logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Průvodce běžeckými zraněními. Běžecká zranění a jak jim předcházet

Průvodce běžeckými zraněními. Běžecká zranění a jak jim předcházet

Které období v běžeckém kalendáři je nejvhodnější k vyléčení zranění? Vím, blbá to otázka. Přesto jsou dvě období v průběhu roku, která se k tomu přímo nabízejí. Je to odpočinkové období, kdy nabíráme sílu po právě skončené sezóně a hlavně psychicky se chystáme na tu další (říjen – listopad). Pak je to také období prázdnin, kdy si vybíráme dovolenou a měli bychom se připravit na druhou část sezóny (červenec – srpen). Pravda skloubit přípravu na druhou část sezóny s léčením moc nejde, ale přiznejte si, že stejně v létě hledáte výmluvy, proč nejít běhat, tak pokud jste zranění, tak netřeba hledat výmluvy, protože máte opravdu vážný důvod.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 9.6.2009

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Zásady pro léčení bolesti – zánětu z přetížení
    1. Klid, změna či omezení aktivit
  2. Jak se s jednotlivými běžeckými (a nejen běžeckými) zraněními vypořádat

Zásady pro léčení bolesti – zánětu z přetížení

  • Klid, změna či omezení aktivit – podle závažnosti poranění.
  • Znehybnění pouze u zlomenin!

Klid, změna či omezení aktivit

Klid je tím nejméně populárním způsobem léčby, který nemá rád žádný běžec či běžkyně a urputně se mu brání, dokud je závažnost zranění doslova nepřipoutá (na židli či na lůžko). Než jsme odkázáni k nečinnosti, tím, že si stále odmítáme přiznat, že naše hlava je natolik "natvrdlá" že nechápe, že je lepší něco změnit, dřív než je pozdě, mohou ještě pomoci: ortézy, bandáže, taping, ortopedické stélky. Vůbec nejlepší ale je, když jsme poslušní (dokážeme poslouchat své tělo, neboť pak nám možná jako "léčba" postačí je to, že změníme skladbu tréninku či omezíme zátěž.

Léky – analgetika – nesteroidní antirevmatika – jsou vhodnou součástí léčby u závažnějších obtíží. Nutno raději vyloučit užití před a během aktivit, neboť maskují bolest – tedy známku přetížení a mohou ve výsledku napomoci ke zhoršení stavu.

Ledování – je vhodnou součástí léčby u jak právě vzniklých, tak chronických poranění. Lze využít před aktivitou i těsně po aktivitě, nebo několikrát denně. Led je zabalen do látky, aby nedošlo k omrzlinám, nikdy nepřikládejte led přímo na kůži! Led přikládejte po dobu asi 20 – 30 min i opakovaně bezprostředně po zátěži.

Stretching – protahování – zabraňuje přetížení šlach a úponů při dostatečné průtažnosti svalů.

Rozcvičení – zlepšuje aktivitu a průtažnost svalů, chrání sval před natržením i mikrotraumaty svalových snopců. Obdobného efektu jako u rozcvičení lze dosáhnout i posunem aktivit na odpoledne, kdy jsou svaly již zahřáté z ranních hodin. Pro bolesti úponové jsou typické startovací bolesti z klidu či ráno po probuzení.

Balanční cvičení – série cviků k rovnoměrné průtažnosti svalů – antagonistů. Svalová zkrácení přetěžují antagonistu.

Propriorecepční cvičení – zlepšují stabilitu a koordinaci svalových skupin.

Rehabilitační léčba – je specializovaná péče po vyšetření specialistou včetně užití přístrojů.

Bandážování – zlepšuje stabilitu kloubu a svalovou koordinaci. Po úrazu či přetížení zabraňuje otoku.

Elevace – zvýšená poloha urychluje ústup otoku, zpomaluje vznik otoku. Zlepšuje mikroperfusi.

Včasná aktivace – mobilizace zlepšuje rekonvalescenci a hojení. Zabraňuje vzniku jizev, kontraktur a svalových atrofií.

Vhodné je vyhledat specialistu s osobními zkušenostmi ve sportovní disciplíně a sportovními úrazy.

Při přetrvávajících potížích neotálejte a navštivte lékaře specialistu, nemá cenu si hrát na hrdinu, zranění i ta podle nás nejbanálnější většinou nejdou jen rozchodit či rozběhat. Nebojte se, že vám lékař zakáže provozovat váš oblíbený sport, nakonec odkládáním jeho návštěvy už třeba k tomuto kroku nebude muset přikračovat, neboť vy si ho svým přístupem „zakážete" a to natrvalo, sami, protože pak ani největší machr už s vámi, respektive vaším zraněním bez radikálních metod – třeba operace, nic nedokáže.

S injekční léčbou – obstřiky také opatrně. Ztlumí momentální bolest, ale co pak?

Úkolem trenéra a terapeuta je někdy atleta brzdit. Motivace obvykle neschází, ale přemotivovaný člověk je většinou sám sobě největším škůdcem!.

Jak se s jednotlivými běžeckými (a nejen běžeckými) zraněními vypořádat

Většina sportovců trpí už jen když pomyslí na návštěvu lékaře. Někdy je návštěva lékaře nezbytná. Jindy jí můžeme oželet nebo alespoň na chvíli odložit. Vždy bychom si však, než učiníme nezbytný krok, měli vše řádně promyslet a zvážit!

Běžecká zranění – než vyhledáte lékaře

Zranění holeně

Zranění v oblasti třísel

Zranění kolene

Zánět šlach – běžecký strašák

Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek

Zranění nohy – chodidla (patní ostruha, únavové zlomeniny), jak se bránit, co s tím, když už mě to potká

Chronické poranění kotníku? Jak vyléčit?

Kladívkové prsty

Postižení Achillovy šlachy

Trápí vás Achillova pata?

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (21 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Eliška | 29. 4. 2017 13.37 hod. | 185.52.173.xx
Dobrý den,
začala jsem běhat (asi 3 měsíce, 3 x v týdnu, v průměru 5km ) a začaly mě bolet kyčle. Nikdy jsem na to netrpěla, ani při velké zátěži. Jsem kojící matka ( syn 14 měsíců) , tak bych se chtěla zeptat, jaký postup bych měla zvolit, co byste mi doporučil? Běhání mě moc baví, ale bolest je velkou překážkou. Děkuji za radu

Jirka | 1. 6. 2016 20.44 hod. | 178.255.168.xx
Dobrý den, potřeboval bych radu. Za pár dni mam běžet závod ale mam Velké potíže s lejtky. Neustále pichani vnitřních lytek mi znemožňuje běhat větší vzdálenosti. A i po běhu mam problém vůbec ujít par metrů. Byl bych velice rád za nějakou radu. Děkuji moc

Radek Hetver | 11. 6. 2015 12.26 hod. | 37.48.37.xx
Dobrý den pane Miloši jsem začátečník běham zhruba tři měsíce moc mě to baví ale mám problémy s holeněmi na zadni vnitrni casti holene mam bolesti už asi měsíc co s tím mám dělat pořád se domivam že to chce jen čas ale nevím díky za odpověď.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků