logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běžecká zranění

Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek

Běžecká poradna
Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek

Tenhle problém trápí spoustu běžců a běžkyň, mě potrápil jednou téměř tři roky. Většinou vás začne bolet zadek v místech, kde se běžně dotýkáte předmětu na němž sedíte – židle, křeslo, autosedačka… Často se pak ale tato bolest stěhuje celým hýžďovým svalem, takže nelze její centrum přesně lokalizovat a tak je problémem pro člověka, kterého postihne, ale i pro lékaře, který nemůže určit záchytný bod.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 22.11.2009

Miloš Škorpil, 5. 10. 2019, 151351×

Bolest kloubů. Jak jí předcházet, co s tím, když už omezuje náš pohyb?

Běžecká poradna
Bolest kloubů. Jak jí předcházet, co s tím, když už omezuje náš pohyb?

Co vám poradí většina lékařů, když za nimi přijdete s tím, že vás bolí klouby a řeknete jim: „Pane doktore, začala/začal jsem běhat a najednou mě začalo píchat v koleni, bolet kotník, kyčle, co s tím mám dělat?" Většina lékařů vám poradí: „Tak to nedělejte, když vám to působí problémy!" No a to je ta největší hloupost, kterou vám mohli poradit!

Tento článek vyšel na Běžecké škole 23.8.2009

Miloš Škorpil, 30. 5. 2019, 119355×

Zranění v oblasti třísel

Běžecká poradna
Zranění v oblasti třísel

Bolest v oblasti třísel, je tak jako bolest v oblasti holeně problém, který je dosti častý a který si člověk způsobí tím, že nesprávně chodí nebo běhá, případně používá k chůzi nebo běhu pro něj nevhodnou obuv. Problémy s třísly tak mají prakticky všichni, co běhají, skáčou nebo se různým způsobem kloužou.

Tento článek vyšel na Běžecké škole poprvé 4.6.2009

Miloš Škorpil, 15. 3. 2019, 158102×

Kladívkové prsty

Běžecká poradna
Kladívkové prsty

Určitě to znáte všichni, ten dosti nepříjemný pocit, že se vám najednou nevejde noha do boty, při tom jste už v té botě naběhali desítky, někdy stovky kilometrů a všechno bylo v O.K. Je to nepříjemné, bolí to a je problém se toho při běhu zbavit. Zastavíte, sundáte botu, prsty promnete, obujete se a opět vyrazíte. Za krátký čas je tady ale bolest znovu a vy si marně lámete hlavu, kde se ta bolest tak znenadání vzala.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 17. 8. 2010

Miloš Škorpil, 17. 11. 2018, 83508×

Zranění holeně

Běžecká poradna
Zranění holeně

Kdy se nám bolestí hlásí holeň?

Tento článek vyšel na Běžecké škole 26.5.2009

Miloš Škorpil, 20. 5. 2018, 96526×

Úrazy Achillovy šlachy. Prevence a jejich léčení

Běžecká poradna
Úrazy Achillovy šlachy. Prevence a jejich léčení

Achillova šlacha je nejsilnější šlachou v lidském těle. Jde o úponovou šlachu tříhlavého svalu bérce (m. triceps surae). Její funkcí je plantární flexe nohy (pohyb špičky nohy k podložce) v hlezenním kloubu (kotníku). Při běhu či chůzi se zapojuje velmi významně ve fázi odrazu (odvalení). Z toho též vyplývá, že je velmi významně namáhaná při provádění většiny sportů a též proč je tak často příčinou zdravotních problémů sportovců.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 10.8.2014

bezeckaskola. cz, 19. 5. 2018, 75315×

Zranění nohy  –  chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká

Běžecká poradna
Zranění nohy – chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká

Už vás někdy bolely nohy – chodidla? Blbá otázka, že? Tenhle problém je stejně častý, ne-li častější než třeba bolesti kolen, kyčlí, achilovek a přitom je jim v literatuře věnována nejmenší pozornost. Nezaslouženě. Nezaslouženě proto, že většinou ty ostatní problémy – zranění začínají tím, že naše noha – chodidlo trpí nějakým nekomfortem, ale protože je to chodidlo, které je zatěžováno při chůzi a běhu nejvíce, nevěnujeme tomu jaksi moc velkou pozornost. Říkáme si: je to jen chodidlo, dostalo zabrat, má nárok na to, aby bolelo a snažíme se mu nějak ulevit tím, že přenášíme váhu jinak a tím roztáčíme celý kolotoč dalších problémů. Začne nás bolet tu i onde, a na nohu – chodidlo zapomeneme. Ale to neděláme dobře!

Tento článek vyšel na Běžecké škole 16.8.2010

Miloš Škorpil, 18. 5. 2018, 349784×

Zranění kolene

Běžecká poradna
Zranění kolene

Dostal jsem dotaz od Miloše Zábrodského, který má problém s koleny. Jeho dotaz konkrétně zní:

„Mám větší problém s běháním, neb mě neustále bolí kolena. Běhám 6 km, 10 km; 2 dny volno, 10 km, 6 km; 2 dny volno. Nyní už týden bez běhání. Chtěl bych si navýšit svou dosavadní dávku kilometrů na 6 km, 15 km; 2 dny volno; 6 km, 10 km; 2 dny volno. Je mi 31 let, vážím 83 kg měřím, 178 cm, boty používám New Balance MT874OR, chodidla mám plochá a nohy mírně do X. Povrch na němž běhám – 1,5 km panel, zbytek zpevněná cesta. Proti odstranění bolesti jsem zkoušel NUTREND flexit liquid, nyní enduro flexit. Bolest kolenou je při chůzi do a ze schodů v přední části kolene. Někdy pravá, někdy levá strana. Bolest je v obou kolenou. V čem je zrada? Nevhodná obuv, špatný styl běhu? Fakt nevím. Běhat mě baví a nerad bych s tím přestal“.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 14.6.2009

Miloš Škorpil, 16. 5. 2018, 157344×

Běžecká zranění – než vyhledáte lékaře

Běžecká poradna
Běžecká zranění – než vyhledáte lékaře

Většina sportovců trpí už jen když pomyslí na návštěvu lékaře. Někdy je návštěva lékaře nezbytná. Jindy jí můžeme oželet nebo alespoň na chvíli odložit. Vždy bychom si však, než učiníme nezbytný krok, měli vše řádně promyslet a zvážit!

Tento článek vyšel na Běžecké škole 10.6.209

Miloš Škorpil, 15. 5. 2018, 29065×

Průvodce běžeckými zraněními. Běžecká zranění a jak jim předcházet

Běžecká poradna
Průvodce běžeckými zraněními. Běžecká zranění a jak jim předcházet

Které období v běžeckém kalendáři je nejvhodnější k vyléčení zranění? Vím, blbá to otázka. Přesto jsou dvě období v průběhu roku, která se k tomu přímo nabízejí. Je to odpočinkové období, kdy nabíráme sílu po právě skončené sezóně a hlavně psychicky se chystáme na tu další (říjen – listopad). Pak je to také období prázdnin, kdy si vybíráme dovolenou a měli bychom se připravit na druhou část sezóny (červenec – srpen). Pravda skloubit přípravu na druhou část sezóny s léčením moc nejde, ale přiznejte si, že stejně v létě hledáte výmluvy, proč nejít běhat, tak pokud jste zranění, tak netřeba hledat výmluvy, protože máte opravdu vážný důvod.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 9.6.2009

Miloš Škorpil, 12. 5. 2018, 49951×

Úrazy bérce. Prevence a jejich léčení

Běžecká poradna
Úrazy bérce. Prevence a jejich léčení

Bolesti v oblasti bérce (syndrom bolestivého bérce) jsou velice častým problémem v mnoha sportech v období růstu, kdy jsou limitujícím faktorem při zvyšování tréninkové zátěže. Dalším stavem, kdy se tyto bolesti projevují, jsou stavy po úrazech či nemocech, kdy se závodník snaží rychle dohnat to, co v období nečinnosti zameškal. Tyto obtíže můžeme zařadit do více skupin, ale vyvolávající faktory jsou obdobné.

bezeckaskola. cz, 19. 8. 2014, 37492×

Udělal jsem si výron kotníku, natrhl či přetrhl jsem si vazy kotníku. Co s tím?

Běžecká poradna
Udělal jsem si výron kotníku, natrhl či přetrhl jsem si vazy kotníku. Co s tím?

Předcházet úrazům a přetížení dolních končetin je alfou a omegou rozvoje běžce. Když už k přetížení či úrazu dojde, je třeba přijmout a provést co nejrychleji taková opatření, která povedou k co nejmenším možným následkům. Tejping je jednou z velmi ceněných a dnes již hojně používaných forem prevence a to jak mezi vrcholovými, tak rekreačními běžci. Přes výše uvedené však přetrvává u většiny běžců a běžkyň spíše laický pohled na to, jak a kdy co tejpovat.

Miloš Škorpil, 22. 7. 2014, 97967×

Postižení Achillovy šlachy

Běžecká poradna
Postižení Achillovy šlachy

Achillova šlacha je silná šlacha připojující lýtkový sval na patní kost. Její funkcí je propnutí špičky a umožňuje funkci lýtkového svalu při pohybu (výpon na špičky, při chůzi, běhu či výskoku). Při špatné svalové souhře, svalové dysbalanci a dalších funkčních patologiích v oblasti nohy, celé dolní končetiny, ale také přeneseně celého pohybového systému je snadné tuto šlachu přetížit, s rozvojem chronického zánětu a následné např. ruptury.

MUDr. Miloš Matouš, 9. 4. 2013, 56969×

Trápí vás Achillova pata?

Běžecká poradna
Trápí vás Achillova pata?

Dnes vám konečně přinášíme dlouho slibovaný článek Davida Schovánka, od kterého na Běžecké škole čtete každý týden seriál o Zátopkovi. David si s achilovkami užil své a na mé přání shrnul vše, co se jemu osobně osvědčilo. Poslala jsem Davidův článek do Institutu sportovního lékařství a poprosila o připomínky – jsou v článku psané kurzívou.

Dav Schovánek, 26. 3. 2013, 77578×

Chronické poranění kotníku? Jak vyléčit?

Běžecká poradna
Chronické poranění kotníku? Jak vyléčit?

Je problematické odpovědět na tuto otázku. Moji klienti se rekrutují právě z těchto „nevyléčitelných pacientů“. Bohužel. Bohužel můj způsob léčby za použití nejmodernějších poznatků medicíny zdravotní pojišťovny v ČR neplatí a tak ke mně lidé přijdou jako k tzv. poslední instanci.

Jiří Marek, 26. 8. 2010, 40025×

Zánět šlach – běžecký strašák

Běžecká poradna
Zánět šlach – běžecký strašák

Nepříjemné potíže s plantarní fasciitidou (zánětem šlach spodní části chodidla) mohou potkat kohokoli, ale přece jen u běžců je toto onemocnění častější. Spodní došlapová část nohy tlumí nárazy těla, vyrovnává se i s nerovnostmi povrchu běžecké trasy atd., orgány nohy – kosti, svaly, vazy (jen těch je cca 112) na sebe navazují a vzájemně se ovlivňují.

Oldřich Setunský, 3. 9. 2009, 73195×

Běžecká zranění

Běžecká poradna
Běžecká zranění

Zranění a bolest, která je doprovází, jsou strašákem každého z nás. Běžci se obávají nejvíce bolestí doprovázejících zranění, která jim brání v dalším tréninku.

Miloš Škorpil, 26. 5. 2009, 19964×

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků