SVĚTOVÝ DEN BĚHU – WORLD RUN DAY

Ve virtuálním prostoru, jímž pobíhají běžci, zavládl chaos. Ten vyvolal termín oslav Světového dne běhu. Běžecká škola si zaběhla rovnou na zdroj WORLD RUN DAY a zjistila, jak to skutečně je, a že letos Světový Den běhu připadá na neděli 10. listopadu.

Každoročně se v neděli, která je nejblíže 8. listopadu, slaví Světový den běhu. V tento den běžci na celém světě, ať jsou kdekoli, spojují běh s chutí nezištně pomáhat. Individuálním během (v celosvětově prvním „virtuálním běhu“), během se skupinou, účastí v závodě se můžete i vy připojit k celosvětovému běžeckému svátku.

Za vznikem Světového dne běhu v roce 1999 stojí Bill McDermott, běžec z Long Islandu. Všechno začalo jeho pokusy s počítačovým programem na grafický potisk triček. Sám je nadšeným běžcem a tak si položil otázku, co by mohlo být největší běžeckou událostí. Ihned si odpověděl: celosvětová akce nazvaná „Světový den běhu“. Protože měl možnost vybrat si libovolné datum, zvolil 8. listopad. V roce 1983 totiž v tento den zahynul při automobilové nehodě jeho bratr. Jako mnoho jiných běžeckých akcí, i tato se koná v neděli. Proto se Světový den běhu každoročně slaví v tu neděli, která je nejblíže datu 8. listopadu.

Bill přemýšlel o tom, čím by Světový den běhu měl být a jak by ho běžci měli slavit (individuálním během, účastí na závodech, virtuálním během), a poté se spojil s běžci ve svém okolí a přes internet s celosvětovou běžeckou komunitou. Přidalo se k němu asi 40 běžců z Long Beach v New Yorku a dalších asi šedesát lidí na různých místech na celém světě. A hned následující den na internet umístili své fotografie. Od té doby se z akce stala každoroční tradiční událost, které se účastní tisíce běžců. Každý ročník přinese trička s novými potisky, upomínkovými předměty a finanční sbírku, která každý rok pomůže více než tisícovce charitativních organizací.

Od roku 1999 se akcí spojených s oslavami Světového dne běhu zúčastnilo více než deset tisíc běžců. Myšlenka Světového dne běhu nadchla zanícené běžce ze škol, neziskové organizace a organizátory dobročinných akcí v různých zemích světa. Nadace World Run Day zdarma poskytuje materiály a vytváří příležitost pro organizaci benefičních akcí na lokální úrovni podpořením běžeckého sportu v dané lokalitě. Běžecké skupiny, které mají o akci zájem, mohou kontaktovat přímo World Run Day – svůj běh přidají na webové stránky WRD do seznamu pořádaných akcí, dostanou zdarma propagační materiály a získají slevu na trička vytvořená právě pro tento den.

Světový den běhu se slaví najednou na celém světě – účastní se ho lidé všech sociálních skupin, náboženství a národností; svou účastí zároveň přispívají charitativní organizaci vlastního výběru. V posledních letech se skupinové akce – malé i větší – přenesly do různých měst. Vznikl World Run Day – Philadelphia, World Run Day – London, World Run Day – Sydney a další. Tradice World Run Day – Afghanistan nebyla přerušena ani během války. Ke Světovému dni běhu se přidávají také slavné osobnosti (například Sting), kterým se líbí, jak jednoduše může každý ve svém městě Světový den běhu oslavovat: pomocí bezplatných propagačních materiálů a množstevních slev na pamětní trička, která poskytuje nadace World Run Day.

Sting a jeho manželka Trudie Styler o myšlence Světového dne běhu řekli: „Je to skvělý způsob, jak svést dohromady lidi z celého světa a vybrat peníze na dobročinné účely.“

Bohužel, Sametová revoluce se odehrála o deset let dříve a o týden později, tedy 17. listopadu 1989. K jejímu 20. výročí jsme Františkových Lázních uspořádali běžecký den – "Františkolázeňskou 20hodinovku. Každý rok jsme přidávali hodinu a tak se letos už běží hodin 24.

Takže my ve Františkových Lázních a s námi všichni, kdož se přidají, si oslavíme Světový Den běhu o týden později, ale zato budeme slavit dny dva, a to 16. a 17. listopadu, tentokrát Františkolázeňskou 24hodinovkou pro Achillovu Patu“. Prostě u nás na západě si děláme věci po svém, ale zato s větší radostí a zaujetím. Takže vás tímto zveme, když už v tom termínu Světového dne běhu jsou takové zmatky, abyste si jej přijeli oslavit o týden později s námi. Co vám můžeme za sebe slíbit, je, že to bude taková oslava běhu a vzájemnosti, že z ní budete žít ještě velmi dlouho.

4 z 5 hvězd lepší (10 hodnocení)

Radek Franck | 5. 11. 2013 16.30 hod. | 176.12.116.xxx
A kdo by chtěl slavit 10. listopadu, může třeba na prvním závodě Chebské běžecké zimy 2013/2014. Dobrovolné startovné jde na podporu Klubu cystické fibrózy (slané děti). Info na chbz.webvill.cz

Pomáhej během