logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běžecký rok

Intenzita, náročnost, rychlost běhu, zátěž

Běžecký trénink
Intenzita, náročnost, rychlost běhu, zátěž

„Mám problém! Chci být rychlejší, výkonnější, vytrvalejší, a Ty mi říkáš zpomal“. Mám taky problém, vím, že všichni, co běhají, nebo běhat chtějí, si musí vybudovat co nejširší základnu své výkonosti, aby mohli směřovat ve své výkonosti co nejvýš, a přitom zůstali zdraví. Jednám-li s člověkem, kterému jde „jen" o to být fit, je to v pohodě – chápe, že jej čeká dlouhá cesta. Jednám-li se závoďákem – člověkem zaměřeným na výkon, jsem v pytli, ten chce všechno nejraději tady a teď!

Miloš Škorpil, 16. 5. 2020, 50838×

Jak dlouho trvá, než se po závodě zcela zotavíte

Běžecký trénink
Jak dlouho trvá, než se po závodě zcela zotavíte

Poskytnout tělu pauzu – čas na regeneraci, je kolikrát důležitější než tvrdý trénink. Je to obzvláště důležité po dlouhé běžecké sezóně – trvá prakticky 10 měsíců, či po těžkém závodě. Pokud chcete zlepšovat svou fyzickou výkonnost, tak bez vhodně zařazovaných pauz v tréninku – po závodech, nikdy nedosáhnete výsledků, na něž skutečně fyzicky i mentálně máte!

Tento článek vyšel na Běžecké škole 11.10.2010.

Miloš Škorpil, 9. 3. 2020, 35563×

Superkompenzace. Co to je a jak na ni připravit?

Běžecký trénink
Superkompenzace. Co to je a jak na ni připravit?

Dosáhnu rychlejších – lepších výsledků, když si budu pořádně nakládat, nebo když půjdu do tréninku s rozumem? Jak to udělat, abych si získanou výkonnost udržel dlouhodobě, abych se stále zlepšoval, abych nestagnoval, nebo se dokonce probůh nezhoršoval? To jsou otázky, které si klade každý, ať běhá nebo provozuje jiný sport skutečně jako sport nebo jen tak, pro radost. Každý se chceme zlepšovat, každý se chceme dlouhodobě cítit dobře. No jo, ale jak to udělat, aby tomu tak bylo?

Tento článek vyšel na Běžecké škole 31.10.2010

Miloš Škorpil, 10. 2. 2020, 62343×

Běh za novými cíli a sny

Běžecký trénink
Běh za novými cíli a sny

Každý nový rok pro nás znamená nové plány, nové cíle, prostě těšení se na to, co bude, co nám ten nový rok přinese. Běžci jsou takoví divní"brouci“, stojí nohama pevně na zemi a přitom se neustále vznáší kdesi v oblacích, o to víc by měli zvažovat, do čeho se pustí, jak se na to připraví…

Tento článek vyšel na Běžecké škole 19.12.2010

Miloš Škorpil, 28. 12. 2019, 26939×

Kudy všudy na imunitu

Běžecký trénink
Kudy všudy na imunitu

Imunita, slovo, které nás provází celý život. Když se člověk podívá do různých zdravotnických studií, imunitou v nich se to jen hemží. Člověk se skoro diví, když si přečte, co na něj všude útočí, co jej oslabuje, že tu ještě vůbec je. Pravdou taky je, že si o tom všem lidi spíše čtou, než by pro posílení imunity něco aktivního dělali. Nakonec proč taky, když si stačí dojít do lékárny a tam si koupit nějaký ten zaručený prostředek, který v nás zabije vše…, bohužel už se pak nikde nepíše, že to zabíjí i nás, protože pasivní způsob ochrany nikoho neposílí, tím spíš naší imunitu.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 30.1.2011

Miloš Škorpil, 17. 12. 2019, 23942×

Jak trénovat po delší pauze

Běžecký trénink
Jak trénovat po delší pauze

Dostavila se doba chřipek a respiračních onemocnění, a jako na potvoru také začíná tréninkové období a vy se doma potíte.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 15.8.2009

Miloš Škorpil, 12. 12. 2019, 30087×

Specifika běžecké výživy v zimě

Běžecká strava
Specifika běžecké výživy v zimě

Většina lidí vám řekne, že běhá proto, aby se nemuseli omezovat v jídle. Takže by se mohlo říci, že zabývat se nějakou speciální běžeckou výživou, nebo dokonce nějakou speciální běžeckou výživou pro zimní měsíce nemá vůbec žádný význam, ale ono to je trošku jinak. Ostatně tak jako vždycky a se vším.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 18.1.2011

Miloš Škorpil, 10. 12. 2019, 51130×

Trénink má nabít – ne vybít – běžecká výživa

Běžecký trénink
Trénink má nabít – ne vybít – běžecká výživa

Pomalu končí období, kdy jste si mohli v klidu lízat rány, regenerovat a vůbec si užívat věcí, na něž v období přípravy, vrcholící přípravy a zejména pak v závodním období není čas nebo je ho značně méně. Přichází čas doplnění energie, protože jak hlásá titulek – Trénink má nabít – ne vybít!

Tento článek vyšel na Běžecké škole 24.10.2015

Miloš Škorpil, 14. 11. 2019, 30928×

Běžecký rok

Běžecký trénink
Běžecký rok

Ono by to asi lépe znělo běžcův rok, ale to by se mohly cítit upozaďovány běžkyně, takže to bude běžecký rok. Ono je to v podstatě jedno, stejně budeme pořád běhat všichni, tedy mladí, staří, ženy, muži, když na to přijde, tak i děti či kmeti. Prostě ať si běhá kdo chce, kam chce… Běžecký rok je seriál o tom, jak běhat, jak běhat celý rok, jak se připravovat v období, kdy se člověk nechystá na závody. Nebude to jen o tréninku, ale bude to takový, alespoň se o to pokusím, lexikon, kde se budete moci dočíst či shlédnout informace, které by měl každý, kdo se pustí vážně do běhání, vědět a znát.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 4.10.2010

Miloš Škorpil, 1. 10. 2019, 35073×

Naprogramujte se na vítězství a zůstaňte uvolnění

Běžecký trénink
Naprogramujte se na vítězství a zůstaňte uvolnění

Znáte to, sotva jste si zašněrovali běžecké boty, myšlenkami už jste zase na gauči. Něco v hlavě vám prostě říká: „Dneska není zrovna můj den“. Jestli je tohle i váš případ, vyzkoušejte samomluvu.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 6.8.2011

Miloš Škorpil, 27. 8. 2019, 42158×

REAKTIVNÍ (dynamickou) SÍLU získáte, když si budete hrát

Běžecký trénink
REAKTIVNÍ (dynamickou) SÍLU získáte, když si budete hrát

Abyste si mohli se svým běžeckým tréninkem hrát, potřebujete získat základní pohybové návyky a být pevní!

Tento článek vyšel na Běžecké škole 31.7.2011

Miloš Škorpil, 11. 8. 2019, 29018×

KOPCE, skvělý prostředek na běžeckou sílu

Běžecký trénink
KOPCE, skvělý prostředek na běžeckou sílu

Chcete běhat rychle, mít potřebnou sílu v nohách? Běhejte kopce!

Tento článek vyšel na Běžecké škole 24.7.2011

Miloš Škorpil, 8. 8. 2019, 56267×

Rychlost, bez ní to žádný běžec nikam nedotáhne

Běžecký trénink
Rychlost, bez ní to žádný běžec nikam nedotáhne

Běháš jen pro uvolnění a vyčištění si hlavy? Fajn, ale i při tom se ti bude hodit, když občas do svého tréninku zařadíš trénink rychlosti. Proč? protože se ti pak tak snadno nestane, že ze svých pohodových tréninků budeš dobíhat vyčerpaný víc, než bys chtěl.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 17.7.2011

Miloš Škorpil, 7. 8. 2019, 74930×

VYTRVALOST, základ každého dobrého běžce

Běžecký trénink
VYTRVALOST, základ každého dobrého běžce

Vytrvalost, rychlost, kopce, síla a pružnost jsou těmi prvky, které vám, když je budete rozvíjet, mohou pomoci dosáhnou běžecké dokonalosti – maximální výkonnosti. V následujících čtyřech týdnech se na ně jednotlivě podíváme hlouběji. Protože vytrvalost je základem všeho – základnou pyramidy, na níž se musí stavět, tak začínáme právě jí.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 11.7.2011

Miloš Škorpil, 6. 8. 2019, 47491×

Než vyběhneš na sluníčko, tak se namaž! Když ti natečou horkem nohy, tak je i sebe zchlaď!

Běžecká poradna
Než vyběhneš na sluníčko, tak se namaž! Když ti natečou horkem nohy, tak je i sebe zchlaď!

Léto je v plném proudu. Ideální čas na to, užít si dovolenou a zregenerovat. Rovněž však je to ideální čas, připravit se na podzimní běžeckou sezónu. Ať tak, či tak, bude to znamenat vypořádat se s riziky slunečního záření. Běžci a běžkyně jsou zvyklí se mazat různými emulzemi, aby ulehčili znaveným svalům. Rovněž jsou zvyklí mazat se různými mastmi, když je něco bolí. Všichni víme, a jsme o tom informováni v letních měsících denně z různých médií, že není dobré prodlévat na přímém slunci příliš dlouho, a když už ano, takže je potřebné se namazat, abychom účinky slunečního záření na naší pokožku zmírnili.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 20.6.2011

Miloš Škorpil, 17. 5. 2019, 36627×

Do maratonu zbývá poslední den. Čas na to si zopakovat ctyřicet dva a jeden krok k běžecké nesmrtelnosti

Běžecká poradna
Do maratonu zbývá poslední den. Čas na to si zopakovat ctyřicet dva a jeden krok k běžecké nesmrtelnosti

Maraton není jen o běhu. Maraton je o nás. Říká o nás, že jsme výjimeční, pokud jej absolvujeme, pokud jen nalezneme sílu a odhodlání se postavit na jeho start. Na start se dá postavit zcela nepřipraven, ale to nehovoří o naší velikosti, to spíše hovoří o naší hlouposti a nabubřelosti, protože na maraton bychom měli jít připraveni. Každý, kdo se postaví na maraton, by měl v sobě cítit sílu, radost a svým během by měl ostatním říkat: „Přidej se k nám, vždyť není na světě nic krásnějšího, než nazout maratonky, navléci si na sebe běžecký dres a vyběhnout s partou nádherných lidí mající jeden sen, podat si v cíli ruce a popřát si k úspěchu. K tomu, aby se váš sen stal skutečností, je třeba vyběhnout, vydržet a ještě…

Tento článek vyšel na Běžecké škole 9.4.2011

Miloš Škorpil, 4. 5. 2019, 36410×

Do maratonu zbývají čtyři dny. Nalaďte se do pohody

Běžecká poradna
Do maratonu zbývají čtyři dny. Nalaďte se do pohody

Do maratonu zbývají čtyři dny. Cítíte nervozitu, nebo dokonce obavy? To je normální. Zcela klidní nejsou ani zkušení maratonci. Nepropadejte ale panice a hlavně „netestujte" na poslední chvíli svou formu. Dnešek, pátek a sobotu věnujte čerpání energie – relaxujte, jezte, bavte se, abyste měli běžecký absťák, aby vám nohy doslova hrály.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 1.5.2011

Miloš Škorpil, 1. 5. 2019, 47482×

Běhání v písku, po pláži, u moře, v exotickém prostředí, pod žhnoucím sluncem. Klady a zápory

Běžecký trénink
Běhání v písku, po pláži, u moře, v exotickém prostředí, pod žhnoucím sluncem. Klady a zápory

Doba dovolených se blíží, spousta z vás se chystá, že vyjedete na dovolenou k moři. Před vámi se rozprostře dlouhá písečná pláž a vy se už nemůžete dočkat rána, kdy přijde východ slunce a vy se rozeběhnete po písku pláže s racky o závod, abyste si dali svých 5, 10, 15, 20 kilometrů. Vypadá to opravdu lákavě, ale pozor. Stejně tak jako když si obujete poprvé na nohy pětiprstky či minimalistickou obuv, měli byste své nadšení mírnit!

Tento článek vyšel na Běžecké škole 14.8.2011

Miloš Škorpil, 11. 4. 2019, 38939×

Jak trénovat po náročném závodě

Běžecký trénink
Jak trénovat po náročném závodě

Tohle všechno jste v přípravě a při vlastním absolvování Hervis ½maratonu Praha prožili: odhodlání, nadšení, únavu, vyčerpání, zoufalství, bolest, euforii a spokojenost. Pokud jste půlmaraton běželi poprvé, pak už víte, že to dokážete. A jedno je téměř jisté: budete chtít běžet znovu. Možná jste se během závodu mnohokrát zapřísahali, že už si na start nikdy nestoupnete, ale tomu nevěřte. ½ maraton i maraton jsou drogy. Bude to silnější než vy. Takže než vás to zcela pohltí, přečtěte si pár pozávodních rad, aby ty další závody byly ještě úspěšnější, případně trénink méně bolestivý.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 3.4.2011

Miloš Škorpil, 8. 4. 2019, 27682×

Zima náš trénink nezastaví, vyhrajeme na ní kruhovým tréninkem

Běžecký trénink
Zima náš trénink nezastaví, vyhrajeme na ní kruhovým tréninkem

Na chvíli zapomeneme na zimu, prostě budeme dělat, že není, budeme ji ignorovat a tak jí neumožníme zasahovat do našeho života. Jak? Jednoduše – budeme myslet na jaro a na léto, na všechno, co na nás v těchto ročních obdobích čeká, hodíme si na papír běžecký plán, abychom obkroužili všechny závody, co nás lákají a nejspíše zjistíme, že bychom potřebovali k tomu pemzu dní, které máme k dispozici, ještě tak všechno dvakrát a to tím spíš, že bychom taky měli natrénovat:

Tento článek vyšel na Běžecké škole 23. 1. 2011

Miloš Škorpil, 21. 12. 2018, 36775×

Běhání na sněhu a v zimě. Jak si neustlat a nezpůsobit zranění

Běžecký trénink
Běhání na sněhu a v zimě. Jak si neustlat a nezpůsobit zranění

Při běhání v zimě nám hrozí v daleko větší míře zranění než v jiných obdobích roku. Je to dáno zejména povětrnostními podmínkami –sníh, led, chladno až zima. Z toho důvodu je důležité více než kdy jindy se věnovat prevenci – rozcvičení a protažení. Důležité je, přizpůsobit zimnímu období i jídelníček, ale o tom bude řeč zítra.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 9. 1. 2011

Miloš Škorpil, 13. 12. 2018, 52061×

Běhání na sněhu a v zimě. Jak se obléci a vybavit na zimní běhání

Běžecké vybavení
Běhání na sněhu a v zimě. Jak se obléci a vybavit na zimní běhání

Jak už bylo napsáno v článku: Běhání na sněhu a ledu, běhání v zimě má svá pravidla, která je dobré mít na paměti ještě předtím, než vůbec vyběhneme. Oblečení a vůbec doplňky, které bychom měli mít na sobě nebo sebou, zvláště když se chystáme na dlouhé výběhy nebo někam, kde nevíme úplně přesně, jak to tam bude vypadat, je dosti obšírnou kapitolou, takže to si probereme podrobněji.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 2. 1. 2011

Miloš Škorpil, 12. 12. 2018, 53387×

Běhání na sněhu a ledu

Běžecká poradna
Běhání na sněhu a ledu

Běhání v čerstvém sněhu, udupaném sněhu či na ledovce má svá specifika. Taktéž běhání v zimě a mrazu má svá pravidla. Z těchto pak lze odvodit určité zásady, které bychom měli dodržovat a ctít, pokud chceme, aby to bylo naší běžecké formě, naší kondici a našemu zdraví prospěšné. Jak tedy běhat za těchto podmínek, abychom si to užili a ve zdraví to přežili, o tom je tento článek.

Tento článek vyšelna Běžecké škole 26. 12. 2010

Miloš Škorpil, 11. 12. 2018, 51061×

Chceš běhat rychleji? Zpomal! Chceš vydržet běžet déle? Zpomal! Chceš žít déle? Zpomal!

Běžecký trénink
Chceš běhat rychleji? Zpomal! Chceš vydržet běžet déle? Zpomal! Chceš žít déle? Zpomal!

Tep našeho srdce řídí náš život. Možná si to dostatečně neuvědomujeme, nebo si to uvědomíme až ve chvíli, kdy nám začne srdce nějak vynechávat, ale je to prostě tak – NÁŠ ŽIVOT ŘÍDÍ TEP NAŠEHO SRDCE. Příroda to tak zařídila. Když vám váš budík přestane dělat buch, buch, buch, buch – bouchne to s vámi a šmytec.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 8.11.2010

Miloš Škorpil, 6. 10. 2018, 89359×

Můj první běžecký závod, na co si mám dát pozor

Běžecká poradna
Můj první běžecký závod, na co si mám dát pozor

S přibývajícím počtem běžců a běžkyň, roste počet těch, kteří se chystají vyběhnout na svůj první závod a hledají informace, na co všechno se mají připravit, aby něco nezanedbali. Především těmto prvo běžcům a běžkyním je určen tento článek, aby si závod užili tak, že po jeho doběhnutí si řeknou: „Jo, to je ono, to se mi líbí, tomu se budu věnovat" a ne: „Sem už mě nikdo nikdy!“

Tento článek vyšel na Běžecké škole 11.9.2011

Miloš Škorpil, 31. 7. 2018, 59459×

Běhání ve stádu aneb jak se chováme při velkých městských bězích

Běžecký trénink
Běhání ve stádu aneb jak se chováme při velkých městských bězích

Běhání ve stádu aneb jak se chováme při velkých městských bězích.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 30.5.2011

Miloš Škorpil, 24. 5. 2018, 23656×

Pozor akce! – Běžecký styl

Běžecký trénink
Pozor akce! – Běžecký styl

Od vydání článku Běžecký styl od hlavy k patě uběhly více jak tři měsíce. Za ty tři měsíce jsem radil se správným stylem dalším lidem a u každého jsem si ověřil, že co člověk, to jiný oříšek, někdy taky pořádný OŘECH. Protože jaro už klepe na dveře, vykvetly jeho první poslové, prostě dostavila se Jarní radost, tak vyběhla i Dana a já pojal úmysl vám na jejích chybách zase připomenout pár základních pouček správného běžeckého stylu. To jsem si naběh´.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 14.3.2011

Miloš Škorpil, 27. 3. 2018, 38321×

Výživa maratonce (platí i pro půlmaraton)

Běžecká strava
Výživa maratonce (platí i pro půlmaraton)

Zapamatujte si tři zlatá pravidla: 1.Před vlastním závodem a během závodu nezkoušejte nic nového! 2. V posledním týdnu před maratonem jezte to, na co jste zvyklí, co jste jedli v celém přípravném období! 3. Slyšíte-li ve vašem žaludku žbluňkání, pak byste neměli pít následujících 30 minut, protože jste zkrátka přepití!

Tento článek vyšel na Běžecké škole 25.4.2011

Miloš Škorpil, 26. 3. 2018, 78800×

Běchovická desítka – přežiješ-li „Hrdlořezák“, nemáš ještě vyhráno

Běžecký trénink
Běchovická desítka – přežiješ-li „Hrdlořezák“, nemáš ještě vyhráno

Málokterý závod dokáže tak přitahovat běžce jako Běchovice. V osmdesátých letech minulého století to vypadalo ve vlacích a autobusech mířících do Běchovic, jako by se tam stěhovala půlka národa. Pravda, dnes to tak žhavé není, ale i tak popularita jednoho z nejstarších běžeckých závodů u nás, starší je jen Praha – Brandýs, začíná zase stoupat.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 19.9.2011

Miloš Škorpil, 14. 9. 2017, 33749×

Rizika běhů s velkou účastí běžců s velmi rozdílnou výkonností

Běžecký trénink
Rizika běhů s velkou účastí běžců s velmi rozdílnou výkonností

Běžecké závody přibývají jak houby po dešti. Organizátoři si libují, jak jim pěkně rostou startovní pole, ale to v sobě nese i zvýšené riziko v počtu nezkušených běžců. Velká očekávání, velké těšení, malá zkušenost, to vše v sobě skrývá nebezpečí, které může první dojem z běžeckého závodu zkazit a může pokazit i radost z běhu, těm co běží poprvé, těm, co jsou „starým" běžeckými harcovníky, ale i organizátorům.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 5.9.2011

Miloš Škorpil, 29. 8. 2017, 52740×

Nejlépe natrénujete na příští běžeckou sezónu v domácích podmínkách

Běžecký trénink
Nejlépe natrénujete na příští běžeckou sezónu v domácích podmínkách

Vím, že asi nepatříte k těm, kteří by uvažovali o zimním běžeckém soustředění někde v teplých krajích a vyšších nadmořských výškách, třeba v Keni nebo v Jihoafrické republice či kdekoliv jinde, ale pokud by vás to jen trošku napadlo, tak věřte, že by to nebyl zrovna dobrý nápad. Pokud byste chtěli jet do těchto pro nás exotických zemí za turistikou, je to v pohodě, ale jinak si dost koledujete.

Miloš Škorpil, 17. 11. 2016, 34144×

Nohy hore

Běžecký trénink
Nohy hore

Mohlo by se zdát, že psát o regeneraci, když probíhá léto a období dovolených, je mimo mísu, ale co si budeme povídat, většina Čechů se z dovolené nevrací odpočatá, ale ve stavu, kdy by dovolenou potřebovali. To je více než výmluvný důvod k tomu, abychom právě v tomto čase vydali článek o regeneraci.

Miloš Škorpil, 14. 8. 2015, 41697×

Zavírá se brána za Běžeckým rokem

Běžecký trénink
Zavírá se brána za Běžeckým rokem

Byť se to zdá skoro včera, tak už to je rok, co na Běžecké škole vychází seriál Běžecký rok. Celé to vzniklo vlastně jako reakce na podnět, nebo přání čtenářů Běžecké školy, kteří chtěli, abych napsal tréninkový plán, co a jak běhat – trénovat v období mimo hlavní běžeckou sezónu, tedy zejména mimo období, kdy jsou pořádány velké běžecké závody u nás. Proto je celkem symbolické, že tento seriál končí den poté, co proběhl 115. ročník populárních Běchovic.

Miloš Škorpil, 26. 9. 2011, 27160×

Nejčastější běžecká zranění

Běžecký trénink
Nejčastější běžecká zranění

Podívám-li se do historie článků uveřejněných na Běžecké škole během dvou a půl roku její činnosti, tak v četnosti přečtení jasně dominují ty, týkající se bolestí, respektive zranění:

Miloš Škorpil, 22. 8. 2011, 41484×

V jakých botách nejraději běháte

Běžecké vybavení
V jakých botách nejraději běháte

Výsledek naší ankety, kde jsme se ptali, v jakých botách nejraději běháte, jasně ukázal, že pryč je dominance co nejvíce odpružených bot, a i když ze začátku to vypadalo, že minimalistické boty budou naprostým outsiderem, přeci jenom se nakonec našli ti, kteří se přiznali k tomu, že si běh užívají právě nejvíce v nich.

Miloš Škorpil, 4. 7. 2011, 27951×

Revoluce ve stravování – přidejte si tuky a bílkoviny, omezte sacharidy

Běžecká strava
Revoluce ve stravování – přidejte si tuky a bílkoviny, omezte sacharidy

Nové pohledy na sportovní výživu by se daly přirovnat k novým pohledům na to, v čem běhat. Do nedávna (ale na BSMŠ jsme článek o významu bílkovin přinesli už loni) byla úloha bílkovin a tuků ve sportovní výživě silně podceňována ve prospěch sacharidů. Dalo by se bez nadsázky říci, že se stalo přímo dogmatem: jezte sacharidy, je to zdravé a dodá vám to energii pro váš výkon, ovšem zapomnělo se na to, že po stránce fungování těla si jen se sacharidy nevystačíme.

Miloš Škorpil, 27. 6. 2011, 49139×

Jak si okořenit běžecký trénink

Běžecký trénink
Jak si okořenit běžecký trénink

Už vás unavuje stereotyp vašeho tréninku? Víte, že byste měli v jeho rámci absolvovat trénink rychlosti, vytrvalosti, síly … a nedaří se vám to do tréninkových plánů vměstnat tak, abyste to všechno splnili? Zkuste následující recepty:

Miloš Škorpil, 13. 6. 2011, 26642×

Je běh ryze individuální sport?

Běžecký trénink
Je běh ryze individuální sport?

Ano, běhám nejraději sám 104.

Nejraději běhám s kamarádem nebo přáteli 20.

Pro mne je nejlepší závod, líbí se mi ta atmosféra 5.

Miloš Škorpil, 6. 6. 2011, 22085×

Výběr běžeckých bot – nevylívejme s vaničkou i dítě

Běžecký trénink
Výběr běžeckých bot – nevylívejme s vaničkou i dítě

Déle než rok se vede diskuze, jestli běhat v klasických běžeckých botách, rozuměj s tlumícími prvky, vyšším rozdílem mezi patou a špičkou … nebo je vyměnit za boty minimalistické až žádné, a běhat tak, jako před pár stovkami let – bosí. Nebuďme jak páter Koniáš (svatá inkvizice), ti, co pálili čarodějnice …, tedy nechovejme se tak, že konečně na to svět přišel, jen tohle je to pravé a tomu starému je odzvoněno, tak šup s tím do popelnice, šup s tím do muzea, šup s tím na hranici. Snadno by se mohlo stát, že za deset let napíše někdo novou knihu a znovu objevíme zatracené.

Miloš Škorpil, 23. 5. 2011, 37974×

Maraton je za námi, co dál

Běžecký trénink
Maraton je za námi, co dál

To všechno jste prožili: odhodlání, nadšení, únavu, vyčerpání, zoufalství, bolest, euforii a spokojenost. Pokud jste maraton běželi poprvé, pak už víte, že to dokážete. A téměř jisté je jedno: že budete chtít běžet znovu. Možná jste se během závodů mnohokrát zapřísahali, že už si nikdy na start nestoupnete, ale tomu nevěřte. Maraton je jako droga. Bude to silnější než vy. Zde je pár „pomaratonských" rad, aby ty další pokusy byly ještě úspěšnější.

Miloš Škorpil, 9. 5. 2011, 27925×

Chci být stále lepší a lepší! Mám víc trénovat, závodit a co odpočinek

Běžecký trénink
Chci být stále lepší a lepší! Mám víc trénovat, závodit a co odpočinek

Běžecká sezóna se nám už pěkně rozeběhla, závod stíhá závod. Těm, co si běhají jen tak pro dobrou pohodu, je to celkem šumák, ale pak jsou tu ti druzí, co se potřebují poměřovat a i když si to většinou nepřiznají, každá porážka je pěkně hněte. Rozum jim pak velí, potrénovat a za měsíc mu/jí to nandat, „povinnost" vyřídit si to s ním/s ní co nejdřív na kolbišti velí rozum ignorovat a nastoupit co nejdříve do dalšího závodu a tam mu/jí to ukázat! Těžko radit, když se to vymkne kontrole, těžko radit, když závoďák v nás má navrch.

Miloš Škorpil, 18. 4. 2011, 41945×

Holčičí obloučky a co se za nimi skrývá

Běžecký trénink
Holčičí obloučky a co se za nimi skrývá

Před týdnem jsme se rozloučili s tím, že si povíme něco o Daniných obloučcích, teda ne jen jejích, ale vlastně většiny žen v běhu nebo běhajících. Při podrobnějším zkoumání, byl jsem chvílemi až dotěrný a u osoby ne zcela blízké bych si to určitě nedovolil, jsem přišel na to, proč ty obloučky vlastně děláte.

Miloš Škorpil, 28. 3. 2011, 76991×

Zhluboka dýchat, vypnout prsa, břicho zastrčit!

Běžecký trénink
Zhluboka dýchat, vypnout prsa, břicho zastrčit!

Tak jsme zase po týdnu nazuli botky běhací. Chtěl jsem si vyzkoušet, jak se běhá v nových Glidech, toho jména adidas Snova Glide 3M, vyzkoušet si celý nový běžecký set adidasu pro jaro 2011. Bohužel jsem byl připraven o ten nejhezčí kousek – běžeckou (neskutečně lehkou) bundu. Daně se moc zalíbila. O setu bude samostatný článek, neboť během běhu se odehrálo několik příhod, které si zaslouží publikování, protože vám mohou, tak jako Daně, doplnit znalosti o správném běžeckém stylu.

Miloš Škorpil, 21. 3. 2011, 45617×

Kbely jsou za námi, čeká na vás půlmaraton

Běžecký trénink
Kbely jsou za námi, čeká na vás půlmaraton

Začal nám závodnický čas, v němž budeme skládat účty z toho, jak jsme předchozí měsíce využili k tomu, abychom se co nejlépe připravili. Pokud jde o cíle, které jste si pro tento rok stanovili, měly by se odbývat ryze v osobní rovině, to znamená, měly by se týkat pouze toho, co můžete sami ovlivnit. Rozhodně by v nich nemělo mít místo to, že zvítězíte tam či onde, protože vaši soupeři chtějí také vyhrát a když budou v daný čas úspěšnější, i když vy odevzdáte na trati všechno, nemělo by vás to rmoutit, ale i přes tu porážku byste se měli umět radovat.

Miloš Škorpil, 7. 3. 2011, 19304×

Co dělat před závodem – jak se vyvarovat chyb

Běžecký trénink
Co dělat před závodem – jak se vyvarovat chyb

Právě začíná týden, kdy se začíná naplno rozebíhat běžecká sezóna, závod bude stíhat závod a tak nezaškodí si říci pár věcí, co a jak dělat, abychom zbytečně nedělali chyby a nezmařili tak měsíce dřiny. Takže, tady je pár praktických rad

Miloš Škorpil, 28. 2. 2011, 35438×

Jak jde k sobě běhání, válentýn a LSD

Běžecký trénink
Jak jde k sobě běhání, válentýn a LSD

Dnes to bude taková převážně nevážné laškování se slovíčky, ale co taky dělat jiného v den, kdy většina zamilovaných slaví Valentýna. Mnohým se může zdát, že tohle snad ani do Běžeckého roku nepatří, ale ono to tam patří daleko víc, než si myslíme. Vždyť všichni milujeme, a taky milujeme běh a běhání a pohyb vůbec a Valentýn je přeci svátek zamilovaných, tak proč ho neoslavit během?

Miloš Škorpil, 14. 2. 2011, 15497×

Sportovně zdravotní prevence – rozdíl mezi sportovní preventivní prohlídkou a zjištěním aktuálním kondice pro řízení tréninku

Běžecký trénink
Sportovně zdravotní prevence – rozdíl mezi sportovní preventivní prohlídkou a zjištěním aktuálním kondice pro řízení tréninku

Běháme a sportujeme většinou pro zlepšení fyzické kondice, abychom zhubli, pro zdraví, pohříchu se ale nejméně zajímáme o to, jaký je náš zdravotní stav. Bojíme se podívat pravdě do očí? Bojíme se, že by nám lékař naše úmysly rozmluvil či dokonce zakázal? Proč podceňujeme „zdánlivě" banální nemoci jako jsou nachlazení a chřipka? Čemu se vystavujeme? Co nám řeknou výsledky preventivně zdravotní prohlídky? Co nám řeknou výsledky zjištění naší aktuální kondice?

Miloš Škorpil, 7. 2. 2011, 32311×

Když light, tak krok a nikdy jinak

Běžecká poradna
Když light, tak krok a nikdy jinak

Tento týden to vezmeme – hodilo by se říci ze soudku, ale ono půjde spíš o nůši, protože s tou se dříve chodilo nakupovat. I když, pravda, pánové nakoupí většinou ze soudku :). Tou nůší myslím oblíbená témata JÍDLO, HUBNUTÍ, TVAROVÁNÍ POSTAVY, tedy témata, která – když ne nyní – začnou být velmi aktuální za pár týdnů. K jejich ztvárnění jsem vybral dva dotazy, které přišly do on-line poradny, respektive odpovědi na ně.

Miloš Škorpil, 13. 12. 2010, 25036×

Přirozený běžecký styl

Běžecká poradna
Přirozený běžecký styl

Nic nevymýšlejte, neperte se sami se sebou. Běh je o uvolněnosti, o přirozeném vyjádření radosti ze života a tak by také váš běh měl působit na ty, co vás uvidí běžet – čistá radost. Běhejte proto s radostí, pro radost a to ostatní, proč jste se rozhodli běhat, přiběhne samo.

Miloš Škorpil, 29. 11. 2010, 206475×

Jak si naplánovat běžecký rok

Běžecký trénink
Jak si naplánovat běžecký rok

Celý náš běžecký rok bychom si měli rozdělit podle toho, k jakému cíli chceme v ten daný rok směřovat. Tohle bychom si měli uvědomit už na samotném počátku a ne střádat své plány až někdy v průběhu roku – podle toho, jak se to šikne, podle toho, na jaké závody se připravují naši soupeři – abychom se jim vyhnuli… Prostě, i když si nikdy nemůžeme být zcela jisti výsledkem, měli bychom mít v hlavě cíl a od něj si naplánovat cestu. Pokud to neuděláme, zůstaneme neustálými zkoušeči náhody, zůstaneme neustále nespokojení, protože, kde není cesta, není ani vysněný cíl!

Miloš Škorpil, 14. 11. 2010, 32798×

TF  – laktát – aerobní práh – bod varu

Běžecký trénink
TF – laktát – aerobní práh – bod varu

Vidím, na základě komentáře k článku Jak Peggy objevila tepovku, že musím osvětlit vazbu mezi tepovou frekvencí, tvorbou laktátu (kyseliny mléčné) a aerobním prahem. Aby bylo jasno :), a zbytečně jste se do těch termínů při čtení různých článků od různých autorů nezamotávali.

Miloš Škorpil, 18. 10. 2010, 117634×

Maraton je za námi – co dál?

Běžecký trénink
Maraton je za námi – co dál?

Volkswagen Maraton Praha je již, i když jen krátce, minulostí. Každopádně ale mnohým z vás zůstanou zážitky v něm prožité dlouho v hlavě, některým i v nohách, pokud si teď řeknete: „Cíl splněn, teď si mohu užívat zaslouženého odpočinku." :) Odpočinek si určitě zasloužíte, ale ještě týden byste se měli alespoň obden nějak hýbat, abyste odplavili z těla laktát a nezpůsobili svému tělu šok z nečinnosti. Pak by také byla škoda zahodit všechnu tu energii a snahu, kterou jste do přípravy vložili a nechat ji ležet ladem. Jak tedy dál?

Miloš Škorpil, 11. 5. 2010, 20715×

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků