Průvodce trailovým běháním

Seriál o trailovém běhání nevychází náhodou. Je jen důsledkem toho, že člověk poté, co se ve své většině přesunul z přírody, vesnic a maloměst do velkých městských aglomerací usoudil, že tady se žít nedá a tak čím dál tím častěji hledá cestu zpět do lůna matky přírody, cestu zpět ke svým kořenům a s tím přichází i běhání přes kořeny, pole, louky, kopce a hory, tedy trailový běh.
Šestnáctidílný seriál o trailovém běhání je pak logickým důsledkem téhož a zároveň si klade za cíl pomoci člověku zhýčkanému životem v civilizaci naučit se běhat a pohybovat v přírodě. Vítejte tedy zpět, příroda vám otevírá své brány – můžete vyběhnout.

Běžecký trénink
Trail nás učí odolnosti a samostatnosti, proto vyběhni na Běhej lesy
Silnice a zpevněné cesty nás hýčkají, stejně jako nás hýčkají životní cíle a cesty, které pro nás připravují druzí. To neznamená, že jediný správný běh je běh terénem, ale znamená to, že jednou každý z nás dospěje. Dospěje lidsky, dospěje jako běžec a pak je čas vydat se na neprobádané cesty, protože jen to nám umožní další růst.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 5.7.2012
Miloš Škorpil, 30. 5. 2020, 17537×

Běžecký trénink
Jak se připravit na trailový trénink
Před tím, než začnete plni elánu běhat v terénu, měli byste pár týdnů zařazovat do svého tréninku následující cviky. Rozhodně totiž neplatí, že začátečník by měl začít běhat na měkkém povrchu, že to šetří klouby. Běh v terénu je oproti běhu na pevném podkladu mnohem náročnější, protože při každém kroku se do něj více či méně (záleží na jeho měkkosti) boříte a odrazit se z něj k dalšímu letu je tedy mnohem náročnější. I proto je dobré, než vběhnete do terénu, vaše svaly, úpony, šlachy a klouby na toto připravit.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 3.5.2012.
Miloš Škorpil, 10. 3. 2020, 30672×

Běžecký trénink
Já do lesa nepoběžím, já do lesa nepudu, protože už by mě pak nikdo nikdy nenašel aneb strasti a slasti běhání v terénu
V minulém dílu jsme si rozebrali, jak se vypořádat s výmluvou, která vypadá na první pohled naprosto nenápadně a mohla by o nás vypovídat, že jsme obezřetní. Ale přiznejme si, neběhat v terénu, abychom se vyhnuli zranění, nevypovídá ani tak o naší obezřetnosti, jako spíše o naší lenivosti.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 31.5.2012
Miloš Škorpil, 27. 2. 2020, 19785×

Běžecký trénink
Co je dobré vědět, než se vydáte na trailový běh
Trail se dá běhat všude, ale v Alpách dostává svůj nezaměnitelný půvab. Mohu potvrdit. Když jsem poprvé stoupal na Jungfrau, tak jsem byl uchvácen a nezměnilo se to ani při mých dalších návštěvách. Nejsou to jen ty vysoké hory, příroda, slunce, vzduch, voda…,co vás omámí, je to něco, co ční vysoko nad námi, k čemu se snažíme celý život přiblížit a přitom víme, že se tomu přiblížit nelze. A takový je i trailrunning v Alpách.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 10.5.2012.
Miloš Škorpil, 22. 2. 2020, 30436×

Běžecký trénink
Nejčastější zranění při trailovém běhání – první pomoc
Modré nebe nad hlavou, zelená louka pod nohama, nádherné panoramatické výhledy… Trailové běhání je plné intenzivních zážitků. Bohužel vzhledem k nepřehlednému a často extrémnímu terénu se zvyšuje kromě intenzity zážitků i možnost zranění. O tom, co se vám všechno může na cestách-necestách přihodit a co s tím udělat je další díl našeho seriálu.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 25. 4. 2012
Miloš Škorpil, 10. 9. 2019, 32683×

Běžecký trénink
Technika překonávání přírodních překážek a jiné důležité rady pro běhání v přírodě
Jste připraveni překonávat strmé výběhy v kopcích, přeskakovat popadané stromy, překonávat vodní překážky? Ne? Pak si nastudujte následující rady a pokyny.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 11.4.2012
Miloš Škorpil, 12. 8. 2019, 29678×

Běžecký trénink
Jak trénovat na trail?
Udělejte si čas. Nikdy neměřte svůj trailový trénink v kilometrech, ale v čase – minutách, hodinách. Uvědomte si, že v takovém těžkém, horském terénu vám zdolání 10 km může trvat dvakrát tak dlouho než na vaší obvyklé trase!
Tento článek vyšel na Běžecké škole poprvé 29.3.2012
Miloš Škorpil, 19. 3. 2019, 40785×

Běžecký trénink
Vybíháme do přírody
Běžecké trendy směřují ke 3D. Zpočátku se běhalo jen na atletické dráze, pak se běh přesunul do ulic velkých měst a nyní objevuje stále více běžců dobrodružství běhu v přírodě, běh po nezpevněných cestách, přes výmoly, větve, kořeny, hory a doly.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 22.3.2012
Miloš Škorpil, 22. 3. 2018, 23037×

Běžecký trénink
Žádný strach před hlínou a blátem!
Krosový běh je nejlepší možnost, jak zvýšit svou schopnost snášet námahu a zatížení – přesně podle hesla: těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Kdo se v tréninku popere s těžkým terénem, až poběží po „normálních" cestách, bude se přímo vznášet. Něco by vám o tom určitě mohl povyprávět Vlasta Zwiefelhofer, který vždy trénoval v hluboké oranici a to je také jeden z důvodů, že jeho rekord z Velké Kunratické nejspíš nikdo nikdy nepřekoná.
Tento článek vyšel na Běžecké škole původně 5.4.2012
Miloš Škorpil, 31. 1. 2018, 21686×

Běžecké vybavení
Jak se obléknout na trail
Cílem výrobců oblečení na trailové běhání je nabídnout běžcům takové vybavení, aby jim v překonávání překážek nic nebránilo a mohli se při běhu cítit svobodně. Čím efektivnější je vybavení, tím snazší je pohyb v přírodě, v horském terénu, a o to bohatší je prožívaná zkušenost a radost.
Miloš Škorpil, 28. 6. 2012, 21918×

Běžecké vybavení
Trail running – do čeho to všechno dám
Pokud vyrazíte na skutečně dlouhý běžecký trail, tak si už s pouhou kapsou od trenýrek či elasťáků nevystačíte. Budete potřebovat někam dát vše potřebné: vodu, oblečení, krabičku první pomoci, případně poslední záchrany, jídlo, mobil, zápalky či zapalovač, čelovku… Níže vám ukážeme, kam to všechno můžete vecpat, aby se vám však s tím běželo dobře a nijak vás to v běhu neomezovalo.
Miloš Škorpil, 21. 6. 2012, 22431×

Běžecké vybavení
Kde končí cesta, přichází čas pro trailové boty
Trailový běžec neřeší terén a je připraven běžet v jakékoliv krajině a po jakémkoliv povrchu. Pro něj není běh jenom otázkou tréninku, ale je to výzva. Hledá svoje fyzické i mentální limity. Jejich překonáním se posouvá dál. Snaží se uniknout z okovů stanovených pravidel a vrhá se do objevování nového. Běh je svobodné vyjádření těla i duše. Nezáleží na ročním období, během celého roku je možnost vyrazit. Záleží pouze na něm, jestli tuto možnost využije.
Miloš Škorpil, 14. 6. 2012, 25894×

Běžecký trénink
Trailrunning ruší můj tréninkový a závodní plán
To je další z výmluv, které si člověk vymýšlí, protože nerad opouští osvědčené cesty. Hned v úvodu je třeba říci, že to je právě naopak – mix trailového běhání a vašich běžných tréninků na obvyklých trasách vás může udělat silnějšími a také méně náchylnými ke zranění. Mimoto zvyšuje vaši motivaci.
Miloš Škorpil, 7. 6. 2012, 18106×

Běžecký trénink
Žádné výmluvy a běž
Buďme upřímní: důvod pro to, abychom dnes nešli běhat, se dá vždycky najít. Jednou je moc velká zima, podruhé zas moc velké horko. Máme málo času nebo nás bolí koleno. A když jde o běh v terénu, můžeme výmluv najít ještě mnohem více – určitě se zraním, ztratím, ušpiním…
Miloš Škorpil, 24. 5. 2012, 18842×

Běžecký trénink
Trail z pohledu elitních běžců
Běhat po silnici jednoho jednou omrzí, stejně jako jej omrzí běhat městské běhy, a pak se začne rozhlížet, co by se tak dalo zkusit, kde by se dalo běhat, aby to bylo zajímavé, aby to člověku přineslo nové zážitky a jeho tělu nové podněty, s nimiž je třeba se vypořádat, nová rizika, která je třeba se naučit vidět a vyhnout se jim. Netrvá dlouho a volba padne na trail, kde je toho všeho přehršel a kde se nikdy nemáte čas nudit, kde musíte mít vždy oči na stopkách, abyste nespadli do díry, nezakopli o kořen či kámen. Dnes jsme položili tři otázky Evě Skalníkové a Romanu Skalskému, kteří patří do české trailové špičky, aby vám pomohli nahlédnout více do toho, co trail obnáší.
Miloš Škorpil, 17. 5. 2012, 18276×

Běžecký trénink
Trail = běh přes hory a přes doly už neplatí
Ať už v horách nebo v nížinách, trailový běh je velmi atraktivní záležitost. Nejen, že vás donutí sáhnout si na dno, ještě vám přinese plno vnitřních zážitků, když budete probíhat otevřenou a člověkem neporušenou nebo velmi málo ovlivněnou přírodou.
Miloš Škorpil, 19. 4. 2012, 24990×
prohledávání Běžeckých článků
inzerce
nejčtenější články za poslední týden
- Zranění nohy – chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká
- Hervis ½Maraton Praha 2013 – jak jsem ho viděl a prožil
- Intenzita, náročnost, rychlost běhu, zátěž
- Desetitýdenní tréninkový plán pro ty, co se chystají na svůj první půlmaraton
- První zásada harmonického tréninku. Dejte všemu čas! Únavový syndrom chytnete natotata