logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Návrat pokojného bojovníka

Návrat pokojného bojovníka

Všechno je, jak má být. Všechno bude dobré. Není žádná cesta vedoucí k vnitřnímu klidu; klid sám je touto cestou. Není žádná cesta vedoucí ke štěstí; štěstí je samo touto cestou. Není žádná cesta vedoucí k lásce; láska sama je touto cestou. – Dan Millman

Tento článek vyšel na Běžecké škole 26.11.2011

Poté, co jsem takřka na jedno nadechnutí přečetl Cestu pokojného bojovníka, jsem nabyl pocitu, že mi začíná být spousta věcí jasných, či alespoň jasnějších. Jak už to tak ale bývá, příští měsíce, které jsem strávil nad stránkami Návratu pokojného bojovníka, další knihou Dana Millmana, v níž popisuje svou cestu za nalezením toho nejcennějšího – sebe sama, mě vyvedly z omylu a uvrhly můj život v jeden velký chaos.

Mýlil by se ten, kdo by tuto knihu považoval za pokračování příběhu. Návrat pokojného bojovníka je spíše dlouhou vsuvkou do Cesty pokojného bojovníka, jelikož vypráví o tom, co se stalo v době, o níž se v Cestě pokojného bojovníka nic nedozvíme, ale přesto je zde naznačena. Je to podobné, jako že se „ví", že Ježíš strávil několik let (sedm) na poušti než se vrátil, našel své žáky a začal lidi učit a léčit, aby se za ně posléze, nevěda už, jak jim vysvětlit, co říká, obětoval na kříži.

Dan sice na kříži neskončil, ale jeho dobrodružství si s mnohým z toho, čím si musel určitě projít i Ježíš, nezadá. O jeho několikadenní pouti na otevřeném moři, kdy se plavil na surfovacím prkně, bez jídla, bez vody a pouze v plavkách, přičemž většinu doby jej ve dne provázelo a spalovalo slunce, si stačí jen přečíst. Je to jedna z mála zkušeností, která i vám může leccos napovědět, aniž byste ji museli sami podstupovat. Je to jedna z těch zkušeností, kterou si však každý z nás musí v nějaké podobě projít, aby nahlédl samu dřeň podstaty života, samu podstatu bytí. Aby objevil skutečný poklad, který však nelze nalézt nikde jinde než hluboko uvnitř sebe.

Je to zase o nekonečném hledání hořčičného semínka v nekonečné poušti písku.

V úvodu jsem napsal, že po čas, který jsem strávil čtením Návratu pokojného bojovníka, byl můj život uveden v jeden velký chaos. „Návrat pokojného bojovníka" za to určitě nemůže, cesta k tomu byla připravena již mnohem déle, jen jsem přestal být ostražitou a vše plánující Pannou a stal jsem se intuitivně střílejícím Střelcem. Načež jsem uvrhl v chaos mnoho lidí kolem sebe. Některé jsem zklamal, jiné velmi potěšil – ejhle Člověk. Někteří si přihřáli svou polívčičku, ale nezlobím se na ně, vždyť jsou to taky „jenom" lidi. Znovu jsem si uvědomil společně s Danem, že:

  • když chceme někdy vyhrát, je potřeba nejdříve prohrát
  • přítelem se nám může stát i největší nepřítel, když ho pochopíme
  • každý den začíná východem slunce
  • služba je dar, ne ponížení
  • sílu nám dodá stejně tak chutné sousto, jako pochopení, které se objeví v očích druhého
  • mezi výhrou a prohrou je jen tenká hranice a co jedni mohou považovat za výhru, mohou jiní považovat za prohru
  • život je paradox, humor a změna

A že mohu potvrdit společně s Mamou Chio, že:
„Naše putování světem jen odráží v lepším případě naši vnitřní cestu, v horším případě ji nahrazuje. Svět, který vnímáš, poskytuje pouze symboly pro to, co hledáš. Na posvátnou cestu se vydáváme ve svém nitru; dříve než budeš moci najít to, po čem pátráš ve světě, nalezneš to uvnitř sebe. Jinak se ti může stát, že na své cestě potkáš mistra, který tě hlasitě pozdraví, ale ty jeho hlas přeslechneš. Když se naučíš cestovat po svých vnitřních cestách skrze psychické prostory světa, tvoje vědomí nebude již omezeno prostorem ani časem nebo hranicemi lidského těla“.

A společně s Danem už vím, že:
„Než budu moci pokračovat ve svém putování světem, musím nejprve podniknout cestu uvnitř své duše“. A společně s ním se ještě stále ptám: „Budu toho schopen?“

Dan Millman – Návrat pokojného bojovníka, vydalo nakladatelství Sagittarius v roce 2005

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (14 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Helena | 7. 1. 2012 20.05 hod. | 213.192.19.xx
Teď koukáme na film je fakt super :) díky za skvělý typ ;) na knihy se taky chystám :) cítim takový teplo na duši díky běhu a hlavně Miloši díky tobě a celý tvojí Běžecký škole je tu krásně ;) a taky jsem zečla po 10 letech znovu s kung fu ;) je to pro mě velký krok a tak jsem otevřela nový dveře a cítim se tak bohatá :D díky Miloši ;)

Julie | 27. 11. 2011 15.45 hod. | 213.29.115.x
Je to i hezky filmově zpracováno. Tady jen pár úryvků.
youtube.com/watch?v=73ezAnMuZYY
youtube.com/watch?v=E8eN366aBUs&feature=related
youtube.com/watch?NR=1&v=G-2KJMPtKDc

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků