logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Je lepší běhat po silnici nebo po měkkých lesních cestách

Je lepší běhat po silnici nebo po měkkých lesních cestách

Na čem mám běhat, když s běháním začínám. Je lepší běhat po silnici, nebo v terénu, po měkkých cestách. Dokáží mě, mé nohy, můj pohybový aparát ochránit lépe technické běžecké boty, minimalistické boty, pětiprstky, či je lepší běhat naboso.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 14.7.2014

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Po jakých površích běháme
    1. Nezpevněný povrch
    2. Zpevněné povrchy
    3. Lesní a horské cesty
  2. Hole na Nordic Walking, hole na Nordinc running a jejich možné použití

O botách už toho bylo, a to i Běžecké škole popsáno mraky, takže dnes se vrhneme do terénu, respektive na cesty

Po jakých površích běháme

Běh v terénu skýtá možnost běhání po různém povrchu. Každý povrch má své příznivé vlastnosti, ale také rizika, která je dobré znát.

Nezpevněný povrch

Pokud po nezpevněné cestě nepřejel zrovna ve chvíli, kdy bylo bláto, traktor nebo v lese nějaký těžký těžební stroj, tak je to vcelku v pohodě. Běh po takové cestě je pak většinou příjemný, protože povrch je měkký a pružný. Pokud si s ní ale pohrála kola těžkých strojů, vznikají nepříjemné brázdy. Je-li sucho, jsou ztvrdlé a běh v nich je o kotníky. Je-li naopak mokro, jsou plné vody a tak nám většinou nezbývá než opustit takovou cestu a běžet raději po poli nebo lesem.

Zpevněné povrchy

Pokud tvoří zpevněný povrch jemný štěrk, je to docela dobré. I když se nám pod nohama lehce drolí a nemůžeme se pořádně odrazit, je to lepší, než když se někdo rozhodne na cestu vysypat hrubý štěrk nebo dokonce zavážku z nějaké stavby. To je pak spíš na kostrbatou chůzi než na běhání. V tomto případě je také vhodnější volit běh přímo v terénu, než po takovéto cestě.

Lesní a horské cesty

Lesní horské cesty nám dokážou přichystat velmi rozmanitá překvapení. Těmi nejčastějšími jsou kořeny a vývraty. Dost často vedou i koryty potůčků či říček. Pokud jsou vyschlé, tak to ještě jde, většinou si očima vyhlédnete větší oblázky po nichž se bezpečně budete pohybovat směrem dopředu. V okamžiku, kdy ale zaprší, nebo pokud se takovou cestou vydáte brzy zjara, budete po takové cestě pěkně klouzat. Jak si v takovém případě co nejlépe poradit? Před pár lety byste si museli někde uříznout jednu či dvě větve a s jejich pomocí se pokusit bezpečně takovéto místo překonat. Dneska je to daleko jednodušší. Vezmete si s sebou do ruky, případně do běžeckého batůžku, dvě hole na Nordic Walking a máte vystaráno. Ve chvíli, kdy je budete potřebovat, je jen upravíte na příslušnou délku a získáte hned další dva pevné opěrné body pro svůj bezpečný běh.

Hole na Nordic Walking, hole na Nordinc running a jejich možné použití

Hole na Nordic Walking či na Nordic running by v podstatě mohly být ve výbavě každého běžce, který se chystá běhat ve složitějším terénu. Nikdy nevíte dopředu, kdy je budete potřebovat. Nehodí se jen k bezpečnějšímu zdolávání nebezpečné cesty nebo těžkého horského terénu, ale v případě, že máte smůlu a podaří se vám vyrobit si nějaké zranění, máte hned po ruce vhodný prostředek na případné zpevnění zhmožděné nebo zlomené končetiny, ale hlavně vám pomůžou či sníží riziko toho, že si vůbec nějaké zranění způsobíte, protože dokáží za pomoci rukou korigovat i váš případný špatný došlap.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (29 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

pathatique | 26. 7. 2017 8.24 hod. | 77.92.193.xxx
A co běh po pláži? Nemyslím sypký písek, ale tu vodou zpevněnou část hned u vody..

Martin | 25. 7. 2014 12.34 hod. | 194.39.218.xx
Běhám pro radost z pohybu a protože mě samotné běhání moc baví. U mě platí úměra – čím méně bot a čím více mimo civilizaci, tím větší radost. Takže úplně nejraději naboso po lesní pěšince. Ale někdo jiný to samozřejmě může cítit jinak. Je to subjektivní.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků