Střepiny z běžeckého života

Střepiny z běžeckého života

Knížek o běhání už u nás pár vyšlo, řekl bych ale, že „Střepiny z běžeckého života“ od Zdeňka Smutného jsou Popelkou v tom ohledu, že to není o tom, jak běhat, ale o tom, co nám běh dává.

O běhání jinak

Možná někomu přijde divné, že recenze této knížky vychází na Běžecké škole, když mě Zdeněk vystřídal na behej.com. a tudíž by se mohlo zdát, že jsme trenérští soupeři. Není. Není to divné, protože, byť máme se Zdeňkem v mnoha ohledech na běžecký trénink rozdílný náhled, tak to považuji za plus. Stejně tak jako je jiný každý z nás dvou, jsou jiní běžci a běžkyně, kteří nás vyhledávají, a tudíž jim můžeme dát, co oni potřebují. Není to divné ani z toho důvodu, že Běžecká škola je tu pro všechny, kteří mají rádi běh, a pro všechno, co souvisí s běháním. Teď už ale nechám mluvit Sváťu Sedláčka, který na tuto milou a útlou knížku pohlédl očima přítele:

Pohled očima přítele

Když se na internetovém serveru behej.com poprvé objevily „střepiny“, bylo to pro mě první seznámení, byť virtuální, s autorem Zdeňkem Smutným. Snad hned po prvním příběhu jsem cítil, jak je mi autor blízký, zejména tím, jak s úctou a vážností vykresluje portrét za portrétem jednotlivé podobizny postav, postaviček, ale i míst a událostí, jako kdyby to byly postupně sesbírané střepiny z velké mozaiky, kterou formoval sám život.

A jestliže se někomu podle obsahu některých střepin zdál autor poněkud zatrpklý a „smutný“, osobní setkání, ale i přečtení dalších jeho příběhů, musí přesvědčit každého, že autor pouze vykresluje realitu života, oceňuje schopnost člověka i po těžkých životních ranách pokračovat dál a dokáže se sebekriticky ohlédnout a přiznat si i některé své chyby, jichž se jako trenér dopustil. V tomto smyslu vidím za jeho střepinami, i když některé příběhy působí opravdu „smutně“, skrytý nezdolný optimismus.

Kniha střepin je tak jakýmsi autorovým krédem, vyznáním víry. Ano, v textu se autor řadí k naprostému ateizmu, ale mezi řádky prozrazuje své náboženství, jímž je běh, atletika, sport, závody, jízda na kole, příroda. A tak jednotlivé příběhy lidí mnohdy vykreslují někdy až krutý dopad toho, když někdo poruší některé ze sportovních přikázání, odbočí na scestí. Ukazuje pak, jak takové sportovní scestí je zároveň i scestím životním. Kolik lidských příběhů končí neslavně postupně získanou závislostí na alkoholu, nebo když se někdo dostane do konfliktu se zákonem či s morálkou.

Autor svá vyprávění proto prokládá štědře svými jasně vyjádřenými názory a rozhodně nemá v úmyslu se čtenáři svými názory za každou cenu zavděčit, ba dokonce se zdá, jakoby chtěl čtenáře vyburcovat. To se týká nejen pití alkoholu, ale třeba onoho kontroverzního „nemám rád Vánoce“ či jiných podobných výroků. Jeho názory se ale týkají i takových věcí, jako jsou tréninkové metody vedoucí mládež k předčasnému vrcholu výkonnosti, vliv politiky a podnikání na charakter člověka. Někdy jen s povzdechem vyjadřuje své rozhořčení nad všemocnou silou peněz, jako třeba v příběhu o bylinkářce, kterou už nikdy nenašel.

Mozaika střepin obsahuje nejen lidské příběhy, ale zejména v posledním oddílu knihy také ódy na krásu přírody, a to zvláště v oblasti Drahanské vrchoviny, Rakoveckého údolí, oblasti Jedovnic a Moravského krasu. Najdete zde tedy zajímavé tipy na výlety, zajímavé historické, ale i botanické a zoologické informace, v nichž se zračí autorův hluboký vztah k přírodě. Má-li být tato kniha jakýmsi životním krédem, pak v ní v samotném závěru nemůže chybět i ono krédo trenérské v podobě několika pojednání o běžeckém tréninku, přirovnaném ke stavbě domu.

Kniha střepin z běžeckého života je dílem do jisté míry autobiografickým: ač autor sám o sobě toho moc nenapíše, popsal spoustu příběhů lidí, kteří žili v jeho blízkosti, které ovlivňoval a kteří měli vliv na něj, a tak jsou to příběhy lidí, které formovaly jeho vlastní život.

Čtenář, který se do knihy začte, ji asi nebude moci číst jedním dechem – po každém příběhu si bude muset odpočinout, zamyslet se, porozjímat. A věřím, že nejednoho čtenáře kniha přiměje proběhnout si ty skvostné hvozdy Drahanské vrchoviny, nebo aspoň si více vážit té krásné přírody, kterou máme k dispozici a kterou můžeme o to více vnímat, když v ní běžíme.

Ing. Svatopluk Sedláček

Slovo na závěr a jak si knížku objednat

Hodně z vás si příběhy obsažené ve Střepinách přečetlo na behej.com, ono ale mít je pěkně svázané v knížce, do níž můžete nahlédnout kdekoliv a kdykoliv a přitom cítit vůni papíru a tiskařské černě je úplně něco jiného. Navíc do Střepin je vloženo mnoho duší (co příběh, to jedna duše) plus duše autora, duše korektora, editora a všech, co se na vydání knížky podíleli. To vám žádná blikající stránka nabídnout nemůže. Tohle všechno můžete mít za pouhých 150,- Kč + balné, přitom pro to musíte udělat jen to, že pošlete svou objednávku na Zdeňkův e-mail: smutny.zdenek@seznam.cz, dojít si pro knížku na poštu, to je ale další její plus – donutí vás to jít … :). A samozřejmě zaplatit těch 150,- Kč + balné :). Přeji vám šťastné a veselé chvíle strávené se Zdeňkem Smutným, jeho hrdiny a jeho oblíbenými místy …

nehodnoceno, buďte první