30 denní výzva Běžecké školy
Běžecká poradna
Chceš vědět, na co běžecky máš? Než se pustíš do tréninku, poznej sám sebe! Zjisti, zda jsi vytrvalý, silný, rychlý!
Běháte-li jen sami pro sebe, pro dobrý pocit, tak tenhle článek můžete klidně přeskočit a vybrat si na Běžecké škole nějaký jiný. Ale upřímně – kdo, když jednou začne běhat, nezatouží zjistit, na co má, nezatouží zjistit, jaké má pro běh předpoklady?
Tento článek vyšel na Běžecké škole 11.1.2015
Miloš Škorpil, 21. 7. 2020, 17879×
Běžecký trénink
Je-li vaším cílem výkon, není to o kilometrech, ale o kvalitě tréninku
Jelikož běžec je tvor roztodivný a hlavně rád napodobuje, až dosud jsem se bránil tomu, „pustit“, jak jsem trénoval já. Bránil jsem se právě kvůli tomu, že by se mohli jiní snažit můj tréninkový plán napodobit. Ale pak jsem si řekl, že už jste velké děti a před nimi stejně člověk do smrti vše neutají, tak vám dám nahlédnout do své přípravy v roce 1980, kdy jsem běžel svůj druhý (2:56:22) a třetí maraton v čase 2:39:56, přičemž první (rok předtím) jsem běžel za 2:41:39. V roce 1979 jsem celkem naběhal pouhopouhých 1393 kilometrů.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 31. 1. 2015
Miloš Škorpil, 4. 2. 2020, 14562×
Běžecká strava
Tuky jsou zdravé a veskrze prospěšné, a to v mnoha ohledech. Jakých? Tak to musíte číst dál. Dvacátý devátý tip Běžecké školy pro váš lepší života běh
V osmdesátých letech minulého století začala západní společnost dělat z tuků takového strašáka, že i dnes, kdy se začíná nade vší pochybnost prokazovat, jaký to byl omyl, se ještě mnoho lidí tuku bojí jako největšího nepřítele člověka, víc než obezity, cukrovky, rakoviny, infarktu, a nejspíš ještě dlouho potrvá, než bude tuk plně rehabilitován. No, tak se o to pokusíme alespoň u těch, kteří ví, že největším nepřítelem člověka není tuk, ale tučný zadek, bránící mu se zvednout a udělat denně alespoň 10 000 kroků! Takže vlastně ten tuk v tom zas tak nevinně není, jak vidno.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 26.1.2015
Miloš Škorpil, 30. 1. 2020, 24835×
Běžecký trénink
Strečink, cvičení, které vám ušetří čas, energii, peníze. Dvacátý osmý tip Běžecké školy pro váš lepší života běh
Článků o strečinku či protahování, o jeho prospěšnosti jako prevenci běžeckých zranění, bylo již popsáno mnoho článků, ostatně i na Běžecké škole články o protahování najdete, pro ilustraci vyberu jen dva základní, a sice Protažení. Gymnastická průprava, skvělý vklad do pohybových schopností běžce a Protahování. Dvacet cviků na protažení při nebo po běhu. Dnes se však na prospěšnost strečinku podíváme z hlediska úspory času, energie a peněz.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 21.1.2015
Miloš Škorpil, 29. 1. 2020, 24692×
Běžecká poradna
Rozehřátí, správná forma rozcvičení před každým běžeckým tréninkem či závodem. Dvacátý sedmý tip Běžecké školy pro váš lepší života běh
Správná forma rozehřátí na počátku běžeckého tréninku (jakéhokoliv tréninku vůbec), nebo před závodem prospěje následnému tréninku nebo výkonu v závodě. Správné rozehřátí nastartuje proudění mastných kyselin coby paliva do svalů a zároveň sníží závislost organismu na omezených zásobách glykogenu. Zvyšuje teplotu pracujících svalů, přičemž schopnost svalů produkovat energii vzrůstá s každým stupněm Celsia navíc o 13 procent. Rozehřátím se též zvyšuje objem „napumpované" krve a kapacita plic.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 16.1.2015
Miloš Škorpil, 28. 1. 2020, 29252×
Běžecká poradna
Kondice je něco, co se vám přihodí, když procvičujete správnou techniku. Jak se zrychlit na pět kilometrů o 20 – 39 sekund. Dvacátý šestý tip Běžecké školy pro váš lepší života běh
Občas se vyplatí podívat se, jak to dělají jinde. Ve vodě mě sice často neuvidíte, ale výše uvedený název jsem si vypůjčil od plaveckého trenéra, a sice od Terry Laughlina. Oproti běžeckým trenérům to mají ti plavečtí trošku jednodušší, neboť o tom, že v plavání rozhoduje o výsledku správná technika, nikdo nepochybuje, zatímco v běhu si většina lidí myslí, že je naprosto jedno, jak svou trať odskáčou.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 18.1.2015
Miloš Škorpil, 27. 1. 2020, 23157×
Běžecká poradna
Ekonomika běhu vám pomůže běžet dál a rychleji, i když vaše hodnoty VO2 max zůstanou na stejné úrovni. Dvacátý pátý tip Běžecké školy pro váš lepší života běh
Nemáte dost času či podmínky k tomu, abyste mohli více běhat a tím zcela přirozeně, při správném dávkování odběhaných kilometrů (práce na vytrvalosti, tempu, rychlosti, síle, aktivní regeneraci) zlepšovali svou fyzickou kondici a tak mohli dosahovat lepších výsledků v běžeckých závodech? Nevadí, Miloš vám poradí, stačí číst dál.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 18.1.2015
Miloš Škorpil, 26. 1. 2020, 22896×
Běžecká strava
Protein znamená první, vrcholně důležitý, proto jsou bílkoviny tak důležitou složkou výživy běžce a běžkyně. Dvacátý čtvrtý tip Běžecké školy pro váš lepší života běh
Slovo protein (česky bílkovina) je odvozeno od řeckého slova proteios, což znamená první nebo vrcholně důležitý. To je velmi výstižné, neboť stanovení rovnováhy makrosložek výživy (bílkoviny, tuky, sacharidy) začíná příjmem bílkovin.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 26.1.2015
Miloš Škorpil, 25. 1. 2020, 26603×
Běžecký trénink
Co si mám počít, když jsem vynechal trénink, tři dny, týden, dva týdny, více než dva týdny. Rozdělení běžeckého roku. Jedenáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh
Stane se to každému. Neznám nikoho, kdo by někdy nemusel v přípravě vynechat nějaký trénink. Ano, jsou tací, kteří běhají každý den, bez ohledu na to zda jsou zdraví či ne, ale to jsou většinou lidé, kteří se nepřipravují cíleně na závody, nebo povyšují odběhané kilometry nade všechno. Proto říkám: „Nebojte se, že když vynecháte jeden trénink, ztratíte tím vše, co jste doposavad natrénovali, je to spíše naopak, když budete trénovat, přestože jste nemocní, můžete tím skončit s běháním vůbec!“
Tento článek vyšel na Běžecké škole 11.1.2015
Miloš Škorpil, 12. 1. 2020, 28756×
Běžecká strava
Sportovní výživa. Výživa při sportu. Desátý tip Běžecké školy pro váš lepší běh
Sportovní výživa – už název sám o sobě leccos napovídá, a sice, že to není výživa pro život, ale toliko pro sport – při sportování!
Tento článek vyšel na Běžecké škole 21.1.2015
Miloš Škorpil, 11. 1. 2020, 22648×
Běžecká poradna
Miloš a sporttester. Je lepší běhat či neběhat se sporttestrem? Devátý tip Běžecké školy pro váš lepší běh
Stal jsem se mimoděk svědkem diskuse, v níž jsem byl použit jako argument pro to, že běhání se sporttesterem je alfou a omegou pro to, aby člověk mohl být dobrým běžcem či běžkyní, mnohem lepšími, než když jej člověk při tréninku nepoužívá.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 17.1.2015
Miloš Škorpil, 10. 1. 2020, 30142×
Běžecká poradna
Stabilita při běhu, aneb co taky může způsobit nevhodná běžecká obuv. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh
Čím má člověk lepší stabilitu, tím lepší má předpoklady k tomu, být dobrým běžcem. Běh vyžaduje vynikající stabilitu, nicméně takto běžci a běžkyně většinou neuvažují, i to je jedním z důvodů, proč většina běžců a běžkyň zanedbává stabilizační cvičení – cvičení na posílení středu těla (core).
Tento článek vyšel na Běžecké škole 9.1.2015
Miloš Škorpil, 9. 1. 2020, 25227×
Běžecká strava
Jak je to tedy s tím hladem, aneb Intermittent Fasting. Sedmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh
Diskuse, které se rozběhly na sociálních sítích po uveřejnění článku Tak jak je to vůbec s tou snídaní – je anebo není tím nejdůležitějším jídlem dne? o tom, jestli a co bychom měli (a neměli) snídat, mě inspirovaly k článku dnešnímu. Ještě chvíli spolu budeme snídat, resp. nesnídat, a k tomu přidám kromě jednoho nového receptu ještě informaci o tom, co se stane s vaším metabolismem, když tu tolik diskutovanou snídani (oběd, večeři, svačinu) vynecháte.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 15.1.2015
Dana Škorpilová, 8. 1. 2020, 38441×
Běžecký trénink
Zjisti svůj startovní handicap a vyběhni. Šestý tip Běžecké školy pro váš lepší běh
Kontrolka. Test běžecké výkonnosti, který vám odpoví na dvě otázky. Na otázku, jak na tom jste, a na otázku, jak máte začít nebo pokračovat dál v tréninku.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 11.1.2015
Miloš Škorpil, 7. 1. 2020, 22471×
Běžecká poradna
Nechte na hlavě. Pátý tip Běžecké školy pro váš lepší běh
Psychické schopnosti běžce a běžkyně nerozhodují jen o tom, jestli budeme schopni vítězit, nebo si o vítězstvích máme nechat jen zdát, ale i o tom, jestli si dokážeme běh, života běh, užívat. Jak jste na tom s psychikou vy? Než to zjistíme, tak vám ale musím říct jednu pozitivní informaci: „I kdybyste v následujícím testu dopadli špatně, nevěšte se kvůli tomu, stejně jako můžete zapracovat na vytrvalosti, rychlosti či síle, viz včerejší test vašich fyzických schopností, tak to samé platí o psychice, a většina žáku Běžecké školy vám potvrdí, že s pozitivní motivací to umíme velmi dobře!
Tento článek vyšel na Běžecké škole 11.1.2015
Tento článek vyšel na Běžecké škole 11.1.2015
Miloš Škorpil, 6. 1. 2020, 18628×
Běžecká poradna
Míra úsilí při běhu vnímaná pomocí dechu. Čtvrtý tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh
Ať se vrtnu v životě kamkoliv, vidím, že vše v našem životě řídí dech, to, co jsme schopni udýchat, co jsme schopni ještě vydýchat. Člověk může vymyslet sebesofistikovanější způsoby měření tepové frekvence, kontroly činnosti srdce, ale pokud se vám seknou plíce, může vám srdce bít na poplach a stejně to nedáte. Naučit se dýchat, mít svůj běh, svůj život pod kontrolou pomocí dechu, je tedy veskrze praktické řešení.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 9.1.2015
Miloš Škorpil, 5. 1. 2020, 23999×
Běžecká strava
Tak jak je to vůbec s tou snídaní – je anebo není tím nejdůležitějším jídlem dne? Třetí tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh
Asi žádné denní jídlo není v hubnoucích skupinách a mezi výživovými poradci tolik diskutované, jako snídaně. Schválně – snídáte nebo nesnídáte? A myslíte si, že snídat se MUSÍ, protože kdo nesnídá, spořádá toho pak více za celý zbytek dne? Anebo že by to nebyla tak úplně pravda...?
Tento článek vyšel na Běžecké škole 8.1.2015
Dana Škorpilová, 4. 1. 2020, 28685×
Běžecká poradna
Jak ovlivní váš běžecký výkon to, kolik vážíte. Ideální běžecká váha – tip 2. třiceti denní výzvy Běžecké školy
Nyní, na počátku roku, je slovo „váha" skloňováno v mnoha rovinách. Ponejvíce však v té, že nám v průběhu oslav (žranic a pitek) souvisejících s koncem roku, vánočními svátky a oslav začátku nového roku narostla. Je to prekérní situace, když většina novoročních předsevzetí souvisí se snížením váhy, zlepšením zdraví a fyzické kondice. Prekérnější o to víc, že už půl kila navíc člověka zpomalí o více jak vteřinu na kilometr!
Tento článek vyšel na Běžecké škole 7.1.2015
Miloš Škorpil, 3. 1. 2020, 30055×
Běžecká poradna
Třiceti denní výzva Běžecké školy – tip 1. – běžecká abeceda
Proč je prvním tipem Běžecké školy pro třicetidenní výzvu běžecká abeceda má svoji logiku, kterou pochopíte ve chvíli, kdy se pustíte do jejího učení. Běžeckou abecedu můžete provádět při běhu, doma, v práci, ve frontě na pokladnu, akorát ne na vysokých podpatcích.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 6.1.2015
Miloš Škorpil, 2. 1. 2020, 24196×
Běžecká strava
Není tuk jako tuk
Na Běžecké škole jsme už o významu tuků ve výživě přinesli několik článků, poslední tento týden. Ovšem není tuk jako tuk! Jsou nasycené tuky horší než nenasycené? Způsobuje hodně tuku ve stravě obezitu? Na čem mám vařit, péct, smažit?
Tento článek vyšel na Běžecké škole 31.1.2015
Dana Škorpilová, 19. 12. 2019, 14587×
Běžecká poradna
Mýty a pravdy o běžeckém tréninku a vůbec o běhání mužů a žen
Běžeckým světem běží mnoho mýtů, lží, polopravd, předsudků, a dopátrat se mnohdy pravdy je stejně těžké jako všude jinde v životě. Zkrátka tak to je, takže když se někde o něčem dočtete, zkuste se nejdříve zamyslet dřív, než to odsoudíte – třeba je to právě ten poslední kousek mozaiky, který vám chybí, abyste se stali úspěšným běžcem či běžkyní. Stejně tak se nejdříve zamyslete, než přijmete a zařadíte do svého života věc, která se vám líbí – možná je to jen další falešná stopa.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 22.1.2015
Miloš Škorpil, 17. 7. 2019, 23651×
Běžecká poradna
Zvyš své VO2 MAX, ušetříš tím čas na trénink i v závodech
Většina začínajících běžců a běžkyň nemá hned potřebu běžet do specializované laboratoře, aby tam na ně koukali, jak se perou s pásem a sami se sebou, a přesto by rádi věděli, jak na tom objektivně fyzicky jsou, jaké je jejich momentální VO2 max. Pokročilejším běžcům a běžkyním či dokonce těm, kteří se pokládají za výkonnostní, je pak buď líto času, který by mohli věnovat tréninku, nebo peněz, ale také by rádi věděli, jak na tom s VO2 max jsou. Tak se na něj podíváme, co říkáte?
Tento článek vyšel na Běžecké škole 1.2.2015
Miloš Škorpil, 5. 6. 2019, 39450×
Běžecký trénink
Tréninkový plán Ivany Sekyrové na kvalifikační maraton v Rotterdamu, maraton jímž se kvalifikovala na olympiádu v Londýně
Chcete dát maraton pod 2:35? Níže najdete návod.
Za čtyři měsíce na olympijský maraton. Pokud si myslíte že jsem se zbláznil, a po vydání knihy Jak uběhnout maraton za 100 dní zpyšněl, nebo úplně ztratil soudnost, tak věřte, že tohle je sice téměř saen foction, ale jinak naprostá realita!
Tento článek vyšel na Běžecké škole 2.2.2015
Miloš Škorpil, 24. 5. 2019, 14815×
Běžecká poradna
Za to, že nás nebaví běhat na běžeckém páse, může pračlověk a naše geny, které jsou stále naprogramovány k lovu nebo útěku
Hank Davis, profesor psychologie na Universitě v Ontariu a autor knihy Caveman Logic (logika pračlověka) uvádí hlavní důvody, proč nás běh na běžeckém páse nebaví, nudí a neuspokojuje.
Miloš Škorpil, 23. 5. 2019, 12434×
Běžecký trénink
Představte si dvacet pět typů běžeckého tréninku, kdy budete jen běhat
Víte, že ve své běžecké přípravě můžete zařadit dvacet pět typů běžeckého tréninku, a přesto budete „jen" běhat? A pak, že běhání je nuda! Když si to představíte a vezmete v úvahu, že jeden den v týdnu byste měli odpočívat, pak to bezmála znamená, že na každý typ tréninku se dostane v jednom měsíci pouze jedenkrát a za rok dvanáctkrát. A to už vůbec nemluvím o různých kombinacích.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 4. 2. 2015
Miloš Škorpil, 27. 11. 2018, 14934×
Běžecká strava
Sacharidy! Můžete se třeba přetrhnout, ale pokud každé vaše jídlo obsahuje převážně sacharidy, pak zapomeňte na hubnutí
Když ze všech stran slyšíte: sacharidy, sacharidy, sacharidy, jedině sacharidy jsou to pravé, co vám dopomůže k rychlým výsledkům, není pak divu, že je začnete ve své výživě upřednostňovat před bílkovinami a tuky, aniž byste uvážili, jestli je to pro vás, pro vaše zdraví, pro vaši běžeckou formu to nejlepší.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 28.1.2015
Miloš Škorpil, 16. 6. 2018, 26452×
Běžecký trénink
Rovinky, zrychlení, tempo, intervaly, běh přes práh. Tréninky, které vás budou katapultovat do běžecké formy
Rovinka, krátký rychlý úsek do sta metrů. Řeklo by se taková nicotnost, a přesto tahle nicotnost dokáže vašemu stereotypnímu tréninku dodat potřebnou energii, potřebnou šťávu. Ostatně trénink 30-20-10 jsou vlastně něco jako řízené rovinky, tedy těch deset vteřin běžených na plný plyn.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 7.2.2015
Miloš Škorpil, 8. 3. 2018, 31734×
Zdravý životní styl
Od teďka to bude všechno jinak, aneb když změnu, tak na pořád, ale nesmí mě to drtit
Včera jsme vyhlásili tři sta šedesáti pěti denní výzvu, ne pro sebe, ale pro nás i pro vás. Ono je totiž dost těžké dělat něco jen pro sebe, když člověk nemá nějakého vnějšího podporovatele nebo drába (jak je ctěná libost), který jej ve chvíli, kdy začíná mít kacířské myšlenky, jako, že se na to..., vhodnými slovy popíchne, aby se z toho deklu zvednul.
Dana a Miloš, 3. 1. 2017, 24616×
Běžecká strava
Kokosový olej – je to opravdu takový zázrak?
V minulém článku, ve kterém jsem se zabývala vhodnými a nepříliš vhodnými tuky pro vaši kuchyni a potažmo bříško, jsem zmínila jeden, o kterém jsem prohlásila, že si ho nechám na samostatné povídání, protože si to zaslouží. Ten tuk je kokosový olej a bez okolků přiznávám, že je jedním z mých favoritů.
Dana Škorpilová, 7. 2. 2015, 19772×
Běžecké vybavení
Běžecké boty, které budou v roce 2015 udávat krok českému a slovenskému běhu
Jak už jsme psali v článku Nastává běžcovo peklo, výměna běžeckých bot za nové, s novou běžeckou sezónou nastává i sezóna nových běžeckých bot. Všechny sportovní značky, zabývající se výrobou běžecké obuvi, vrhnou v příštích týdnech na pulty sportovních prodejen a e-shopů modely běžeckých bot pro sezónu 2015 a Běžecká škola nelenila a běží vám je představit:
Miloš Škorpil, 6. 2. 2015, 39255×
Běžecké vybavení
Nastává běžcovo peklo, výměna běžeckých bot za nové
Se začátkem každé nové běžecké sezóny začne pro běžce peklo. Najednou si uvědomí, že ty boty, co v nich odběhal minulou sezónu a co mu tak perfektně seděly a vyhovovaly, mají už podle zavedených (výrobci) pravidel též po sezóně a je třeba je vyměnit za nové. Tak fajn, ale za jaké, když všichni výrobci, aby zaujali, musí přijít s něčím novým, „lepším“, co ale dost často nemusí být v souladu s tím, co za lepší běžec či běžkyně považuje. Navíc, proč si mají naše nohy zvykat zase na něco jiného a když si na to zvyknou, opět šup, je tu nový rok a s ním zase inovace běžeckých bot. Jak říkám – je to peklo.
Miloš Škorpil, 3. 2. 2015, 12463×
Běžecká strava
Paleo, primal – co byste měli vědět a kde najdete informace
Po uveřejnění mých dvou posledních článků o (ne)snídání a řízeném hladovění si řada z vás vyzkoušela recepty na snídaně, které články provázely. Přicházejí mi nadšené komentáře a zprávy, jak vám – byť nezvyklá – jídla chutnají a odkud že beru recepty. Mnoho lidí také začalo zvědavě googlit, co já to vlastně jím a mají na mne spoustu dotazů, jestli to které jídlo odpovídá zásadám palea či primal stravování, jak se to od sebe liší a co je na tom (kromě těch chutných jídel) dobrého. Slíbila jsem na sociálních sítích na pátek článek i s doporučením na knihy, ve kterých se dozvíte více, tak to vezmeme letem světem!
Dana Škorpilová, 23. 1. 2015, 18914×
Běžecká strava
Přemíra cukru v přijímané stravě, možný důvod předčasných úmrtí mladých sportovců
Bacha na cukr, ať vás nezabije! Sto let a možná dokonce i trochu déle nás výživoví specialisté, ruku v ruce s potravinářským průmyslem, strašili tukem a cholesterolem (hlavně žádná vajíčka) coby zabijáky. Naopak nás nacpávali cukry. Taky co jiného člověku zbývalo, když tuky a bílkoviny byly na seznamu škůdců.
Miloš Škorpil, 21. 1. 2015, 14643×
prohledávání Běžeckých článků
inzerce
nejčtenější články za poslední týden
- Zranění nohy – chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká
- Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat
- Motivace ke psaní o běhání, motivace pokračovat v propagaci běhání. Odhalení
- Běžecké soustředění mezi vinicemi, aneb jak se běhá po červeném či bílém
- Přirozený běžecký styl