal od sponzorů tučné částky pro svou další činnost. Nikde jsem nezaslechl ani zmínku o tom, jak by se dal tento úspěch využít na to, aby si lidé uvědomili ten nejzákladnější význam sportu – aktivního pohybu! Vliv na zdraví člověka, to znamená vliv na jeho tělo, mysl a ducha, protože tyto všechny tři atributy by měl každý z nás rozvíjet, chce-li být zdravý, chce-li být prospěšný sobě, druhým a společnosti. Nečiní-li tak, stává se parazitem, který jen žádá a nic nenabízí.

Miloš Škorpil, 15. 8. 2012, 10275×

Olympijský maraton na doraz

Běžecké akce
Olympijský maraton na doraz

Pokud někdo sledoval doběh olympijského maratonu žen v Londýně, tak mohl nabýt dojmu, že Ivana Sekyrová si sem jela prostě na běžecký výlet. Kolik českých běžců, opakuji běžců, je schopno v současné době běžet maraton za 2:37 minut a kousek? A to Ivana, přesto, že nás reprezentovala na olympiádě na maratonské trati, běžela teprve svůj druhý maraton.

Miloš Škorpil, 6. 8. 2012, 43191×

Dospěli jsme do startu olympijského maratonu

Běžecké akce
Dospěli jsme do startu olympijského maratonu

Tedy ještě ne tak docela. Na start olympijského maratonu v Londýně se Ivana Sekyrová postaví až dnes ve 11:00 (u nás ve 12:00), a těch posledních 12 hodin před startem nejspíš pro ni bude nejdelších 11 hodin v životě. I když udělala v přípravě vše, co mohla, tak se nezbaví myšlenek na to, zda toho nemohla udělat víc. Zvláště když se podívá na startovní listinu, kde se se svým skvělým výkonem, jímž se v Rotterdamu sem do Londýna kvalifikovala, krčí až někde ve druhé půlce startovního pole.

Miloš Škorpil, 5. 8. 2012, 22094×

Londýn žije po barech, pubech a Ivanou

Běžecké akce
Londýn žije po barech, pubech a Ivanou

Chvíli poté, co jsme se vznesli nad Prahu, jsme už přistávali na letišti Stansted. Do Londýna je to odtud asi 40 kilometrů. Vysoukali jsme se z letadla, prošli jsme kontrolou a byli vpuštěni na britskou půdu. Při čekání na Tomáše kolem nás prošli dva těžcí ozbrojenci se samopaly. Olympiáda nás přivítala.

Miloš Škorpil, 4. 8. 2012, 13449×

Koloběžec, vypravěč, vodič, žák a to vše ve dvou dnech

Crosstraining
Koloběžec, vypravěč, vodič, žák a to vše ve dvou dnech

Na pátek večer jsme si pozvali do kavárny Joker hosty a taky účastníky Poutního ultramaratonu, abychom společně zavzpomínali. Bylo z toho více než dvouhodinové příjemné posezení. Tomu ale předcházela patnáctikilometrová seznamovací projížďka na koloběžkách.

Miloš Škorpil, 29. 7. 2012, 14200×

Nemáš většího přítele než sebe sama! Nemáš většího nepřítele než sebe sama!

Život kolem nás
Nemáš většího přítele než sebe sama! Nemáš většího nepřítele než sebe sama!

Nikdo nedokáže člověku ublížit víc, než si dokáže ublížit člověk sám. Dobrý, skutečně dobrý, přítel vám řekne, přestože ví, že to může znamenat konec vašeho přátelství, že děláte něco špatně. Jak na to reagujeme? S přítelem se rozejdeme, protože tohle nepotřebujeme poslouchat. Naše tělo koná stejně: ve chvíli, kdy se necítí, zahlásí – nejčastěji formou bolesti – přestaň! Jak na to většinou reagujeme? Dáme mu prášek, aby drželo klapačku.

Miloš Škorpil, 25. 7. 2012, 17036×

Na Krupičku nebo na Aničku

Běžecká poradna
Na Krupičku nebo na Aničku

Je léto, tak by to chtělo nějak odlehčit a proč se nechopit tématu, který je tak chytlavý a to hned z několika důvodů. Tím prvním je, že se holky podívají na pěkná mužná těla a kluci zase na pěkná ženská těla, která budou kryta minimálním množstvím oblečení tak, aby vynikly všechny křivky a zároveň to nemohlo nikoho pobouřit. Tím druhým je pak rozproudit diskuzi na téma, co je zdravější: běhat na Krupičku či na Aničku nebo se krýt proti všem rizikům, která na naše tělo číhají, když se vydáme na svůj běh či pochod.

Miloš Škorpil, 22. 7. 2012, 21252×

Etika, politika, prachy

Život kolem nás
Etika, politika, prachy

Znát jiné je moudrost. Znát sama sebe je osvícení. Lao-c´

Když si připomeneme své základní hodnoty, tendence podvádět klesá.

Miloš Škorpil, 15. 7. 2012, 15060×

Doping! Otevřít mu dveře nebo ho vyloučit do smrti smrťoucí?

Život kolem nás
Doping! Otevřít mu dveře nebo ho vyloučit do smrti smrťoucí?

Doping v životě člověka, taky tak by mohl znít název tohoto mého zamyšlení. Stále se řeší otázka: dopink ano, dopink ne? Jako doping se ve sportu označuje používání látek a metod uvedených v Seznamu zakázaných látek a metod vydávaném každoročně Světovou antidopingovou agenturou (WADA). Zamýšleným efektem dopingu je zejména bezprostřední zvýšení výkonu nebo urychlení regenerace při tréninku.

Miloš Škorpil, 8. 7. 2012, 15767×

Očekávání a realita na Via Porta

Ultramaraton
Očekávání a realita na Via Porta

Já vím, hodně z vás teď čeká, jak to dopadlo s Poutním ultramaratonem a maratonem, když jsem skončil u převyprávění prvého dne. Chápu vás, taky by mě zajímaly další podrobnosti cesty čtrnácti lidí, z nichž většina se uviděla poprvé, když společně sedali do auta, aby vyjeli každý za svým cílem, svou cestou.

Miloš Škorpil, 24. 6. 2012, 18491×

Jezeří, Jezeří, tanči, než se zešeří

Běžecké akce
Jezeří, Jezeří, tanči, než se zešeří

Jezerní běh v industriální krajině Podkrušnohoří neměl chybu, tedy co se vlastního běhu týkalo. Počasí si usmyslelo po čtrnácti dnech vyměnit panenku s deštníčkem za nablýskaného panáčka s buřinkou a navíc ve sluneční peci řádně přitopit. No nevadilo nám to, aspoň jsme mohli více vnímat vliv člověka na přeměnu krajiny. Tedy to, že když jsme běželi krajinou, kde se nedávno dolovalo, tak do nás mohlo slunce prát o sto 6 a když jsme pak vběhli do krušnohorských hvozdů, mohli tomu spalujícímu kotouči na obloze ukázat, že je 1.

Miloš Škorpil, 17. 6. 2012, 14908×

Jak se odráží to, co je v nás, na všem vůkol

Život kolem nás
Jak se odráží to, co je v nás, na všem vůkol

Lidské bytosti mohou změnit vnější aspekty svých životů změnou vnitřních postojů svých myslí. William James

Miloš Škorpil, 10. 6. 2012, 15697×

Pane Krejsa, měl byste se omluvit a ne šířit pomluvy

Život kolem nás
Pane Krejsa, měl byste se omluvit a ne šířit pomluvy

Silva Nortica Run – závod, který vzbuzuje mnoho emocí, z nichž 99% je kladných, a to bez ohledu na to, jak se kterému účastníkovi na něm vede. Samotná trať – příroda Novohradských hor člověka milujícího běh a přírodu nabije na mnoho měsíců dopředu. Ostatně články z letošního ročníku otištěné na Běžecké škole (Silvo, jsi mojeSkolím mamuta), i ty, které ještě čekají na své vydání, to jen dosvědčují. Stačí však jeden nespokojený, nesoudný člověk a máte chuť se na všechno vykašlat.

Miloš Škorpil, 8. 6. 2012, 34869×

Everest dobyt, že by teď čekal Mariánský příkop?

Crosstraining
Everest dobyt, že by teď čekal Mariánský příkop?

Tak má konečně dušička klid – Everest jsem napotřetí zdolal a můžu si odškrtnout jednu z dalších šíleností, které mi tu a tam nasadí jako brouka do hlavy někdo jiný a ten brouk tam šmejdí, škrábe a kouše, dokud se s ním po svém nevypořádám.

Miloš Škorpil, 3. 6. 2012, 25869×

Za posledních pět měsíců proběhlo mým životem 15 žen

Běh – můj život
Za posledních pět měsíců proběhlo mým životem 15 žen

Kdysi byla v TV velmi populární mikrokomedie Sedm žen Alfonse Karáska, v hlavní roli s Milošem Kopeckým. Nevím, proč zrovna dnes jsem si na tenhle film vzpomněl. Nejspíš proto, že mým životem probíhalo v uplynulých pěti měsících patnáct žen. Tedy víc než 2x tolik, než tehdy Alfonsovi.

Miloš Škorpil, 27. 5. 2012, 11562×

Jak se ze mě stal sprinter a skokan – příště jdu do vrhů a hodů

Život kolem nás
Jak se ze mě stal sprinter a skokan – příště jdu do vrhů a hodů

Teda ne, že bych si začal vyskakovat nebo prchat před spravedlností. Mé skákání má docela prozaičtější základy – ambasadorství v projektu Letní firemní sportovní hry.

Miloš Škorpil, 20. 5. 2012, 13068×

Běžecká školka pro děti i pro maminky

Běžecký trénink
Běžecká školka pro děti i pro maminky

Nápad založit po Běžecké škole i Běžeckou školku mi vnukla Dáša Heroldová, tedy ne přímo ona, ale téma, o němž jsme se bavili. Mluvili jsme o naší bývalé vynikající běžkyni Andree Šuldesové, která má nyní dvě děti a i když by hrozně ráda začala zase běhat, tak nemůže, neb ten její jí nepomůže.

Miloš Škorpil, 20. 5. 2012, 13894×

To je toho, to by to moje holky daly taky

Život kolem nás
To je toho, to by to moje holky daly taky

… kdyby chtěly, prohlásil jeden známý trenér na adresu úspěchu Ivany Sekyrové poté, co se výkonem 2:34:23 kvalifikovala na olympijský maraton v Londýně. Nebo že by to snad prohlásil na mou adresu?

Miloš Škorpil, 6. 5. 2012, 14135×

Maraton pro všechny a za všechny

Pomáhej během
Maraton pro všechny a za všechny

Ve středu večer to ve Stromovce vypadalo, jako by se tam slétly všechny světlušky z Prahy a širokého okolí. Tolik jsem jich tam – a to tam běhám už takových 30 let – ještě nikdy neviděl. Na vině byla Světluška – nadační fond Českého rozhlasu, pomáhající zrakově postiženým. Fakt bomba, vidět běžet, tedy pardon – letět, více jak 700 svítících hlaviček.

Miloš Škorpil, 29. 4. 2012, 15040×

Naše malé Švýcarsko za korunu

Život kolem nás
Naše malé Švýcarsko za korunu

Do „Malého Švýcarska" dojedete z Prahy cirka za dvě a půl hodiny. Nepojedete na sever, jak by mnohé mohlo napadnout s ohledem na znalosti zeměpisu a toho, že se v české kotlině nalézá místo Česko-Saské Švýcarsko, ale pojedete na západ.

Miloš Škorpil, 22. 4. 2012, 18124×

Velikonoční poběhání vnitřními krajinami srdce a duše člověka

Život kolem nás
Velikonoční poběhání vnitřními krajinami srdce a duše člověka

V životě nemůže člověk stihnout všechno. No a co? Tak prostě stihne jen to, co má pro něj největší význam. Je to málo? Je to dost?

Miloš Škorpil, 8. 4. 2012, 12051×

Ozvěny půlmaratonského týdne (dne)

Běžecké akce
Ozvěny půlmaratonského týdne (dne)

Prožil jsem velmi hektický týden. Týden před Hervis ½Maratonem Praha je fakticky vždy nejnáročnějším týdnem v roce, dokonce náročnějším než týden před Volkswagen Maratonem Praha. Přeci jen na půlmaraton si troufne více lidí. Letos to bylo pro mě zpestřeno ještě o natáčení „Kluka z plakátu“, jak na „fejsu" Běžecké školy napsala Lucie Výborná. Výsledek budete moci zhlédnout někdy v září. Pro mě ty tři dny, co se natáčelo, byly novou zkušeností a osobně se moc těším, co z toho nakonec vyleze.

Miloš Škorpil, 1. 4. 2012, 17793×

Jak se rozejít a přitom si zůstat blízcí

Život kolem nás
Jak se rozejít a přitom si zůstat blízcí

Byli dva přátelé, kteří si byli neobyčejně blízcí a spojoval je jeden cíl, jedna cesta. Pak však došli na křižovatku, kdy najednou bylo třeba se rozejít, neboť každý chtěl jít jinou – svou – cestou. Rozešli se tedy, ale život to nějak zařídil, že najednou stáli znovu na jedné křižovatce a mohli si zvolit vyjít každý svou cestou, nebo se znovu vydat cestou společnou.

Miloš Škorpil, 18. 3. 2012, 20677×

Obracení na cestě

Život kolem nás
Obracení na cestě

Dnes je den Tibetu, stalo se již tradicí, že v tento den vyvěšujeme na Běžecké škole tibetskou vlajku. Při té příležitosti jsem si řekl, že není od věci připomenout si i jiná zvěrstva, která se v Číně dějí, a tak jsem zalovil v paměti svého počítače, bych z ní vylovil článek o tom, jak a proč jsme běželi na podporu hnutí Falung Gong.

Miloš Škorpil, 10. 3. 2012, 15540×

O jednom „Joudovi" a o jednom zahrabaném Drakovi u Kořenice

Život kolem nás
O jednom „Joudovi" a o jednom zahrabaném Drakovi u Kořenice

Středa se zdála až do osudného okamžiku nádherným dnem. Udělal jsem jednu kontrolu, jedno školení, Michal Vítů mě pozval do Pelhřimova, abych jako ochutnávač a rozhodčí posoudil, které z pěti nabízených jídel a jednoho desertu je nejlepší. Pak mi volali z Motola, že budu „ozdobou" jejich běhu. No fakt nádhera, kdybych mezi tou pozvánkou od Michala a tím vyznamenáním ozdobou neměl ten nápad poznávat krajinu českou.

Miloš Škorpil, 4. 3. 2012, 12318×

Svoboda

Život kolem nás
Svoboda

Když uslyším slovo svoboda, okamžitě vidím před očima Mela Gibsona v závěrečné scéně filmu Statečné srdce, jak z posledních sil zakřičí „Svobodáááááááááá!“, načež na jeho zátylek dopadne katova sekyra a z dlaně mu vypadne kapesníček, který dostal od milované ženy, kterou mu znásilnili a zabili.

Tento článek vyšel na běžecké škole 24.2.2012

Miloš Škorpil, 24. 2. 2012, 17469×

Boty, styl, životní úroveň, naše tvrdohlavost a nevůle být si prospěšní – kdo je více na vině tomu, že jsme zranění a bolaví

Život kolem nás
Boty, styl, životní úroveň, naše tvrdohlavost a nevůle být si prospěšní – kdo je více na vině tomu, že jsme zranění a bolaví

Možná si ještě vzpomenete. V loňském roce po vzedmutí se vlny: Minimalismus je to, oč tu běží, jsme oslovili firmy vyrábějící běžeckou obuv, aby nás i vás zpravily o tom, jaká že je vlastně jejich filozofie, jejich přístup k tomu, aby jejich produkty pomáhaly se lidem hýbat a to tak, že zdravě. Otázka tehdy zněla: Co by měla splňovat, co by měla běžci umožňovat dobrá běžecká bota.

Miloš Škorpil, 12. 2. 2012, 15948×

Dopink, drogy – je omezováním osobních svobod, když oddíl, či organizace kontroluje, zda ten, koho platí, je čistý?

Život kolem nás
Dopink, drogy – je omezováním osobních svobod, když oddíl, či organizace kontroluje, zda ten, koho platí, je čistý?

V novinách se teď objevila zajímavá kauza – a sice zda oddíl či organizace nepřekračují své pravomoci, když kontrolují své ovečky, jestli nesypou.

Miloš Škorpil, 5. 2. 2012, 12887×

Letní dětský tábor VOKO

Život kolem nás
Letní dětský tábor VOKO

Pro rozpohybování dětí se toho dá dělat moc, a jak jsem napsal v dnešním mottu, nemusí to skoro nic stát. Zde jsem uvedl odkaz na projekt Běžecké školy – Žákovský maraton. Je to tak, děti a ani ty větší většinou nepotřebují, aby se do nich investovaly mraky peněz, spíše ocení, když jim věnujete svůj čas, když s nimi něco společného podnikáte. O tom mě znovu přesvědčily i první články letošních účastnic PIM Women´s Challenge. Tahle investice se rozhodně na rozdíl od té finanční, která je často navíc jen odpustkem za to, že se dětem nevěnujeme, jak by si přály, vždycky vrátí.

Miloš Škorpil, 2. 2. 2012, 25951×

Divný sport ten běh, když v něm vítěz není vždy ten nejrychlejší

Život kolem nás
Divný sport ten běh, když v něm vítěz není vždy ten nejrychlejší

Nenechte se mýlit, v nadpise neřeším situaci, kdy byl třeba diskvalifikován Bolt na MS kvůli jednomu ulitému startu, protože už to není o sportu, ale o penězích, o reklamě, o blbosti. Prostě sport na té nejšpičkovější úrovni je spíše divadlo a business a sport, no dobře, když to musí být! To ale neřeším, řeším to, když běžecký závod vyhraje veterán či veteránka, ale protože se holt dříve narodili, už jsou vyloučeni z hlavní kategorie a „vyhraje" ten, co měl tu kliku, že ještě do veteránského věku nedospěl.

Miloš Škorpil, 29. 1. 2012, 15227×

Cesta

Život kolem nás
Cesta

Před dvanácti lety jsem se rozhodoval, kudy povede má cesta. Rozhodoval jsem se, jestli vyrazit za dobýváním vrcholů v podobě přivedení jednotlivce na práh olympijského závodu, či vyrazit na cestu, která bude znamenat naučit jiné milovat pohyb a skrze něj najít cestu k sobě a k druhým. Rozhodl jsem se pro to, být průvodcem na cestě „bezejmenným“. Bezejmenným z pohledu toho, že současný svět vnímá jen vítěze, ale brzy jsem poznal, že slovo „bezejmenný" se pro mě proměnilo ve slovo přítel.

Miloš Škorpil, 22. 1. 2012, 19677×

Skončí svět velkým zívnutím? Třicátníci, čtyřicátníci, padesátníci, šedesátníci „propadají pohybu“, naproti tomu pro mladé už není ani řídit bourák „in“.

Život kolem nás
Skončí svět velkým zívnutím? Třicátníci, čtyřicátníci, padesátníci, šedesátníci „propadají pohybu“, naproti tomu pro mladé už není ani řídit bourák „in“.

Při čtení Born To Run jsem narazil na zajímavý odstavec, v němž se píše: Šiva předpověděl, že konec světa se uskuteční velkým zívnutím.

Miloš Škorpil, 13. 1. 2012, 18382×

Líní Češi

Život kolem nás
Líní Češi

Jsme my Češi opravdu tak líní, jak se o nás říká, nebo jsme spíš vyčůraní, jak se také o nás říká? Osobně se spíše přikláním k té vyčůranosti, i když…

Miloš Škorpil, 8. 1. 2012, 16835×

Přijímání

Život kolem nás
Přijímání

Mé dnešní nedělní – hodobožové zamyšlení, bude o jediném slovu, o přijímání.

Miloš Škorpil, 25. 12. 2011, 16105×

Okamžik Václava Havla – naposledy podaná ruka

Život kolem nás
Okamžik Václava Havla – naposledy podaná ruka

Dnes se naposledy rozloučíme s Václavem Havlem. Člověkem, který dokázal tak jako málo kdo v moderních českých dějinách lidi spojit. Stejně tak jako dovedl načasovat vydání „Dvou tisíc slov“, se mu „podařilo“ načasovat i svůj odchod z tohoto světa.

Miloš Škorpil, 23. 12. 2011, 14679×

Víra

Život kolem nás
Víra

V něco věřit, někomu věřit, dva atributy, které včetně svých záporů – v nic nevěřit, nikomu nevěřit, jsou hybateli veškerého lidského konání či nekonání.

Miloš Škorpil, 11. 12. 2011, 17309×

Na obzoru lepší „běh" i života v roce příštím

Život kolem nás
Na obzoru lepší „běh" i života v roce příštím

Dnes ráno jsem si uvědomil, že už za tři týdny se k nám opět začne vracet slunce a já nějak ani nestačil moc zaznamenat, že se krátí den. Teda zaznamenal jsem, že už po čtvrté hodině odpolední potřebuji hodně dlouhé ruce, když si chci něco přečíst, protože světla nějak ubylo, ale nějak mě to letos nedeprimuje.

Miloš Škorpil, 4. 12. 2011, 12833×

22 hodin s Jokerem, pro Joker a taky pro sebe

Pomáhej během
22 hodin s Jokerem, pro Joker a taky pro sebe

Blíží se to neuvěřitelně rychle, už ve středu 16. listopadu v 16 hodin vyběhneme ke skoro nekonečnému běžeckému happeningu, kde nepůjde o žádné rekordy a o žádná klání. I když minimálně jedno mezi Davidem – malá botaLuckou – 30 let byl pro mě běh zakázané slovo budeme všichni napínavě sledovat. Osobně věřím více Lucce, ale možná že David jednou ví, co říká. Co vy, na koho byste si vsadili?

Miloš Škorpil, 13. 11. 2011, 17835×

Když se z našeho konání vytratí radost

Život kolem nás
Když se z našeho konání vytratí radost

Na vrcholku trpí člověk samotou, proto si raději vezměte někoho sebou. John C. Maxwell

Všechno, co jsem doposud dělal, bylo založeno na radosti. Prostě mi dělalo radost poskytovat radost jiným. To se rozhodně nezměnilo, pořád to ve mně je. Jen mám pocit, že mě to začíná pěkně semílat. Posledních pár měsíců moc nespím, což není pro mě vůbec obvyklé. Usínám sice stejně tvrdě jako dřív a v podstatě hned jak lehnu, ale v noci se probouzím a pak už jen vyháním myšlenky z hlavy.

Miloš Škorpil, 6. 11. 2011, 12110×

Skřivánci na niti

Život kolem nás
Skřivánci na niti

Je dobré si uvědomit, proč Bůh sedmý den, poté co stvořil svět, odpočíval po své práci. Stojím na břehu řeky, dívám se, jak v ní voda plyne. Pozoruji odlesk slunce na hladině, stíny, které na hladině kreslí větve na břehu stojících stromů. V tom k mým nohám padá ulomená větvička, která je ještě zlomená vedví, a její dvě části jsou spojeny jen slabým proužkem lýka. Beru větvičku do rukou a posílám ji dolů proudem.

Miloš Škorpil, 30. 10. 2011, 15685×

Vize 2012

Život kolem nás
Vize 2012

Minulý týden jsem se zamýšlel nad tím, jak a co formuje vývoj člověka vzhledem k osobním vztahům. Tenhle týden to bude spíše o tom, co nás formuje vzhledem k tomu, co děláme, čím se živíme, komu a čemu sloužíme.

Miloš Škorpil, 23. 10. 2011, 15171×

Podzimní převraty

Život kolem nás
Podzimní převraty

Tak letos si nejspíš převrat z babího léta do podzimu, skoro by se hodilo napsat do zimy, užijeme s plnou parádou. Ještě v týdnu jsme si mohli běhat v šortkách a triku s krátkým rukávem, a teď abychom rychle zahrábli ve svých běžeckých skříních a vytáhli z nich už pěkně zatuchlé teplé běžecké prádélko.

Miloš Škorpil, 9. 10. 2011, 15595×

Loď uvíznutá v písku

Běžecká literatura
Loď uvíznutá v písku

Občas se dočteme o tom, že někde v poušti objevili pod nánosy písku loď. Jak se tam mohla dostat, napadne nás. Odpověď je přitom velmi jednoduchá, prostě tam, kde je dnes poušť, bylo dříve životem kypící moře. Ta loď neztroskotala kdesi v moři písku, ale docela prostě někde na mořské hladině, když si s ní pohrála bouře a srazila ji ke dnu.

Miloš Škorpil, 25. 9. 2011, 17023×

Light? NE!

Život kolem nás
Light? NE!

Když přijdete ve Spojených státech do cukrárny, pekárny či jiného podobného obchodu, budete na první pohled vypadat, že se staráte o své zdraví – rozumějte, nebudete přetékat, objednáte si, na co máte chuť, tak se vás automaticky zeptají, zda to chcete light či dokonce extra light. Vůbec je nenapadne, že byste mohli být normální a necpat se náhražkami – rozuměj vycpávat se energeticky nic neposkytujícími potravinovými výrobky.

Miloš Škorpil, 23. 9. 2011, 15903×

Jak Pátečníci dobývali Dyleň a Petr běžel do Teplé

Běžecké akce
Jak Pátečníci dobývali Dyleň a Petr běžel do Teplé

28 kilometrů, i když s poměrně značným převýšením, to by neměl být zas takový problém. Nahoru to šlo skoro samo, tedy alespoň mně. Dolů kupodivu taky, jediná potíž byla v tom, že mi došla voda a zastihla noc a taky to bylo trošku delší, než na co moje nohy byly nachystány.

Miloš Škorpil, 4. 9. 2011, 27710×

Vše v našem životě má svůj smysl

Život kolem nás
Vše v našem životě má svůj smysl

Vše v našem životě má svůj smysl, jen se musíme dobře dívat, jen musíme vše, co nám život přináší, přijímat, jak to přijde – nebojovat s tím, nesvalovat své problémy na druhé, na to či ono. Jediný, kdo za vše, co se nám v životě stane, může, jsme mi sami!

Miloš Škorpil, 16. 8. 2011, 16083×

Znovu objevená chuť

Běžecká poradna
Znovu objevená chuť

Vyhořet se dá, i když děláte věci, které vás baví, které máte rádi, i když vás netlačí žádný plán, netlačí na vás žádný šéf. Prostě vyhořet se dá i v případě, že si děláte vše po svém a pro sebe.

Miloš Škorpil, 14. 8. 2011, 17738×

Co mě tak zrovna napadá

Život kolem nás
Co mě tak zrovna napadá

Prázdniny je taková divná doba, kdy se jedni štvou, aby se pak mohli v klidu dovolenkovat, kdy se připravují plány na to, co se bude dělat příští rok, uzavírají se smlouvy na příští rok, prezentuje se, co se bude prodávat příští rok. Že vám to přijde na hlavu? Máte pravdu, na hlavu to určitě je, ale takový už je současný svět.

Miloš Škorpil, 9. 8. 2011, 18311×

Šumavská rapsodie

Běžecká literatura
Šumavská rapsodie

Včerejšek jsem prožil na Šumavě, v jednom nejkrásnějším místě na Zemi, co znám. Ne, nebudu psát o Zlaté stezce, kvůli níž jsem tam byl, jednoduše proto, že ta letošní si zaslouží něco výjimečného, a to musí trošku uzrát. Se Šumavou je to jiné, tu mám pod kůží skoro celý život – a i když se doma cítím na Komorním dvoře – nejkrásnějším místě k bydlení, tak Šumavu, Šumavu, tu můžu vždycky.

Miloš Škorpil, 7. 8. 2011, 17889×

Báječný víkend s přáteli z Běžecké školy

Crosstraining
Báječný víkend s přáteli z Běžecké školy

Před rokem jsme se s Luckou a Michalem znali jen zběžně. Stačilo však pár setkání v rámci akcí pořádaných Běžeckou školou a já ani Dana si již nedovedeme představit čas před tím. Před tím – čas, kdy jsme je neznali. A tak to máme se všemi, které jsme poznali při společném běhu. Skoro to vypadá, že ti nejúžasnější lidé na světě všichni běhají. Vždyť si to vezměte, to máte:

Miloš Škorpil, 26. 7. 2011, 17243×

Běžecká a cyklistická pouť přes střed Evropy na Dyleň a diecézní pouť do kláštera Teplá

Ultramaraton
Běžecká a cyklistická pouť přes střed Evropy na Dyleň a diecézní pouť do kláštera Teplá

První pouť poutníků a pátečníků povede na Dyleň a do klášteru Teplá.

Miloš Škorpil, 24. 7. 2011, 18952×

Putování poutníků, aneb příprava na Poutní ultramaraton

Ultramaraton
Putování poutníků, aneb příprava na Poutní ultramaraton

Ono se řekne putovat, ale putování není jen o hromadění kilometrů, ale i poznávání míst, jimiž se člověk vydává, poznávání lidí, které člověk na své pouti potkává, poznávání obyčejů lidí v krajích, jimiž člověk putuje, poznávání přírody, kultury a v neposlední řadě i poznávání sebe sama. Takže příprava na Poutní ultramaraton nebude jen o tom, jak se připravit, aby to naše nohy, naše ruce, naše bedra zvládla, ale také výletem do historie i současnosti míst, jimiž budeme putovat. Navíc nás budou čekat i společná proběhnutí či setkání, kde bychom se měli sami více poznat (kde bychom se měli sami více poznat) – a to budou ona setkání poutníků či pátečníků.

Miloš Škorpil, 17. 7. 2011, 17894×

Muž, který chtěl být šťastný a našel způsob, jak být…

Život kolem nás
Muž, který chtěl být šťastný a našel způsob, jak být…

Kdo z nás by nechtěl být šťastný? Otázkou je, co si obecně pod pojmem štěstí představujeme. Pro někoho je štěstím „Muuuška jenom zlatá“, pro jiného, když vše v jeho životě plyne, jak si nalajnoval. Pro jiného zase, když je jeho život pestrý a samé překvápko. Není proto divu, že když vyšleme nahoru přání: „Chci být šťastný/šťastná“, tak nahoře z toho mají pěkný guláš. Prostě chce to konkretizovat, a to velmi. Hledáte praktický návod na šťastný život? Doporučuji si přečíst knihu Laurenta Counella „Muž, který chtěl být šťastný“, vydalo nakladatelství Rybka Publishers v roce 2008.

Miloš Škorpil, 15. 7. 2011, 26421×

Ani alpské vrcholy nedokázaly to, co výstup na Dyleň

Crosstraining
Ani alpské vrcholy nedokázaly to, co výstup na Dyleň

Myslel jsem, že to, co se povedlo v neděli, se nikdy nemůže stát, ale povedlo se. Poté, co jsme zdolali Dyleň, našli střed Evropy, načež ještě asi třikrát Dyleň obkroužili a Dana poznala, že jsme se skutečně ztratili, nebyla schopna vyslovit souvislou větu. Nevím, zda to bylo z poznání, že opravdu, ale opravdu nevím, kde jsme, tedy kromě toho, že jak satelit kroužíme kolem Dyleně, nebo tím, že už jí skutečně došly síly. Každopádně mi chtěla něco říct, asi mě pěkně sprdnout, ale to, co vycházelo z jejích úst, znělo jako nesouvislý a zcela chaotický zvuk slabik.

Miloš Škorpil, 12. 7. 2011, 23149×

Dáreček

Crosstraining
Dáreček

Letos u nás chodil Ježíšek neobvykle brzy. Asi si dělal trochu fóra, protože tuší, že v prosinci bude mít pěknej fofr. Ale mně to nevadí, já dostávám dárky rád a v kteroukoliv roční dobu. A když už si může pořádat v červnu někdo Silvestr naruby, tak proč bych já v červenci nemohl dostat dárek od Ježíška?

Miloš Škorpil, 10. 7. 2011, 22827×

Zakopaný pes úrovně českých (bílých) běžců

Běžecký trénink
Zakopaný pes úrovně českých (bílých) běžců

Tahle úvaha bude hlavně o českých běžcích, ale záměrně jsem do názvu vložil slůvko bílých, protože jsem přesvědčen, že problém je širší a dotýká se tudíž celé bílé populace. Ten problém leží zejména v naší hlavě. Jak jinak? Protože všechno, co děláme, náš úspěch či neúspěch se formuje v našich hlavách. Možná je to frustrující, protože v tomto případě se nemůžeme vymlouvat, že to je tím, že prostě na ty Keňany, Etiopany či jiné běžce tmavší pleti nemáme, protože oni mají jinou stavbu těla, rodí se a žijí ve vyšších nadmořských výškách, mají jinou motivaci a blablabla…

Miloš Škorpil, 6. 7. 2011, 19320×

Kecy mýho fotra – chová-li se někdo jako blbec, mluví-li jako blbec, nemusí být ještě nutně blbec

Život kolem nás
Kecy mýho fotra – chová-li se někdo jako blbec, mluví-li jako blbec, nemusí být ještě nutně blbec

Když jsem ještě v knihkupectví nahlédl do knížky: Kecy mýho fotra od Justina Halperna, kterou vydalo nakladatelství Plus, hned mě napadly kecy mého fotra, které k nám měl, když nám chtěl něco sdělit, jako třeba: „Nechce se vám dělat? To je dobře, já mám nejraději práci, do které se mi nechce“. Bral to v podstatě jako sport, jako možnost poprat se s tím, do čeho se mu v životě nechce a přitom ví, že nemá na vybranou. A tuhle svoji zkušenost nám tímto předával, zatímco my jsme na něj s bráchou a švárou koukali jak na blba a mysleli si: Škubni si.

Miloš Škorpil, 5. 7. 2011, 18554×

Člověk musí odhodit minulost, aby mohl jít dál

Život kolem nás
Člověk musí odhodit minulost, aby mohl jít dál

Tak to jsem právě udělal. Musel jsem se zastavit v běhu, abych se mohl zas rozeběhnout. Posledních dva a půl roku jsem se snažil zároveň běhat, dávat lidem naději a vytvořit nový svět – Běžeckou školu. Najednou jsem zjistil, že potřebuju vypřáhnout, zastavit se, jinak mě z toho klepne. Zažil jsem to už před patnácti lety, ten divnej pocit sladkosti v krku, ten divnej pocit tlaku na prsou a pak pád do hlubin. Nechtělo se mi to opakovat znova, tak jsem si řekl, že se musím zastavit a zastavil se.

Miloš Škorpil, 3. 7. 2011, 36184×

Maratonské putování – den poté

Běžecké akce
Maratonské putování – den poté

Ještě jednou se vracím k Poutnímu maratonu, a v myšlenkách se k němu budu určitě jako většina účastníků k němu vracet stále, protože tan maraton, stejně jako Petr Hruška, byl boží. Už dávno jsem se oprostil od toho, že mě mnozí z běžecké komunity označují za pámbíčkáře. Jednak vím, že ani neví, co to znamená a pokud i vědí a zařazují mě tím mezi stejné lidi, jako je Petr, tak mi to může pouze lichotit. Ostatně to, že to mezi chebskými farníky, Farní charitou Cheb, tak bohovsky funguje, je proto, že Petr je zcela „normální" člověk.

Miloš Škorpil, 27. 6. 2011, 17360×

Maratonští poutníci – pohoda na každém kroku – úsměv na každé tváři

Běžecké akce
Maratonští poutníci – pohoda na každém kroku – úsměv na každé tváři

Domů jsem z Francie ze závodu Paříž – Colmar, kde jsem doprovázel Romana Psůtku a o němž více v týdnu, dorazil v 6 hodin ráno. Vysprchoval se, dal kafe a pospíchal společně s Tomášem Veleckým do kostela sv. Mikuláše, kde v 9 hodin začal 2. ročník Poutního maratonu. Už dole pod schody se dalo cítit, že je něco ve vzduchu. To něco bylo lidství, pohoda, láska, přátelství… cokoliv vás napadne ve vztahu k člověku a lidské komunitě.

Miloš Škorpil, 26. 6. 2011, 26988×

Poutní maraton – Plzeňské Panenky – Joker – jak se to rýmuje

Běžecké akce
Poutní maraton – Plzeňské Panenky – Joker – jak se to rýmuje

No jak, minimálně tak, že někdo z Plzeňských Panenek (určitě jejich máma Majka Lachmanová) přijede na Poutní maraton, pro který nakreslila obraz Běh na dlouhou trať Lucie Poláková z Krásné u Aše, která je spolupracovnicí sociálně terapeutických dílen občanského sdružení Joker

Miloš Škorpil, 19. 6. 2011, 15755×

Jak nejlépe odblokovat stávku – vyjděme si vstříc

Život kolem nás
Jak nejlépe odblokovat stávku – vyjděme si vstříc

Pořád přemýšlím, jak nejlépe zablokovat stávku, aby z toho neměli stávkující žádnou radost. Protože znáte to, nejvíce vás potěší, když děláte něco, abyste druhé popíchli – naštvali a oni vám na to skočí a nadávají, křičí a rvou se… To je přesně to, co bychom zítra neměli udělat.

Miloš Škorpil, 15. 6. 2011, 14138×

Jste nemocní, jste tlustí, umíráte…? To nás nezajímá, nás zajímají jen naše tučná konta

Život kolem nás
Jste nemocní, jste tlustí, umíráte…? To nás nezajímá, nás zajímají jen naše tučná konta

Stačí shlédnout film Food a hned pochopíte, jak se věci mají. Že je to o Americe, že u nás v Evropě je to jiné? Prdlačku! Tenhle systém funguje všude, kde se většina zboží prodává ve velkých obchodních řetězcích, kde se tím pádem točí velké peníze, které se dají použít i k umlčení každého, kdo ukáže prstem na jejich praktiky.

Miloš Škorpil, 14. 6. 2011, 16532×

Dopravácká stávka – pojďte s nimi vyběhnout

Život kolem nás
Dopravácká stávka – pojďte s nimi vyběhnout

Pavel Kosorin poslal vzkaz: Přátelé joggingu, v pondělí máte jedinečnou šanci nazout maratonky a trochu potrénovat, já takhle absolvuju cestou do kanceláře a zpět dva půlmaratony během 12 hodin. Běhu zdar a joggingu zvlášť!

Za mě nestávkujte, tak tomu rozumím a přidávám svůj hlas!

Miloš Škorpil, 12. 6. 2011, 14510×

Ne všechny dobré úmysly jsou dlážděny vypočítavostí

Život kolem nás
Ne všechny dobré úmysly jsou dlážděny vypočítavostí

Tak nám zase zabili Ferdinanda, chtělo by se mi parafrázovat jednu ze slavných vět vojáka Švejka. A byla vojna veliká, a z ní nejedna trafika pro válečného invalidu. Že on si ten Lojza nechal tu nohu schválně ustřelit, aby měl zajištěnou snadnou živnost. A tak by se dalo pokračovat dál a dál… prostě jakmile někdo na něco přijde, s něčím vyleze, hned jsou mu podsouvány nekalé úmysly. Málo koho napadne, že ten člověk to dělá proto, že ho to baví, že ho to naplňuje. Že to nedělá prioritně proto, aby druhé oškubal.

Miloš Škorpil, 12. 6. 2011, 13582×

Dvěstěpadesátka

Život kolem nás
Dvěstěpadesátka

Lidé, běžte!

U příležitosti oslavy dvěstěpadesátých narozenin našeho vůdce Miloše Zátopokorpila vydává vláda toto prohlášení: Lidé, běžte! Rozeběhněte se do všech krajů a zákoutí a zvěstujte dobré zprávy. Zprávy o tom, jak povětří, povodí i polesí přeje běžcům po celý rok. Zprávy o tom, jak lid v běhu je si blíž, než lid dlící v domovech. Zprávy o tom, jak běh je nositelem zdraví a dobré mysli. Zprávy o tom, jak náš milovaný guru se těší pevnému zdraví a obíhá zrovna třetí planetu naší sluneční soustavy.

Miloš Škorpil, 5. 6. 2011, 18933×

Co Čech, to odborník na běžecké boty

Běžecké vybavení
Co Čech, to odborník na běžecké boty

Přestávám se divit všem politikům v Česku a to napříč celým politickým spektrem, že lítají od čerta k ďáblu, chtějí-li se zavděčit voliči. On totiž co Čech, ale i Moravan či Slezan, aby si nemysleli, ale i Češka, Moravanka a Slezanka, aby neřekly, že je opomíjím, to odborník/odbornice na všechno a zároveň málo přístupný/přístupná názoru druhých.

Miloš Škorpil, 29. 5. 2011, 24842×

60 kilometrů non plus ultra aneb 60 kilometrů na morál

Běžecké akce
60 kilometrů non plus ultra aneb 60 kilometrů na morál

Když hodiny na kostelní věži v Eisenachu odbyly šestou hodinu, rozeběhlo se 2000 běžců a běžkyň vstříc trati vedoucí Durynským lesem od východu na západ a měřící 72,6 km. Trať je naprosto kouzelná, počasí bylo běžecky ideální, prostě vše jak má být, pokud si chcete užít běžecký závod.

Miloš Škorpil, 22. 5. 2011, 17224×

Letem Memovým světem

Život kolem nás
Letem Memovým světem

Čas letí jak šíp vystřelený střelcem jménem Život. Před týdnem nám v hlavách bzučely vzpomínky na absolvovaný půlmaraton v Praze a nyní už je vytěsňují myšlenky na maraton, který se poběží za čtyři týdny. Mohli jsme si přečíst výkřiky pramenící z radosti, jak se to povedlo, ale nějak zůstaly zasunuty příběhy těch, co jim to nevyšlo, nebo opět nevyšlo. A už vůbec nic nevíme o těch, co zůstali ležet na trati, přitom jejich příběhy by mohly být v mnohém poučné pro nás všechny.

Miloš Škorpil, 10. 4. 2011, 15556×

Den jak vyšitý

Běžecké akce
Den jak vyšitý

Naplánovat si takový den, jako byl ten dnešní, snad ani nejde. Tedy ono jde samozřejmě všechno a už jsem si docela zvykl, že jen vyslovím přání a ono se to během několika hodin, maximálně dnů, splní, ale i tak to byl den z říše snů.

Miloš Škorpil, 3. 4. 2011, 16318×

Co všechno dokáže člověk ze svého života vytěsnit a co to může způsobit

Život kolem nás
Co všechno dokáže člověk ze svého života vytěsnit a co to může způsobit

V úterý jsem byl pozván do Ostravy do Dobrého rána, abychom ještě společně s Janou Křivánkovou sdělili divákům něco o běhání, co to je maraton a také o PIM Women´s Challenge 2011. Pominu úroveň moderátorů, řeknu k ní jen tolik, že vypadali, jakoby nevěděli, o čem se budeme bavit, ale jsem zvyklý na ledacos, takže náš krátký vstup úkol splnil – mise byla splněna.

Miloš Škorpil, 27. 3. 2011, 11120×

Dva světy

Život kolem nás
Dva světy

Tento týden byl pro mě význačný v tom, že jsem měl možnost vidět a slyšet dva muže. Oba jsou uznávanými osobnostmi. Tedy uznávanými. Ten první uznává jedině sebe, toho druhého uznává celý svět. Ten první se snaží uznání druhých dosáhnout tím, že ostatní straší, ten druhý, pro mě však rozhodně první, si vydobyl uznání druhých svým přístupem k životu, svou nezdolnou vůlí, svou otevřeností, svou profesionalitou a to vše přesto, možná ale právě proto, že ve svých jedenácti letech přišel o pravou nohu pod kolenem. Ten první je vicekancléřem prezidenta republiky, ten druhý mnohonásobným mistrem světa v cyklistice handicapovaných. Ten první by se mohl jmenovat pan Mediokracie, ten druhý se jmenuje Jiří Ježek.

Miloš Škorpil, 20. 3. 2011, 12288×

Komu vadí nebo kdo se bojí našich osvícených

Život kolem nás
Komu vadí nebo kdo se bojí našich osvícených

V pátek jsem jel dopoledne z Františkových Lázní do Prahy na setkání s třinácti skvělými babami s Women´s Challenge. Pokud si někdo myslí, že neumím počítat, tak dodávám, že tou třináctou myslím Jarku Najdrovou, která to vše organizuje a bez níž si nedovedu představit, že by tento projekt byl letos tam, kde je. Jel jsem a poslouchal Radiožurnál, pořad Host Lucie Výborné. Tím hostem byla Meda Mládková. Jel jsem, poslouchal odvíjející se rozhovor a pomalu se začal stydět za to, že jsem Čech.

Miloš Škorpil, 6. 3. 2011, 12287×

Zotročení a předurčení

Běžecká literatura
Zotročení a předurčení

Znáte to, na něco se dlouho připravujete, těšíte se na to a najednou puf, něco se pokazí, něco nevyjde, něco se semele, něco, něco mimo vás, co sami nemůžete ovlivnit. Z těšení je splín, ale proč, vždyť to, nač jsme se těšili, zůstalo nezměněno, nezmizelo to z povrchu světa.

Miloš Škorpil, 27. 2. 2011, 14953×

Dvanáct žen a jeden muž – dvě setkání – stejná a přece každé jiné

Běžecká literatura
Dvanáct žen a jeden muž – dvě setkání – stejná a přece každé jiné

Women´s Challenge 2011

Setkání první. Vlastně teprve nyní všechno začíná, i když celé to běží již od adidas běhu v září, který měly za povinnost absolvovat ty, kdož si troufnou na Hervis ½maraton Praha nebo dokonce na Volkswagen maraton Praha, pošlou přihlášku do Women´s Challenge 2011 a budou mít to štěstí, že budou vybrány.

Miloš Škorpil, 13. 2. 2011, 9891×

Muži a ženy v běhu, a tak vůbec

Život kolem nás
Muži a ženy v běhu, a tak vůbec

Bavili jsme se tuhle s Danou o tom, že v některých situacích se chová spíše jako muž, rozumějte, přemýšlí jako muž – jde hodně po logice věci, přitom ale zůstává ženou – řadu věcí řeší intuitivně. Já naopak dosti často myslím a chovám se jako žena – jednám intuitivně, i když asi nikdo nepochybuje, že nejsem na chlapy. Jo s chlapem si dám pivo, rád si s ním zaběhám, rád ho porazím, rád ho vytočím, prostě takové to zdravé mužské soupeření, ale nedělá mi problém být něžný, citlivý a vnímavý, a to i k těm chlapům. Klidně řeknu chlapovi: Mám tě rád, a nedělá mi problém, když to slyším od něj.

Miloš Škorpil, 6. 2. 2011, 12092×

Volební maraton 2

Život kolem nás
Volební maraton 2

Článek Miloše Čermáka Koalice, jíž volíme během, v němž popisuje, jak se poslanci chystají na Pražský maraton, mi připomněla článek, který jsem napsal a zveřejnil před loňskými volbami do parlamentu – Volební maraton. Byla to samozřejmě taková ptákovina, ale jak se zdá, tak ne až tak.

Miloš Škorpil, 4. 2. 2011, 11394×

Tak to prasklo – Škorpil neumí běhat!

Běžecká literatura
Tak to prasklo – Škorpil neumí běhat!

CO? Však počkejte, hned to zvíte. Díky mravenčí píli redaktora Pelhřimovského deníku se podařilo zjistit, že Miloš Škorpil, který již léta krmí všemožná media, ale co media, hlavně ty nešťastníky, co mu to žerou, tím, jak je správné běhat, vůbec běhat neumí. Jen se podívejte na tu úvodní fotografii, vždyť on má větší ÓČKA než kdejaký fotbalista!

Miloš Škorpil, 30. 1. 2011, 13610×

Běžecký antikrist

Život kolem nás
Běžecký antikrist

Jak se stát běžeckým antikristem v poměrech zakomplexovaného státečku, který byl 300 let v područí? Jak se stát běžeckým antikristem mezi lidmi, kteří si musí stále dokazovat, že jsou NĚCO? Velmi snadno – stačí druhým poskytnout víru v sebe sama, víru, že i ty máš na to, co si usmyslíš udělat, že stačí jen věřit v sebe, ve své schopnosti, že si za tím půjdeš, že si za tím poběžíš a vše ostatní už přijde samo.

Miloš Škorpil, 18. 1. 2011, 16271×

ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH  – Mem vybíhá na svou pouť a není sám …

Běh – můj život
ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH – Mem vybíhá na svou pouť a není sám …

Je právě 7. listopadu 2004 a já shodou zvláštních náhod a okolností sedím na tribuně nejslavnějšího marathonu v tomto čase, marathonu v New Yorku. Jsem Mem, což značí vodu, která stále proudí a mým údělem je stále se pohybovat vpřed. Sedím tady, protože jsem dostal informaci o tom, že právě zde, na tomto marathonu se zase po několika staletích sejdeme. Ti, kteří byli určeni nosit zprávy v dávnověku, v době, kdy Mojžíš prchal se svými lidmi z Egypta nebo v době, kdy Kristus přinesl na tento svět svou oběť spásy pro druhé.

Miloš Škorpil, 16. 1. 2011, 9572×

ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH – Rekordy – cesta z bezejmennosti

Běh – můj život
ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH – Rekordy – cesta z bezejmennosti

“Dnešní svět uznává pouze úspěšné. Jste-li v něčem výjimeční nebo jste-li schopní své vědomosti předávat, začnou lidé vnímat většinou, až když se o vás dozví, až když se o vás píše. Chci-li tedy někomu prospět, tak nejsnazší je se zviditelnit nějakým tím rekordem“.

Miloš Škorpil, 9. 1. 2011, 12094×

Setkání Pátečníků – zamyšlení nad končícím rokem a nad tím příštím

Život kolem nás
Setkání Pátečníků – zamyšlení nad končícím rokem a nad tím příštím

Na Hod boží se sešli na Vyšehradě příznivci Karla Čapka, aby vzdali hold jednomu z největších českých spisovatelů, v den, kdy v roce 1938 zemřel. Podle novinových zpráv se jich sešlo na 200. Co to říká? Říká to to, že Karel Čapek v nás stále žije a že nám má stále co říci.

Miloš Škorpil, 31. 12. 2010, 13625×

Zajatci snů aneb můj syn se otrávil durmanem, drogou chudých

Život kolem nás
Zajatci snů aneb můj syn se otrávil durmanem, drogou chudých

Před časem se objevily v novinách a ve zprávách informace o droze chudých – durmanu. Protože mám jednu zkušenost s touto drogou, přestože je stará už devět let, tak mě napadlo vám ji zprostředkovat, stejně jako jsem ji mohl zprostředkovat před těmi devíti lety tímto článkem svému synovi, který byl tím, kdo ji vyzkoušel na svém těle, ale tak jak to bývá, po té, kdy její účinky odezněly, si nic z toho, co prožíval, nepamatoval.

Miloš Škorpil, 22. 12. 2010, 19480×

Rozjímáni na(d) konci světa

Běžecká literatura
Rozjímáni na(d) konci světa

Dívám se z okna a pozoruji, jak vločky padají a padají a padají … Tu mě napadlo, že co nevzala na podzim velká voda, to se rozhodla příroda pohřbít. Však ona si s námi holka poradí, globální oteplování, neglobální oteplování. Příroda totiž kašle na naše snahy se v jejím fungování vyznat a řídí se svými, ryze přírodními, zákony a je to tak dobře. Ještě kdyby to bylo tak jednoduché se zákony, které si na sebe upletl člověk rozumný – rozumějící všemu. Ale i s ním si příroda umí poradit – občas ho vyšplouchne, občas ho nechá vymrznout, občas ho zasype, občas ho přemění k obrazu svému. Prostě dělá si s námi, co se jí zlíbí, na nás pak je najít v té křížovce života tajenku – proč tu jsem. Nebojovat s tím, ale snažit se poznat a pochopit, a pak s radostí konat dílo své i dílo přírody. Jen tak je možné zvítězit – dojít cíle a nalézt harmonii.

Miloš Škorpil, 19. 12. 2010, 12607×

Univerzitní centrum na Baště je bašta – je oáza klidu, míru a moudrosti

Běžecká literatura
Univerzitní centrum na Baště je bašta – je oáza klidu, míru a moudrosti

Učinil jsem další moc krásnou a mimořádnou zkušenost. Byl jsem obdarován nasloucháním. Ne, že by mi nebylo dopřáváno sluchu, na to si rozhodně nemohu stěžovat, ale tentokrát to bylo jiné, svým způsobem intimnější. Byl jsem pozván na besedu Běhání je můj život, taky o čem jiném bych měl povídat :), do Univerzitního centra Na Baště, které duchovně vede Opus Dei.

Miloš Škorpil, 12. 12. 2010, 14048×

Byla to jízda

Běžecké akce
Byla to jízda

Soustředění, v prosinci, v Domažlicích, když je venku – 20 stupňů – blbej nápad, napadne leckoho. Když jsme to s Romanem domlouvali, nenapadlo nás, že by mohla být taková zima, ale ani ta neodradila ty, co se přihlásili, své rozhodnutí změnit. Takže se nás tu sjela sice menší skupinka, zato však výborná parta.

Miloš Škorpil, 5. 12. 2010, 13646×

Jak a proč jsem začal – začala běhat

Začínáme s během
Jak a proč jsem začal – začala běhat

Já jsem začal běhat proto, že jsem měl zkrátka neposedné nohy a taky proto, že mě bavilo soutěžit, porovnávat se s druhými. A protože jsem byl spíš menší, tak tohle byl jeden z nejlepších způsobů, jak jim to natřít :). No a taky jsem děsně nerad prohrával, tak jsem se to musel někde naučit a tohle byl taky hodně dobrý způsob, jak toho dosáhnout :). A proč jste začali běhat vy?

Miloš Škorpil, 1. 12. 2010, 18427×

Běžecké soustředění Domažlice – Mikuláš sice nepřijde, ale překvapení bude

Běžecké akce
Běžecké soustředění Domažlice – Mikuláš sice nepřijde, ale překvapení bude

Pár soustředění jsem už absolvoval, ale vždy, když nadejde čas něco udělat, aby právě na tomto soustředění proběhlo vše jak má, cítím zvláštní mrazení v zátylku, takové jako cítívám před něčím výjimečným. Možná je to těmi blížícími se svátky, možná je to tím, že za okny se snášejí bílé sněhové vločky, možná je to těmi lidičkami, kteří se na soustředění přihlásili a jejichž přítomnost slibuje, že to bude taková sváteční pohoda. Ale určitě to je tím, že připravujeme na sobotu opravdu zajímavé překvapení. Jak už jsem zmínil v nadpisu – nebude to Mikuláš, ale vlastně bude, a když ne Mikuláš, tak nějakej čert, a když ne čert, tak určitě nějaká ženská, vždyť víte, kam čert nemůže :) …

Miloš Škorpil, 28. 11. 2010, 9266×

Františkolázeňská 21 hodinovka – pomoc, jež nezná hranic

Pomáhej během
Františkolázeňská 21 hodinovka – pomoc, jež nezná hranic

Běhy bez hranic pomáhají bořit hranice a tak se může stát, že jednou pomáhají členové Farní charity Cheb získávat peníze pro Centrum Paraple a podruhé zas ti, co podporují Centrum Paraple , pomáhají získat peníze pro Farní charitu Cheb. Jsem moc rád, že toto se děje právě v Chebu, respektive ve Františkových Lázních, konkrétně prostřednictvím dvou mimořádných akcí – Poutního maratonu a Františkolázeňské 20ti (v loňském roce) či 21 hodinovky (letos 16. – 17. listopadu).

Miloš Škorpil, 14. 11. 2010, 12931×

Sněhový peeling, bludné šutry aneb dobývání Jizerských pólů

Běžecká literatura
Sněhový peeling, bludné šutry aneb dobývání Jizerských pólů

V úterý jsem jel do Liberce přezout a nechat prohlídnout Draka, aby mu v zimě neklouzala kolečka a vždycky mě dovezl do cíle. S Martinem jsme se přitom dohodli, že si uděláme výlet do Jizerek, a taky jsem chtěl vyzkoušet svou novou hračku Sony A55.

Miloš Škorpil, 31. 10. 2010, 12376×

H.E.A.T. (heat) je být fit, cool je nebýt kůl

Crosstraining
H.E.A.T. (heat) je být fit, cool je nebýt kůl

V úterý jsme byli s Irenou Ellis jako hosté paní Jany Klusákové v pořadu SOS. Když jsem jel do Radiožurnálu, napadla mě ta průpovídka, kterou jsem nazval své dnešní zamyšlení. Nevěděl jsem, proč mě napadlo zrovna tohle, ale tak jako vždycky – vše má svůj důvod.

Miloš Škorpil, 17. 10. 2010, 15508×

Mem – život s hlavou v oblacích

Běžecká literatura
Mem – život s hlavou v oblacích

Miluji život, miluji zemi, miluji lidi, miluji zvířata, miluji květiny. Miluji východy i západy slunce, miluji jaro, léto, podzim i zimu. Miluji slunce, déšť, sníh, ranní chlad, odpolední žár, večerní klid. Miluji zvířata, i ptáky, i lidi. Miluji běh, miluji … Miluji toto všechno, láskou otevřenou a čistou, a pak ještě miluji jednu, o níž všichni vědí, i tu miluju láskou otevřenou a čistou, ale přeci jen hlubší než všechny – všechno ostatní.

Miloš Škorpil, 3. 10. 2010, 15894×

Běh ke kořenům, přes kořeny bludné

Běžecká literatura
Běh ke kořenům, přes kořeny bludné

Tak jak to v životě bývá, jen člověk vyběhne, hned se mu do cesty postaví nějaká překážka, dost často tou překážkou bývá kořen, neřkuli kořen bludný. Pak máme problém najít nejen správný směr, ale dosti často i vzpomenout si, co bylo naším cílem, pro nějž nebo k němuž jsme před škobrtnutím o ten bludný kořen směřovali své kroky.

Miloš Škorpil, 26. 9. 2010, 13132×

Není nad to (za)dýchat z plných plic

Běžecká literatura
Není nad to (za)dýchat z plných plic

V mém srdci už není jaro. Je léto … Má opojná touha již nemaluje snovými barvami tajemné dálky, mé oko je spokojené s tím, co je tady, neboť se naučilo vidět … Dychtím po tom, být zralý. Jsem připraven zemřít, připraven znovu se narodit. Svět se stal krásnější. Hermann Hesse – Tajemství duše
Jogíni už to objevili dávno, joggisti na to přišli podstatně později (tak před 60 lety), otcové – to zní blbě, když u zrodu byl muž a žena… Takže jinak – rodiče H.E.A.T. Programu Max Grossi a Marika Moretti smíchali dva způsoby, jak dobře (za)dýchat – jógu a jogging, v jejich případě tedy spíše walking, ale do kopce, takže, když to rozjedou, tak mnohý joggista má co dělat, aby to udýchal :). Ale jinak nejen člověk je tvor, který potřebuje proplachovat plíce a jejich prostřednictvím celé tělo kyslíkem, i takový kůň či pes se dokážou pěkně zadýchat :), když nemají pravidelný trénink.

Miloš Škorpil, 19. 9. 2010, 11328×

Když nohy chtějí a zároveň nechtějí – Jungfrau 2010

Běžecká literatura
Když nohy chtějí a zároveň nechtějí – Jungfrau 2010

Volá mi Olda a ptá se: „Jak jsi spokojený s časem nad 5 hodin?“ Hm, jak jsem spokojený? Popravdě jsem i nejsem. Plánoval jsem jít pod 5, ale vloni jsem šel 5:36, takže 29 minutové zlepšení, pravdou ale taky je, že už tu mám zaběhnuto 4:14. Takže být spokojen, nebo nespokojen? No asi takhle …

Miloš Škorpil, 12. 9. 2010, 10793×

Jak jsem snažil a snažil, ale nikoho neuštval aneb jak se běhalo po Šumavě …

Běžecké akce
Jak jsem snažil a snažil, ale nikoho neuštval aneb jak se běhalo po Šumavě …

Uteklo hodně vody od posledního soustředění ve Skalné, tehdy ještě organizovaného pod jinými křídly. Tehdy jsme se sešli na víkend, nyní na celý týden. Jak ten týden naplnit, co vymyslet za program, aby se nikdo nenudil a každý si přišel na své. To byly otázky, které mě zaměstnávaly a jimž jsem nechával v hlavě hodně prostoru, aby zrály ke konečné realitě. Nakonec to ale všechno záleželo na počasí, ono můžete připravit sebelepší program, ale když si šumavské počasí postaví hlavu, dokáže tu vaši pěkně zamotat a vaše plány pěkně pocuchat. My však měli kliku. Počasí vyšlo skvěle :).

Miloš Škorpil, 5. 9. 2010, 13015×

Forrest Gump – seznamte se Forrest,  Forrest Gump

Běžecká literatura
Forrest Gump – seznamte se Forrest, Forrest Gump

Pokud vás nyní napadá: „Copak mu cáká na maják? Vždyť Forresta všichni známe, nakonec nám ho tu na škole předkládal celý červenec v mottech a vůbec se s ním vometá, kde to jen jde“, tak vás musím vyvést z omylu. Ostatně z omylu jsem byl vyveden i já sám hned po tom, co jsem otevřel knihu Winstona Grooma Forrest Gump, kterou vydalo v roce 2008 nakladatelství X.Y.Z.

Miloš Škorpil, 1. 8. 2010, 21211×

Víra a naděje

Běžecká literatura
Víra a naděje

Víra a naděje, ukryty hluboko v nás, čekají na svou šanci. Každý den ráno vstáváme s nadějí a vírou, že dnešní den bude krásný, pak stačí velmi málo, třeba jen když se na nás někdo křivě podívá, neopětuje náš úsměv, rafička na váze ukáže na čísla, která se nám nelíbí a už se nám zdá, že všechno směřuje zase jako vždycky …, někam do ztracena.

Miloš Škorpil, 25. 7. 2010, 13546×

Upalování nemusí vždy znamenat upalovat, může být i o zapalování …

Běžecká literatura
Upalování nemusí vždy znamenat upalovat, může být i o zapalování …

Asi mi už z toho horka hrabe. Ostatně po cestě domů z Grächenu, kdy teploměr ukazoval až 33,5 stupně a klimatizace v autě jako by vůbec neklimatizovala a poté, co jsme Bregenze (městečko u Bodamského jezera, na jehož březích leží i Kostnice, kde nám upálili mistra Jana z Husy) přefrčeli průměrnou rychlostí 7 km za hodinu, tedy cca za 1,5 hodiny, by se nebylo co divit :).

Miloš Škorpil, 23. 7. 2010, 10402×

Proběhaná noc není nejlepší přípravou na Zermatt maraton

Běžecké akce
Proběhaná noc není nejlepší přípravou na Zermatt maraton

Na Zermatt maraton jsem se moc těšil. Na rozdíl od loňského roku, kdy jsem po LGT vylaďoval odpočinkem – na víc jsem neměl :), jsem letos běžel ½ maraton, poutní maraton a mezi tím ještě pár kvalitních tréninků. V Grächenu, kde už tradičně bydlíme, jsem bez potíží lezl do kopečka, vedoucího od penzionu kde jsme už tradičně ubytovaní, do městečka – vloni jsem to sotva vysupěl. Nevadilo mi ani horko, prostě cítil jsem se super a to mě mělo varovat!

Miloš Škorpil, 18. 7. 2010, 14569×

Běh bez hranic – maratonská pouť s běžcem od Marathonu

Běžecké akce
Běh bez hranic – maratonská pouť s běžcem od Marathonu

Bylo to úžasné, bylo to skvělé, bylo to něco … ale hlavně stalo se to sice už před týdnem, ale v srdci a duši účastníků prvního ročníku Poutního maratonu to zůstává a zůstane ještě dlouho a pokud jde o mě, tak navždy.

Miloš Škorpil, 3. 7. 2010, 15479×

Zamotané klubko nití

Běžecká literatura
Zamotané klubko nití

Jsou nitky, které dokážeme spřádat, ale nedokážeme rozmotat.
Jít – běžet si za svým, jak snadno se to řekne, ale kolik lidí to skutečně dokáže? Znám desítky lidí, kteří to teoreticky mají zmáknuté, ale jen pár, kteří to dokáží ve svém životě skutečně aplikovat. Ty, co se jim to daří, poznáte velmi snadno – jde jim všechno jako by nic, jako by to dostávali (Bůh ví proč) od Boha!

Miloš Škorpil, 27. 6. 2010, 14579×

Chyby – KDYBY

Běžecká literatura
Chyby – KDYBY

Chyby děláme, abychom porozuměli. Proto bychom se měli naučit si svých chyb vážit, přijímat je, ne se jich bát, ne se s nimi prát, protože pak se z nich stanou KDYBY, která nás zašlapou do písku pouště.

Miloš Škorpil, 20. 6. 2010, 17170×

I to se může stát, aneb někdy je dobré si hlídat čas

Běžecké akce
I to se může stát, aneb někdy je dobré si hlídat čas

Zdá se to skoro nemožné, ale stalo se :). Byly dvě a letěly do Stockholmu na maraton. Dost na tom, že si nejdříve zaplatily letenky, ubytování a teprve potom se začaly zajímat, jak se na maraton přihlásit. Co čert nechtěl, místo na startu už nebylo, tak letěly na hezkou dovolenou.

Miloš Škorpil, 13. 6. 2010, 9887×

Priority

Běžecká literatura
Priority

Vše, co děláme, jak se prezentujeme navenek, jak jsme druhými vnímáni, souvisí s tím, co je prioritou našeho konání. Jestli tou prioritou je prezentace nás samých, zisk, pomoc druhým či cokoli jiného, co vás napadne. A aby nedošlo k mýlce, neříkám, že když něco děláme pro zisk, či abychom prezentovali sami sebe, je to něco špatného. Říkám jen, že bychom si měli dopředu uvědomit, co pro co děláme, abychom si pak nenabili ústa.

Miloš Škorpil, 6. 6. 2010, 12932×

Býti či nebýti – to je to, oč tu běží

Běžecké akce
Býti či nebýti – to je to, oč tu běží

O tom, jestli budem či nebudem a jak budem, pokud budem, si rozhodujeme v těchto dnech sami. Ještě nevím, zda to bude takové, jaké si přejeme, či to bude stejné jako dosud, tedy o ničem, neb páni zvolení se zase budou snažit házeti špínu jeden na druhého, aby zakryli to své špinavé politikaření a oblbování těch, kteří je usadili do jejich pohodlných, polstrovaných křesel a přidali jim k tomu docela slušný bakšiš, by si nemuseli pokládat tu „přiblblou“ otázku: „Být či nebýt?“ „Uvidíme“ jak děl kdysi jeden slepý :)

Miloš Škorpil, 30. 5. 2010, 13271×

Vezměme to do svých rukou a postavme se na vlastní NOHY – BSMS jediná správná volba

Běžecké akce
Vezměme to do svých rukou a postavme se na vlastní NOHY – BSMS jediná správná volba

Možná se někomu může zdát, že vyrážíme do boje s + po funuse, ale to je jen zdání, které – a přiznejme si to přátelé – hlavně v politice klame. My totiž nepřicházíme s + po funuse, ale naopak s notným časovým náskokem, abychom měli čas si svůj běh za vašimi hlasy užít, protože MY míříme na radnice, kde je možné něco pro lidi udělat a ne do sněmovny, kde se dá vše jen podělat. Kdo? No přece BSMS (Běžecká strana Miloše Škorpila).

Miloš Škorpil, 28. 5. 2010, 16300×

Nikdy to nevzdávej

Běh – můj život
Nikdy to nevzdávej

Nikdy neříkej nikdy, takže i tento nadpis berte s rezervou, protože jsou v životě chvíle, kdy vzdát může znamenat – vyhrát. Jsou situace, kdy dokonce vzdát je mnohem těžší než pokračovat, přestože je to jediná možnost, jak se zachovat při životě. O tom by vám mohl povyprávět snad každý horolezec. Jeden příběh, kdy bylo rozumné vzdát, i když to bylo hodně těžké rozhodnutí, bude v následujícím týdnu na Běžecké škole a bude z pera, tedy spíše z PC, Pavly O´ Rourke.

Miloš Škorpil, 23. 5. 2010, 17309×

Politická agitka

Běžecká literatura
Politická agitka

Vím, tenhle článek by si zasloužil spíše upíchnout někde na iDnes či jiném virtuálním médiu, ale tam by, přestože by jeho čtenost byla několikanásobně větší než na Běžecké škole, zapadl. Nakonec vychází v Memových zamyšleních a ty, jak je v úvodu k tomuto mému blogu napsáno, slouží právě pro tyto účely, tedy k tomu, že se v nich vyjadřuji ke všemu, co je kolem nás. A nyní kolem nás pučí politické hrátky, v nichž se hraje o NÁS!

Miloš Škorpil, 15. 5. 2010, 17592×

Chvála profesionálům a taky „bulváru"

Pomáhej během
Chvála profesionálům a taky „bulváru"

Kilometry pro Paraple běží stále dál a dál. Běžím je já dnes s pokladničkou na zádech, jedna pokladnička na vás bude čekat v cíli, takže kdo chce, má tu nejlepší příležitost, pokud se nemohl z jakéhokoliv důvodu přidat, když jsem běžel pro Paraple okolo České republiky, zaběhnout si je při Volkswagen Maratonu Praha také.

Miloš Škorpil, 8. 5. 2010, 12672×

Volební maraton – aktuální téma

Běžecká literatura
Volební maraton – aktuální téma

Nevíte koho volit, protože všichni slibují víno a pak na nás lejí pomeje? Všichni slibují: „Jde nám jen o blaho tebe, voliči, budeme tě nosit na rukou – abychom tě donesli k volební urně,“ a sotva odhodíte volební lístek, hodí vás rovnou do hluboké sluje a ještě za sebou slyšíte, jak křičí: „Blázne, blázne ))), blázne ))))), co bych měl z toho, kdybych se měl s tebou vláčet, za tebe brát!“

Miloš Škorpil, 5. 5. 2010, 27068×

Nikdy nekončící cesta …

Pomáhej během
Nikdy nekončící cesta …

Vyběhl jsem plný pochybností a lásky. Láska zůstala. Pochybnosti se rozplynuly v záři slunce v potocích potu a vody a co neodplavila voda, odnesl vítr. 24 dnů na cestě kolkolem České republiky s cílem vybrat co nejvíc korunek na Centrum Paraple skončilo, ale protože cíl je CESTA, Kilometry pro Paraple nekončí, vlastně teprve začínají…

Miloš Škorpil, 2. 5. 2010, 15899×

Kilometry pro Paraple on-line – den třináctý

Pomáhej během
Kilometry pro Paraple on-line – den třináctý

Když jsem vybíhal, měl jsem před sebou 24 dní naplněných během, během a rozjímáním, během a odpočinkem od všeho toho shonu, co nás obklopuje. Vyběhl jsem a bolely mě po pár kilometrech nohy. Říkal jsem si: „Máš vůbec na to, ještě jednou oběhnout Českou republiku?“ Jak dny ubíhají, přestávají mě nohy bolet, cítím stále větší a větší přísun síly, jako bych jí čerpal z toho, že běžím. Jako by to, že nesleduji život, jaký na nás útočí den co den z reklam, ze zpráv o tom, kdo má jaké preference, kdo co slibuje nebo naopak, co neslibuje, ale proti čemu útočí, umožňovalo lépe dýchat, lépe čerpat energii jak z přijatého jídla, tak z přímého zdroje – ze sluníčka.

Miloš Škorpil, 18. 4. 2010, 12596×

Kilometry pro Paraple on-line – den šestý

Pomáhej během
Kilometry pro Paraple on-line – den šestý

Světlo pro svět není jen charitativní organizace, která pomáhá lidem v rozvojových zemích, kteří trpí slepotou. Světlem pro svět je vše, co děláme pro druhé, ale i pro sebe. Světlem pro svět je každý, kdo dokáže mít rád.

Miloš Škorpil, 11. 4. 2010, 12906×

Běhání, přátelé a Velikonoce

Běžecká literatura
Běhání, přátelé a Velikonoce

Na běhání je skvělé, že si ho můžete užívat sami i s přáteli. Když máte chuť si vyčistit hlavu a být chvilku sami, vyrazíte ven sami. Běžíte, rozjímáte, vnímáte, jak kolem vás proudí život. Když máte chuť si vyběhnout s někým blízkým, domluvíte čas a místo a můžete si to samé užívat společně. Někteří z nás zaměnili lidské přátele za pejsky a tak vznikl canicross :).

Miloš Škorpil, 4. 4. 2010, 12473×

Běh – životní jistota

Běh – můj život
Běh – životní jistota

Tento týden byl úžasný. Přišlo jaro, sluníčko se opřelo do strání, podél cest se objevily první podběly, v zahrádkách sněženky, krokusy, lísky se ozdobily střapečky jehněd, zlatý déšť rozzářil různá zákoutí, japonské třešně na Ladronce se nalily květními pupeny, slibující jen jen se otevřít a zaplavit okolní svět růžovou nádherou.

Miloš Škorpil, 28. 3. 2010, 14574×

Uspavač hadů

Běžecká literatura
Uspavač hadů

Odpusť Bože, já vím, že bych měl všechny milovat, ale já ho tak nemám rád …
„Každý má nárok na svůj názor“, toto ctím a pokud se bude chtít kdokoli z těch, kdo chodí na Běžeckou školu cítit manipulován tím, že zde prezentuji svůj postoj a příklon k pravici, že se navážím do ČSSD a Jiřího Paroubka, rád mu dám prostor, aby mi vysvětlil, že se mýlím. Musí však počítat s tím, že jsou tu oponenti, kteří mu budou chtít „otevřít oči“, s čímž samozřejmě, když jdu takto otevřeně s kůží na trh, počítám i já.

Miloš Škorpil, 21. 3. 2010, 16960×

Běh v zasněžené krajině

Běžecká literatura
Běh v zasněžené krajině

Zase sněží, vlhké vločky sedají na mou tvář, občas mi nějaká poškádlí oční sítnici, v duchu si stěžuji: „Už zas“, po pár kilometrech však v duši pociťuji lehký smutek, že ta dlouhá zima, která nás letos provází v podstatě už od svátků vánočních, končí.

Miloš Škorpil, 14. 3. 2010, 15922×

Probudil mě hrozný sen – Paroubek se stal ministrem sportu

Běžecká literatura
Probudil mě hrozný sen – Paroubek se stal ministrem sportu

Paroubek ministrem sportu, velké firmy by měly přispívat na sport, mladí hokejisté by měli zůstávat doma, neodcházet za oceán – pár novinových titulků a co to může všechno způsobit.

Miloš Škorpil, 11. 3. 2010, 14875×

FREE TIBET – ideologie – naše svoboda a svoboda v nás

Pomáhej během
FREE TIBET – ideologie – naše svoboda a svoboda v nás

Náhody neexistují, dnes vyšel na Běžecké škole článek od 12Honzade – Ideologie v nás a jen tak čirou náhodou dneska celý svobodný svět myslí na to, aby byl Tibet zase svobodný a podporuje tuto myšlenku tím, že alespoň dnes vyvěšuje vlajku Tibetu, aby Tibet v boji za jeho svobodu podpořil.

Miloš Škorpil, 10. 3. 2010, 16735×

Žít je tak báječné, když …

Běžecká literatura
Žít je tak báječné, když …

… když se necháte vést svými vnuknutími a nehledáte důvody, proč by TO či ONO nešlo, ale rovnou jdete a uděláte TO. Život je tak báječný, když jej necháte proudit a nestavíte mu hráze z nelásky, nezájmu, nepřejícna …, ze závisti, ze zbabělosti, z neschopnosti pochopit, že vše, co člověk dělá, dělá proto, aby jiné potěšil a ne proto, aby je ponížil, či využil …

Miloš Škorpil, 28. 2. 2010, 13371×

Maratony jak na páse – krácení si čekání na jaro

Běžecká literatura
Maratony jak na páse – krácení si čekání na jaro

Ve čtvrtek jsem si odběhl v nákupním centru Arkády v Praze na Pankráci maraton. Od Honzy Bejdáka, který mi sem přivezl běžecký pás a který zásobuje fitcentra chodícími pásy K2HIKING, jsem dostal obligátní otázku: „Kolik jsi uběhl v životě maratonů?“ Odpověděl jsem mu také obligátně: „Nevím, po šedesátém jsem to přestal počítat.“

Miloš Škorpil, 21. 2. 2010, 12749×

Cesta dlouhá tisíc mil začíná prvním krokem  ...

Běžecká literatura
Cesta dlouhá tisíc mil začíná prvním krokem ...

… odpovídej na zášť ctností – rozhoduj těžké, dokud lehké je
V Mahábháratě je krásná anekdota. Pět synů Pánduových, Judhišthira, Bíma, Ardžuna, Nakula a Sahavéda, se po nějaký čas schovávalo v lesním úkrytu. Jednoho dne přišel žebrák. Před chatrčí právě seděl Judhišthira a žebrák ho požádal o kousek chleba a pár placek.

Miloš Škorpil, 7. 2. 2010, 19591×

Nejsme-li my lidi „trošku“ na palici? – už jsme zblbli i tu lesní zvěř …

Běžecká literatura
Nejsme-li my lidi „trošku“ na palici? – už jsme zblbli i tu lesní zvěř …

Je krásné zimní ráno, běžím zasněženou krajinou, poslouchám, kde se co šustne, kde co vrzne, probíhám mlhovou clonou a když jí proběhnu, oslní mě slunce jas. Ocitám se na krásném lesním palouku, pod nohama cítím chomáčky jasně žlutozeleného mechu a připadám si jako v jiném světě. Zírám na to, co vidím a nestačím se divit tomu, co slyším.

Miloš Škorpil, 31. 1. 2010, 24724×

NÁSLEDOVNÍCI MILAREPY

Běh – můj život
NÁSLEDOVNÍCI MILAREPY

Dnes se zatoulám ve svých myšlenkách hodně, hodně zpět. Do doby, kdy jsem se začal probouzet. Do doby, kdy jsem ještě nevěděl, co je to opravdu dlouhý běh, co je to ultraběh. V té době jsem se seznámil s žáky Sri Chinmoye, kteří k nám přinesli jeho mírovou pochodeň, s níž obíhali celý svět. Ta myšlenka se mi zalíbila, ta myšlenka mě přímo do sebe nasála a já se stal na pár let nositelem této pochodně u nás.

Miloš Škorpil, 24. 1. 2010, 13760×

Účel světí prostředky a tak nevím – je mi 55 nebo 65? :)

Běžecká literatura
Účel světí prostředky a tak nevím – je mi 55 nebo 65? :)

Minulý týden jsem se zamýšlel nad životními jistotami, okolnosti tomu nahrály, že mohu v tomto tématu plynule pokračovat. Budu pokračovat otázkou. Řekli byste, že rozhovor, který dal někdo dohromady z článků, které o někom dříve napsal, je rozhovorem, nebo článkem? Já bych řekl, že článkem. Ten, kdo ho napsal a ten, kdo ho vydal, jej uvádí jako rozhovor. Podle mne je to podvod. Podvod na čtenáři a podvod na tom, o němž článek je. Obzvláště, když onen člověk se o tomto „rozhovoru“ dozví, až když se dívá tváří v tvář na svou fotku na titulní stránce časopisu.

Miloš Škorpil, 17. 1. 2010, 13645×

Běh Vánoční – štědrodenní

Běžecká literatura
Běh Vánoční – štědrodenní

Štědrodenní běh má v sobě zvláštní kouzlo, alespoň pro mě. Když byli kluci malí, tak jsem vybíhal na Štědrý den velmi brzy ráno, tak okolo šesté, abych pak stihl nakoupit čerstvé ovoce, nazdobit stromeček, vyzdobit byt, uklidit po sobě, umýt se a oholit a zasednout ke štědrovečerní večeři. Uf, uf,uf …

Miloš Škorpil, 24. 12. 2009, 18487×

Beirut marathon slovem i obrazem

Běžecké akce
Beirut marathon slovem i obrazem

Když mi byla učiněna nabídka zaběhnout si maraton v Beirutu, neváhal jsem ani vteřinu a řekl ano. Až pak mi začalo docházet, že Libanon, země, v níž Beirut leží, není zrovna nejklidnějším místem na světě, spíše naopak, že je to místo, kde to hodně třaská. Ani to mě však neodradilo se těšit a hledat si informace o místě, kterým šly dějiny. O místě, kterým šly hodně dávné dějiny. O místě, kde se tvořily novověké dějiny. O místě, kde se na několik desetiletí zastavil čas, protože zde vládli Syřané, zrovna tak, jako u nás vládla strana sovětů.

Miloš Škorpil, 13. 12. 2009, 19531×

Nic neočekávej – Beirut Marathon

Běžecká literatura
Nic neočekávej – Beirut Marathon

„Crrrrrrrrrrrrrrrrr …“ vyzvání mi mobil v kapse. Kouknu na displej a na něm vidím „Martin Drábek PIM.“ „Co je? – bleskne mi hlavou. Cirkus je za námi, do Hervis ½maratonu ještě nějakých 5 měsíců. Mačkám příjem a na druhém konci se ozve otázka: „Chceš letět na marathon do Beirutu?“

Miloš Škorpil, 6. 12. 2009, 13663×

Bezpodmínečná láska

Běžecká literatura
Bezpodmínečná láska

Není neděle jako neděle. Minulou neděli, tedy tu neděli po Františkolázeňské 20ti hodinovce, se mi splnilo jedno velké přání. Přání, které mi v mysli proběhlo jen pár dní před tím. Přání setkat se osobně s člověkem, o němž jsem poprvé slyšel v cíli ½maratonu z Chebu do Waldsassenu od Petra Hrušky, když tlumočil jeho poselství o přátelství a vzájemné pospolitosti člověka s člověkem. Přání setkat se osobně s člověkem, který až neskutečně pochopil, že běh – běh bez hranic, je tím, co může velmi rychle zbourat všechny hranice, které kdy lidi mezi sebe postavili. Setkat se s Františkem Radkovským – biskupem plzeňským.

Miloš Škorpil, 29. 11. 2009, 20966×

Františko-lázeňská 20ti hodinovka – Běh bez hranic – kilometry pro Paraple – 9000,- Kč

Běžecké akce
Františko-lázeňská 20ti hodinovka – Běh bez hranic – kilometry pro Paraple – 9000,- Kč

Zatím je to vše velmi živé, ale protože s radostí je třeba se podělit hned, aby jí mohlo sdílet, co nejvíce lidí, tak něž se k tomu o víkendu ve svém zamyšlení vrátím, musím se z ní vypsat alespoň v heslech :), tak tedy:

Miloš Škorpil, 17. 11. 2009, 19753×

Forrest Gump a Don Quijot jsou v každém z nás

Běžecká literatura
Forrest Gump a Don Quijot jsou v každém z nás

Ani jednoho není třeba představovat, každý je zná a tak se výborně hodí k tomu, abych na nich demonstroval svůj záměr vysvětlit, jaké cesty vedou k cíli. I když si nedělám iluze, že by si Don Quijotové nechali poradit, spíš mi jde o to, aby případné Forrest Gumpy nezviklali a nesvedli z jejich cesty.

Miloš Škorpil, 8. 11. 2009, 22391×

S jídlem roste chuť

Běžecká strava
S jídlem roste chuť

Dnešní zamyšlení bude o tom co nás všechny velmi zajímá, o tom co si nedokážeme odpustit. O tom, co nám pomáhá přežít, o tom na co se každý těšíme, o tom co nás dokáže povznést, ale také pěkně přikovat k zemi, nebo rozběhat naše nohy do takových obrátek, že kolikrát žasneme, před tím, než s blaženým pocitem usedneme na trůn, kde se to v nás vzalo :). Ano přátele, dnes bude řeč o JÍDLE.

Miloš Škorpil, 11. 10. 2009, 27119×

Mem

Běžecká literatura
Mem

Kdo je to Mem? Kde se zrodil? Co ho vede na jeho cestě? Kde jsou jeho hranice? Co? Kdo? Kam? Jak? Kde? Proč? Otázka stíhá otázku – odpovědi se valí jak voda v horské bystřině a stejně to pořád nestačí. Člověk už je takový, raději pokládá otázky, než aby na ně odpovídal. Tady to však není o nechuti odpovídat, tady je to spíše o tom, že každá odpověď vyvolává další a další otázky. Jedna odpověď je však absolutní.

Miloš Škorpil, 16. 6. 2009, 31555×

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků