logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Trénink na 5 a 10 kilometrů

Pět tipů, jak můžeme poznat intenzitu svého tréninku bez použití sporttesteru

Běžecký trénink
Pět tipů, jak můžeme poznat intenzitu svého tréninku bez použití sporttesteru

Zkuste si pohrát během tréninku s tím, jak vnímáte přechody mezi jednotlivými pásmy zatížení (hodnotami tepové frekvence od 50% TF max, po 100% TF max). Později až budete v životě nuceni provádět jakoukoliv fyzickou aktivitu tuto zkušenost velmi oceníte, třeba jen proto, abyste byli schopni rozpoznat, kolik síly a energie ještě vašemu tělu zbývá než vyčerpá své energetické rezervy.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 4.7.2010

Miloš Škorpil, 7. 7. 2020, 49538×

Osm nejčastějších běžeckých hříchů, které dělají jak začátečníci, tak letití běžci

Běžecká poradna
Osm nejčastějších běžeckých hříchů, které dělají jak začátečníci, tak letití běžci

Za běžecké hříchy se sice nebudete smažit v pekle, ale i tak vám z nich může být, pokud je budete páchat dlouhodobě, hezky horko. Přitom stačí velmi málo a můžete se jich zcela vyvarovat, stačí když si nyní pozorně přečtete, co jimi sobě a svému tělu chystáte. Taky samozřejmě si z toho vzít ponaučení a více je nepáchat :).

Tento článek vyšel na Běžecké škole 29.7.2010

Miloš Škorpil, 1. 7. 2020, 58442×

Pět možností jak v létě trénovat a připravit se na podzimní běžecké závody, když se vám zrovna nechce běhat

Běžecký trénink
Pět možností jak v létě trénovat a připravit se na podzimní běžecké závody, když se vám zrovna nechce běhat

Je vám horko? Potíte se při běhu jak vrata od chlíva? Unavuje vás už jenom pomyšlení na to, že zase budete muset proběhnout tím rozpáleným úsekem, kde se nikde před sluníčkem neschováte? Co to takhle zkusit s nějakou jinou pohybovou aktivitou! Nabídneme vám pět možností, které můžete vhodně zaměnit za váš běžecký trénink.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 3.8.2011

Miloš Škorpil, 26. 6. 2020, 52815×

Jak rychle běhat v tréninku, chcete-li dosáhnout v maratonu na konkrétní časy

Běžecký trénink
Jak rychle běhat v tréninku, chcete-li dosáhnout v maratonu na konkrétní časy

Rychlost běhu při tréninku by měla vycházet z vaší fyzické zdatnosti – výkonnosti. Tomu by měl odpovídat i čas, který si zvolíte, že byste za něj chtěli absolvovat maraton. V následující tabulce si můžete vyhledat doporučené tempo v minutách na kilometr pro výsledné časy v maratonu od 5:30 – 2:35 hod, a to ve třech různých tréninkových zónách – intenzitách.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 8.8.2010

Miloš Škorpil, 18. 6. 2020, 79913×

Jak pít před, při a po běhu

Běžecký trénink
Jak pít před, při a po běhu

Pitný režim je neustále přetřásané téma. Čím více o něm víme, tím více se nám zdá, že se v tom méně vyznáme. Jedno je však naprosto jisté – pít se musí.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 5.7.2010

Miloš Škorpil, 13. 6. 2020, 45852×

ZASTAV SE – BĚŽ DÁL

Běžecký trénink
ZASTAV SE – BĚŽ DÁL

Je to divné, nabádat vás při běžeckém tréninku k zastavení se, že? Možná je, možná není, ale v průběhu let sami zjistíte, že umění VČAS ZASTAVIT, ROZHLÉDNOUT SE A PAK BĚŽET – JÍT DÁL, je to jedno z nejdůležitějších a nejtěžších. Pohříchu si to člověk nechává: „Ještě za támhletu zatáčku, a pak se uvidí!“

Tento článek vyšel na Běžecké škole 13.6.2010

Miloš Škorpil, 12. 4. 2020, 23001×

Když je třeba – ZASTAV,  když je třeba – BĚŽ DÁL

Běžecký trénink
Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL

Podzimní sezóna se nám tedy pěkně rozeběhla. Ostřílení závodníci většinou nemají problém si po jednom závodě střihnout další. Ti méně zkušení pak poté, co se jim jejich první závod povede, se nadchnou a mají potřebu běžet další. Ať už jste ten/ta, nebo ten/ta :), zachovejte se tak, jak vám radí vaše tělo.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 13.9.2010

Miloš Škorpil, 27. 9. 2019, 20167×

Hodnocení a směřování k lepším běžeckým zítřkům

Běžecký trénink
Hodnocení a směřování k lepším běžeckým zítřkům

Pro to, abychom mohli cokoliv vykonat, potřebujeme motor, potřebujeme zadání, potřebujeme cíl a cestu, jak jej dosáhnout. Tohle vše se zdá naprosto jasné a naprosto jednoduché, každý z nás ale ví, že naplnění vlastních snů a cílů už většinou jednoduché vůbec není!

Tento článek vyšel na Běžecké škole 20.9.2010

Miloš Škorpil, 7. 9. 2019, 22337×

Běhání za teplých dní

Běžecký trénink
Běhání za teplých dní

V teplém až horkém počasí se nadmíru hodí trénovat na kratší vzdálenosti a to ze dvou důvodů. Prvním důvodem je vlastní teplo, což znamená možnost méně se oblékat a z toho pramení, že se vám bude lépe hýbat. Nebudete muset na sobě tahat tolik vrstev oblečení, k tělu (ke kůži) bude mít lepší přístup vzduch, tedy tělo bude moci lépe dýchat. Za druhé pak tolik nehrozí při vyšší zátěži svalů, úponů, šlach a kloubů jejich poškození (zranění), jako v chladnějším počasí.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 18.5.2010

Miloš Škorpil, 11. 6. 2019, 25735×

Deset mýtů o běžeckých botách

Běžecké vybavení
Deset mýtů o běžeckých botách

Mýtus první. Běžecké boty jsou zodpovědné za běžecká zranění. Při běhání v běžeckých botách jsou klouby zatěžovány více než při běhání naboso.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 20.7.2010

Miloš Škorpil, 18. 5. 2019, 112620×

Naučte se poslouchat sami sebe

Běžecký trénink
Naučte se poslouchat sami sebe

S běháním pro vás začíná lepší čas. Co je lepšího, než se jít proběhnout? Kolikrát už vám běh pomohl ze svízelných životních situací. Bylo vám nanic, proběhli jste se, vypotili a ejhle – najednou jste vnímali všechno jinak. Běh už tak není pro většinu z vás jen sportem, ale i cestou, která sice vede přes potoky potu, ale na jejímž konci vás čeká pohoda, vyrovnanost a chuť jít dál.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 25.5.2010

Miloš Škorpil, 14. 5. 2019, 24683×

Jak běžet závod na pět či deset kilometrů

Běžecký trénink
Jak běžet závod na pět či deset kilometrů

Chystáte se v blízké době nastoupit na start závodu na pět či deset kilometrů? Pak si pamatujte, že žádná vzdálenost není lehčí či těžší pokud dokážete běžet celý závod tak, že si v cíli budete moci říct: "Tak dneska jsem do toho dal všechno, už to nemohlo být ani o chlup lepší!"

Tento článek vyšel na Běžecké škole 15.6.2012

Miloš Škorpil, 16. 4. 2019, 49507×

Čím rychleji se snaží být člověk rychlejší, tím dříve skončí v péči lékařů

Běžecký trénink
Čím rychleji se snaží být člověk rychlejší, tím dříve skončí v péči lékařů

Nejčastější příčinou zranění u běžců a běžkyň je přemíra intenzity v tréninku.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 28.6. 2010.

Miloš Škorpil, 9. 3. 2019, 30901×

Kdy je běžecký trénink účinný a kdy naopak s vámi zamete

Běžecký trénink
Kdy je běžecký trénink účinný a kdy naopak s vámi zamete

Běžecký trénink je účinný tehdy, když dokážete správně odhadnout své síly a správně sestavit tréninkový plán. Když se začtete do příběhů životních osudů jakéhokoliv sportovce, poznáte, že naučit se míchat správné tréninkové ingredience je vždy velká alchymie. Trénink naopak účinný není, když se rozhodnete znásilnit sebe sama.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 31.5.2010

Miloš Škorpil, 23. 10. 2018, 41100×

Máte talent na běhání – otestujte se

Běžecký trénink
Máte talent na běhání – otestujte se

Nemáte tušení, zda ve vás náhodou nevězí malý Haile Gebrselassie? Je docela možné, že kdybyste obětovali běhání více času, mohli by z vás být dobří běžci – dobré běžkyně. V následujícím článku vám ukážeme, jak to zjistit a to zcela sami a bez drahých testů v renomovaných laboratořích.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 19.8.2010

Miloš Škorpil, 10. 2. 2018, 43124×

RunTour České pojišťovny 2012 – proč je dobré běhat závody na 5 a 10 kilometrů

Běžecké akce
RunTour České pojišťovny 2012 – proč je dobré běhat závody na 5 a 10 kilometrů

V sobotu 19.5. odstartoval první díl seriálu RunTour České pojišťovny 2012 v Plzni. Na startu se objevila řada skvělých sportovců, ať už doby nynější nebo minulé. Běžci tak vedle sebe mohli spatřit olympijskou vítězku v běhu na lyžích Kateřinu Neumannovou, sdruženáře Pavla Churavého nebo běžce na lyžích Dušana Kožíška.

Miloš Škorpil, 1. 6. 2012, 21315×

Říjen – čas odpočinku a čas hledání

Běžecký trénink
Říjen – čas odpočinku a čas hledání

Pomalu nám začne říjen, který je z pohledu běžce ideálním měsícem, kdy si může trochu poležet. Je také měsícem, kdy se může věnovat více svým blízkým. Je to i čas, kdy si může spolu se svými nejbližšími sednout a seznámit je se svými běžeckými plány na další rok a pokusit se tyto plány uzpůsobit i jejich představám o ideálním společném prožití následujícího roku.

Miloš Škorpil, 27. 9. 2010, 20034×

Tipy jak spálit pět set kalorii 2.

Běžecký trénink
Tipy jak spálit pět set kalorii 2.

H.E.A.T. Program
Ideální indoorová aktivita do pošmourného počasí, při špatné náladě, nebo když máte chuť zkusit „něco jiného“. Pohyb na mechanickém pásu zajišťuje přirozené zapojování svalů, a jelikož se neustále pohybujeme do mírného kopce, zvyšuje se i energetická zátěž pro organismus. H.E.A.T. Program je skupinová aktivita za doprovodu motivační hudby. Je postaven na chůzi a díky tomu se eliminují nárazy do kloubů. Během lekce, která trvá 45 min, se uvolníte i příjemně zapotíte, ale nemusíte se bát, že by vás druhý den bolely nohy.

Miloš Škorpil, 8. 9. 2010, 25980×

Tipy jak spálit pět set kalorii

Běžecký trénink
Tipy jak spálit pět set kalorii

Upřímně – proč se člověk hýbá? Většinou aby si mohl dopřát dobré jídlo a dobře vypadal. Někdo taky proto, aby se zbavil stresu, ale ty dva první důvody jsou nejčastější. Tak si posvítíme na ten první a řekneme si, co je všechno možné dělat a jak, chcete-li spálit 500 kalorii.

Miloš Škorpil, 30. 8. 2010, 34544×

Máte talent na běhání?

Běžecký trénink
Máte talent na běhání?

Nemáte tušení, zda ve vás náhodou nevězí malý Haile Gebrselassie? Je docela možné, že kdybyste obětovali běhání více času, mohli by z vás být dobří běžci – dobré běžkyně. V následujících dvou pondělních článcích vám ukážeme, jak to zjistit a to zcela sami a bez drahých testů v renomovaných laboratořích.

Miloš Škorpil, 16. 8. 2010, 27499×

Intervalový trénink

Běžecký trénink
Intervalový trénink

Typickou ukázkou intervalového tréninku jsou opakované 400 m úseky s MK (meziklusem) nebo MCH (mezichůzí) 200 či 400 m. Tenhle typ tréninku je odkazem, který nám zanechal Emil Zátopek, který však při svém tréninku dokázal zvládnout i 80 x 400 m. Dokud běhal „jen 80 opakování“, dokázal se zlepšovat. Bohužel byl přesvědčen, že dalšího zlepšení lze dosáhnout jen dalším zvýšením počtu odběhaných úseků. Jeho vrcholem bylo 120 opakování. To už však mělo za důsledek celkové zpomalení.

Miloš Škorpil, 21. 6. 2010, 36694×

Běh je dar

Běžecký trénink
Běh je dar

Běh je dar, který si můžete nadělit sami sobě prakticky každý den. Nejvíce to oceníte ve dnech, které jsou pro vás z různých důvodů velmi náročné, ať už po stránce pracovní, problémech s jinými lidmi, nebo prostě protože na vás padnul den blbec. Myšlenka na těch „mých" 30 – 40 minut, kdy poběžíte a nebudete muset na nic a nikoho myslet, je oázou, která dodává vašemu celodennímu konání energii, abyste to přežili.

Miloš Škorpil, 7. 6. 2010, 27496×

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků