logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jak nehodit půl roku přípravy na maraton do kýblu

Jak nehodit půl roku přípravy na maraton do kýblu

V hlavách mnohých běžkyň a běžců se míchá stav očekávání se stavem nepředstavitelné úzkosti, abych všechno to, co jsem natrénovala nebo natrénoval nezničil v okamžiku, kdy to mám všechno prodat.

Je naprosto jedno, jestli už jste zkušený maratonský matador a PIM King, nebo zda budete stát na startu maratonu poprvé. Víte buď z vlastní zkušenosti, z ústního podání nebo jste si o tom přečetli, že maraton bolí. Že stačí maličká chybička a stovky naběhaných kilometrů přijdou vniveč.

Nejdříve zkusím vytvořit přehled všeho, co se může stát, co můžete chybně udělat, aby to mohlo zhatit nebo vážně ohrozit celé vaše tréninkové úsilí. Už pouze tím seznamem snížíme riziko toho, že k tomu ve vašem případě dojde, na polovinu. Zbytek pak, pokud se tím budete alespoň ze 70 % řídit, by měly obstarat rady, které vám poskytnu na stránkách Běžecké školy v průběhu tohoto předmaratonského týdne.

Takže jdeme na ty chybky :)

 • dokazování si výkonnosti do poslední chvíle (únava, nevyspání, přetrénování)
 • oblečení a ponožky
 • obutí
 • špatně zavázané tkaničky
 • výživa před maratonem
 • výživa při maratonu
 • výživa po maratonu
 • minerály
 • pitný režim před závodem
 • pitný režim při závodě
 • pitný režim po závodě
 • opruzeniny a odřeniny
 • přepálené tempo
 • stresování se
 • zapomenuté číslo

Dokazování si výkonnosti do poslední chvíle (únava, nevyspání, přetrénování)

Pokud jde o tuhle chybu, tak doporučuji si přečíst Příběh, který se nikdy nestal nebo příběh o dvou oslech.

Oblečení a ponožky

Předpověď je taková, že se snad moc nepřehřejeme, také by mohlo chvílemi sprchnout, což by určitě nebylo na škodu. Pokud jde o déšť, nemusíte se nijak zvlášť vybavovat, voda shůry ještě nikomu neuškodila a nepředpokládám, že dámy půjdou na start nalíčeny, aby měly obavu z rozpuštění makeupu. Takže stačí, když si na sebe vezmete jen funkční tričko, lepší je s rukávem než tílko. Pocit, že se v triku více potíte než v tílku, je spíše subjektivní než objektivní. Pokud by ale přece jenom bylo slunečno, pak je lepší si chránit pokožku před slunečními paprsky, ne kvůli ozonové díře, ale prostě proto, že při přímém kontaktu s kůží tuto více zahřívají a ztrácíme více tekutin. Navíc i samotné triko, které pokrývá větší část těla než nátělník, nás lépe chrání před ztrátou tekutin. Takže pánové zapomeňte na frajeřinky a na ukazování vaší svalnaté postavy a trička si nechte na sobě.

Ponožky

Volte z funkčního materiálu a vyzkoušené. Lépe odvádějí pot, neshrnují se a lépe obepínají nohu. Tím vším snižujete možnost tvorby puchýřů, případně modrých nehtů.

Obutí

Pokud nemáte v plánu běžet pod 3 hodiny 30 minut, běžte ve vyzkoušených tréninkových běžeckých botách. Lépe vám ochrání vaše nohy před nástrahami povrchů, na nichž se Volkswagen Maraton Praha běží. Vysloveným závoďákům pak lehčí závodní či polozávodní typy běžeckých bot mohou ušetřit až několik minut z celkového času. Nezapomeňte, že běžecká bota musí být minimálně o půl čísla větší než běžná obuv, co nosíte. Pokud tohle podceníte, tak sebelépe zaběhané boty vám nezaručí, že si nezpůsobíte puchýře, modré nehty nebo různé nepříjemné otlačeniny, případně problémy s achilovkami či klouby. Jde o to, že jakmile začnete cítit v botě nekomfort, začnete nohama různě kroutit, rozházíte si styl a máte průšvih.

Špatně zavázané tkaničky

Vypadá to jako prkotina, ale věřte, že rozvázaná tkanička může zhatit vaše dlouhodobé plány a dokonce způsobit i to, že nakonec nedoběhnete. Tkaničky si tedy zavažte tak, že uděláte první kličku, jak jste se naučili už ve školce. Pak uzel z kliček, ne z volných konců. Pokud máte dlouhé tkaničky, zastrčte si plandající konce pod tkaničky. viz foto.

Výživa před maratonem

Nic nevymýšlejte, jezte, na co jste zvyklí, jen v sobotu k obědu si dejte více těstovin než masa, k tomu – pokud se vám to nepříčí – brokolici a květák, a smetanovo-sýrovou omáčku. K večeři pak buď opět těstoviny, nyní už ale bez toho masa, můžete si však dát i rýžovou kaši. Snídat byste měli okolo půl sedmé. Nic těžkého, třeba vícezrnné nebo celozrnné pečivo s džemem nebo marmeládou a čaj. Do startu vypijte ještě po malých douškách okolo půl litru vody.

Výživa a pitný režim při maratonu

Pijte, pijte, pijte, ale nepřehánějte to s množstvím. Pijte na osvěžovačkách i občerstvovačkách, ale vždy tak 2 dcl. Nejlepší je střídat iontový nápoj a vodu. S přibývajícím časem a přibývající teplotou se bude i teplota vody podávaná na občerstvovačkách a osvěžovačkách zvyšovat, takže bych vám doporučoval tak od 20. km nepít již samotnou vodu, ale vždy si ji trošku „osladit" ionťákem, aby ji bylo tělo schopné vstřebat. Jezte to, na co jste zvyklí z tréninku. Nezkoušejte žádné novoty. Pokud si sebou berete energetické gely, berte si je vždy chvilku před tím, než se budete moci napít, abyste je mohli zapít co nejdříve. Jinak se může stát, že vám rozhodí nejen žaludek, ale celý transport tekutin v těle. Já také nezapomenu do své ledvinky přibalit datle. Pokud nevěříte datlím, mám pro vás ještě dva zaručené typy a těmi jsou CARBONEXTURBOSNACK – ten je vhodný hlavně na doplnění energie v poslední části maratonu, ve chvíli, kdy očekáváte nastoupení proslulé maratonské zdi.

Minerály

Předzásobte své tělo hořčíkem a dalšími účinnými látkami, ty může vašemu tělu dodat třeba prostřednictvím ANTICRAMP nebo MAGNESLIFEvyhnete se tak křečím. Pokud už nyní trpíte křečemi, bylo by dobré tělu dodat prostřednictvím těchto produktů potřebné minerály a látky ještě před vlastním maratonem a to tak, že vypijete jednu ampuli MAGNESLIFU denně. V případě ANTICRAMPU doporučuji vzít si denně 2 – 3 tobolky. Pokud jde o vlastní maraton, řiďte se doporučeními v odkazech.

Pitný režim před závodem

Poslední dny před závodem se snažte vypít doporučovaných 2,5 litru tekutin, omezte pití kávy a černého čaje.

Pitný režim při závodě

Už bylo popsáno výše

Pitný režim po závodě

Tím, že budete mít maraton za sebou, končí pro vás, ale vaše tělo se s tím bude srovnávat ještě několik dní. Takže jej nepřestávejte zalévat, aby mělo jak se zbavovat všeho toho, čím jste ho během maratonu „zasířili“. Ihned po doběhu vypijte nejdříve aspoň půl litříku vody a až pak běžte oslavovat.

Opruzeniny a odřeniny

Ochránit proti nim se můžete tím, že si přelepíte bradavky a namažete nejrizikovější místa. To je podpaždí, okolo krku, vnitřní strany stehen a chodidla. Možná to vypadá zženštile, ale budete mít co dělat s tím, jak vás budou bolet nohy, a není třeba si působit další potíže, zvláště když se toho můžete účinně vyvarovat.

Přepálené tempo

Nepodléhejte panice, nepodléhejte panice, nepodléhejte panice.
Rozebíhejte maraton hodně zvolna. I kdybyste měli pocit, že skoro jdete, je to lepší, než se snažit hned od začátku závodit. To si nechte až na posledních sedm kilometrů. Kdo už to vyzkoušel naopak, zná důsledky, a i když toužíme mít to, co druzí, tak vás mohu ujistit, že zrovna zkušenost s přepáleným maratonem není to, co by stálo za to mít! Pokud nemáte zkušenost s tím, jak tempo držet, využijte služeb vodičů. Sraz mají v 8:15 u Prašné brány a pokud si neodchytíte toho svého tam, můžete si ho chytit v průběhu závodu. Rozeznáte je podle balónků. Každý čas má svou barvu:

 • 3:00 – běží žlutý balónek (Marcel Brož)
 • 3:30 – běží modrý balónek (Jan Mareček)
 • 3:45 – běží bílý balonek (Rosťa Tomeš a Sam Straka)
 • 4:00 – běží červený balónek (Michal Vavák a Ondra Uher)
 • 4:15 – běží oranžový balónek (René Kujan a Jarka Pokorová)
 • 4:30 – běží zelený balónek (Štefan Krč, Vladimír Novák a Jaroslav Novák)
 • 5:00 – běží růžový balónek (Miloš Škorpil a Michal Vítů)

Stresování se

Jak se říká: „Stresování není k ničemu dobré." Takže si připravte v poklidu, dostatečně dopředu všechny věci – boty, ponožky, triko, trenky, náplasti, náhradní špendlík na číslo, jídlo, pití, ledvinku a číslo. Dojděte si do kina nebo si běžte sednout někam do přírody. Zapomeňte na to, že v neděli běžíte maraton. Prostě si užívejte, ale ne zas tak, že byste zapadli někam do báru :), nebo doháněli své domácí povinnosti dlouho do noci. Hodně důležité je, abyste se dobře a dostatečně vyspali z pátku na sobotu, protože ze soboty na neděli už budete stejně ve snech závodit a jen se převalovat.

Mějte krásný běh a někde na trati ahoj a pokud jste ještě nepřispěli na Paraple, tak klidně ještě můžete, buď do pokladničky, kterou ponesu během maratonu na svých zádech, nebo té, která bude v prostoru cíle a jíž budou střežit lidičky s logem Kilometry pro Paraple na prsou. Díky za vyslance, díky za všechny, kteří mají co do působení s charitou, díky za lidi z Paraplete.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (26 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků