logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Zranění nohy – chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká

Zranění nohy  –  chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká

Už vás někdy bolely nohy – chodidla? Blbá otázka, že? Tenhle problém je stejně častý, ne-li častější než třeba bolesti kolen, kyčlí, achilovek a přitom je jim v literatuře věnována nejmenší pozornost. Nezaslouženě. Nezaslouženě proto, že většinou ty ostatní problémy – zranění začínají tím, že naše noha – chodidlo trpí nějakým nekomfortem, ale protože je to chodidlo, které je zatěžováno při chůzi a běhu nejvíce, nevěnujeme tomu jaksi moc velkou pozornost. Říkáme si: je to jen chodidlo, dostalo zabrat, má nárok na to, aby bolelo a snažíme se mu nějak ulevit tím, že přenášíme váhu jinak a tím roztáčíme celý kolotoč dalších problémů. Začne nás bolet tu i onde, a na nohu – chodidlo zapomeneme. Ale to neděláme dobře!

Tento článek vyšel na Běžecké škole 16.8.2010

Vydáme se tedy na návštěvu do oblasti chodidla, abychom viděli, o co všechno si tím jeho přezíráním koledujeme.

Bolesti paty

Struktury podléhající přetížení a zánětu v oblasti paty:

Plantární fascie – velká šlacha v chodidle vedoucí od paty k prstům.
Při přetížení plantární fascie se bolest šíří po celém chodidle. Příčinou bolesti je úpon plantární fascie, který přiléhá k patní kosti. Ten dlouhodobým přetěžováním podléhá změnám, které se pak projeví např. vznikem patní ostruhy.
Bolest a zánět jsou nejčastěji následkem příliš velkého tahu na plantární fascii při poruše postavení a biomechaniky nohy.

obrázek

Plantární fasciitis

Plantární fasciitis je zánět plantární fascie, silného pruhu vazivové tkáně na plosce nohy, která probíhá od paty k bázi prstů na nohou. Pokud je nadměrně přetěžována, fascie se příliš natáhne a vznikne trhlina, což vede k zánětu vlastní fascie i okolních tkání. Trhliny se rychle pokryjí jizevnatou tkání, která je méně pružná než fascie, a jen prohlubuje daný problém. Hlavním příznakem je bolest na spodní části paty. Příčinou je přetížení, napětí a tah za plantární fascii.
Běžci s napnutými Achillovými šlachami (což vede k většímu zatížení fascie) nebo vysokými klenbami a tuhými ploskami či plochýma nohama, které mají tendenci k nadměrné pronaci, jsou nejnáchylnější. Obnošené boty, které plosce umožní nadměrnou pronaci, nebo příliš tuhé boty, které fascii napínají mohou vaši náchylnost také zvyšovat. V rámci samoléčby omezte běh. Několikrát denně danou oblast ledujte po dobu 15 až 20 minut. Provádějte ledovou masáž fascie, a to následovně: naplňte papírový kelímek vodou a zmrazte ji. Papírový obal sloupněte, položte led pod plosku nohy a přejíždějte přes něj nohou od paty k začátku prstů a zase zpět. Stejně dobře funguje plechovka se zmrazeným nápojem. Pokud poškození neodpovídá na samoléčbu do čtyř týdnů, navštivte podiatra.

obrázek

Ostruha patní kosti – příčina vzniku

Patní ostruha je kostěné zpevnění úponů vazů a svalů k patní kosti v plosce nohy nebo v úponu Achilovy šlachy (méně často). Bolest v oblasti paty vzniká přetížením úponů vazů a svalů mechanických přetížením, špatným obutím či vadným postavením nohy. Ostruha vzniká jako kompenzační mechanismus organismu na přetížení. Bolest vzniká přetížením úponů na patní kosti. Tedy ostruha není příčinou bolesti, ale následkem přetížení.

Diagnostika

Klinický nález je dost typický – bolestivost paty v plosce nebo na jejím vnitřním okraji, nebývá provázeno otokem ani zarudnutím, pohyby hlezenního kloubu jsou volné a nebolestivé. Jasným kritériem pro diagnózu patní ostruhy je RTG nález, který je však nutný k vyloučení jiné příčiny bolestí paty, jako úrazy, zánět kosti, artrózy v oblasti hlezna, osteoporózy nebo i nádoru.
K syndromu patní ostruhy, který souvisí se zánětem plantární fascie, dochází v důsledku hromadění vápníkových depozit pod patní kostí. Patní ostruhy se tvoří postupně v průběhu mnoha měsíců. Jak zánětu plantární fascie, tak patním ostruhám lze předejít pomocí řádného zahřívacího cvičení, které zahrnuje protahování pruhu tkáně na plosce nohy.

Příznaky

  • bolesti paty v plosce nebo na vnitřním okraji paty, nejvíce na začátku zátěže
  • poté kdy ráno vstanete z postele
  • po delším sezení – bolesti při prvních krocích
  • po větší zátěži
  • večer
  • v klidu
  • můžete cítit i jako naraženou patu

Léčba

Protože je bolestivost patní ostruhy hlavně záležitost přetížení, nejdůležitějším opatřením je odlehčení paty snížením zátěže, šetřením, měkkou podpatěnkou ( gumovou, molitanovou nebo silikonovou), často pomůže změna výšky podpatku – změní směr zátěže úponů na patní kosti. Vhodné jsou zapařovací obklady, lokální antirevmatika – masti a gely. Z fyzikální terapie doporučuji ultrazvuk, diadynamik, magnetoterapii. Při neúspěchu této léčby aplikujeme obstřiky bolestivých úponů lokálním anestetikem nebo i kortikoidem, často použijeme radioterapii – protizánětlivý účinek radioaktivního ozáření Cesiem. Zcela výjimečně je nutné operační řešení spočívající v protnutí přetížených úponů. Nově se doporučuje ošetření paty rázovou vlnou.

Prevence

Předcházet bolestem pat a nohou lze hlavně správnou péčí o nohy, kvalitním obutím, cvičením, mazáním a masírováním a protahováním nohou prstů, korekcí vadného postavení nohou správnými protetickými pomůckami. U sportovců, po operacích a úrazech nohou, ale i při trvalejších bolestech z přetížení doporučuji termoplastické ortopedické stélky, které vytvoří ideální rozložení zátěže těla na plosku.

Poznámka:
Často dochází k současnému postižení více struktur nohy současně. Přesné stanovení příčiny bolesti je tedy obtížné. Naštěstí však léčba je pro všechny typy zánětů a postižení struktur pohybového aparátu obdobná.

Standardní léčba:

  • led
  • taping
  • protizánětlivé léky
  • podpatěnky
  • ortopedické stélky
  • vhodná obuv
  • fyzioterapie
  • protahování a rozcvičení
  • procvičování nohy
  • ledování ihned po běhu
  • operace

obrázek obrázek

Bolesti v oblasti přednoží – bolesti při poruše příčné klenby

  • přetížené oblasti přednoží
  • stresové zlomeniny záprstních kůstek – metatarsů bolesti při Mortonově neurofibromu 2. a 3. meziprstního nervu – bolest pod chodidlem – pocit jako byste stáli na kamínku [ODRÁŽKA]syndrom tarsálního tunelu – s drážděním nervu (nervus tibialis posteriori) se obvykle projevuje i jinými obtížemi způsobenými snahou nerv chránit (třeba při odlehčování bolavého místa na noze) – podvědomé změně běžeckého stylu
  • bolesti pod palcem v oblasti sezamských kůstek při přetížení vnitřního segmentu nohy, často způsobeno přetížením podélné klenby a dlouhého ohybače palce

Léčba

Léčba se provádí podle charakteru přetížené či poraněné struktury. Velmi účinné bývají u těchto zranění – taping či aplikace ortopedických stélek.

obrázek

Únavové zlomeniny zánártních kostí (metatarsů)

Únavové zlomeniny nevznikají jedním náhlým působením síly, které zlomí kost, ale drobnými mikrotraumaty, kdy dochází k poškození kosti jen mikroskopickými zlomeninami, které se za normálních okolností zhojí. Pokud se ale mikrotraumata opakují v krátkých časových úsecích, organismus je není schopen zahojit! To se projeví zlomeninou celé kosti, stejně jako u klasické zlomeniny. K únavovým zlomeninám dochází u běžců dosti často, při běhání po tvrdém povrchu v kombinaci s nekvalitní obuví. Může k nim však dojít i u turistů, při dlouhých pochodech.

