Pitný režim

Pitný režim je jedno z nejfrekventovanějších témat mezi běžeckou veřejností, ale nejen jí. Bez nadsázky by se dalo říci, že to je jedno z nejfrekventovanějších témat rozhovorů. Ono taky o čem pořád mluvit, když politiky nezměníte, počasí neovlivníte, tak aspoň, že je možné se dozvědět o tom, kde mají nejlepší pivo, nejlepší víno a nejlevnější ceny :). Tak o tom se v tomto seriálu také nic nedozvíte. Ale určitě se dozvíte spoustu důležitých rad, jak v tomto světě přežít a nezhynout žízní.

Běžecká strava
Pitný režim běžce. Nečekejte s napitím až na žízeň! Co to je hyponatrémie
Běžec nesmí pít ze žízně – měl by být trvale nasycen vodou. Běžec by měl pít vždy s chutí. Přidání různých chutí vede k větší konzumaci nápoje než pití samotné vody (optimální je, když nápoj má 7 procentní obsah cukru). Avšak pozor! Lidé pijící trvale slazené a sycené nápoje (mezi něž patří i Coca-Cola) mají větší tendenci k nadváze a obezitě.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 9.8.2014
Miloš Škorpil, 26. 10. 2018, 17424×

Běžecká strava
Hyponatremie – snížená hladina sodíku vinou rozsáhlé konzumace vody
Dehydratace snižuje výkonnost, jelikož díky nedostatku tekutin je krev velice hustá, efektivita srdečního svalu se snižuje, zvyšují se naopak srdeční tepy a tělesná teplota. Lehká dehydratace například během maratonských běhů je přirozená a nevede k žádným vážným poškozením. Nadměrné pití naopak vede k závažným poruchám až smrti.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 18.8.2014
Miloš Škorpil, 19. 8. 2017, 19134×

Běžecká strava
PITNÝ REŽIM – Lidský organismus tvoří zhruba ze dvou třetin voda
Pít, či nepít? Co, kdy a v jakém množství? Pitný režim je u sportovců v letních měsících žhavé téma. Lidský organismus tvoří zhruba ze dvou třetin voda. K pití je tak jasně nejvhodnější tekutinou. Jenže trh a reklama často dělá zmatek v tom, co tělu dodá správné živiny. Následující přehled dává odpovědi na to, co (ne)pít, ať už během fyzického výkonu, nebo v klidu.
František Prachař, 29. 7. 2011, 42879×

Běžecká strava
Pitný režim díl 4. – Sportovní (iontové) nápoje
Předchozí tři díly byly obecně o pitném režimu, protože pít musíme stále a to bez ohledu na to, zda se zrovna někde ploužíme, nebo zda sedíme za kancelářským stolem. Tento poslední díl je věnován sportovním nápojům. Jaké rozlišujeme a kdy je vhodné nebo naopak nevhodné ten který typ těchto nápojů pít.
Miloš Škorpil, 28. 6. 2010, 54859×

Běžecká strava
Pitný režim – díl 3. – Je lepší pít ledové nebo teplé nápoje?
Pokud pijeme na žízeň, tak rozhodně vlažné nebo teplé. Studený nápoj nejsou naše buňky schopné vstřebat a tak si je musí organizmus nejdříve ohřát – to nás stojí nějakou energii. Sliznice v ústech, hrtanu, žaludku a střeva z toho taky nejsou nadšené – nutíme je makat jinak, než na co jsou stavěné. Nejdůležitější ale je, že než je nápoj připravený pro příjem buňkou, zabere to nějaký čas a za tu dobu se může náš organismus dostat do vodního deficitu – dehydratovat.
Miloš Škorpil, 27. 6. 2010, 57225×

Běžecká strava
Pitný režim – díl 2. – Co pít a kolik?
Nejpřirozenějším prostředkem k zahnání žízně je voda. Nejjednodušší prevencí proti žízni je pak pravidelně pít. Přiměřené množství, které by měl dospělý člověk během dne vypít, je 6 – 8 sklenic vody, minerálek s nízkým obsahem sodíku (Na+), zředěných bylinkových čajů.
Během horkých dní, ve dnech, kdy trénujeme nebo provádíme nějakou fyzickou aktivitu, při níž se více potíme, je třeba zvýšit příjem tekutin na každý ztracený kilogram o 4 sklenice či šálky (sklenicí či šálkem se rozumí obsah cca 2 – 3 dl).
Miloš Škorpil, 26. 6. 2010, 65233×

Běžecká strava
Pitný režim – díl 1. – Kolik bychom toho měli za den vypít
Oplodněné vajíčko, z něhož se časem zrodí takový člověk, jako jste vy nebo já, je tvořeno z 96 % vodou. Právě narozené dítě je z 80 % voda. S tím, jak dospíváme do dospělosti, obsah vody v našem těle mírně klesá, ale i tak stále jsme ze 70 % voda.
Miloš Škorpil, 25. 6. 2010, 82242×
prohledávání Běžeckých článků
inzerce
nejčtenější články za poslední týden
- Zranění nohy – chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká
- Hervis ½Maraton Praha 2013 – jak jsem ho viděl a prožil
- Intenzita, náročnost, rychlost běhu, zátěž
- Desetitýdenní tréninkový plán pro ty, co se chystají na svůj první půlmaraton
- První zásada harmonického tréninku. Dejte všemu čas! Únavový syndrom chytnete natotata