Zranění v oblasti třísel
Bolest v oblasti třísel, je tak jako bolest v oblasti holeně problém, který je dosti častý a který si člověk způsobí tím, že nesprávně chodí nebo běhá, případně používá k chůzi nebo běhu pro něj nevhodnou obuv. Problémy s třísly tak mají prakticky všichni, co běhají, skáčou nebo se různým způsobem kloužou.
Tento článek vyšel na Běžecké škole poprvé 4.6.2009
Obsah [skrýt]
Struktury v této lokalitě se vztahem k tříslu – zdroje bolestí
- kyčelní kloub
- úpony přitahovačů stehna
- tříselný kanál s možností volného nebo měkkého třísla, případně tříselné kýly.
- úpony šikmých svalů břišních k tříselnému vazu
- jednotlivé struktury se ovlivňují navzájem
- vertebrogenní obtíže s propagací do třísla
Co je příčinou zranění v oblasti třísel?
- nezapojování břišních svalů při běhu
- nevhodná obuv
- špatný běžecký styl
Nezapojování břišních svalů při běhu
Problémy v oblasti třísel si dost často způsobíme tím, že při běhu nezapojujeme břišní svaly a vše taháme jen přes přední stehenní sval. Tím dochází k přetěžování tříselného vazu, případně k uvolnění tříselných kanálků, což oboje pak vnímáme jako palčivou bolest v tříslech.
Nevhodná obuv – špatný běžecký styl
Problém v oblasti třísel si však můžeme způsobit i tím, že běháme v pro nás nevhodné obuvi. To se týká zejména žen a běžců, kteří našlapují resp.se odrážejí z vnitřní části nohy, tedy mají pronace. Zkuste si jen tak, nyní, ve chvíli, kdy toto čtete vytočit nohu směrem dovnitř a hned ucítíte tah v oblasti třísla nohy, kterou vytáčíte dovnitř. Teď si uvědomte, kolikrát za trénink je takto noha běžce, běžkyně nadměrně zatěžována v oblasti třísel, když běží jen třeba 5 km. Při průměrném kroku 1 metr to dělá přesně na každou nohu 2500 dopadů a odrazů. Myslím, že nemusím nic moc dodávat, abych vás přesvědčil, proč je dobré používat správnou běžeckou obuv nebo proč je dobré používat správný běžecký styl.
Léčba je vcelku obtížná a zdlouhavá. Co ale můžete udělat hned, pokud se bolesti v oblasti třísel ozvou, je:
- ledovat
- začít brát protizánětlivé léky
- při dlouhodobější přetrvávající bolesti vyhledat lékaře
Prevence
Vždy je lepší prevence. Prevencí je posilování svalstva zadní a přední strany stehna, adduktorů. Prevencí také je používání správné běžecké/chodecké obuvi, správný styl běhu/chůze, naučit se při běhu zapojovat břišní svaly.
Posilování
Účinným prostředkem prevence je posilování svalů. V případě prevence před problémy, které vnímáme jako bolest v oblasti třísel můžete preventivně, nebo po vyléčení, provádět následná cvičení.
Posilování svalů přední strany stehna
V pozici na zádech, s narovnaným kolenem – zapínáme čtyřhlavý stehenní sval pod dobu 10 vteřin na jedno cvičení, 10 – 15 opakování s přestávkou 10 vteřin.
Posilování svalů vnitřní strany stehna I
Plochý polštář tlačíme po dobu 10 vteřin mezi koleny, 10 – 15 opakování s přestávkou 10 vteřin.
Posilování svalů přední strany stehna II
V pozici na zádech se jednou nohou opřeme v mírném ohybu o podložku a druhou nohu zvedáme v napnutí 10 – 15x.
Posilování svalů přední strany stehna II
V pozici na zádech jednu nohu napneme a druhou v napnutí zvedáme a pohybujeme dovnitř a zevně (abdukce a addukce kyčle) 15x.
Posilování svalů zevní strany stehna
V pozici na boku zvedneme jednu nohu na dobu 10 vteřin, 10x opakujeme.
Posilování současného zapojení břišních a stehenních svalů
V poloze na zádech, na stole, s nohama v přesahu stolové desky střídavě pokrčíme mírně jednu nohu v koleni o 30 stupňů a zpět natáhneme. Střídáme levou a pravou nohu 15x. Totéž pak provedeme s pokrčováním a natahováním obou nohou současně.
Vložit komentář
Dobrý den, na webu Erekce.cz jsme právě publikovali rozsáhlý seznam příčoin bolestí v tříslech u mužů i žen. https://www.erekce.cz/bolest-v-trislech/
Dobrý den,
prosím o radu jakožto amatérský běžec. Vždy, když jdu běhat, cca po 10 minutách mě začně bolet v pravém třísle. Po doběhnutí bolest odezní, ale pak další cca 3 dny přetrvává – pouze však, když nohu ohnu v koleni a zvednu (přitáhnu k břichu), jinak nebolí. Nevíte, čím to může být? Děkuji.
Dobrý den, chtěl bych vás poprosit o radu. S třísly mám problémy už jeden rok. Každou chvíli něco nataženého ,či natrženého. Je mi 16 a jsem fotbalista. Teď je to 6 týdnů, co jsem měl naposled něco (natržené tříslo). Doktor mi řekl, že mám mít klid 6 týdnů, a pak se to zahojí. Dnes jsem byl na kontrole a řekl mi, že na tkáni mám jizvu, že je to zahojené. Nic necítím, ale nechci nic podcenit, když se budu vracet na hřiště. Nešlo by nějak zamezit takovému častému zranění? Může na to mít vliv strava? Co vy byste mi prosím doporučili. Jestli nějaký speciální kinesio tejp nebo nějaké protahování? Děkuji, budu šťastný za každou vaši radu. Nevím vážně co s tím. Každopádně předem děkuji.
Dobrý den. Jsem také ten, co prosí o radu. Mám sedavé zaměstnání. Jednou týdně pinkám tenis a jednou týdně chodím plavat. Přes to mi při nohejbale prasklo v třísle. Doktor diagnostikoval klid, nepřetěžování=poraněné tříslo. Na sonu jsem nebyl. Můžu poprosit o radu, jak se nejen zotavit, ale také jak se dát do lepší kondice? Děkuji Pavel (42)
Chci se jen zeptat.Rozumim tomu tak ze za den snim 2 cele citrony??Nebo i vic???A jak dlouho jim ty citroniky :-) dekuji za radu.
Vypadalo to absurdně, ale ten nápad s citrony asi funguje. Mě ten vitaminový šok pomohl za dva dny, teda může to být náhoda ale i tak, dík za tip.
Trpela jsem bolesti v trislech asi tri roky a ted? Jsem jako nova! Krome toho, co radi profik nahore, zkuste to, co pomohlo mne: 2 cele citrony (bez kury) pojidane kazdy den po cely den a stale! Na skodu nejsou ani semena (lnene, dynove, slunecnicove...OMEGA 3!) a bilkoviny (tvaroh). A jeste dobre protahnout a je to! :-)