Příznaky

postupně narůstající bolest přední části nohy, které narůstají každým krokem

výrazná bolestivost nohy při zmáčknutí

otok bez krevního výronu a deformity kosti

Poznámka:
Důležité je, že obtížím nepředchází žádný úraz, což je sice dobře, ale na druhou stranu vás nic nevaruje.

obrázek

Léčba

Při RTG vyšetřeních nemusí být v prvotních stádiích únavové zlomeniny patrné! Patrné mohou být při RTG teprve po dvou až třech týdnech, pokud i přes přetrvávající bolesti postižený dále běhá/chodí. Pokud je zraněný rozumný a spolupracuje s lékařem, je možné léčit bez fixace pouze odlehčením o berlích. Protože však lidé bývají netrpěliví, je lepší volit sádrovou fixaci po dobu čtyř až pěti týdnů. Problém je v tom, že jakmile bolest jen trošku poleví, postižený hned začne zkoušet, zda už by to nešlo, začne nohu zatěžovat a zlomenina se obnoví!

Miloš Škorpil foto
Zranění nohy  –  chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká Zranění nohy  –  chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká Zranění nohy  –  chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká Zranění nohy  –  chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká Zranění nohy  –  chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká Zranění nohy  –  chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (188 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Jan Fišák | 3. 6. 2018 14.22 hod. | 185.151.174.xx
Ostruha na patě
Při běhání to většinou nebolí, teprve potom, v klidu. Nejvíc v noci. Později úplně pořád. Velmi dobře pomáhají vložky do bot. Ale pozor! Musí být správné. Nepomáhá žádné podložení paty gelovou patičkou, ani vložka s měkkou podpatěnkou, ani vložka s dírou v patě. Patu ničím nepodkládat! Naopak brutálně podložit klenbu – střed chodidla – zvláště na vnitřní straně a patě tím odlehčit. Když budete mít kliku, zabere to okamžitě. Když ne, tak do druhého dne. Je to trochu nepohodlné, musíte si na to zvyknout a pak to nosit trvale. Pokud na vás zabírají pouze drahé procedury, můžete zkusit rázovou vlnu, ultrazvuk, různé chvění a drncání. Když tomu věříte, tak to za pár týdnů pomůže.

Lukas Havranek | 7. 7. 2017 15.25 hod. | 217.77.165.xx
Diky, Skvely clanek-mohl bych se zeptat na blizsi info k Mortonove neuralgii?
Objevily se mi dva problemy:
1) Ke konci maratonu obvykle pocituji paleni uprostred chodidla, ktere nekdy vystreluje mezi 2. a 3. prst. Stejny pocit i na konci dlouhych turistickych vyslapu (hlavne v tezkych pohorach)
2) Vystrelovani bolesti mezi 2. a 3. prst pri rychlostnich trenincich
Koukal a cetl jsem si o te Mortonove neuralgii a jako nejlepsi mi pripadaji doporuceni na stelku do bot. Mate s tim zkusenosti? Co jineho byste doporucil?
(Take chodidlo cvicim, vymenil jsem boty, konzultoval doslap a trenerem). Budu rad za jakykoli dalsi zdroj k tomuto problemu, protoze narozdil napr od plantarni fascie nebo ITBS je na toho alespon na ceskem internetu celkem malo.

Lenka S | 18. 6. 2017 0.20 hod. | 94.113.220.xx
Dobrý den, mám obtíže s nohou – klenba, ostruha a novou bolest paty a kotníku. Velmi ráda bych zašla ke specialistovi/ ortopedovi, který má porozumění pro sport a především běh. Mám špatné zkušenosti v hledání takového specialisty. Jsem z Prahy 6. Jestli je možné, můžete prosím někoho doporučit?
Předem děkuji!

honza v | 6. 2. 2017 13.31 hod. | 89.29.124.xxx
S pretižením mám osobní zkusenost. Pul roku jsem zavodil s bolesti, protoze vzdy to prestalo a nakonec zhorsovalo. Po navsteve ortopeda a jeho drsnemu vysetreni a pouceni jak si nicim pohybovy aparat, jsem prestal ze sportem na dva mesice. To bylo to jedine co mi pomohlo bez jakyhkoliv leku. Podotykam, ze jsem zkousel cokoliv, vsechny masti, leky, vsechny tyto rady s ledovanim, cvicenim.
Doktor mi vysvetlil, ze jedine co na šlachu pomuze je klid, coz bylo drsne. Zrusene pulmaratony, zavody a cela sezona v haji.
Nastesti to byl doktor uzasny, zalezelo mu na mem zdravi a pomohl mi. Za to jsem mu podekoval a dnes je to rok, kdy jsem byl na vysetreni a beham a trenuji na dalsi pulmaratony.
Vetsina lidi neumi prestat trenovat a ani ja bych to neudelal nepotkat tohoto doktora. Kamarad leci šlachu už dva roky, chodi na injekce za tisic a vic, každy mu neco radí, každy ho leci, fyzioterapeuti mu radi, cvici a on porad sportuje a v noci se budi s bolesti šlachy.
takze asi tak ...
Prestat sportovat pri potizich se opravdu vyplatí, i když je sezona v haji,ale zdraví je podstatnější.

Petr | 11. 7. 2016 12.10 hod. | 185.15.147.x
Ja si prošel taky všem možným a snad i nemožným a výsledek ani po roce nebyl žádný. Nakonec jsem se dostal kvůly bolestem bederní páteře k fyzioterapeutovi, kterému jsem zmínil i onu ostrohu.
Diagnostika v jednoduchosti ochablé břišní svaly ( hlavně ty šíkmé, boční ) v důsledku zkrácené šlachy a disbalance na jednu stranu. Začal jsem cvičit pod dozorem na posílení ochyblých partií a vyřešilo to i onu ostruhu!

michal | 10. 7. 2016 11.26 hod. | 94.112.77.xx
Patni ostruha me trapila vic nez pul roku,ultrazvuk nepomohl spis se to rozjelo,stale jsem behal,neb zkusenost byla takova ze po 14ti dnech pazirovani bolest vzrostla.
Po aplikaci hekla lava homeopatik 30 a pravidelne masazi mixem kostivalove masti a ibalgin gel masti me bolest opustila,jiz dva roky mam klid.
Otazka je co me pomohlo,masaz?masticky?hekla lava?nebo cas vse vyresil?
Hodne stesti a zdravi vsem :-)

Iva | 9. 7. 2016 21.08 hod. | 46.135.119.xxx
Dobrý den,mám únavovou zlomeninu záprstní kůstky.Po měsíci chození po doktorech mi dali na nohu sádru,kterou mi po týdnu sundali,protože byla špatně udělaná.Přesto mě noha v té době přestala bolet.Nyní mám dlahu,noha začíná bolet,jako na začátku.Mám si nechat dát nohu opět do sádry a na jak dlouho?Děkuji Iva

Roman | 10. 6. 2015 21.16 hod. | 93.91.49.xxx
Ahoj všem. Od listopadu jsem přestal běhat kvůli bolesti levé paty. Přišla plíživě a už mě neopustila. Vyzkoušel jsem všechno možné, ale nic moc nepomohlo. K lékaři se mi moc nechtělo a tak jsem hledal alternativy. Na netu jsem našel měděnou podpatěnku. Sice mi to znělo jako hloupost, ale už jsem vrazil dost peněz do různých mastí, že jsem si řekl, že to zkusím. Ještě jsem našel homeopaticum HEKLA LAVA a skepticky začal používat jak podpatěnku tak homeopaticum. O nějakém placebu nemůže být ani řeč. Podpatěnku dávám do ponožky na noc a homeopaticum užívám 2x denně 5 kuliček. Po dvou týdnech mě konečně pata přestává bolet. Zejména po delším sezení, nebo ráno se mohu normálně rozejít bez bolesti. Začátkem dubna jsem zkusil běžet na pásu a pata je OK. S publikováním jsem počkal skoro dva měsíce a patu prověřil. Za květen mám naběháno 100 km a 10 na RunCzech. Musím to "zaklepat" ale musím říci, že pata drží.
Mějte se fajn a přeji pevné zdraví. Roman

Martina | 3. 6. 2015 11.57 hod. | 62.77.75.xx
tak měděnou podpatěnku mám taky, ale nijaký její účinek nemůžu říct. ted jsem si objednala vložky do bot Twin heels tak jsem zvědavá, už fakt nevím kudy kam a nejvíc mě štve jak to omezuje, hlavně při běhání, předpokládám, že tyto vložky si můžu dávat i do běžeckých bot?

Petra | 21. 3. 2015 8.32 hod. | 85.70.30.xx
Dobrý den, taky mě hodně trápili paty. Byla jsem velký odpůrce alternativní medicíny, ale kamarádka mi řekla, že viděla na internetu měděné podpatěnky na ostruhy, nebyly drahé, tak jsem si je s malou nadějí na úspěch pořídila. Přivazovala jsem si je na noc obvazem k patám. Každým dnem byla bolest čím dál mírnější až prakticky žádná. Musím upřímně přiznat, že mi opravdu pomohly. Takže měním názor a začnu o těchto alternativních postupech více přemýšlet.

1 . 2 . 3 . 4 

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Běžecká zranění

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků