LEKCE Z JOGGINGU 15

LEKCE Z JOGGINGU 15

Nežiju proto, abych běhal – běhám proto, abych žil.

• Anglický spisovatel Somerset Maugham někde poznamenal, že i v obyčejném holení se skrývá kus filozofie, ostatně jako ve všem, co provozujeme každý den. Běháte-li šestkrát za rok, asi vám jogging nic moc neříká, ale pokud budete běhat denně, začne k vám mluvit a dozvíte se o sobě i o světě mnoho zajímavých věcí…
  • Doba vymknutá z kloubů šílí.. A co my na to? Vyvíjíme stále dokonalejší kloubní preparáty.
  • Kdykoli se snažím najít to správné tempo, vždycky si vzpomenu na postřeh Jana Amose Komenského: Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest.
  • Když jsem poprvé slyšel ten hloupý výraz TO JE O NIČEM, domníval jsem se, že se jedná o další z té dlouhé řady módních slovních spojení, která obvykle mívají jepičí život. Jenže tohle spojení se drží v TOP TEN už druhé desetiletí a pořád nechce odejít ze scény. Že by nám tolik záleželo na tom, aby to v životě opravdu bylo O NĚČEM?
  • Jak se připravit na polovinu maratonu? Jako na všechno ostatní – celým srdcem.
  • Chceme od života víc a mnohem víc a ještě víc… jako by život byl nějaká dojná kráva.
  • Vyhasnout v sedmdesáti letech není žádná ostuda – a pokud ano, tak mnohem menší než nehořet ve dvaceti.
  • Nemám rád košile s jakýmkoli vzorkem, zato velmi uznávám vzory. V práci, ve sportu i v jakékoli další oblasti. Mít svůj vzor je velmi žádoucí. Ale nesmíte se splést. Musíte vědět, že železo se ostří železem. A pokud jste dřevo? Nevadí, na dřevo je hoblík.
  • Začněte své tělo cvičit, bude se mu to líbit. A když nezačnete? Vaše tělo by mohlo začít cvičit s vámi, a to by se vám líbit nemuselo.
  • S prázdným žaludkem se špatně žije – myslí, miluje, běhá, gruntuje…Ale s plným žaludkem se uvedené činnosti také příliš nedaří. Co z toho vyplývá? Že základem nadprůměrných výkonů v jakékoli oblasti je paradoxně důsledné zachovávání rovnováhy. Staré prameny včetně Bible nás nabádají ke střízlivosti. Má snad Hospodin v oblibě suchary? Vůbec ne. Jde pouze o to, abychom byli dobře připraveni na všechno, co nás čeká. Protože s největší pravděpodobností se nebudeme věčně procházet růžovým sadem.
  • Říká se, že by se člověk měl čas od času zastavitzamyslet. S tím nelze než souhlasit. Jenom bych dodal, že stejně prospěšné může být dát se do pohybu a dosahovat vyšších cílů.
  • V době bezvětří se daří bezcharakterním.
  • V sobotu 12.června 2010 se přes část Moravského krasu přehnala prudká bouřka spojená se silným větrem. Padly i takové stromy, do kterých bych to nikdy neřekl. Příčiny? Nejsem dendrolog, ale mám za to, že nejvíc ohroženy jsou stromy s mělkými kořeny a pak ty osaměle stojící. A soudím, že podobná rizika se týkají i nás.
  • Čaj se pije z šálku, nikoli z podšálku. A řeky a všechno pramení tam nahoře, ne tady dole.

(z připravované knihy LEKCE Z JOGGINGU aneb chvála soustavného pohybu)

PS: Vážení a milí čtenáři LEKCÍ, dovolte mi poděkovat vám za laskavou přízeň. Velmi dobře vím, že bez čtenářů by psaní postrádalo smysl. Další reflexe, sentence, bonmoty a aforismy o běhání a o životě budou vycházet zase od září. Krásné léto všem!
Pavel Kosorin

Pavel Kosorin foto
  • přečteno: 14555/14219×, 4 komentáře

strejda6 | 28. 3. 2013 9.46 hod. | 46.135.55.xx
Tyhle moudra jsem objevil az nyni,ale jsou to paradicky:-*,jdu na dalsi dily!

pavel kosorin | 22. 6. 2010 11.39 hod. | 195.122.215.xx
než se vrátím na stránky Miloše Škorpila, budu (a jsem) k vidění denně na www.neviditelnypes.cz v rubrice Moudro dne, ps: a díky za podporu!

Zuzana Jungova | 22. 6. 2010 10.10 hod. | 89.102.16.xxx
Až od září, co si počnu? :-( Když já se vždycky tak těším :-)

PetrSyblík | 22. 6. 2010 6.53 hod. | 85.71.38.xxx
My čtenáři děkujeme, z celého srdce