Komunální volby 2010 – kandidáti běžci – Karel Tyrpekl

Chléb a hry, aneb dejte lidem životní náplň a budou méně vybíraví
V Římě, ať byl tento stát jakkoliv despotický, věděli jedno. Věděli, že člověka je třeba něčím zabavit a něčím nakrmit, a to platí dodnes. Člověk, který si hraje – nedělá blbiny, a když má ještě plný talíř, tak vám je ochotný lízat ruku. Za pár dní budou komunální volby. Nechci a nebudu dělat žádné straně reklamu, ostatně si myslím, že komunální volby jsou hlavně o lidech, kteří chtějí něco změnit, něco dělat pro ostatní. Mám čtyři kamarády, kteří kandidují, a tak se jich zeptám na pár otázek, které mě zajímají. 3 z nich kandidují v Chebu a jeden v Adamově, což pro neznalé je kousek od Brna. A jdu se ptát.

Třetím z našich kandidátů je Karel Tyrpekl. Karel je lékař a mají ho rádi všechny babičky, asi proto, že se k nim chová stejně jako by to byli mladý holky :). Karel se taky velmi přičinil, aby vůbec vznikl a mohl být uspořádán ½maraton Cheb – Waldsassen. Karel kandiduje v Chebu a na mé otázky odpověděl toto:

Něco o tobě

Proč kandiduješ?
V zastupitelství již jsem byl již v letech 1998-2006, v roce 2006 jsem odstoupil z kandidátky na protest vůči zdravotní politice v Karlovarském kraji a nekandidoval. Mými cíli jsou prosazovat do života spoluobčanů aktivní životní styl, zdravotnictví, sociální péče, kultura. Myslím, že ledacos se podařilo – mým 1. písemným dokumentem bylo požádání o využití Šlapanské trati – no a do 10 let se toto zadařilo atd., Na ochranu zájmů lidí žijících v Podhradu jsme byli nuceni založit o.s.- Za přívětivý Podhrad, jelikož reálně hrozila firmou Algon stavba 2. největšího lihovaru v Evropě – např. 70 vagonů pšenice denně zpracovat na biolíh ... Podařilo se a v Trmicích v Chebu je čistý vzduch atd.

S jakými ideály – cíli do voleb jdeš – co se budeš pokoušet pro lidi udělat?
Opět sport – atletické zázemí v Poohří a hala na Olympioniku, rozvoj nemocnice ve spolupráci s klinikou Weiden, sociál služby a tzv. kamenný hospic pro Cheb, pro Podhrad prosazení infrastruktury a turisticko-naučná stezka Cheb Podhrad Dřenice, ale cílů je jistě více, např. ve své ulici potřebuji sochu sv. Jana Nepomuckého, kterého někdo strhl z podstavce – rád Ti toto ukážu apod.

Na jaké kandidátce kandiduješ?
ČSSD – nemám rád český provobytně pospolný kapitalismus.

Myslíš, že máš šanci, pokud budeš zvolen, něco ze svých plánů, s nimiž do voleb jdeš, prosadit?
Ano.

Co si myslíš o titulku, jímž jsem uvedl tento předvolební seriálek, myslíš, že to platí i v dnešní době?
Ano.

Životní styl – jeho důsledky

Běžecká škola je o zdravém životním stylu, tak by mě zajímalo, co si myslíš o tom, že pohyb resp. nedostatek pohybu je příčinou toho, že dnes ve státní kase chybí, a do budoucna bude chybět stále více peněz, protože budou muset být vydány na největší civilizační hrozbu, na léčbu obezity a nemocí, které s ní souvisí, jako je cukrovka, kardiovaskulární problémy, bolesti kloubů, páteře …?
Snad jsem již odpověď naznačil výše, není jednoduchá a nechci se nyní rozepisovat.

Co si myslíš o tom, že přemíra techniky znamená, že se lidé méně hýbou, že je v důsledku jejího nasazování kde to jde devalvována lidská práce? Napadlo mě to, když jsem si pouštěl film o Švýcarsku, kde dělají řadu věcí s využitím přírodních sil. Vody – pily, zpracování mléka – oheň a další. Pravda, je to dražší, ale také je pak v těch produktech takto zpracovávaných energie přírodních zdrojů, ale i energie člověka, který musel přiložit své ruce k dílu. Dle mého názoru by to byl i jeden ze způsobů, jak řešit nezaměstnanost! Jak to vidíš ty a co s tím budeš dělat? :)
Švýcarsko je pro mne vzorem nejen ve věcech o kterých mluvíš, ale aktuálně i ve způsobu, jak se vypořádat s rostoucí dopravou – kamiony – nedělat obchvaty obchvatu a zabírat stále nové plochy apod., ale kamiony omezit a na koleje, a nechat stávající komunikace a dobře je udržovat, ale opět na toto téma není jednoduchá a krátká odpověď.

Miloši s pozdravem a  předpokládám jistě někdy širší diskusi. Dne 11.10. v pondělí pořádá Petr Hruška v 18 hod FORUM s politiky – eventuelně se stav.

nehodnoceno, buďte první

Život kolem nás