logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Se zahraničím se nemůžeme rovnat, musíme chodit do práce, říká paralympionik Hetmer

Se zahraničím se nemůžeme rovnat, musíme chodit do práce, říká paralympionik Hetmer

Vrcholoví sportovci se zdravotním postižením musí v Česku normálně chodit do zaměstnání, sport by je neuživil. O tom, aby za reprezentaci pobírali plat a mohli se naplno věnovat přípravě, si mohou nechat jen zdát. To se samozřejmě odráží na výsledcích, říká dvojnásobný paralympionik, zrakově hendikepovaný lyžař Patrik Hetmer.

This object requires Flash Player.

Česko se tak podle Hetmera zdaleka nemůže rovnat se zeměmi, které do para sportu investují stejné peníze jako do toho klasického. I nižší tuzemský rozpočet je navíc zatížený tím, že jeho velkou část spolkne velké množství subjektů a institucí, které v para sportu působí a na samotné sportovce zbude jen minimum peněz.

"Pět nebo šest svazů pro hendikepované mi přijde opravdu zbytečné, nevím, proč by sportovci neměli být sdruženi pod jednou centrální organizací," dodává Hetmer, který se živí jako učitel na základní škole Emila Zátopka ve Zlíně.

Hetmer je bronzový medailista v obřím slalomu na MS 2015 a účastník paralympijských her z let 2014 a 2018. Na sportu ho baví hlavně atmosféra závodů a taky to, že se díky lyžování dostane do různých koutů světa. Jeho postižení se projevuje ve zúženém zorném poli na 4 stupně na obou očích.

Vidí půlku traséra a sleduje jeho nohy

"Při lyžování vidím většinou půlku svého traséra. Dívám se mu na nohy, abych viděl, jak s nimi pracuje a reagoval na to. Dorozumíváme se pomocí interkomu. Trasér mi pomocí něj říká, co se na trati děje a jaké jsou změny rytmu," vysvětluje Hetmar. Riziko zranění je podle něj stejné u hendikepovaných jako u zdravých. Vedle lyžování rád běhá. Letos se například zúčastnil ostravské zastávky Run Tour.

Vladimír Michna

„Když neběhám, tak tloustnu. Nevadí mi ani dlouhé tratě. Rád běhám v přírodě za jakéhokoli počasí. Nejsem vyznavačem běhání na ovále. Delší výběhy do přírody na čerstvém vzduchu jsou ideální. Jinak se připravuju tak, že prostě a jednoduše běhám," říká Hetmer.

Základ je dobrý instruktor

Začít lyžovat jde podle paralympionika v jakémkoli věku. Základ je najít si dobrého instruktora, který se bude začátečníkovi intenzivně věnovat a naučí jej od začátku správnou techniku.

Pokud je člověk samouk, pohyb se nenaučí správně a pak se to o to hůř napravuje. Kvalitní instruktor je tak podle Hetmera ta nejlepší investice.

bezeckaskola. cz foto
  • přečteno: 1472/1418×

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků