logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Maraton ve Florencii s Emilem a Kubelíkem

Maraton ve Florencii s Emilem a Kubelíkem

Kdo by se nechtěl proběhnout předvánoční Florencií s Emilem Zátopkem na prsou? S Emilem, který běží stále krok před vámi a dělá vám tak vodiče? Asi každý. Mně se to o víkendu podařilo a řeknu vám, byl to mazec.

Do Florencie jsme jeli s Danou na pozvání Českého centra v Římě, abychom se zúčastnili při maratonském expu veřejného odstartování projektu RUN WITH EMIL ZÁTOPEK. No, a když už jsme tam jeli, tak bylo jasné, že si zaběhnu i maraton.

Představení se povedlo, teď už jen dát projektu ten správný tvar, aby zaujal děti, ale i dospělé, aby se běh a pohyb vůbec stal jejich životním stylem, protože o to jde, že! O tom, co všechno se v jeho rámci chystá, se budete dozvídat po Novém roce na stránkách Běžecké školy, teď šup na start maratonu.

Z místa, kde jsme bydleli, jsem to měl na start jeden a půl kilometru, ideální vzdálenost se trošku rozklusat. Startovalo se v půl deváté, takže jsem vyběhl v osm. Na seřadišti už vládl čilý ruch, potěšilo mě, že stejně jako třeba na maratonu v NY se zde ještě nabízel čaj a něco k zakousnutí. Jak bych tohle ocenil před třemi roky v Košicích, kde mě vypekla cukrárna, v níž jsem se chystal před maratonem nasnídat, která měla v neděli zavřeno, a já prvních deset kilometrů běžel na kafe a tři biskvity.

Odstartováno.

Protože jsem před čtrnácti dny běžel ve Frantovkách 100 km, tak jsem nějak moc nevěděl, co mám od sebe očekávat. Rozběhl jsem se tedy zvolna, ale protože bylo ideální počasí, tak vnitřní dirigent ve mně určil, že ideální bude běžet poměrně svižně.

Po zhruba šesti kilometrech jsme se vymotali z uliček Florencie do příměstského parku, něco jako Stromovka v Praze, a zde jsme se motali pod korunami stromů zhruba do patnáctého kilometru. Běželo se mi skvěle, nohy kmitaly tak, jak Kubelík dirigoval, kilometr co kilometr 5:17.

Takhle to běželo až do půlky. Tam najednou jako by začal být orchestr unavený, a aby to diváci nezpozorovali, Kubelík zvolnil do ploužáku. Navíc jsme se v té době vrátili na městskou dlažbu a začali se točit v uličkách Florencie.

No, dirigent se má poslouchat, a tak jsem taky zvolnil. Nohy byly čím dál těžší, ale pořád se mi je dařilo alespoň trošku zvedat. Doploužili jsme se společně na třicátý kilometr. Tady nabízeli gel, a ačkoli ho normálně odmítám, tak jsem si řekl, že by těm těžknoucím nohám mohl pomoc. Fakt pomohl, ale…

Na další občerstvovačce (na 35. kilometru) jsem zaznamenal, že na začátku občerstvovací zóny mají na malém stolečku banány a nějaké sušenky. Říkal jsem si, že to je asi pro ně, neboť na všech občerstvovačkách před tím toto měli až za nápoji, tak jsem to přeběhl. A to byl průšvih, dál už nebylo nic.

To mělo za následek, že od cca 37. kilometru až na 40. jsem bojoval s hlaďákem! Tam jsem si dal kousek banánu, a nějak se doploužil do cíle. Tam mě polil studený pot, cítil jsem lehké brnění a spěchal se o něco opřít, abych nepřistál na zemi. Trošku to vydýchal a vydal se pro medaili, a krok za krokem se sunul z cílového sektoru. Na jeho koci jsem zhltl nějaký dvě bábovičky a zavolal Danu.

Nechal jsem si koupit kafe a šel si ustlat na chodník. Tam to kafe vypil a vydali jsme se pomalým krokem k dočasnému domovu. Osprchoval jsem se, vlez do postele, načež mě chytily děsný křeče do žaludku. Když přešly, na chvíli jsem usnul, z čehož mě vzbudily křeče do lýtek. Dana si myslela, že na ni volám, tak přiběhla, co že jako chci.

Říkám: Nic, to jen řvu, protože mě chytly křeče do obou lýtek!:-).

Pak už to konečně začalo být lepší. Dana s Petrou mi uvařily silný zeleninový vývar s vajíčkem, dal jsem si Coca-Colu a mohl jít pomalu na večeři.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (8 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Můj závod – jak se mi běželo

všechny články Můj závod – jak se mi běželo

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků