Přirozený běžecký styl. Bříško, pata, celá noha, odvalení, zakopnutí, let

Běháš přes patu, ty zas přes špičku, aneb jak se chytáme na něčem, co je úplně mimo. Od vydání knihy Born to run jsem často chytán za patu, hlavně těmi, kteří mají pocit, že když začali běhat po špičkách, tak vyhráli, protože nyní se jim už nemůže při běhu přece nic stát, když běhají tak, jak se má. Ale to je široce zakořeněný omyl, stejně jako je to u patařů.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 15.3.2015
Obsah [skrýt]
- Špička nebo pata
- Zujte boty a proběhněte se jen tak – nohy (chodidla) vás rozsoudí
- Běžíme sice po nohou, ruce však vedou a hrají hlavní roli v provedení přirozeného běhu
- Nosiči rukou
- Běž, jako bys měl upito – přepadávej
- Má-li být běh během a ne skákáním, noha musí neustále dohánět tělo
- Jak by to mělo celé vypadat
- Chcete běhat křepce-lehce, tak se na to připravte a teorii pak proměňte v praxi
- Přirozený běžecký styl
- Běžecká abeceda
- Posilování středu těla
- Běžec musí být pružný
- Technika překonávání přírodních překážek a jiné důležité rady pro běhání v přírodě
- Běh není skákání, přesto by běžec měl umět i skákat
- Běh do kopce a z kopce
- Než vyběhneš bos
- Běžecký styl: jak ho zlepšit používáním runningových holí
- Na koloběžce za přirozenější běh
Špička nebo pata
Tenhle spor je naprosto zbytečný, stejně jako se zbytečně vyhraňuje spor mezi všežravci a lidmi vyznávajícími alternativní způsoby stravování. Každý by měl běhat a jíst tak, aby si běh a jídlo užil a hlavně to prospívalo jeho zdraví.
Zujte boty a proběhněte se jen tak – nohy (chodidla) vás rozsoudí
Chcete-li sami v sobě rozhodnout spor, zda dopadat na patu či na špičku, tak existuje naprosto jednoduchý test, který vám dá jednoznačnou odpověď. Zujte si boty a proběhněte se jen tak, a okamžitě budete znát pravdu.
Tak, už máte hotovo!? A teď popravdě, dopadali jste při tom na patu či na špičku? Pokud ano, tak lituju vaše nohy, které si s vámi opravdu užijí a vy tedy s nimi taky, protože vám dají často najevo svůj nesouhlas, jak s nimi zacházíte.
Předpokládám však, že většina z vás dopadla na bříška, tedy na střed nohy (tedy ani na špičku a ani na patu), přesto ale ani pata, ani špička nepřišly nakonec o to, se do vašeho běhu zapojit.
Když si dopad nohy a její následnou práci (odvalení) rozebereme podrobněji, tak to celé vypadá následovně:
Došlap a odvalení nohy, jak to vidíme, když jsme naboso – detail
- Dopad na střed nohy s mírným nášlapem do supinace
- Přišlápnutí na vnitřní hranu chodidla a na patu
- Odvalení ve střední ose chodidla (přes celou plochu chodidla) dopředu – prakticky přepadnutí přes nohu (přes špičku) a následný let dopředu
Došlap nohy a následné odvalení, jak to vidíme, když je noha obutá v běžecké botě – detail
Nyní se vrátím k tomu chytání za patu. Když se noha (chodidlo) dotkne poprvé povrchu, po němž běžím, tak já osobně cítím, že první kontakt s povrchem mám na středu chodidla. Tento moment je však vnějšímu pozorovateli (tomu, kdo sleduje můj běh ať už přímo, nebo se dívá na fotografii) pouhým okem nepozorovatelný (zachyťte pouhým okem, co se právě odehrává v čase kratším než setina vteřiny, zvláště když to hlavní vám zakrývá bota, v níž je běžec obutý).
Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak vám tento klíčový okamžik přiblížit obrazem a popsat, aby to bylo viditelné, jasné a snadno pochopitelné. A pokud vím, tak tohle je první takto provedený popis průběhu běžeckého kroku, takže máte to štěstí vidět to první a získat tím náskok před celým světem.
Běžíme sice po nohou, ruce však vedou a hrají hlavní roli v provedení přirozeného běhu
Čím víc s lidmi běhám a učím je běhat přirozeně správně, tím víc si všímám, že ruce hrají hlavní roli v postavení těla při běhu, ale nejen postavení těla (náklonu), nýbrž i v mnoha chybách při došlapu. Je to tím, že naše ruce byly kdysi (před milióny let) předníma nohama a od té doby neztratily svou vedoucí funkci, prostě nohy sledují ruce a řídí se jejich příkladem.
Nosiči rukou
Nosiči vody jsou prospěšní jiným, ale k čemu je vlastně dobrý nosič rukou? Popravdě k ničemu, navíc ten, kdo si při běhu ruce jen nosí, si tím notně škodí. Jak už bylo uvedeno výše – ruce vedou nohy a když si ruce jen nesete, místo toho, aby vám pomáhaly do kroku a dýchat, tak to odnáší minimálně kolena. Jak je to možné? Velmi snadno, kdo si ruce jen nese, brzo se ohne v pase a tím pádem začne při běhu nadměrně zatěžovat kolena.
Správná práce rukou při běhu
Běž, jako bys měl upito – přepadávej
Přemýšlím, jak co nejlépe slovy demonstrovat, co má člověk při přirozeném způsobu běhu dělat, aby to pochopil. Chce se totiž po vás nic míň, nic víc než to, abyste stále přepadávali dopředu a pak se snažili tím, že si nohu přitáhnete pod sebe, chytit balanc a opět přepadnout dopředu, prostě jako byste byli nadrátovaní a měli problém s tím, abyste nespadli na ústa.
Tempo vašeho běhu pak není řízenou silou odrazu a délkou skoku dopředu, ale tím, jak máte pružný kotník a koleno, a svaly a vazy, které je ještě s kyčlí vzájemně spojují, tedy tím, jak rychle a vysoko jste schopni „zakopnout" patu. Čím jsou vaše klouby flexibilnější a vaše svaly společně s vazy pružnější, tím vás to dál dostřelí (déle letíte).
Má-li být běh během a ne skákáním, noha musí neustále dohánět tělo
Když toto píšu, mám tím na mysli chvíli došlapu, ne když letíme, aby mě zase někdo nechytal za slovo. To, že noha dohání tělo, platí i při běhu z kopce, kde chodidlo dopadá (přičapává k povrchu) naprosto stejně, jako když běžíte po rovině či do kopce.
No a teď si ještě ukážeme, co máte dělat, když se pustíte do běžecké abecedy (popsanou ji máte tady) a můžete konečně skutečně vyběhnout!
Jak by to mělo celé vypadat
Je zcela nepodstatné zda občas došlápnete nejdříve na patu nebo na špičku, daleko podstatnější je, abyste běželi a neskákali!
Chcete běhat křepce-lehce, tak se na to připravte a teorii pak proměňte v praxi
Přirozený běžecký styl
Běžecká abeceda
Posilování středu těla
Běžec musí být pružný
Technika překonávání přírodních překážek a jiné důležité rady pro běhání v přírodě
Běh není skákání, přesto by běžec měl umět i skákat
Běh do kopce a z kopce
Než vyběhneš bos
Běžecký styl: jak ho zlepšit používáním runningových holí
Na koloběžce za přirozenější běh
Fotografoval: Martin Stolař
Grafické zpracování: Petr Slezák
Vložit komentář
K Tomášovi, ta videa jsou celkem dlouhá, šikmou osu jako chybu prezentuje například v https://youtu.be/l-Y6fCt-XE8?t=6m32s , tam pak hovoří i o dopadu na patu.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to s tím náklonem, viděl jsem totiž přednášku Mudr. Smíška ( https://www.youtube.com/watch?v=MWFzoLSkSRA ) na youtube a ten tvrdí, že náklon je naopak chyba a časem dojde k poškození obratlů...??
Dobrý den, asi to sem moc nepatří, ale chtěla bych Vás poprosit o radu. Od mala nerada běhám – nikdy jsem to totiž "neudýchala"... A teď bych moc ráda začala... Jsem astmatik a tak mám strach, abych vše udělal správně, abych se zase jen hned nezadýchala a neodradilo mě to! Můžu Vás poprosit o Váš čas, jestli byste mi neporadil? Moc předem děkuji a hezký den přeji Monika
..díky za cenné rady...jistá korekce je jistě na místě... co běh na pocit??? prostě a jednoduše... prožít to, že běžím , s radostí, s chutí, v momentálním odlehčení mysli, odpoutání se od reality či spíš úprk od toho, co je ??? ...užívám a prožívám si krásného momentu a zda běžím tak či onak jde zcela mimo mě...jsem asi "mimoň"...běh je "téměř" všelékem ...pro tělo...pro srdce...pro duši...sorry...jsem asi fakt "mimoň...díky...
Mohu potvrdit, že běh naboso ukáže, jak běhat v botách. Osobně se snažím chodit co nejvíc bos a běhám tak 50/50 bos/minimalistická obuv. Je to úžasné a např. to i bystří mozek, protože je potřeba každý krok promyslet, kam dopadnout. A že těch dopadů za výběh je... :)
Dobrý večer pane Škorpile,začala jsem běhat obden od září loňského roku a chtěla bych vědět,jaký bych měla mít tep při běhu.Běhám zatím 7km.Je mi 61 let a vážím 62 kg.Koupila jsem si hodinky na měření tepu,běžím více,ale zdá se mi,že moc pomalu.Tep mám kolem 145 při běhu. Děkuji. Anna
Dobry vecer Milosi, dekuji za rychlou odpoved, jednu otazku jsem zaslala jiz emailem :-) Zatim pilne studuji abecedu ... ;) Predem diky, Marketa
Pane Skorpile, velice dekuji za Vas clanek a vubec za rady v bezecke skole. Ja beham jiz 15 let, nejprve v klasicke obuvi, od r.2011 ve Fivefingers. Lonsky podzim (a po tehotenstvi a porodu) jsem zacla trenovat na pulmaraton, v zime hlavne ve fitku na pase, od unora opet venku, bohuzel se mi objevila bolest vnejsi casti kolena na leve noze a oblasti kycle na prave. Vcera jsem musela po 1km beh uplne vzdat. Nechci se vracet ke klasicke obuvi, rada bych ale rozumela tomu, co delam spatne. Jde o techniku? Zvyseni zateze? Kdybyste mi mohl prosim doporucit kvalitni diagnostiku behu pripadne ortopeda/fyzioterapeuta, ktery me nevyhodi, kdyz reknu, ze miluju beh naboso, budu Vam velice vdecna.
Predem diky!
Markéto, kontakt na fyzioterapeuta ti pošlu, budu-li vědět kam, veřejně nechci dávat, stačí když v komentáři uvedeš svůj e-mail (vidím jej pouze já). Jinak si však myslím, že by bylo dobré abych tě viděl běžet v normálním prostředí, jedině tak ti dokáži poradit (vidět), kde děláš chybu, v jejímž důsledku pak se projevují tvoje problémy. Cenu za konzultaci resp. individuální trénink najdeš, když klikneš na odkaz na konci článku.
Mohla bych se zeptat co je "prirozeny" bezecky styl a jestli v tom pripade taky existuje neprirozeny?
Dekuji L.
Lucie, Přirozený běžecký styl je popsán v článku a vychází z přirozenosti pohybu. Nepřirozený přitom předvádí 90% běžců, když skáče, místo aby běželo.
Tesat, tesat! Když si totiž náhodou nechám při pobíhání mozek doma, tak přesně takto mi noha dopadá na zem. Nádhera. Jenže jenom do okamžiku než se sám sobě začnu plést do toho jak se to má přeci dělat.....Miloši díky teď už mi to půjde výrazně lépe.....
1 . 2