logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

seriály

Memovy rozmluvy o životě

Tyto Memovy rozmluvy jsou pokračováním blogu MŠ na iDnes, kde není možné si psát, co má člověk zrovna na srdci a je třeba si pro to žádat souhlas. Budou jak o běhání, tak o tom, co život dal či vzal, co čtu, co dělám, kam se řítím, nebo řítiti chystám nebo taky o tom, co se mi líbí či nelíbí, prostě o všem, co se nehodí psát do článků o běhání či životním stylu, ale vře – řve to ve mně a chce ven :).

Milanova (běžecká) zamyšlení

Lekce z joggingu aneb radost na každém kroku

Emil Zátopek

Běžecké boty

Běžecký rok

Danin (běžecký) deníček

Někdy před dvěma lety mě napadlo si dát k padesátým narozeninám trošku úchylný dárek – maraton. Uplynul rok a nic moc se nedělo, jen jsem si našla trenéra. S tím jsem pak dělala všechno možné i nemožné, jen na ten běh nějak nedošlo :). Padesátka se ovšem kvapem blíží a bylo mi (trenérem) řečeno, že už je čas! Tak jsem začala běhat a psát si o tom a jiných věcech běžecký deníček. S laskavým svolením trenéra a současně majitele stránek může vycházet na BSMS :). Tak ať poslouží vám, co máte stejně potrhlé nápady jako já, pro inspiraci a někdy taky jako návod na to, co raději nedělat! A hlavně se u toho bavte, protože když nejde o život … :).

Knížka, která mě zaujala

Povídání o knížkách, které jsem přečetl a které mě zaujaly natolik, že mi stály za to o nich něco napsat

30 denní výzva Běžecké školy

Kilometry pro Paraple

Jak přinést běh, běh pro charitu, co nejblíže k lidem? Odpověď jsem hledal poměrně dlouho, napadaly mě různé varianty až zvítězila ta, propojit jím finálová kola Garnier juniorského maratonu, tedy uběhnout trasu mezi jednotlivými městy, kde se finále pořádají, jako Kilometry pro Paraple.

Around Iceland in 30 days

Projekt v jehož rámci se jeden člověk (René Kujan) snaží upozornit a pomoci lidem, kteří z různých důvodů skončili na vozíků, ale tím pro ně život neskončil. Naopak postavili se mu a snaží se žít aktivně, jakoby se jim v životě nic tak hrozného nestalo. Pomoci můžete i vy, když pošlete nějakou korunu na , variabilní symbol 11001002. Garance, že peníze skončí u těch, kteří to potřebují a kteří si to zaslouží je 100%. Miloš Škorpil

Kilometry pro Paraple – nejdelší charitativní běh kolem České republiky (2010)

24 dní běhu kolem České republiky pro Centrum Paraple.

Běh napříč Amerikou

Autorem knihy „Běh napříč Amerikou – 5000 kilometrů z Los Angeles do New Yorku“ je rakouský běžec Helmut Linzbichler, který nakonec v tomto závodě absolvoval 4265,7 km. Příběh, který můžete na stránkách Běžecké školy sledovat od jeho počátečních příprav až do jeho cíle v New Yorku, není překladem knihy. Text vznikl tak, že mi o ní povídal Mirek Skuhrovec, s nímž jsem běžel společně s Jirkou Kroftou z Frankfurtu do Prahy. Mirek v té době žil kousek od Frankfurtu nad Mohanem, kam v létě 1989 emigroval. No a v roce 1999, tedy 10 let poté, si nadělil ke svým 40. narozeninám běh domů do Prahy. Inspirací k běhu mu byla právě kniha „Běh napříč Amerikou“. Silva – jeho tehdejší žena, která s ním deset let předtím do Německa odešla, se nabídla, že knihu „nějak“ přeloží. Překlad to byl takový, že jsem se musel mnohdy domýšlet, mnohdy jsem musel použít velkou dávku fantazie a osobních zkušeností, abych našel souvislosti. Proto jsem si dovolil do tohoto překladu vložit občas něco i ze svých zážitků. Výsledek není tedy přesným překladem, ale spíše intuitivním překladem, přesto si myslím, že velmi dobře poslouží k tomu, aby si případný čtenář udělal úsudek, o co při takovýchto bězích jde. Čeho se může případně, pokud by je chtěl někdy absolvovat, obávat a na co se připravit.

Zaběhni maraton s Milošem pod 4 hodiny

Příběhy těch, kteří se přihlásili, a měli to štěstí, že byli vybráni, aby uběhli s Milošem maraton pod 4 hodiny.

Partnery akce jsou:

Salminng

Superlife

Běžecká škola

Účastníci projektu

Eva Bláhová

Jakub Kolomičenko

David Grygar

Daniel Fojtík

Radek Švajcr

Radka Hanáková

Eva Rychterová

Martin Richtetr

Petra Šimůnková

Jiří Hlaváč

Natalie Bartosova

Marie Maňasová

Václav Dvořáček

Lucie Kohoutova

Jiří Macourek

Magdalena Štěpková

Simona Pancíř Švarcová

Miroslav Drlík

Dana Müller

Jiří Kollarov

Jednotlivé články účastníků projektu:

Poběžte s námi We Run Prague

V sobotu 1. září 2012 se uskuteční druhý ročník závodu We Run Prague. Jde o desetikilometrový běh centrem Prahy, určený pro běžecké nadšence – profesionály, i ty, kteří s během teprve začínají.

Začínáš teprve běhat a láká tě nová výzva? Chtěla bys zvládnout desetikilometrový běh a pořádně si to užít? Pak jsi tu správně. Od příštího týdne až do dne závodu (a ještě chvíli po něm) zde najdeš rady a tipy, jak se na závod připravit – a to od úplného začátku. A něco se zde najde i pro tvé mužské protějšky, vždyť co by to bylo za závod, kdyby na něj nebylo možné vyzvat i muže! Hlavním mottem závodu jsou osobní výzvy účastníků, jaké předsevzetí si dáš na tričko ty?

Nastudujte si před tím, než se postavíte na start půlmaratonu

Tento seriál je sestaven z článků, v nichž píšeme o půlmaratonu. O tom, jak na něj natrénovat, jak se na něj připravit, jak se na něj obléci, jak se v přípravě na něj stravovat a co, respektive kdy, jíst a pít v jeho průběhu. Prostě najdete zde texty, které by vám měly pomoci si půlmaraton užít a přiblížit se konečnému cíli – maratonu, což je cíl, k němuž většina těch, co běhají, stejně směřují, ať si to přiznávají či ne.

Ultramaraton – tréninkový plán

Tak nějak o všem, co se týká ultramaratonu

Trénink na 5 a 10 kilometrů

trénink na rok 2010

Soustředění Běžecké školy

Popis toho jak to na jednotlivých soustředěních pořádaných Běžeckou školou vypadalo, jak je vnímali jejich účastníci.

POBĚŽÍM MARATON! JAK NA TO?

Seriál článků – Poběžíme maraton! Jak na to?, by vám měl pomoci se připravit na maraton tak, abyste si jej užili a přitom nebyli nuceni hlavou bourat maratonskou zeď.

Vyslanci pro Paraple

1000 mil okolo České republiky

VYDRA V RUNNING MALLU

Máňa a Lojza

Máňa a Lojza se rozhodli běžet a během týdne se připravit na Tesco Grand Prix, na adidas běh pro ženy a Metro běh pro muže. Příběh, který vás pobaví i poučí, příběh, který byste měli znát.

Harmonický tréninink

Inspiraci k harmonickému tréninku jsem našel v knize Tělo, mysl a sport, kterou vydalo v roce 1994 nakladatelství PRAGMA. Autorem knihy je John Douillard. Tato kniha mě jenom utvrdila v tom, že můj pohled na sportovní trénink a na život má opodstatnění a vede k plně harmonickému prožívání života i běhu, respektive života běhu.

Průvodce trailovým běháním

Seriál o trailovém běhání nevychází náhodou. Je jen důsledkem toho, že člověk poté, co se ve své většině přesunul z přírody, vesnic a maloměst do velkých městských aglomerací usoudil, že tady se žít nedá a tak čím dál tím častěji hledá cestu zpět do lůna matky přírody, cestu zpět ke svým kořenům a s tím přichází i běhání přes kořeny, pole, louky, kopce a hory, tedy trailový běh.

Šestnáctidílný seriál o trailovém běhání je pak logickým důsledkem téhož a zároveň si klade za cíl pomoci člověku zhýčkanému životem v civilizaci naučit se běhat a pohybovat v přírodě. Vítejte tedy zpět, příroda vám otevírá své brány – můžete vyběhnout.

Běžecká zranění

AŠ – KOŠICE pro "Achillovu PATU"

Každý z nás máme svou Achillovu patu. Ovšem moje cesta z Aše do Košic, jak doufám, nebude o tom, že bych se snažil prát se svou Achillovou patou, ale bude pro DOZP Pata.

RUNCZECH vodiči

Prezentace vodičů běžeckého seriálu RUNCZECH

Soustředění v Mechovském Dvorci

Běh s holemi

Tucet základních pravidel běhu

Manuál pro začínajícího běžce či běžkyně, který si neklade za cíl nic jiného, než pomoci jim zorientovat se v tom, jak k běhu přistupovat, aby si hned od začátku osvojili potřebné dovednosti. Manuál pro ty, kteří o běhání chtějí psát, ale tak jako většina mají zafixováno, že běh je především sport, při němž v mládí plivali krev, a tak jejich otázky a to, jak pak o běhání píší, je ovlivněno tímto jejich „nesmrtelným" zážitkem. Manuál pro lékaře a atletické trenéry, kteří ještě dodnes nepochopili, že běh není jen sport, ale především fenomén, který slouží člověku k lepšímu zdraví, a to jak fyzickému, tak psychickému, ale pouze tehdy, když se nestane prostředkem zviditelnění se a dalším životním stresem!

