logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běhání s Vydrou aneb co všechno také pro vás připravujeme

Běhání s Vydrou aneb co všechno také pro vás připravujeme

Motto:
„Přirozený běh, zdravý běh. Není to jaderná fyzika, natož pak teorie velkého třesku. Koneckonců, v zásadě umí nějak vyběhnout každý. Nicméně rozhodně stojí zato proniknout do tajů správného, dobrého, radostného (života) běhu. Znamená to mimo jiné, že už nebudete chtít zastavit.“Motto:
„Přirozený běh, zdravý běh. Není to jaderná fyzika, natož pak teorie velkého třesku. Koneckonců, v zásadě umí nějak vyběhnout každý. Nicméně rozhodně stojí zato proniknout do tajů správného, dobrého, radostného (života) běhu. Znamená to mimo jiné, že už nebudete chtít zastavit.“

Často slýchávám od svých známých i neznámých otázku, čemu že se po svém pracovním stěhování z běžeckého domu Running Mall do Běžecké školy vlastně hodlám propůjčit. Podobné dotazy se pochopitelně množily až umocňovaly i v rámci mého předvíkendového působení v království Salmingu při veletrhu doprovázejícím pražský Sportisimo půlmaraton. Jestliže jsme v rámci mého návratu do školy slíbili, že rozhodně brzy něco pěkného vymyslíme, skutečnost se neminula účinkem.

Budu běhat dál.

Možností zaběhat si společně se nabízí hned několik.

Prvním počinkem z dílny Běžecké školy, báječných lidiček ze Salming running a mojí maličkosti je zcela nový kurz, chcete-li seriál čtyř tréninků zacílený na samotné kořeny běhání, totiž na běžeckou techniku a vše ostatní z ní vzcházející. V krásně zrenovovaném školním areálu v hostivařské Kozinově ulici se budeme scházet dokonce dvakrát týdně. Pondělky patří a jsou vymyšlené pro začínající běžce a notorickým začátečníkům. Vpravit se řádně do běhání hned zkraje je mnohem snazší než se záhy klopýtavě přeučovat zkostnatělé zlozvyky. Byť i chybami se člověk učí, valnou většinu z nich prostě spáchat nemusíte.

Čtvrteční podvečery ocení pokročilejší běžci, tedy ti, kteří se míní z již pokořeného základního vytrvaleckého tábora nadobro posunout ke kýženým výšinám. V žádném případě není na místě obava, že si nezaběháte dosyta. I sebevýživnější položka tréninkového rozpisu se nicméně opět zůstane rotovat okolo odpovídajícího provedení. Protože makat a počínat si efektivně většinou není totéž. Naučíme se obojí zároveň. No pain, no gain? Co bolí, to roste? Možná tak v posilovně pod metrákem na benči. Ne, ani sebetvrdší běžecký trénink opravdu nemusí bolet. Přinejmenším ne více, než je zdrávo. U rekreačních běžců to platí tuplovaně.

A protože tu kráčí nejenom o trénink jako takový, pokaždé zapředeme řeč na to které téma. Prostým předvýběrem jsme nadhodili několik témat, jimiž se zjevně zaobíráte nejčastěji. Nicméně nepochybuji, že nakonec rozpustíme i řadu dalších otazníků komíhajících nad vašimi hlavami.

Nač váhat, můžeme začít třeba hned v novém týdnu.

Tak tedy, hurá k hostivařské přehradě!

Společně si ovšem můžeme zaběhat prakticky kdekoliv. To v případě, že usoudíte, že úplně ze všeho nejvíce stojíte o osobní přístup. My jsme pro změnu usoudili, že by byla věčná škoda nenavázat na utěšeně vzrůstající zájem o moje „individuály“ z krajně nedávných časů, kdy jsem ještě trávil dny a večery v letenském Running Mallu. Nyní je to shodou okolností tak, že odtamtud vybíhá se svými klienty už jen Miloš. Já zato mohu a hodlám dorazit za vámi kamkoliv po Praze, stejně tak třeba i zejména západně od ní. Pro upřesnění, je to ten směr podél neexistující dálnice na Karlovy Vary, Sokolov až k Aši. Nach Deutschland auch, aber wir müssen lieber Englisch sprachen, ja?

Hm, Tady to možná trochu svádí ke srovnávání, co můžete čekat od Miloška a co ode mě. Vidím to tak, že co do běžecké filozofie to máme hozené stejně, to byl ostatně hlavní důvod mého návratu do „školních lavic“. Miloš je každopádně jen jeden.

A já taky… Kdo ví, ten ví, kdo ne, může záhy zjistit. Rozběhat republiku rozumně, radostně a zdravě hodláme svorně.

No, a jinak je tu ještě další čerstvá možnost, kterak se potkat leckde. A na ni jsem sám obzvláště zvědavý. Totiž, přímo při závodech. Zatímco od roku 2010 až do loňského Ústí jsme si mohli tutově poklábosit o běhání víceméně především, zato pokaždé při akcích běžeckého seriálu RunCzech, nyní nastává nová éra radostného poznávání rádoby „obyčejných“, hezkých českých podniků.

Poznávací znamení lze těžko přehlédnout, je jím modrožlutý stánek Salmingu a my v něm. Kupříkladu zrovna v sobotu jsme byli s Marcelkou napoprvé na Křížové desítce v Hradci Králové a musím říci, že jakkoliv jsem o kvalitách akcí pořádaných partou okolo Romana Šinkovského dobře věděl, samostná skutečnost mě překvapila ještě příjemněji. Fajn lidi, fajn závod. Tedy až na ten můj nevýkon. Jakmile udeřil čtvrtý kilák, zjistil jsem, že už jsem patnáct minut v krizi… Lemra líná, ale i to se poddá. Hned v sobotu vyrážíme do Studánky a tak dále, celkem pomalu dvacet šancí poznat to pravé, skutečné podhoubí běžeckého hnutí zemí vlastí českých a moravských, Slezsko nevyjímaje.

V neposlední řadě dost možná můžeme vyběhnout bok po boku hned v neděli. Nezmění-li se konjunkce Saturna vůči Jupiteru a Venuše nebude v kontradikci, vypomohu Miloškovi s posledním, tentokrát přísně veřejným přípravným longrunem v rámci výzvy Maraton pod čtyři. Sraz prý je už v jedenáct (dopoledne) u pěšácké lávky na Císařáku (tam, jak voní koně) a poběží se dvaatřicítka plus mínus do Řeže a zpátky. Já mám za úkol trefit a držet to po 5:20 m/km. Což ocení zejména zájemci o květnové součíslí 3:45. Tak doufám, že v neděli nezachrním nebo tak něco. To my umíme.

Běhu zdar.

Michal "Vydra" Vítů foto
  • přečteno: 3832/3420×, 1 komentář

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (9 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Roman N. | 5. 4. 2017 9.18 hod. | 193.107.255.xx
"starý" dobrý Michal :-) .....mám radost a držím palce !

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecký trénink

všechny články Běžecký trénink

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků