Harmonický tréninink
Inspiraci k harmonickému tréninku jsem našel v knize Tělo, mysl a sport, kterou vydalo v roce 1994 nakladatelství PRAGMA. Autorem knihy je John Douillard. Tato kniha mě jenom utvrdila v tom, že můj pohled na sportovní trénink a na život má opodstatnění a vede k plně harmonickému prožívání života i běhu, respektive života běhu.
Zdravý životní styl
Dýchání při běhu. Proč je lepší a účinnější dýchání (nadechování) nosem
Správné nadechování nosem přirozeně zajišťuje rovnováhu bránicového a hrudního dýchání, bez vědomé kontroly a úsilí.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 26.11.2014
Miloš Škorpil, 18. 7. 2020, 26060×
Zdravý životní styl
Zásady sportovního, nejen běžeckého tréninku, hodně jinak
Lidé se pokoušejí překonat sami sebe, protože je pro ně přirozené hledat dokonalost. Někteří směřují k fyzické dokonalosti, jiní k duševní, podle svého tělesného typu, ale v lidské povaze je nikdy se nezastavit. Potíž v dokonalosti je v tom, že se jí těžko dosahuje. Zejména sportovci na cestě k ní pociťují bolest. Dokonce i ti nejvytrvalejší se málokdy na delší dobu uspokojí. Rychle si najdou další cíl.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 24.11.2014
Miloš Škorpil, 19. 4. 2020, 16372×
Zdravý životní styl
První fáze harmonického tréninku – rozcvičení mysli a těla
Trénink začíná rozcvičením mysli, při něm vznikají alfa vlny a dostaví se klid, kterému se říká „oko orkánu." Potom postupně stupňujeme aktivitu, až se kolem dokonale stabilního oka roztočí vichřice.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 25.11.2016
Miloš Škorpil, 9. 4. 2020, 18972×
Zdravý životní styl
První zásada harmonického tréninku. Dejte všemu čas! Únavový syndrom chytnete natotata
Vnímání námahy. Většina sportovců potřebuje k pocitu, že tréninku dala vše, co si žádá, pociťovat fyzické vypětí. Když námaha opadá, mají pocit, že něco zanedbali (ošidili). Po skončení testu na rotopedu testované osoby žasly nad rozdílností svých pocitů. Po části, při níž dýchaly ústy, byly vyčerpané. Po části, kdy dýchaly nosem, se cítily překvapivě svěží, přitom výslednou zátěž absolvovaly v obou případech naprosto stejnou.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 2.12.2014
Miloš Škorpil, 12. 3. 2020, 16012×
Zdravý životní styl
Kdy, jak, co jíst při harmonickém tréninku
Jak se chováme při jídle, takoví jsme. Jestliže budete mít hlad, dejte si lehkou snídani. Těsně po východu slunce je nejlepší čas pro fyzické aktivity. Pokud je to jen trochu možné, upravte si svůj denní plán tak, abyste se fyzicky namáhavým úkolům věnovali v době od 6. do 10. hodiny. V poledne pak budete vyhladovělí a připraveni na oběd.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 20. 12. 2014
Miloš Škorpil, 26. 11. 2018, 12759×
Zdravý životní styl
Příklad běžeckého tréninku (možno uplatnit i v jiných sportech) při harmonickém způsobu trénování
Tento trénink můžete využít v jakémkoliv sportu, pouze běh zaměníte za jízdu na kole, plavání, jízdu na lyžích, inlinech, Nordic Walking, Nordic Running, veslařský trenažer či H.E.A.T. PROGRAM.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 19. 12. 2014
Miloš Škorpil, 25. 11. 2018, 11511×
Zdravý životní styl
Intervalový trénink při harmonickém tréninku
Pokud jste se rozhodli praktikovat ve svém běhání pravidla harmonického tréninku, připravte se na to, že zpočátku nebudete při intervalovém tréninku schopni dosáhnout toho, aby všechny kontrolní údaje byly v pořádku. Tělo na to prostě nebude připravené. Potřebuje nějaký čas, aby si místo na námahu a vyčerpání zvyklo na vyrovnanost a pohodlí.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 18. 12. 2014
Miloš Škorpil, 24. 11. 2018, 10893×
Zdravý životní styl
Třetí fáze harmonického tréninku – výkon (závod). Ani osobní rekord nemusí bolet!
Fáze výkonu není ničím omezena. Vstupujeme do ní na začátku běžeckého závodu, tenisového zápasu, či jakékoli jiné soutěži. Výkonnost se dostává na velmi vysokou úroveň, zatímco se člověk stále cítí pohodlně a dýchá uvolněně. Při sportování na závodní úrovni potřebujeme více kyslíku. Aby se do plic dostalo více vzduchu, může člověk buď dýchat rychleji – tradiční přístup – nebo účinněji. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že není nic úžasnějšího, než když váš dech se zpomaluje, zatímco nohy běží stále rychleji.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 17. 12. 2014
Miloš Škorpil, 23. 11. 2018, 10834×
Zdravý životní styl
Tepová frekvence při harmonickém tréninku
Intenzita cvičení ve fázi naslouchání se zvyšuje až k OTF. Zlom nastává ve chvíli, kdy puls dosáhne přibližně 50 procent svého maxima, protože tehdy se začíná narušovat propojení těla a mysli. Většinou to člověk vnímá jako pocit vypětí a nepohodlí.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 9. 12. 2014
Miloš Škorpil, 22. 11. 2018, 10557×
Zdravý životní styl
Harmonický trénink – fáze naslouchání
Účelem fáze naslouchání je naučit se určit, kdy tělo od pocitu pohodlí přechází k pocitům vypětí – naučit se rozeznat hranici, kdy se překračuje OTF, aniž by k tomu bylo nutné použít sporttester, či měřit si tep ručně.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 5.12.2014
Miloš Škorpil, 21. 12. 2017, 15179×
Zdravý životní styl
Druhá fáze harmonického tréninku – rozcvičení plic. Jaký jsem typ
Při klasickém tréninku ve druhé fázi zařazujeme rozcvičení. Jistě se i k vám doneslo, že při cvičení (protahování a posilování) je třeba zhluboka dýchat, rozhodně nezadržovat dech, jak mnozí činí, když se soustředí na dokonalé provedení cviku. Při rozcvičce tedy zhluboka dýchejte a uvědomte si, že protažením se snažíme o uvolnění, takže v maximálních polohách nezůstáváme dlouho, maximálně 10 vteřin, respektive, jakmile cítíte, že to začíná být nepříjemné, uvolněte se, prodýchněte a teprve pak běžte na další cvik. Frekvence dýchání by měla být stejná jako při „Pozdravu slunci." Toto vše však při harmonickém tréninku děláme až po rozcvičení plic.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 3.12.2014
Miloš Škorpil, 19. 12. 2017, 15221×
Zdravý životní styl
Sleduj svůj dech a harmonický trénink tě přivede do zóny, kdykoliv si vzpomeneš
Pro ty, kteří sportují nebo chtějí sportovat jen rekreačně platí, že dechová frekvence je určena prováděním pozdravu slunci. Pro ostatní platí, že by měli dýchat v pohodlném rytmu, přičemž ten se nemusí shodovat s rytmem při rozcvičení.
Miloš Škorpil, 26. 12. 2016, 14027×
Běžecká strava
Jídla bohatá na sacharidy podle tělesných typů
Závěrečný článek seriálu Harmonický trénink. Asi vám neřeknu nic nového, když řeknu, že potraviny s vysokým obsahem sacharidů vám dodají dlouhodobě využitelnou energii. Určitě jste již slyšeli, že se před maratony a podobnými vytrvalostní závody večer před závodem pořádají sacharidové orgie.
Miloš Škorpil, 20. 2. 2015, 14066×
Běžecká strava
Kapha dieta. Kapha dietě se velmi podobá makrobiotika a výživa založená na konzumaci syrových potravin
Kapha dieta obsahuje málo tuků, žádné cukry či sladidla a je bohatá na sacharidy. To pomáhá Kapha typům bránit se proti alergiím a zácpám, zejména na jaře, které je Kapha ročním obdobím. Kapha dietě se také podobá makrobiotika a stravování na základě syrových potravin. Všichni mohou pocítit pozitivní a pročišťující vliv takových diet, ale pouze Kaphám jejich strohost umožňuje nalézt rovnováhu.
Miloš Škorpil, 19. 2. 2015, 14971×
Běžecká strava
Pitta dieta. Co jíst den před běžeckým závodem
Mnozí vytrvalci jedí při závodech velké množství banánů, aby doplnili draslík, který je nutný pro vyvážené hospodaření s tekutinami. Vypadá to logicky, protože v banánech je ho hodně. Přesto však banány zvyšují Pittu, tedy tělesnou teplotu. Nárůst teploty tak maže kladný vliv příjmu draslíku. Naproti tomu šťáva z granátových jablek obsahuje spoustu draslíku a přitom je to jedna z nejlépe ochlazujících látek, které příroda nabízí. Pitta dieta se skládá zejména ze sladkých, hořkých a trpkých jídel. Všem je společná schopnost ochlazovat, i když některá jsou těžká a suchá. (Pitta, jak si jistě pamatujete, je princip lehký, vlhký a teplý.)
Miloš Škorpil, 28. 12. 2014, 13877×
Běžecká strava
Váta dieta. Oběd den před sportovním výkonem
Váta dieta obsahuje jídla, která dokáží nejlépe vzdorovat vlivu suchého a studeného zimního větru. Lidé s tímto tělesným typem zjistí, že jim následující dieta nejlépe vyhovuje a pomáhá jim udržet rovnováhu. Jídla jsou teplá a skládají se ze sladkých, kyselých a slaných potravin. Obsahují velké množství olejů, které jsou protiváhou suchosti Váty. Váta dieta obsahuje hodně sacharidů, a proto se jí před závody řídí všechny tělesné typy. Skládá se z bohatých a těžkých jídel, takže zvyšuje Kaphu, která je nezbytná pro využití dlouhodobých rezerv při vytrvalostních výkonech.
Miloš Škorpil, 27. 12. 2014, 15361×
prohledávání Běžeckých článků
inzerce
nejčtenější články za poslední týden
- Zranění nohy – chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká
- TF – laktát – aerobní práh – bod varu
- Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat
- Jak natrénovat na maraton za 100 dní
- Jak se stravovat ve dnech před maratonem, půlmaratonem či ultramaratonem