Pohár běhů bez hranic

V letošním roce oslavíme 20 let od chvíle, kdy byly přestřiženy řetězy vázající nás k zemi, kde dnes už znamená včera a my se mohli zase volně rozeběhnout do světa. Není asi náhodou, že právě v tomto roce startuje do svého prvního ročníku Pohár běhů bez hranic a není také náhodou, že jeho logem se stává symbol, který nám připomíná, co se tehdy před dvaceti lety událo.

Do Poháru jsou zařazeny tři závody. První se běží v Novohradských horách 6.6.2009 Silva Nortica Run, z jehož pestré nabídky jsem do poháru zařadil ½maraton. Druhým je 8.8.2009 šumavský běh Zlatá stezka – 15 km vedoucích z  Českých Žlebů přes Bischofsreut – Auersberg – Haidmühle – Nové údolí s cílem ve Stožci. 3.10.2009 si pak dáme závěrečný ½maraton z Chebu do Waldsassenu a poběháme pomezím Českého lesa.

Je celkem symbolické, že trať ½maratonu z Chebu do Waldsassenu vede kolem Mariánské Lorety ve Starém Hrozňatově, která kromě toho, že je neskutečně krásně posazena do míst, odkud se můžete rozhlédnout do všech světových stran a vždy vaše oči spočinou na okouzlující přírodě vůkol, je také prodchnuta nekonečným duchem.

Postál jsem zde jen chvilku a nohy mi vrostly do půdy, na níž stojí a hlava byla vtažena do nebeské klenby, rozprostírající se nad její střechou. Myšlenky odpluly a zůstal jen malý človíček. Malý človíček v pozemském těle, duše se však vesele třepetala a smála v té nádheře kolkolem. O znovuzrození se velkou měrou zasloužil Ing. Anton Hart, který za záchranu tohoto poutního místa a utužování spolupráce obou národů (Čechů a Němců), získal v roce 2002 čestné občanství města Cheb, v roce 2003 mu papež Jan Pavel II. udělil rytířský řád sv. Silvestra. Ve Spolkové republice Německo obdržel mnoho dalších vyznamenání, v roce 1998 mu prezident Roman Herzog udělil záslužný kříž I. stupně.

Nedivím se jim, protože to, co na vás v Loretě a v jejím okolí dýchne, už do konce života nerozdýcháte, protože ŽIVOT rozdýchat nelze. ŽIVOT se musí žít, proto jsem moc rád, že vás mohu alespoň tímto prostřednictvím pozvat na místa, kde život do člověka proudí, kde do člověka proudí láska a harmonie, kde do člověka proudí milost. Pozvat vás na místo, kde není včera, dnes a ani zítra, do místa, kde je jen TEĎ a TADY.

Na obou stranách lesů a hor, jimiž vedou tratě všech tří závodů, žijí od nepaměti lidé, kteří se snaží žít v souladu s přírodou, v souladu s lidmi na druhé straně hranice. Díky tomu zde vládne zcela nezaměnitelná atmosféra klidu a míru. Hluboké hvozdy vás v jednu chvíli pozřou do své nekonečné, zelené, klidné náruče, v druhé chvíli vám dají poznat, co to znamená pravá bouře, s klikatícími se blesky nad hlavou, prudkým větrem a bodajícím deštěm ve tváři.

Proběhnout a poznat tyto krásné končiny, poznat lidi, kteří zde žijí na obou stranách hranice, stojí za tu cestu, za to trmácení se přes celou republiku, za stisk pevné ruky upřímného pohledu do tváře, za srdečné Grüß Gott, vyprovázející poutníka na další cestu.

Běžeckých pohárů je v naší republice a po celém světě spousta, jejich cílem je přivést lidi k běhání, zazávodit si a utkávat se. Pohár Běhů bez hranic má zcela odlišné cíle – cíl běžet, vidět, poznat, vzájemně si předávat radost z toho, že jsme, že jsme spolu a že je nám spolu dobře.

Můžete zůstat nevěřícími Tomáši a zůstat doma, můžete však také přijet, běžet, vidět a poznat. Co si vyberete, je jen a jen na Vás.

Pohár běhů bez hranic Pohár běhů bez hranic

Libor Matoušek | 27. 5. 2009 15.59 hod. | 195.113.182.xx
*** utrack.crempa.net[lomitko]report[lomitko]saved_report.php?ident=d1eee0492cc5aa1fe1b1249fefc184d7 – mapy ATLASu (na rozdíl od SEZNAMu je za hranicemi bohužel území „tady jsou lvi")

*** utrack.crempa.net[lomitko]report[lomitko]saved_report.php?ident=74295c9e45bc4cf88ebb11f1ea51f241 – mapy GOOGLE

A tak se ptám: je tohle ta pravá trasa? nebo se opravdu kousek poběží po nové (a novější) cyklostezce Cheb > Waldsassen? Vypočítané převýšení je + 167 / – 145 metrů.

Co na to pan vedoucí? Jak se hojíte, Miloši?

Krásné dny všem přeje
Libor z divokého západu :-)

Libor Matoušek | 27. 5. 2009 15.56 hod. | 195.113.182.xx
"Inu, svět je malý… a o náhody tu není nouze!“ (Lotrando a Zubejda, 1997)
Už se na ten říjnový běh moc těším… to bude veselá taškařice – rodina (zdravím Tě, Brašule :-)), známí (uctivost, pane Miloši – živého jsem Vás poprvé viděl na Štěpánském běhu 2008, to byla kosa, co?!?) a kolegové (vyzyvatel Milan K. a pan dochtor, který léčí i samotného ředitele závodu Karel T.). Prostě pohoda!

Článek je opravdu od srdce, to se pozná! A je dobře, že občas někdo o Chebu (a okolí) napíše něco pěkného… ale to by bylo na delší vyprávění. Kolem Lorety (paní průvodkyně mi loni poutavě, ale se zármutkem vyprávěla o zlodějích kovů :-(), Slapan, Hrozňatova a Waldsassenu jsem to vždycky měl rád – bude to hezká trasa. Zkusil jsem ji cvičně naklikat a tady je:

BOHUŽEL NELZE VKLÁDAT ODKAZY :-(

Co na to pan vedoucí? Jak se hojíte, Miloši?

Krásné dny všem přeje
Libor z divokého západu :-)

Petr Matoušek | 21. 5. 2009 20.33 hod. | 89.103.243.xx
Ahoj Miloši, děkuju moc a těším se na nové informace. Vím už minimálně o 6 zájemcích, tak tu informaci předám dál. S pozdravem a přáním příjemného dne Petr

Petr Matoušek | 18. 5. 2009 22.43 hod. | 89.103.243.xx
Ahoj Miloši, děkuji za čtivý a poutavý článek (ostatně jako vždy). S bratrem už delší dobu plánujeme svoji účast na ½maratonu z Chebu do Waldsassenu, proto Ti moc děkuji za poodhalení části trasy. Bylo by možné se někde dovědět další podrobnosti o celém závodě nebo už se dokonce přihlásit? Hledal jsem ve všech možných jazycích a neuspěl jsem. Předem děkuji za Tvoji odpověď. Běhu zdar. Petr

fotoMiloš Škorpil: Petře,
Informace o ½maratonu Cheb – Waldsassenuo, – o celé trase, propozice a možnost přihlásit se, budou postupně během tohoto a příštího týdne zveřeněny na stránkách Běžecké školy.