logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Knížka, která mě zaujala

Povídání o knížkách, které jsem přečetl a které mě zaujaly natolik, že mi stály za to o nich něco napsat

Portables. Čerstvě připravené jídlo, po kterém se sportovci můžou utlouct

Běžecká strava
Portables. Čerstvě připravené jídlo, po kterém se sportovci můžou utlouct

Udělat si vlastní energetické kuličky je nad všechny chemické srajdy!

Ve světě sportu plném tyčinek, želé a gelů, které údajně zlepšují výkon, jsou podomácku připravená jídla revoluční myšlenkou. Když fyziolog Allen Lim pracoval pro profesionální cyklisty, zjistil, že víc a víc jezdců pohrdne kupovanou „výživou“, kterou mají podle smlouvy propagovat, a místo toho dají přednost malým sendvičům, čerstvému pečivu a dokonce zbytkům pizzy. Když se jídelníček změnil, proti výsledkům závodů nemohl nikdo říct ani slovo.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 24.9.2015

Miloš Škorpil, 13. 9. 2019, 14638×

Bosé běhání. Pravidla zdravých nohou

Běžecká literatura
Bosé běhání. Pravidla zdravých nohou

Šesté pravidlo Běžecké školy pro zdravé nohy se jmenuje běhání naboso. Popravdě, mělo by být pravidlem číslo jedna, protože zdraví člověka je velmi spjato s tím, jak zdravé a spokojené má nohy.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 5.7.2015

Miloš Škorpil, 9. 7. 2019, 21775×

Návrat pokojného bojovníka

Běžecká literatura
Návrat pokojného bojovníka

Všechno je, jak má být. Všechno bude dobré. Není žádná cesta vedoucí k vnitřnímu klidu; klid sám je touto cestou. Není žádná cesta vedoucí ke štěstí; štěstí je samo touto cestou. Není žádná cesta vedoucí k lásce; láska sama je touto cestou. – Dan Millman

Tento článek vyšel na Běžecké škole 26.11.2011

Miloš Škorpil, 14. 10. 2018, 20456×

Škorpilova škola běhu – radí, jak se dostat z lehu

Běžecká literatura
Škorpilova škola běhu – radí, jak se dostat z lehu

Pojednání o tom, že existují i takové knihy, které nepatří ani tak do knihovny, jako spíš úplně někam jinam...:-)

Tento článek vyšel na Běžecké škole 10.12.2014

Pepa "Pomalý" Cupal, 16. 7. 2018, 16996×

Cesta běžce. Pohled do bájného světa japonských běžců a prospěšnosti správného běžeckého stylu

Běžecká literatura
Cesta běžce. Pohled do bájného světa japonských běžců a prospěšnosti správného běžeckého stylu

Japonsko mě vždycky přitahovalo svou magičností. Hora Fudži svou krásou a legendami, které o ní panují. Při svých třech startech na Spartathlonu jsem měl vždy dojem, že jsem na otevřeném mistrovství Japonska v ultramaratonu. Po přečtení knihy „Cesta běžce" se mi vše spojilo – Japonsko je zemí běžců, a to ve všech jejich podobách.

Miloš Škorpil, 22. 8. 2017, 3701×

Opřete se do běhání

Běžecká literatura
Opřete se do běhání

Už dlouho jsem neobjevil v knihkupectví knížku, která by mě tak zaujala, že jsem si řekl: Tak tuhle musím mít, protože to je to, co právě teď hledám!

Miloš Škorpil, 30. 6. 2017, 5597×

BĚHEJ, DOKUD MŮŽEŠ

Běžecká literatura
BĚHEJ, DOKUD MŮŽEŠ

René se objevil na běžecké scéně z neznáma, tedy spíše přispěchal z druhého břehu řeky Acherón. Z břehu, z něhož se mnoho lidí nevrací. Tak jako mnozí, kterým se to povedlo, se stal „jiným" člověkem, v jeho případě dobroběžcem.

Miloš Škorpil, 3. 11. 2016, 12849×

Těhotná a fit. Pozitivní přístup k pohybu začínáte pěstovat ve svém potomkovi dříve, než se narodí

Běžecká literatura
Těhotná a fit. Pozitivní přístup k pohybu začínáte pěstovat ve svém potomkovi dříve, než se narodí

Běhat, chodit, hýbat se v požehnaném stavu? Neublíží to tomu maličkému ve mně dříve, než se narodí? Neublíží to mně – mému zdraví? Tyhle otázky si pokládají ženy většinou ještě dlouho před tím, než vůbec zjistí, že se jim podařilo otěhotnět, a tak dosti často rezignují na jakýkoliv pohyb, také ještě dlouho před tím.

Miloš Škorpil, 5. 10. 2015, 9653×

Učebnice pro běžce s velkými i malými cíli

Běžecká literatura
Učebnice pro běžce s velkými i malými cíli

Málo kdy se vám do ruky dostane tak obsáhlá kniha o běhání a o všem, co s touto lidskou aktivitou souvisí. Autor Miloš Škorpil je asi největším a nejznámějším propagátorem běhu mezi širokou veřejností v našich končinách. Do knihy zkoncentroval své zkušenosti za mnoho desítek let běhání.

René Kujan, 26. 8. 2015, 9517×

Běh pro ženy. Kompletní průvodce běžeckým sportem pro každou ženu

Běžecká literatura
Běh pro ženy. Kompletní průvodce běžeckým sportem pro každou ženu

Nakladatelství IKAR v minulých dnech vydalo knihu Sam Murphyové: Běh pro ženy. Kompletní průvodce běžeckým sportem pro každou ženu. Osobně mám s touhle knížkou velký problém, protože jsme chtěli s Danou vydat stejnou knížku, a to takřka doslova, mluvím-li o odborné úrovni knihy a též o jejím lidském podání na stříbrném podnose toho, co já považuji za běh – běhání.

Miloš Škorpil, 11. 7. 2015, 12598×

Ultra a dál. Úsměv je nakažlivý

Běžecká literatura
Ultra a dál. Úsměv je nakažlivý

„I pokud právě ‚trpím‘ na trati, ale vidím všechny ty lidi kolem, vždycky se mi chce usmát – a to mě nabíjí pozitivní energií." – Hal Koerner

Petr Slezák, 27. 4. 2015, 13004×

Současná paleo dieta

Běžecká strava
Současná paleo dieta

Aby bylo hned na začátku jasno: žádná dieta mi nesmí do domu, a nějaká neandrtálská, ta už vůbec ne! Na druhou stranu, proč si nepřečíst, proč se neseznámit s tím, čím se podle dnešního člověka živili lidé v paleu?

Miloš Škorpil, 7. 2. 2015, 18848×

Běhat. Román tak trochu o Emilovi Zátopkovi, tak trochu o době, v níž žil, tak trochu o každém z nás

Běžecká literatura
Běhat. Román tak trochu o Emilovi Zátopkovi, tak trochu o době, v níž žil, tak trochu o každém z nás

Procházel jsem se po knihkupectvích, abych si udělal obrázek, jaká pozornost je věnována ze strany knihkupců Škorpilově škole běhu a tu můj zrak přitáhl exemplář drobné na obalu mírně poškozené knihy. Knihy Běhat od francouzského spisovatele Jeana Echenoze, jíž již v roce 2009 vydalo nakladatelství Mladá fronta.

Miloš Škorpil, 2. 12. 2014, 13920×

TI, KTEŘÍ UTÍKAJÍ PĚŠKY – Caballo Blanco by měl radost

Běžecká literatura
TI, KTEŘÍ UTÍKAJÍ PĚŠKY – Caballo Blanco by měl radost

Tahle knížka od Milana Daňka vás nejspíš zaujme ještě dřív, než ji vůbec začnete číst. Tedy alespoň mě, kondičního běžce, zaujala na první pohled. A dodnes její titulní stránka přitahuje moje oči jako magnet střelku kompasu. Teď si říkáte, že na obalu nezáleží. A máte pravdu. Ale věřte tomu, že obsah téhle knížky vůbec za svým přitažlivým obalem nezaostává.

Pepa "Pomalý" Cupal, 5. 11. 2014, 13376×

Zázračné semínko Chia

Běžecká literatura
Zázračné semínko Chia

Člověk běhá, aby žil, aby si mohl užívat dobrého jídla, aby se cítil ve svém těle dobře. Ne každé jídlo však běžci či běžkyni dodá energii pro běh. Není tajemstvím, že semena rostlin jsou zdrojem (zárodkem) života, který se má teprve zrodit. I proto běžci na svých cestách požívají různé druhy semínek, by jim dodaly energii pro jejich běh. Objevem posledních let se pro ně pak stalo „zázračné" semínko CHIA.

Dana a Miloš, 20. 10. 2014, 25858×

Trénujeme na MARATON a PŮLMARATON

Běžecká literatura
Trénujeme na MARATON a PŮLMARATON

„Tak se ukaž, co nového se od tebe mohu ještě o běhání dozvědět!“, říkal jsem si v duchu a měl na mysli autora Davida Chalifena i jeho knihu „Trénujeme na maraton a půlmaraton. Jak zlepšit výkon ve vytrvalostním běhu." A oni mi to ukázali.

Miloš Škorpil, 19. 10. 2014, 16579×

Vegan v Kondici. Průvodce rostlinou výživou pro optimální výkon ve sportu i v životě

Běžecká literatura
Vegan v Kondici. Průvodce rostlinou výživou pro optimální výkon ve sportu i v životě

No, tos´ mi teda Tomáši neměl dělat, víš, jaký mám názor na veganství, vegany – a ty po mě hodíš takovou krásnou knížkou, oslavující tenhle životní styl. No, co už s tím, tak si ji teda přečtu a napíšu ti, co si o ní myslím. Ale raději se moc netěš, protože už dopředu jsem zaujatý!

Miloš Škorpil, 19. 10. 2014, 19428×

Běžecký rok aneb S úsměvem se běhá líp

Běžecká literatura
Běžecký rok aneb S úsměvem se běhá líp

Dostalo se mi do rukou před nedávnem vydané knižní dílko „Běžecký rok aneb S úsměvem se běhá líp" od vykutálené dvojice Škorpil – Kůtek. (Tedy popravdě řečeno mi tu knížku diplomaticky vnutil pan Škorpil. „Ale co," říkám si v duchu, „když už tě mám, přelouskám si tě – mě jen tak nic nepoloží!“). A nepoložilo.

Pepa "Pomalý" Cupal, 17. 10. 2014, 10372×

Běhání – anatomie

Běžecká literatura
Běhání – anatomie

Běhání – anatomie je kniha, která mě nadchla. Je to přesně ta kniha, která tu chyběla. Možná mnohého může odradit název s tím, že není žádný lékař či biolog, aby tak dopodrobna musel vědět, jak jeho svaly či pohybový aparát při běhání fungují. Běžecká anatomie však vůbec není suchopárnou anatomií, má příběh, v jehož ději se skrývá celé kouzlo běhání od prvních nesmělých krůčků začátečníka až po výkony těch nejlepších běžců.

Miloš Škorpil, 2. 8. 2014, 23577×

Antarktická míle. Žádný sportovní výkon ani cíl nestojí za to, aby se kvůli němu umíralo

Běžecká literatura
Antarktická míle. Žádný sportovní výkon ani cíl nestojí za to, aby se kvůli němu umíralo

Začátek léta a Zermatt Marathon znamenají pro mě už několik let nerozlučné spojení. Již mnoho let se těším, že začátkem léta všechno zabalím a vydám se vstříc novému běžeckému dobrodružství a skvělé dovolené strávené v jednom z nejkrásnějších míst švýcarských Alp. Těšil jsem se na to jak malý kluk i letos, ostatně byl tomu už rok, co jsem zde trávil poslední dovolenou. Těšil jsem se i proto, že jsem cítil narůstající běžeckou formu, kterou jsem si ozkoušel výběhy většiny dlouhých kopců na signálce při Poutním ultramaratonu.

Miloš Škorpil, 1. 7. 2014, 11562×

Běh a maraton, úplný průvodce. Běžecká encyklopedie

Běžecká literatura
Běh a maraton, úplný průvodce. Běžecká encyklopedie

„Spím či bdím, já snad běžím zpátky časem“, bylo první, co mě napadlo, když jsem poprvé otevřel knihu Běh a maraton, úplný průvodce. „V té knížce je všechno, co jsem kdy lidem říkal nebo o běhání psal“, pokračoval tok mých myšlenek, a jak je to krásně graficky zpracované, prostě splněný sen propagátora, běžeckého trenéra a učitele běhu. „Má po téhle knize ještě cenu vydávat svou vlastní?" napadlo mě vzápětí.

Miloš Škorpil, 21. 4. 2014, 16726×

Život bez hranic – Cesta za vítězstvím

Běžecká literatura
Život bez hranic – Cesta za vítězstvím

Jste mladá dívka, sebevědomí máte na nule. Podíváte se na sebe do zrcadla, to, co vidíte, se vám vůbec nelíbí, i proto, že vás „žere" až chorobná touha po dokonalosti. Výsledek? Závažná porucha příjmu potravy.

Miloš Škorpil, 30. 11. 2013, 16182×

Plavání – TOTAL IMMERSION

Běžecká literatura
Plavání – TOTAL IMMERSION

Proč se můžeme všichni naučit skvěle plavat? Otevírám novou knížku z nakladatelství MF a hned dostanu tuhle otázku. Místo, abych hned začal hledat odpověď a četl dál, tak mě napadne: „Proč se můžeme všichni naučit běhat přirozeně?“

Miloš Škorpil, 29. 11. 2013, 24151×

HLEDÁNÍ ULTRA

Běžecká literatura
HLEDÁNÍ ULTRA

Jak jsem zavrhl střední věk, stal se jedním z nejzdatnějších lidí na světě a objevil sám sebe.

Když jsem si přečetl úvodní větu knihy Hledání ultra od Riche Rolla a začetl se vzápětí po ní do prvních stránek, byl jsem lapen jako hmyz na kmitající jazyk agamy a stejně, jako on se nemůže odtrhnout od lepícího jazyka, já jsem se nemohl odtrhnout od stránek knihy. Objednat si můžete v našem e-shopu.

Miloš Škorpil, 2. 11. 2013, 25472×

Proč jsem se stal tím, čím jsem

Život kolem nás
Proč jsem se stal tím, čím jsem

Zaprvé – vždy jsem měl rád lidi. Zadruhé – mám rád laskavost. Zatřetí – jsem vytrvalý. Začtvrté – rád učím. Zapáté – miluji život a pohyb. Zašesté – spojuje mě to s minulostí, současností i budoucností. Zasedmé – dovoluje mi to žít MŮJ život.

Neslyšel jsem vás říct nic o běhu. Běh tu byl ještě před zaprvé.

Miloš Škorpil, 30. 6. 2013, 17026×

Jez a běhej

Běžecká literatura
Jez a běhej

Povinná četba pro každého, kdo má pocit, že se zasekl na jednom místě a nemůže se hnout. Povinná četba pro každého, kdo kdy toužil něco dokázat – někým být. Takže povinná četba pro každého, kdo to myslí se životem vážně!

Miloš Škorpil, 6. 6. 2013, 30304×

Chi Running – revoluční přístup k běhání bez námahy a zranění

Běžecká literatura
Chi Running – revoluční přístup k běhání bez námahy a zranění

V poslední době je to tu samá běžecká revoluce. Pomalu se začínám bát, aby se z tohoto slova nestalo zaklínadlo pro vše nové. V případě knihy Chi Running, kterou dnes přináší na pulty knihkupectví nakladatelství mf, však v jistém smyslu o revoluci jde. I když…

Objednat si můžete v našem e-shopu

Miloš Škorpil, 2. 4. 2013, 35868×

Běhání s Keňany

Běžecká literatura
Běhání s Keňany

Cesta za tajemstvím nejrychlejších lidí planety – zní podtitul nejnovější knihy s běžeckou tématikou na českém knižním trhu. Knihu vydalo, tak jako dnes již bájný Born To Run, nakladatelství Mladá Fronta a napsal ji londýnský rodák Adharanand Finn – nadšený běžec, který už jako mladík trénoval s profesionály a který mimo jiné pracuje i jako reportér pro časopis Runner´s World. Adharanand strávil půl roku v Keni, aby si zaběhal s nejrychlejšími běžci planety, a o tom a nejen o tom je Běhání s Keňany. Objednat si můžete v našem e-shopu

Miloš Škorpil, 4. 11. 2012, 24341×

Rytíř v rezavém brnění

Život kolem nás
Rytíř v rezavém brnění

Pravda je „nepřenosná“, neboť pravdu najde každý jen tím, že pozná sebe sama. Pravda je přenosná jen tehdy, pokud připustíme myšlenku, že každý z nás je součástí toho druhého, že Bůh je pravda a každý z nás je součástí té pravdy, neboť každý z nás je součástí Boha!

Miloš Škorpil, 27. 10. 2012, 16358×

Škola milostných chutí

Život kolem nás
Škola milostných chutí

Abych hned zpočátku umravnila možné představy, že tady teď budu popisovat Kámasutru, podotýkám, že název dnešního povídání je zároveň názvem kouzelné knížky, kterou mi před časem přivezl Miloš s tím, že ho v knihkupectví „cvrnkla do nosu" a že by se mi měla líbit.

Dana Škorpilová, 14. 7. 2012, 15747×

Cesta pokojného bojovníka

Běžecká literatura
Cesta pokojného bojovníka

Hledání hořčičného semínka v nekonečné poušti písku. Hledání života tam, kde není a nehledání tam, kde probíhá.

Bible – Starý a Nový zákon. Mojžíš – David – Šalamoun – Ježíš. Siddhárta – Marpa – Milarepa – Malý princ – Alchymista – Prorok – Sokrates – cesty pokojných bojovníků. Nekonečný příběh života, který je stále týž, jen protagonisté se s proměnami času mění.

Miloš Škorpil, 21. 8. 2011, 21730×

Muž, který chtěl být šťastný a našel způsob, jak být…

Život kolem nás
Muž, který chtěl být šťastný a našel způsob, jak být…

Kdo z nás by nechtěl být šťastný? Otázkou je, co si obecně pod pojmem štěstí představujeme. Pro někoho je štěstím „Muuuška jenom zlatá“, pro jiného, když vše v jeho životě plyne, jak si nalajnoval. Pro jiného zase, když je jeho život pestrý a samé překvápko. Není proto divu, že když vyšleme nahoru přání: „Chci být šťastný/šťastná“, tak nahoře z toho mají pěkný guláš. Prostě chce to konkretizovat, a to velmi. Hledáte praktický návod na šťastný život? Doporučuji si přečíst knihu Laurenta Counella „Muž, který chtěl být šťastný“, vydalo nakladatelství Rybka Publishers v roce 2008.

Miloš Škorpil, 15. 7. 2011, 26422×

Kecy mýho fotra – chová-li se někdo jako blbec, mluví-li jako blbec, nemusí být ještě nutně blbec

Život kolem nás
Kecy mýho fotra – chová-li se někdo jako blbec, mluví-li jako blbec, nemusí být ještě nutně blbec

Když jsem ještě v knihkupectví nahlédl do knížky: Kecy mýho fotra od Justina Halperna, kterou vydalo nakladatelství Plus, hned mě napadly kecy mého fotra, které k nám měl, když nám chtěl něco sdělit, jako třeba: „Nechce se vám dělat? To je dobře, já mám nejraději práci, do které se mi nechce“. Bral to v podstatě jako sport, jako možnost poprat se s tím, do čeho se mu v životě nechce a přitom ví, že nemá na vybranou. A tuhle svoji zkušenost nám tímto předával, zatímco my jsme na něj s bráchou a švárou koukali jak na blba a mysleli si: Škubni si.

Miloš Škorpil, 5. 7. 2011, 18554×

Born to Run – běhání je radost

Běžecká literatura
Born to Run – běhání je radost

O téhle knížce jsem slyšel vyprávět neskutečné zkazky a mám velkou radost, že si jí mohu nyní listovat, vonět k jejím stránkám, kochat se krásným – blankytně modrým přebalem, sluneční západ či východ připomínající barvou vnitřní vazby, bavit se obsahem. To vše dohromady ve mně vyvolává teplo, jas, smích, ten nevypovídatelně krásný pocit vnitřního ticha, jako by ve mně ševelila stébla trav. Objednat si můžete v našem e-shopu

Miloš Škorpil, 5. 4. 2011, 59851×

Forrest Gump – seznamte se Forrest,  Forrest Gump

Běžecká literatura
Forrest Gump – seznamte se Forrest, Forrest Gump

Pokud vás nyní napadá: „Copak mu cáká na maják? Vždyť Forresta všichni známe, nakonec nám ho tu na škole předkládal celý červenec v mottech a vůbec se s ním vometá, kde to jen jde“, tak vás musím vyvést z omylu. Ostatně z omylu jsem byl vyveden i já sám hned po tom, co jsem otevřel knihu Winstona Grooma Forrest Gump, kterou vydalo v roce 2008 nakladatelství X.Y.Z.

Miloš Škorpil, 1. 8. 2010, 21211×

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků