Běžecká a cyklistická pouť přes střed Evropy na Dyleň a diecézní pouť do kláštera Teplá

Běžecká a cyklistická pouť přes střed Evropy na Dyleň a diecézní pouť do kláštera Teplá

První pouť poutníků a pátečníků povede na Dyleň a do klášteru Teplá.

Minulý týden jsem lehce předestřel záměr o prvním tréninku na PUM (Poutní ultramaraton Via Porta). Na to reagoval Petr Hruška tím, že jsem mu způsobil dilema (řecky δί-λημμα „dvojí volba“, je problém nabízející alespoň dvě řešení nebo volby, z kterých ani jedna není přijatelná; tradičně je to popisováno jako „rozpolcen při rozhodování“ (being on the horns of a dilema), kdy žádná možnost není příjemná nebo „být mezi dvěma ohni“ (being between a rock and a hard place, kdy jsou oba objekty nebo výběry destruktivní). A protože běh a tím spíše příprava na Via Portu by měla být toliko příjemná a konstruktivní, ihned jsem ho jeho dilematu zbavil tím, že jsem se přiklonil k jeho návrhu běžet na tradiční diecézní pouť do kláštera Teplá.

Tím se samozřejmě celá trasa poněkud prodloužila, takže jsem měl zase dilema já, neboť jako první trénink dát hned 65 kilometrů se mi zdálo poměrně dost. Tohle dilema jsme ale velmi brzy s Petrem vyřešili tím, že jsme se domluvili, že to rozdělíme do dvou dnů. Tudíž nevyběhneme v sobotu 3. září, ale již v pátek 2. září. No a bylo po dvou dilematech a mohli jsme naplánovat první trénink, jenž povede, jak bylo původně v plánu, na Dyleň, ale ne pak zase zpět do Chebu, nýbrž dál do Dolního Žandova, kde přespíme.

Časový plán a trasa prvního tréninku na PUM – VIA PORTA

Výběh bude 2. září v 16:00 u kostela sv. Mikuláše v Chebu

Start bude 2. září v 16:00 u kostela sv. Mikuláše v Chebu. Kdo bude chtít, může se před tím zúčastnit poutní mše, která proběhne od 15:00 v kostele sv. Václava. Každopádně od sv. Mikuláše se vydáme, (kdo bude chtít, pojede na kole),

Hrozňatov
do Hrozňatova,

odtud přes

střed Evropy na Dyleni
střed Evropy

na Dyleň.

Na Dyleni, pokud se to podaří zajistit, si dáme malou přestávku na doplnění energie (z vlastních zdrojů) – tu určitě a učiníme rozhled po okolí. Následně se vydáme dolů z kopce do obce Vysoká, kde se nachází jeden z mnoha zakonzervovaných kostelů na Chebsku (tento dokonce bez střechy). Jak se ale můžete přesvědčit v odkazu, v jejím okolí je kam se vydat a určitě stojí alespoň za zamyšlení se nad tím, jak pomoci kostel zachránit a učinit z něj další místo, kam budou lidé rádi chodit. Z Vysoké pak budeme pokračovat do Dolního Žandova.

Dolní Žandov
Zde přespíme ve Farním penzionu.

V sobotu v 10:00 vyběhneme do premonstrátského kláštera Teplá

Poté co ráno otevřeme oči, posílíme se na cestu, protáhneme ztuhlé údy, vydáme se dál.

Výhled z Lesného na Dyleň
Nejdříve si vyběhneme na vrch Lesný, jehož vrchol leží jen o něco výše než Dyleň, a to ve výšce 982 m. n. m.

Odtud si to namíříme na Kladskou, dále do Mariánských Lázní a odtud už to bude do Teplé, coby párkrát dupnem. Celá ta naše poutní vycházka bude měřit 65 kilometrů, vyběhneme na ní nahoru 1404 m a seběhneme 1187 m, takže jak vidíte, nebude to zas tak obtížné, vždyť celkový rozdíl mezi tím, co vystoupáme a seběhneme, bude jen 217 m, a to při té vzdálenosti ani nepoznáme. Trasa našeho putování

Pokud však chcete poznat kraj a obyvatele Chebska ještě více, tak věřte, že tato pouť nebude jedinou, které se v nejbližších týdnech můžete zúčastnit. V srpnu a září totiž proběhne v našem kraji přímo poutní trojcesí (procesí – slavnostní církevní průvod, průvod, zástup lidí).

Trojcesí po Chebsku v srpnu a září 2011

12. srpna – Večerní hvězdicová pouť na Kappl

Kappel

Ano, na stejný Kappl, na nějž jsme již dvakrát běželi v rámci Poutního maratonu. Pouť se pořádá u příležitosti 300 let od vysvěcení této krásné a do nádherné přírody posazené kaple. Jsem si jistý, tedy pokud i příroda (počasí) tomu bude přát, že večerní rozjímání zde bude velkým duchovním zážitkem.

2. – 3. září běžecká a cyklistická pouť na diecézní pouť do kláštera Teplá

O té jste si mohli přečíst podrobněji výše.

9. – 11. Září – Třídenní česko-německá pouť do Marienweiher

Basilika MarienweiherBasilika Marienweiher
Třídenní pěší poutí do Marienweiher vyvrcholí dlouhodobější česko-německý projekt Po stopách chebských poutí.

Jsem si jistý, že tento projekt, a vůbec všechny tyto poutě, spadají do kategorie těch, které si zaslouží označení Běhy bez hranic.

Další informace o všech třech poutích tohoto unikátního trojcesí se dočtete na stránkách Římskokatolické farnosti Cheb.

Mně jen zbývá dodat: Jsem šťastný, že jsem objevil krásu tohoto Bohem obdařeného kraje. Obdařeného Bohem pro jeho nevšední krásu a pro lidi, kteří ovlivněni jeho vnější krásou, objevili v sobě hluboké člověčenství, a našli odvahu a sílu jej šířit dál…

Petr Kaňovský | 24. 7. 2011 15.53 hod. | 94.113.107.xxx
Škoda, že je Cheb z Brna tak daleko, jinak bych se též rád zapojil. Přeji vám hodně sportovních i duchovních zážitků!

seriál Memovy rozmluvy o životě

Ultramaraton