Deset mýtů o běžeckých botách
Mýtus první. Běžecké boty jsou zodpovědné za běžecká zranění. Při běhání v běžeckých botách jsou klouby zatěžovány více než při běhání naboso.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 20.7.2010
Obsah [skrýt]
- Mýtus druhý – běžecké boty by měly tlumit jen málo
- Mýtus třetí – čím více tlumení, tím lépe
- Mýtus pátý – těžký běžec vždy potřebuje co možná nejstabilnější běžeckou obuv
- Mýtus šestý – dámské běžecké boty se odlišují od těch pánských pouze dezénem
- Mýtus sedmý – ženy mohou běhat v pánských a muži v dámských modelech běžeckých bot.
- Mýtus osmý – běžecká bota, která vyhrála v testu, je pro mě ta správná!
- Mýtus devátý – běhání naboso je zdravější než běhání v běžeckých botách, protože podporuje přirozený kontakt nohy s povrchem, přirozenou práci chodidla, přirozené odvalení chodidla po povrchu.
- Mýtus desátý – analýza běhu na běžeckém pásu vám dá přesné vodítko pro výběr vhodné běžecké obuvi.
Pravda
V posledních letech se objevila spoustu článků o tom, že běhání v běžeckých botách člověku může způsobit zranění. Řada z nich přitom vychází ze studie renomované Virginia State University (USA), jež uvádí, že při běhání v běžeckých botách dochází k nadměrnému zatěžování kolenních a kyčelních kloubů. Odborné týmy běžeckých expertů se nestačily divit a zrovna tak renomovaní běžci, kteří již odběhali tisíce kilometrů ve špičkových běžeckých botách. Rozhodně odborní experti ani renomovaní běžci by nyní na základě této studie nedoporučili běžecké veřejnosti, aby odložila běžeckou obuv a začala běhat bosa!
Britský specialista na běžeckou obuv a biomechaniku pohybu Simon Barthold nahlíží na tuto studii zrovna tak skepticky a říká, že metody při ní použité jsou zastaralé a nepřesné a biomechanické hodnoty, které byly použity jako základ pro tuto studii, jsou již přes 20 let staré.
Hlavní dva body jeho kritiky:
- Tým Virginia State University nechal běhat 68 testovacích osob pouze na běžeckých pásech, zatím co vědci zabývající se biomechanikou pohybu nechávají běhat testery na normálním podkladě, kde se samozřejmě noha chová trochu jinak, než při běhu na páse. Tímto způsobem testují běžeckou obuv i týmy zabývající se vývojem běžecké obuvi ve firmách vyrábějících běžeckou obuv adidasem počínaje a třeba Asicsem konče.
- Druhým bodem jeho kritiky je skutečnost, že všechny testované osoby běhaly ve stejném modelu běžecké obuvi.
Tím se celý modelový pokus vzdálil realitě, neboť co člověk, to jiná noha, jiný běžecký styl, jiná váha apod., těžko si lze představit, že by tento jeden model pasoval všem uvedeným testerům. Proto by se nikdo z běžců neměl nechat výsledky této studie vyvést z míry, neboť běžecké boty, zrovna tak jako boty obecně, chrání jejich nohy před chladem, nerovností a tvrdostí povrchu a mechanickým poraněním (šlápnutí na ostrý kámen, zakopnutí o větev, pořezání apod.).
Tým Běžecké školy, který se dlouhodobě zabývá problémem testování běžecké obuvi, společně se Simonem Bartholdem říká: „Když budete denně běhat a chodit bosi, budete celý den na nohách, nebudete mít žádnou nadváhu, budete mít správnou techniku běhu (chůze) a budete se pohybovat na přírodním povrchu, pak opravdu nebudete potřebovat žádnou běžeckou obuv“. K tomu se kloní další mýtus o běžeckých botách.
Mýtus druhý – běžecké boty by měly tlumit jen málo
Měkká podrážka pohybovému aparátu člověka více škodí než by jej chránila.
Není pravda
Tlumení je jeden z hlavních parametrů, podle nějž si běžci vybírají běžeckou obuv. Kdybychom doposavad žili ve zcela přirozeném prostředí, v němž bychom se denně pohybovali bez bot, nepotřebovali bychom žádné technické prvky, které by náš pohyb tlumily vůči podkladu. Již dlouho žijeme v podmínkách, kdy chodíme po tvrdých, nepoddajných površích (převážnou část všech cest kryje asfalt, beton, dlaždice) a jen málo kdy se dostaneme na přírodní cesty. Ani to však není důvod, proč bychom neměli umožnit nohám, aby se co nejvíce mohly sami zapojit do procesu tlumení dopadu nohy na takovýto povrch. Čím více to nohám umožníme, tím lépe se s jakýmkoliv povrchem vypořádají, tím budou zdravější a s nimi i celý pohybový aparát.
Mýtus třetí – čím více tlumení, tím lépe
Čím je bota měkčí, tím více absorbuje síly, působící na pohybový aparát při došlapu.
Pravda
Měkkou běžeckou botu budete vždy při zkoušení považovat za příjemnější, než tuhou, neboť nebude vaší noze bránit v její práci pro vás, pro váš pohybový aparát, pro činnost lymfatického systému. Problém je v tom, že z měkčí boty se hůře odrazíte (pohltí část energie dopadu, aniž by jí přenesla do energie odrazu. S tím budou mít problém hlavně špičkoví a výkonnostní běžci, jimž záleží na každé ubrané vteřině, bez ohledu na to, co to znamená pro jejich pohybový aparát. Pro člověka běhajícího zejména pro zdraví – hobby běžce, kteří tvoří většinu obratů sportovních firem, jsou však běžecké boty s měkkou a pružnou podrážkou daleko vhodnější a jsou vhodnější i pro ty, kteří dbají na pěknou (tvarovanou) postavu.
Mýtus čtvrtý – čím stabilnější je běžecká bota, tím lépe
Čím běžecká bota poskytuje noze více podpory (lépe jí vede), tím je to pro nohu lepší.
Není pravda
Náš pohybový aparát je konstitučně postaven na běhání bez bot, a běžecké boty používáme proto, že na členitém povrchu si můžeme způsobit mechanické zranění. Čím je běžecká bota stabilnější, tím více brání přirozenému odvíjení nohy po povrchu a tím nepřirozenější je pak výsledný běžecký styl. Příliš stabilní bota (obuv s podporou) může být příčinou mnoha běžeckých zranění, u nichž lékaři z neznalosti přirozené funkce nohy při běhu nedokáží určit jeho příčinu.
Mýtus pátý – těžký běžec vždy potřebuje co možná nejstabilnější běžeckou obuv
Není pravda
NE! O tom kolik stability má běžecká obuv běžci poskytnout nerozhoduje váha, ale způsob odvíjení nohy na povrchu, tedy běžecký styl! To znamená, že i běžec, který má více jak 80 kilogramů, může běhat v běžecké obuvi, která nemá zvýšenou podporu obecně uváděnou výrobci jako stability.
Mýtus šestý – dámské běžecké boty se odlišují od těch pánských pouze dezénem
Není pravda
Kvalitní dámské modely se odlišují od těch pánských poměrně velmi výrazně. Nejdůležitější rozdíly se týkají tvaru, proporcí, tlumení, v celkové konstrukci a flexibilitě mezipodrážky a váze. Ženy nemají jen menší, ale i užší nohy a toto vše je u špičkových dámských modelů zohledněno i vzhledem k ostatním funkcím chodidla.
Mýtus sedmý – ženy mohou běhat v pánských a muži v dámských modelech běžeckých bot.
Pravda
Toto ve většině případů pravda není, ale jako všude i zde mohou existovat výjimky. Ženy mají jiné proporce nohy i těla viz šestý mýtus a také jiný běžecký styl. Noha dopadá více na vnější část chodidla. Proto toto dámské běžecké boty ve své konstrukci zohledňují. Ženy jsou také lehčí a pružnější a tento fakt je zase zohledněn u tlumení a flexibilitě mezipodrážky. Ale důležitější než fakt, jestli se jedná o dámskou či pánskou běžeckou botu je skutečnost, jak danému jedinci bota na noze sedí. Takže pokud jste žena a sedí vám pánský model běžecké boty, nebo naopak muž, jemuž sedí dámská běžecká bota, nedělejte si s tím starost, prostě patříte mezi ty výjimky, které potvrzují pravidlo.
Mýtus osmý – běžecká bota, která vyhrála v testu, je pro mě ta správná!
Není pravda
Každý člověk je jiný – jedinečný. Lišíme se tvarem a velikostí nohy, váhou, tělesnou konstitucí, běžeckým stylem a proto si každý běžec (běžkyně) musí najít svou botu (svou značku a typ). V renomovaných běžeckých časopisech vysoká hodnocení říkají jen tolik, že daný model po konstrukční stránce odpovídá současnému trendu (pohledu) na to, jaké vlastnosti má běžecká obuv splňovat. Nic víc, nic míň. Rozhodně to neznamená, že by si ji měli všichni běžci – běžkyně jít koupit. Nutné je si též uvědomit, že většinu testů běžeckých bot, před tím, než jsou uvedeny na trh, provádí špičkový a výkonnostní běžci, jejichž požadavky na funkčnost běžeckých bot jsou zcela jiné než u většiny běžců a běžkyň, i to je jeden z důvodů, proč běžecké boty mohou být jedním z důvodů vzniku běžeckých zranění. Prostě ty nejšpičkovější – nejdražší, jsou vhodné pouze pro špičku, nikoli pro většinu!
Mýtus devátý – běhání naboso je zdravější než běhání v běžeckých botách, protože podporuje přirozený kontakt nohy s povrchem, přirozenou práci chodidla, přirozené odvalení chodidla po povrchu.
Pravda
Chůze či běhání naboso je bezpochyby pro naše nohy nejpřirozenější. Často nám v něm brání předsudky – hlavně okolí. Dost často i odvaha zkusit to. Mnohými je to považováno za módní prvek, který brzo odezní. Pravdou je, že i největší vyznavači běhání na boso, občas dají přednost botě, protože pravda je taková, že funkční běžecká obuv – taková obuv, která nohu nikterak neomezuje v jejím přirozeném pohybu (práci), je v mnoha ohledech praktičtější a bezpečnější, než když chodíte či běháte bosí.
Mýtus desátý – analýza běhu na běžeckém pásu vám dá přesné vodítko pro výběr vhodné běžecké obuvi.
Není pravda
Pravdou je, že je to dobrý pomocný prostředek pro výběr vhodného typu běžecké obuvi, ale na druhou stranu je třeba si uvědomit, že běh na běžeckém pásu je zcela jiný než na běžném povrchu, na němž běháte. Když běžíte na běžeckém pásu, vaše noha se odvaluje zcela jinak, pás jí v odvalování pomáhá – posouvá vpřed. Kdežto při běhu na běžném povrchu dochází k brzdění způsobenému drsností daného povrchu. Dochází i k tomu, že vaše noha musí reagovat na všechny nerovnosti podkladu, po němž běžíte, proto je dobré se v prodejně, pokud je to možné, proběhnout i mimo běžecký pás. Tím získáte mnohem více vypovídajících informací o tom, jak se vám bude v daném typu běžecké obuvi běhat.
Vložit komentář
Spis nez studie a vyvraceni mytu bych doporucoval srovnat statistiky bezeckych zraneni u profesionalnich bezcu do cca sedmdesatek a od nich dal. Bezecka bota s tlumenim je vynález od cca 70. let. Maratony a ultramaratony jsou nepomerne starsi zalezitost. Chudaci sportovci tenkrat, ze...A nebo ne?
Treba opravdu zjistime, ze kdo trenuje od zacatku naboso ci s barefoot botami je naprosto v pořádku..
Asi to sem nepatří,ale přesto.Velmi se mi líbí nový model-Salming enroute.Na nohou jsem je dosud neměl,mohu tak soudit pouze dle parametrů a recenzí.Miloši,máš s těmito botami nějaké zkušenosti,třebas takové,které odnikud nevyčtu?Tvůj názor by byl něco jako třešnička na dortu.
Aspoň jednou člověk nemá pocit, že běhat v botách je vlastně špatné. :-)
Dík za orientující text do bosonohé debaty. Jen ty odpovědi pod jednotlivými nadpisy ("Pravda" / "Není pravda") jsou dle mého přinejmenším matoucí, anóbrž po přečtení komentáře si skoro všude můžu dosadit "Pravda, ale..." nebo "Není pravda, ale..." ;-)
No vidíš, základní myšlenka celého textu byla u tebe naplněna – nutí tě přemýšlet :)