Poutní ultramaraton po Via Porta

Františkolázeňská 21 hodinovka

Jak jsem začal – začala běhat

Příběhy o tom kterak jste začali běhat.

Red Bull X-Alps 2011

Seriál o tom, co to je Red Bull X-Alps a o tom, jak se na něm vede/vedlo Honzovi Škrabálkovi v roce 2011

Blogy Daniely, Karla a Andrease

Běhání (sportování) v extrémně teplých dnech

Běhání (sportování) v extrémně teplých dnech někdo vyhledává, jiným naopak nevyhovuje. Ať tak či onak, znamená (i pro ty, co jej mají rádi) zdravotní rizika s nimiž je dobré dopředu počítat, na něž je dobré se dopředu připravit. Tento seriál si nehraje na to, že vás seznámí, se všemi riziky, které vám sportování v extrémně teplých dnech může přinést, najdete v něm však články, které vám pomohou (když se radami v nich uvedenými budete řídit), přežít vedro ve zdraví a svůj běh (sport) si užít.

Františkolázeňská 22hodinovka pro Joker

Tréninkový deníček Pavlíny Folovské

O tom jak se připravuji jako členka Women´s Challeng na Volkswagen Maraton Praha, co při tom prožívám, jak se mi daří či nedaří, o tom že běh neslouží jen ke zdraví nám ale může být i prostředkem jak pomáhat druhým.

Trénink pro začátečníky i pokročilé

Trénink pro začátečníky a pokročilé je seriál článků, z nichž každý obsahuje týdenní – obecný tréninkový plán. Od začátku prosince to již nebude pro začátečníky, vytrvalce a tempaře, ale pro ty, co začínají běhat a chtějí uběhnout 10 km, maraton, ultramaraton (100 km resp. 12 hodin). + … Plus znamená, že kromě tréninkových plánů článek obsahuje vždy nějaké rady, o něž si buď napíšete přes poradnu nebo v komentářích k uvedeným článkům, nebo budou nějak reagovat na to, co je v dané chvíli důležité říci – třeba vzhledem k počasí, či k tématu, které se v běžeckých kruzích přetřásá.

Five Fingers a běhání na boso

Články pojednávající o běhání ve Five Fingers, na boso či lehkých typech běžeckých bot

Poběžte s námi Run Tour České pojišťovny

Seriál článků připravující k běhům na 5 a 10 kilometrů. O tom, jak se na tyto běhy připravit, jak je běhat, v čem je běhat, proč je běhat, aby jste se zlepšovali a měli z běhu radost.

Manažerem svého zdraví a své kondice

Ohlasy na Silva Nortica Run

Žákovský maraton

Pravidla pro školní štafety v maratonu

Rekordy jsou vedeny ve dvou kategoriích:

  1. kategorie
  2. štafetu tvoří žáci základní školy prvního stupně a to 3., 4. a 5. tříd + dva učitelé

  3. kategorie
  4. štafetu tvoří žáci základní školy druhého stupně a to 6., 7. a 8. tříd + dva učitelé

V obou kategoriích každý žák (člen štafety) běží 1000 m, jeden z učitelů běží 1000 m a druhý 1195 m.

Štafetu lze absolvovat buď na dráze nebo na přesně změřeném kilometrovém úseku.

Aby mohl být výsledek zaregistrován v České knize rekordů, musí na pokus dohlížet zástupce agentury Dobrý den nebo musí pořadatel dodržet pravidla daná agenturou Dobrý den.

Současné rekordy drží žáci ZŠ z Františkových Lázní pro žáky I. stupně, hodnota jejich rekordu je 3:10:30 a pro II stupeň pak žáci Gymnasia Cheb, hodnota jejich rekordu je 2.41:22..

Průvodce funkčním oblečením

V novém seriálu vás provedeme světem funkčního oblečení. Naučíte se, jak vrstvit a jaké druhy oblečení v které vrstvě jsou, zjistíte, že vše začíná správným výběrem prádla, ukážeme vám, jak se obléci na běh v teplém počasí, i když se ochladí. Přidáme pár tipů, jak s vysoce funkčními materiály zacházet, aby vám dlouho sloužily k vaší plné spokojenosti a také přineseme výsledky našich vlastních testů vybraných zástupců jednotlivých vrstev.

Ohlasy z Františkolázeňské 23hodinovky pro Joker

Myšlenky, vzpomínky těch, co kráčeli po cestě, jíž člověk směřuje k sobě a k člověku.

Poutní ultramaraton

Zlatá stezka

Pitný režim

Pitný režim je jedno z nejfrekventovanějších témat mezi běžeckou veřejností, ale nejen jí. Bez nadsázky by se dalo říci, že to je jedno z nejfrekventovanějších témat rozhovorů. Ono taky o čem pořád mluvit, když politiky nezměníte, počasí neovlivníte, tak aspoň, že je možné se dozvědět o tom, kde mají nejlepší pivo, nejlepší víno a nejlevnější ceny :). Tak o tom se v tomto seriálu také nic nedozvíte. Ale určitě se dozvíte spoustu důležitých rad, jak v tomto světě přežít a nezhynout žízní.

ČO Oju 8201 z dobré vůle

Ultralama

Ultralama [ultra:lama] – základ výrazu je složen ze dvou slov:

  1. ultra – např.: ultramaraton – něco co se běží hodně dlouho a daleko, ultraškorpil – něco co běží hodně dlouho a daleko a vůbec mu to nevadí
  2. lama – přesná definice je v článku Běžecký antikrist

Seriál Ultralama pojednává o změně běžce-lamy, tedy hobíka a běžce-srdcaře v jednom, na běžce-ultralamu. Z člověka nadšeně hovořícího o svých krátkých večerních výklusech se tak stává zanícený (přesto bez zánětů) běžec dlouhých (nejen) víkendových tratí přesahujících půlmaraton.

Zelené potraviny

Do formy

Forma je stejně proměnná jako energie

Spolek přátel volnoběhu

Běžecký styl

Seriál běžecký styl si klade z acíl – naučit vás běhat tak, abyste si běh užívali, abyste si běh zamilovali, abyste zbytečně nezatěžovali váš pohybový aparát – nezpůsobovali si zranění, prostě, abyste se dokázali při běhu vznášet jak pírko poháněné větrem

Běhání v zimě – co dělat, na co se připravit

Peggy běží o život

Františko Lázeňská 20ti hodinovka

JAK BĚHAT, CO DĚLAT, VE SLUNEČNÝCH A HORKÝCH DNECH

Volný seriál článků o tom, jak a kdy běhat, co dělat, když udeří horké a slunečné dny.

Příběhy sportujících dvojic

Příběhy těch, co sport dal dohromady i těch, kterým sport pomohl se na společný život dívat z nadhledu.

Běhání v Teplicko-adršpašských skalách

Popis tras, které by se vám mohli líbit. A nejen to, ale i skvělé zázemí penzionu Podskalí, to je to, oč v tomto seriálu běží.

Čtyřicet běžeckých vychytávek

Běžci i běžkyně jsou většinou od přírody velmi přemýšliví a snaží se přijít na kloub všemu, co nějak souvisí s běháním. Snaží se přijít na kloub tomu, jak správně trénovat, jak správně běhat, jak se na běh co nejlépe obléknout, jak jíst, aby měli sílu, ale zároveň je při běhu netížil žaludek, a spousta dalších otázek. Na Běžecké škole jsme připravili čtyřicet odpovědí, čtyřicet běžeckých vychytávek, čtyřicet tipů a triků, jak na to.

City trail

V červnu se poběží v Praze první city trail. Co je to za hloupost, trail a ve městě?, napadne možná mnohého běžce. Ale zas taková hloupost to není, a v Praze, která se rozkládá podél Vltavy a od níž se rozbíhá nahoru do kopců, už vůbec ne.

Potřebuje se běžec na city trail nějak speciálně připravovat? Má city trail, pokud jde o techniku běhu, nějaká svá specifika? Proč vůbec běhat po městě, není lepší vyběhnout někam do přírody nebo alespoň do příměstských či městských parků? Jaký má city trail vůbec smysl?

Tak o tom všem se dozvíte v seriálu věnovaném city trailu. Běhání, které si ve světě získává stále větší popularitu. Vytlačí tyto běhy jednou z měst dnes tak velmi oblíbené maratony a půlmaratony, nebo se stanou dalším podobným fenoménem?

Běžecká abeceda

Tak jako abeceda je základem k tomu, abychom se naučili číst, je běžecká abeceda základem k tomu, abychom se naučili správně a efektivně běhat

Karel běží pro život

Prázdninová zámýšlení

Johnson & Johnson Women´s Challenge 2015

Poutní maraton

Finalistky Women´s Challenge 2012

Zimní běhání – co jak dělat s čím počítat

Finalistky Women´s Challenge 2011 běží dál

tento seriál je o tom jak Finalistky Women´s Challenge 2011 to po finále nezabalily a jak slíbyly, tak se činí a běhají a různě lezou dál

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků