Co by měla splňovat, co by měla běžci umožňovat dobrá běžecká bota dle NEWTON RUNNING

V loňském roce jsme otevřeli nekonečný seriál, v němž jsme položili výrobcům či dovozcům běžecké obuvi jedinou otázku: Co by měla splňovat, co by měla běžci umožňovat dobrá běžecká bota. Na český trh přišla nová a velmi zajímavá značka, takže jsme požádali jejího zástupce Mikuláše Martinka o zodpovězení naší otázky. Zde je jeho odpověď.

1. I. Soulad s přirozenou geometrii chodidla
  2. II. Zlepšení běžeckého stylu = zvýšení efektivity běhu
  3. III. Prevence zranění

I. Soulad s přirozenou geometrii chodidla

Příliš vyvýšená pata nebo jakékoliv jiné geometrické vychýlení chodidla z jeho přirozené polohy se negativně podepisuje na běžeckém stylu. Pata běžecké boty zvednutá o více než 5 mm vede u většiny běžců k nášlapu přes patu. Takovýto nášlap způsobuje nežádoucí náraz na dolní končetinu, která je v okamžiku dopadu neodpružená.

V případě vyvýšení paty o více než 5 mm hrozí nebezpečí, že pata vybočí ze svého vertikálního geometrického středu.

V tomto bodu není noha dostatečně fixována, aby absorbovala náraz způsobený svaly a šlachami těla, což má za výsledek enormní tlak na kostru a klouby. Tato poloha těla má také za následek velice nestabilní pozici lýtka a nohou, zesilující působení rotace a dochází kvůli ní ke zraněním.

Dobrá běžecká bota by tedy v první řadě měla být v souladu s přirozenou geometrií chodidla a dále by měla umožňovat běh přirozeným běžeckým stylem. K tomuto běžeckému stylu by měla přispět i konstrukce bot – měla by mít minimální sklon mezi patou a špičkou a dostatečnou oporu a odpružení v místě optimálního dopadu chodidla při běhu.

II. Zlepšení běžeckého stylu = zvýšení efektivity běhu

Přirozený běžecký styl začíná odrazem ze středu chodidla, který je největší „zásobárnou" odrazové energie při kontaktu s povrchem a nachází se ve středu působení gravitace. S běžeckými botami Newton Running je snadné přirozeně dovést chodidlo do polohy optimálního běžeckého dopadu, a to z následujících důvodů:

• pata je vyvýšená jen nepatrně, rozdíl mezi patou a špičkou se pohybuje v rozmezí od 0 do 3,5 mm dle modelu bot;
  • každý model běžeckých bot Newton Running obsahuje patentovanou technologii Action/Reaction Technology – aktivační výstupky na povrchu podešve a zabudovaná membrána v mezipodešvi v místě optimálního dopadu vedou běžce k osvojení přirozeného běžeckého stylu;
  • běžecké boty Newton využívají systému na základě technologie Action/Reaction, který poskytuje o 60 % vyšší tlumení nárazů a o 40 % vyšší návratnost energie než jiné značky a tím výrazně přispívá ke zvýšení efektivity využití pohybové energie při běhu.

III. Prevence zranění

Pro přirozený způsob běhu jsou potřeba boty, které umožňují takový kontakt s povrchem, jako by se běželo naboso. Jakákoliv geometrická změna polohy chodidla je v rozporu s přirozeným způsobem běhu a může po čase způsobit zranění. Bota by navíc měla být dostatečně pružná, aby umožnila přirozený pohyb nohou a zároveň poskytovala dostatečnou ochranou proti drsnému povrchu, jako je např. beton nebo asfalt.

Důvodem většiny zranění vznikajících při běhu jsou nepřirozené vlivy působící na tělo. Každé takovéto nepřirozené působení může být přičítáno geometrii bot a materiálu, což se v zápětí může projevit v podobě špatného běžeckého výkonu, případně zraněním. Dobrý běžecký styl v kombinaci s vhodnou běžeckou obuví mohou výrazně snížit riziko vzniku zranění.

2 z 5 hvězd nic moc (5 hodnocení)