Trénink na Mammut ultramaraton – týden pátý a vylaďovací trénink na ultramaraton 6 – 12 hodinovku (100 km)

Trénink na Mammut ultramaraton – týden pátý a vylaďovací trénink na ultramaraton 6 – 12 hodinovku (100 km)

Mnohým se nejspíše bude zdát předčasné, že už v pátém týdnu píšu o vylaďovacím týdnu, který přijde až 5 týdnů před samotným startem Mammut ultramaratonu, ale protože tyto články čtou i ti, kteří mají už nějaký ten ultramaraton za sebou a stále nemají představu, co a jak by měli dělat, aby těžce vydřenou formu nevycmrndali v týdnech před závodním vrcholem, a vrchol je čeká jindy/dříve než na Mammut ultramaratonu, tak aby mi pak nevyčinili, proč jsem s tím nepřišel dřív. Tož prostě tak.

6ti týdenní stupňovaný tréninkový plán na 100 km (6ti – 12ti hodinovku)

den ráno odpoledne intenzita
po. 5 km 7 km 50% TFmax (OTF)
út. 16 – 21 km 8 – 15 km 70% TF max
st. 7 km 7 km 50% TF max
čt. 16 – 21 km 8 – 15 km 80% TF max
pá. 5 km 5 km 50% TF max
so. 42 – 60 km volno 70% TF max
ne. volno 12 – 16 km 50% TF max

Poměrně méně náročné dny pondělí, středa, pátek jsou střídány dny, které jsou velmi náročné jak do počtu odběhaných kilometrů, tak co se týká úsilí, s kterým je trénink prováděn. Klíčem k zvyšování formy je postupné zvyšování počtu absolvovaných kilometrů v klíčových dnech (úterý, čtvrtek, sobota). Mějte ovšem na paměti, že postupné zvyšování tréninkové zátěže by nemělo vést k tomu, abyste se dostali do stádia, kdy vaše tělo nebude schopné během lehkých dnů (pondělí, středa, pátek, neděle) dostatečně regenerovat.

V případě, že by k tomu došlo, začněte běhat pouze na úrovni zátěže (OTF – optimální tepová frekvence), a to až do té doby, než se budete cítit v pořádku resp. do té doby, kdy vaše ranní tepová frekvence bude odpovídat normálu.

Pokud už je však vaše trénovanost na vysoké úrovni a nepůsobí na vás žádné stresové faktory, mělo by vám 24 hodin (mezi sobotním a nedělním tréninkem) stačit k úplnému zotavení.

Pokud chcete mít jistotu, že je vaše výkonnost stabilizovaná, nebo že má vzrůstající úroveň, běhejte své tréninkové dávky na stejných úsecích a místo měření dosažených časů si měřte s jakým úsilím v poměru k dosaženému času (na jaké tepové frekvenci) jste daný úsek absolvovali. Pokud budou výsledky měření shodné, nebo budete-li běhat rychleji při stejné tepové frekvenci, je vše v pořádku. Pokud byste ale zjistili, že stejný úsek běžíte při stejné rychlosti se zvýšenou tepovou frekvencí, pak to značí, že je něco v nepořádku a je třeba zjistit, co problém způsobilo.

Při volných bězích (pondělí, středa, pátek) byste měli cítit, že se vám běhají ve stále lepší pohodě.

6ti týdenní zaměřovací trénink by měl vrcholit v týdnu, kdy vám do závodu zbývá 5 týdnů.

Hodnoty (počet kilometrů) dosažené v tomto týdnu pak berte jako 100%. Od této hodnoty se pak odvíjí trénink v posledních čtyřech týdnech (vyladění) před závodem a to tak, že:

• čtyři týdny před závodem absolvujete 80% z kilometrů naběhaných v předchozím týdnu
  • tři týdny před závodem absolvujete 60% z kilometrů (VT – vylaďovacího tréninku)
  • dva týdny před závodem absolvujete 40% z kilometrů (VT)
  • v týdnu, v němž se běží závod, absolvujete 26% z kilometrů (VT)

Ale většinu z vás čeká pátý tréninkový týden, tak tady je plán na něj:

Tréninkový plán na Mammut ultramaraton – pátý týden

den
po. volno
út. 96 minut nebo 16 km
st. 66 minut nebo 11 km
čt. 96 minut nebo 16 km