logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Pitný režim – díl 3. – Je lepší pít ledové nebo teplé nápoje?

Pitný režim – díl 3. – Je lepší pít ledové nebo teplé nápoje?

Pokud pijeme na žízeň, tak rozhodně vlažné nebo teplé. Studený nápoj nejsou naše buňky schopné vstřebat a tak si je musí organizmus nejdříve ohřát – to nás stojí nějakou energii. Sliznice v ústech, hrtanu, žaludku a střeva z toho taky nejsou nadšené – nutíme je makat jinak, než na co jsou stavěné. Nejdůležitější ale je, že než je nápoj připravený pro příjem buňkou, zabere to nějaký čas a za tu dobu se může náš organismus dostat do vodního deficitu – dehydratovat.

Tím, že sliznice úst, hrtanu, žaludku, střeva makaly na ochlazení nápoje, vytvářely energii – velká část přijatých tekutin pak posloužila jen k jejich ochlazení – viděli jste chladící věže třeba u Temelína? V našem organizmu to funguje stejně. K ochlazení zase potřebuje vodu.

Pokud v létě pijete jen studené nápoje a pijete jich hodně, možná se divíte, proč máte pořád žízeň – no teď už možná víte proč!

Co způsobí v našem těle dostatek vody a co její nedostatek?

Dostatek vody

  • vhodné prostředí pro látkovou výměnu
  • přiměřené pročišťování organizmu
  • ochrana před tvorbou močových kamenů – rozpustí je dříve než mohou vzniknout
  • lepší prokrvení svalstva a nervového systému – zrychlí reakce – zrychlí náš krok
  • přiměřená stolice – bez vody se ucpáváme

Nedostatek vody – dehydratace

  • poruchy krevního oběhu
  • bolesti hlavy – vaše věčné migrény, dámy!
  • ztráta koncentrace – nebezpečné i při řízení auta
  • poruchy trávení – vidíte, jaká je to blbost myslet si, že je dobré hubnout tím, že se pořádně vypotíte a pak tělo trápíte tím, že nepijete
  • poruchy močení
  • poruchy ledvin – vznik ledvinových kamenů
  • zácpa
  • poruchy vnitřního prostředí organizmu (při extrémní dehydrataci) – případy úmrtí při maratónech, ale i pobytech ve vysokých nadmořských výškách, dehydrovat můžete i v mrazu
  • ztráta pružnosti pokožky

Jak se správně zavodňovat – hydratovat

  • den začněte vypitím 0,5 litru vlažné vody (můžete do ní nakapat šťávu z čerstvého citrónu či limetky) nebo slabého bylinného či bílého čaje
  • pijte před jídlem a během dne – mezi hlavními jídly
  • pijte přednostně vodu nebo pramenité přírodní vody
  • sledujte, kolik toho během dne vypijete – naplňte si ráno v práci láhev nebo džbán vodou a hned budete vědět, kolik jste toho vypili
  • minerální vody pijte během léta častěji (vypotíme více solí – minerálů), ale střídejte je s čistou vodou nebo zeleným či bílým čajem
  • udržujte svou moč bezbarvou či světlou
  • objem tekutin – pokud se extrémně nepotíte, by neměl překročit 5 litrů za den, nadměrný příjem tekutin může být nebezpečný – zřeďuje krev a vyplavuje z těla minerály

Proč mnozí z nás nepijí?

Nemám žízeň

Mnozí z nás jsou vystaveni tlaku – stresu, prostě taková je doba. Zaujati jinými problémy a povinnostmi nevnímáme první signály o nedostatku vody v těle. Pracujeme dál, dokonce i tehdy, když už žízeň intenzivně pociťujeme.

Další kategorií jsou lidé, kteří nepijí, protože pak by museli často chodit na toaletu :). Skvělé, ještě přestaneme jíst, abychom nemuseli ztrácet čas nákupy a …., pamatujete si ještě, jak dlouho vydržíme bez vody?

Nepiji, protože se potím

Taky dobře praštěný důvod!

Možná už jste to sami zažili, možná i sami u sebe – jako bych některé z vás slyšel: „Nepiji, protože se pak potím,“ nebo „Vždy, když se napiji, tak mě pak poleje pot!“

Tohle často potkává lidi obézní, lidi, kteří pijí, až když už jsou opravdu žízniví, až když mají jazyk jak šmirgl a jejich tělesné jádro je jak rozpálený kotel – v tu chvíli, nucen neodkladnou potřebou se napít, se ochladit, nalije do sebe velké množství vody. Už jste někdy hasili vodou ohniště? Přesně to se stane s vodou, kterou tento člověk do sebe nalije – okamžitě se vypaří a jak jinak, ve formě potu. Naše tělo to prostě jinak neumí.

Jak už jsem řekl, často toto potkává lidi obézní, kteří si svou obezitu přivodili i tím, že málo pijí, protože pak se jejich tělo nemůže zbavit produktů své látkové výměny, prostě mu chybí transportér – kolečko – VODA, jež jediná v našem těle dokáže všechno to, co naše tělo nedokáže zužitkovat, zase vynést na světlo boží a pak do septiku.

Problém – obezita se nepodaří zřejmě zcela u tohoto člověka „jen“ správným pitným režimem odstranit – velmi často jsou její příčinou i nějaké genetické – vrozené – dispozice, ale rozhodně mu pomůže se alespoň nějakých kil zbavit. Jsem si jistý, že takovýto člověk již za pouhý měsíc zaregistruje úbytek váhy, přestane se potit po napití – nebude důvod, jeho vnitřní kotel se již nebude přehřívat, bude se cítit vitálnější – život díky stálému přísunu vody v něm začne proudit a pokud trpěl i migrénou, což je častý důsledek dehydratace, tato buď zcela ustoupí, nebo nebude alespoň tak urputná.

Něco o vodě z kohoutku

V České republice je voda z veřejných vodovodů bezpečná. Jedná se o jednu z nejvíce kontrolovaných „potravin“, která je navíc optimálně skladována. Celý proces výroby a distribuce vody podléhá přísným a pravidelným kontrolám, sleduje se více jak 100 parametrů. Pokud se vám doma objeví ve vodě nějaké nečistoty, nejspíše se tam dostaly z vašeho potrubí – z potrubí ve vašem domě.

Voda z našich kohoutků teče chlorovaná, ale to je daň za její bezpečnost pro náš organizmus resp. daň za to, aby se v ní nemohly usadit bakterie, které by nám mohly způsobit řadu zdravotních problémů. A věřte, že to množství chloru, které ve vodě z kohoutku je, vás rozhodně nemůže zabít a dokonce vám nemůže ani uškodit.

Je lepší nechat vodu z kohoutku chvíli odstát, nebo ji raději převařit?

Lepší je ji nechat odstát, stačí pár minut a chlor z ní vyprchá. Bakterie už zlikvidoval chlor a pokud jí budete převařovat, dosáhnete tím jedině vyšší koncentrace minerálů. Podívejte se občas do vaší varné konvice a uvidíte, jak by to mohlo uvnitř vás po čase vypadat, pokud budete vodu převařovat.

Voda ze studánek

Pokud si jí dáme občas, při toulkách krajinou, určitě osvěží, ale pít pouze ji, nosit si jí domů na pití a na vaření není rozhodně nejlepší nápad, na chuti se totiž mikrobiální znečištění neprojevuje.

Ovocné a zeleninové šťávy

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy ano, ale skutečně čerstvé, třeba ty, co si vyrobíte sami doma na odšťavovači, nebo si je koupíte v nějakém ovocném baru, kde je přímo před vašima očima vyrobí, případně koupíte Bio-šťávu, u níž máte jistotu, že nebyla „vylepšena“ žádnými konzervanty. V tom případě 2 – 3 dl denně neuškodí, spíše naopak, neboť jejich prostřednictvím do těla dostanete řadu čerstvých vitamínů, minerálů v té podobě a množství, které je vaše tělo schopné dobře vstřebat a dalších bio-aktivních látek, které vašemu tělu pomohou lépe zvládat vše, co na něj nakládáte.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (15 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Lucka | 14. 5. 2015 11.12 hod. | 153.121.57.xxx
Videla jsem dokument, kde autorka odhalila, ze voda z kohoutku obsahuje velke mnozstvi hormonu z antikoncepce, ktere zeny vylucuji moci a cisticky odpadnich vod je nedokazou odstranit. Dokument se jmenuje hormonalni akvarium, kdyby mel nekdo zajem. Urcite je to prinosne i pro chlapy, jelikoz to ma pry vliv na jejich plodnost. Bohuzel se o tom moc verejne nemluvi:-(

katuška | 14. 8. 2010 15.51 hod. | 78.102.92.xx
Já rozhodně upřednostňuju neslazené minerálky, vodu z vodovodu a nebo čaje. Nevěřím baleným vodám a džusům. Z minerálek mi vyhovuje Ondrášovka, je cca středně mineralizovaná, takže vám nevytvoří krápníky v těle :-)

Sam | 6. 8. 2009 8.02 hod. | 82.119.253.xx
Miloši, nechci se s tebou přít, ale již jsi pil v průběhu maratonu jen vlažnou vodu ? Pokud to tvůj žaludek ustál, pak ti gratuluji, asi zvládneš všechno. :)
Já myslím, že při dlouhých bězích (maraton) v teple by nápoje na trati měly být přiměřeně chladné. Nemyslím ledové, ale chladné.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Pitný režim

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků