logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běžecké boty – co si všechno při výběru ohlídat

Běžecké boty – co si všechno při výběru ohlídat

Dotaz, na nějž jsem odpovídal snad nejčastěji ve svém životě. Oč jednodušší to bylo v době, kdy nebyl žádný výběr a běhali jsme ve všem, co nám umožnilo neběhat bos :). Jsem si však jistý, že brzo dostanu podobný dotaz znovu. Problém je v tom, že naše nohy jsou tak specifické jako otisky našich prstů. Prostě co člověk, to originál. Aby se to ještě zkomplikovalo, přidají se k tomu specifika našeho běžeckého stylu, naše váha, různé dysfunkce nohy – chodidla, jestli máte nohy do O nebo do X, či rovné jak dobře vystružená násada. Je to takový „malý" oříšek pro 12Honzade či 34Honzaběží, aby nám spočítal, kolik možností se tu nabízí. Ale dobře, jdu se pokusit o nemožné.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Co ovlivňuje naše rozhodnutí při výběru běžecké boty?
  1. Modré prsty a slézající nehty – jak správně vybrat velikost běžecké boty
 2. Typ nohy
  1. typ nohy egyptské
  2. Řecký typ nohy (obrázek A1 – A3)
  3. Kvadratický typ nohy
 3. Váha
 4. Povrch
  1. Silniční běžecká obuv
  2. Silniční bota – tréninková
  3. Na silniční botě nás nejvíce zajímá jak:
  4. Silniční bota tréninková
  5. Na krosové (trailové) botě nás bude nejvíce zajímat:
  6. Závodní běžecké boty
  7. Tretry
 5. Dysfunkce nohy
 6. Běžecký krok
  1. Pronace
  2. Ploché nohy
 7. Jak si zavázat boty
  1. Čeho tímto komplikovaným manévrem docílíte?
 8. Dámská běžecká obuv

Co ovlivňuje naše rozhodnutí při výběru běžecké boty?

 1. velikost nohy – délka a šířka, vysoký či nízký nárt – velikost boty
 2. tvar nohy
 3. naše váha
 4. povrch na němž běháme (silnice a zpevněné cesty, dráha, terén)
 5. počet naběhaných kilometrů za týden
 6. technika běhu (přes patu, přes špičku, kolíbka, supinace, pronace)
 7. naše preference směrem k intenzitě běhu – tréninková, závodní, tretry
 8. máme-li nohy ploché podélně, příčně či bez dysfunkce

to ještě pomíjím barvu, nepromokavost, prodyšnost, snadnost údržby…

Modré prsty a slézající nehty – jak správně vybrat velikost běžecké boty

Častým zraněním začínajícího běžce nebo běžkyně jsou modré, sraženou krví podlité nehty. I ti nebo ty nejmarnivější z nás, kteří mají prsty zbarvené jak papoušek, tenhle módní doplněk nemusí. Jak se mu vyhnout? Jednoduše, koupit si běžeckou obuv o číslo větší než je číslo naší běžné – denní obuvi. Většinou se doporučuje měřit vůli mezi špičkou boty a palcem, to ale platí jen pro případ, kdy máte

Typ nohy

typ nohy egyptské

(obrázky B1 – B3)

U egyptského typu záleží také na tom, o kolik je palec delší než ostatní prsty, protože pokud je obzvláště dlouhý, pak má jeho majitel problém se šířkou boty, ta se totiž s velikostí (číslem) obuvi také zvětšuje – rozšiřuje.

Řecký typ nohy (obrázek A1 – A3)

U tohoto typu nohy byste měli měřit vzdálenost mezi okrajem boty a nejdelšího prstu, kterým je obvykle ukazovák.

Kvadratický typ nohy

(obrázek C1 – C3)

Ten kdo vlastní tento typ nohy má většinou problémy se šířkou boty – většina bot se mu zdá úzká, neboť po stranách se boty zužují a malíček s palcem nemají dostatečný prostor. I v případě egyptské a kvadratické nohy doporučuji kupovat si běžeckou botu o číslo větší než si kupujete běžnou obuv. Nemusíte mít strach, že se vám noha bude v botě šoupat, jde o to, si ji pořádně – správně uvázat. U toho, jak si zavázat běžecké boty, aby se nerozvazovaly a na noze dobře seděly, se zastavím na konci článku.

Váha

Běžci a běžkyně s vyšší váhou a vhodná obuv pro běh je trošku větší problém. Ne proto, že by výrobci bot na ně nemysleli a nevyráběli obuv pro ně vhodnou, ale problém je v té váze. Osobně všem těmto lidem doporučuji nejdříve začít s chůzí – střídáním rychlé a pomalé chůze v intervalu 2 minut. S tím, že doporučuji začít na 26 minutách a každý týden přidávat 2 min pomalé, 2 min rychlé chůze a to buď obden nebo 3x týdně, až se dostanou na hodinu. Přitom vždy začínat a končit pomalou chůzí. Pak se vrátit zpět zase na 26 minut s tím, že 2 min rychle půjdou a 2 minuty pomalu poběží. A zase přidávat každý týden, tentokrát 2 minuty rychlé chůze a 2 minuty běhu. Až se dostanou na hodinu tréninku, mohou začít zase od píky, tedy od 26 minut pomalého běhu a pak si přidávat 4 minuty pomalého běhu týdně. Než takto uběhnou 1 hodinu v kuse, uplyne 30 měsíců, za tu dobu už by ta jejich váha měla dosti značně klesnout, svaly, úpony a klouby by se měly zpevnit a posílit natolik, že už jim nebude hrozit téměř žádné riziko plynoucí z toho, že budou běhat. Navíc za těch 18 měsíců se jim pohyb stane natolik vlastní, že už si bez něj svůj život nebudou umět ani představit.

A nyní zpět k těm botám. Lidem s vyšší váhou bych jednoznačně doporučil, aby nejdříve zašli do prodejny, kde jim provedou analýzu nohy a na základě toho doporučí pro ně vhodnou obuv. Pokud bydlíte v místech, kde takováto prodejna není, nebo nemáte možnost si do ní dojet, vždy začínejte svůj výběr u obuvi označené control – znamená to, že tato obuv je technicky uzpůsobena tomu, aby více kontrolovala váš pohyb a pokud možno, co nejvíce snížila riziko možnosti vzniku úrazu, plynoucího z přetížení vašeho pohybového aparátu.

Povrch

V tomto směru je rada nejjednodušší. V podstatě se dá říci, že pokud jde o běh a povrch na němž se běhá, tak máte na výběr z těchto typů:

 • silniční
 • terénní – trailová
 • speciální – závodní tretry
 • minimalistická obuv
 • pětiprstky
 • vovobarefoot
 • speciální zimní návleky – nesmeky

Čím se liší, jaké jsou jejich přednosti, dá se běhat v trailové botě na silnici a v silniční botě v terénu, k čemu jsou dobré hřebíkové tretry? Je lepší v zimě běhat v tretrách nebo nesmekách? To vybírám namátkou z nejčastějších otázek, které jsem dostával, nebo dostávám do poradny. Nedivím se, že se pak lidé, kteří začínají běhat, ptají znovu a znovu, takže se tentokrát pokusím zodpovědět tyto otázky v jednom textu, abych měl ulehčenou pozici, až budu na něj odkazovat :). To je samozřejmě taky důvod, druhý je ten, že nebudete muset překlikávat a hledat, kde se o tom dočtete.

Silniční běžecká obuv

Jak sám název říká, je to bota určená k běhání po silnicích a zpevněných terénech. Neznamená to ale, že s ní nemůžete vběhnout do lesa. Pouze musíte počítat s tím, že pokud poběžíte lesem cestou necestou, můžete si botu více zašpinit, roztrhnout svršek, případně sklouznout po různých nerovnostech.

Silniční bota – tréninková

je nejčastěji vyráběnou botou, u většiny výrobců.

Na silniční botě nás nejvíce zajímá jak:

 • ztlumí náš dopad na tvrdý podklad – ochrání náš pohybový a oporný aparát před možnými problémy (bolesti kloubů, poškození vazů a šlach, záněty z přetížení – achilovka, bérce, bolest zad)
 • povede náš krok – kontrola pohybu – důležitá funkční vlastnost i s ohledem na náš běžecký styl (pata, špička, celá noha, kolíbka)
 • jak se z ní odrazíme – odrazové schopnosti
 • zmírní následky dysbalance nohy (pronace, supinace), dysfunkce nohy (příčná či podélná plochost nohy)
 • jak se do ní naše noha vejde – velikost a šířka boty
 • jak se v botě budeme cítit – polstrování
 • jak se v ní budou naše nohy potit – odvod potu vně boty – jaký má svršek
 • upevnění svršku a mezipodrážky – švy – aby nás zevnitř netlačily a nezvyšovaly riziko vzniku puchýřů

Silniční bota tréninková

má za úkol nás co nejvíce ochránit před možností vzniku zranění v důsledku toho, že běháme po tvrdém povrchu. Z toho důvodu je hlavní vlastností této boty dobré ztlumení síly, kterou dopadáme na tento povrch. Síla našeho dopadajícího těla – její hodnota – se odvíjí od naší váhy, našeho běžeckého stylu a naší neohrabanosti (ladnosti pohybu). Proto nemůžeme chtít od této boty, abychom se z ní dobře odrazili. Tyto dvě vlastnit jdou zákonitě proti sobě. Je sice pravda, že materiál na zadní části boty je z více tlumícího materiálu, než materiál na špičce, ale nikdy nedosáhneme u této boty toho, aby odraz z ní byl dynamický. Pokud preferujeme dynamiku odrazu, musíme si koupit botu silniční – závodní.

Na krosové (trailové) botě nás bude nejvíce zajímat:

 • podrážka – způsob provedení – abychom se v měkkém terénu mohli dobře odrazit a neklouzalo nám to. Z toho důvodu není u těchto bot možné v mezipodrážce použít takové materiály, aby bota zároveň dobře tlumila, protože tím bychom snižovali celkovou kompaktnost, kterou krosová bota musí mít, abychom v ní v terénu neklouzali a mohli se odrazit i z měkkého podkladu.
 • svršek u trailové boty musí být z pevnějšího materiálu, abyste si jej při běhání v terénu hned neroztrhali. Pavučinkový svršek silničních bot by tu brzy vzal za své. Z toho důvodu jsou trailové boty často o něco těžší a vypadají robustněji než boty určené na běh po silnici, ale třeba Salomony či Scotty určené pro běh v terénu vás překvapí po této stránce i docela nízkou váhou, což nejvíce oceníte, když proběhnete bahnem a budete cítit každé deko. Mizuno a adidas však mají pro tento typ běhání také velmi dobré a kvalitní boty
 • odolnost proti vlhku a vodě – goretexnano technologie – přeci jenom když běžíme po orosené louce nebo v lesní trávě po nebo v dešti, je dobré mít alespoň nohy v suchu, obzvláště, když máme před sebou třeba celodenní výběh.

Závodní běžecké boty

Závodní běžecké boty vás k sobě přitáhnou tím, že vypadají velmi spanile, jsou na první pohled jiné. Jsou subtilní, mají švih, mají krásné barvy a už tím ve vás vyvolávají pocit, že tohle jsou ty nejlepší boty na běhání. Přímo z nich cítíte tu dynamiku, s níž se odrazíte do krásného, dlouhého, ladného, levhartího kroku. Ano, tohle všechno tyhle boty dokonce i umí. Jen je potřeba si uvědomit, že vše to, co vás na nich přitahuje v sobě skrývá jeden fígl – tohle nejsou boty na běžný, každodenní trénink. Tyhle botičky jsou určené pro závody a na trénink ve vyšších intenzitách, trénink speciálního tempa a trénink rychlosti. Pokud to nejsou typy tréninku, které máte zařazeny ve svém tréninkovém plánu, tak si je zatím nekupujte, neboť případně i váš první maraton v pohodě absolvujete v silničních tréninkových botách.

Pokud jsou vaše závodní ambice vyšší, tak bych vám rozhodně doporučil si jeden pár závodních bot koupit. Závodní bota vám může pomoci zlepšit váš čas při závodě, jste-li dobře trénovaní, o 10 i více vteřin na kilometr a to už stojí za to.

Tretry

Tretry ocení závodníci, pro hobby a občas na nějaký závod zavítajícího běžce či běžkyni nemá smysl si je kupovat. Tretry jsou ty boty, které mají v podrážce hřebíky, aby se s jejích pomocí mohl člověk dobře odrazit. Dobře je využijete na dráze nebo v terénu.

Dysfunkce nohy

 • příčně plochá noha
 • podélně plochá noha
 • vnitřní nášlap – pronace
 • vnější nášlap – supinace
 • vysoký či nízký nárt

Běžecký krok

Lehká supinace je zcela běžný – normální jev, neboť běžecký krok většiny běžkyň a běžců by měl vypadat tak, že při dopadu je noha velmi, ale opravdu velmi lehce vytočena vně. Pak jak se pomalu noha po podkladu odvíjí, provádí jakousi kolíbku, takže chvíli před tím, než se odrážíte, by se vaše noha měla lehce opřít o bříško palce a hned v tom okamžiku už by se měla zase stáčet směrem vně, s tím, že odraz je veden přes palec, prsteníček a prostředníček, přesně v tomto pořadí. Tedy pokud máte tvar nohy egyptské, u řecké z toho nejspíš bude vyřazen prostředníček a u kvadratické se v podstatě zapojí všechny tyto tři prsty do odrazu najednou.

Pronace

Pokud našlapujete dovnitř, což dělají většinou ženy, u nich je to dáno anatomií (širší pánev), ale to při mírnějším provedení řeší dámská běžecká bota už v základu, a pak lidé s vyšší váhou, máte dvě možnosti. První je, že budete chtít po prodavači běžeckou obuv, která má toto ošetřeno a výrobci jí označují jako control nebo support – značí kontrolu resp. podporu pohybu, nebo si necháte vyrobit pro sebe, své nohy, speciální vložky do bot, které vaši dysfunkci vezmou na vědomí – prostě ji zruší.

Ploché nohy

Máte-li ploché nohy, zase tímto problémem většinou trpí větší váhy, případně do větší výšky narostlé či narostlí, tak bych jim doporučil řešit to speciálními vložkami do bot, a to nejenom běžeckých. Ostatně to platí i pro pronátory, že vložky, které si nechají u podiatra udělat – tak se jmenuje totiž ten specialista, který se stará o nohy, pak nosí do všech bot, co mají. Kromě tedy lodiček a bot na vysokých kramflecích, do těch se bohužel nevecpou.

Pokud máte problémy se zády, tak bych vám také doporučil navštívit podiatra, protože tyhle problémy většinou vznikají už dole na noze – chodidle. Samozřejmě problémy se zády mohou být způsobeny i jinými dysbalancemi vašeho svalového korzetu, ale začít u nohy bych stejně doporučil i v případě, že jste naposledy cvičili či běhali někdy v osmé třídě základní školy a od té doby nic, tudíž už držíte pohromadě jen silou vůle.

Jak si zavázat boty

Rozvázaná tkanička stála na začátku konce nejednoho běžce běžícího ½maraton či maraton. Pokud nevěříte, prověřte si to sami, ale já bych raději věřil těm, co už tu zkušenost udělali za vás. Většinou se tkanička rozváže těsně před koncem závodu, vy se sehnete, abyste si jí znovu zavázali. Uděláte co jste potřebovali a ve snaze co nejrychleji se opět rozeběhnout se prudce postavíte. V příští vteřině už ležíte na zemi a v další se divíte, kde jste se tam vzali a co tam vůbec děláte.
K čemu došlo? K prosté věci. V důsledku zvýšené námahy a částečné dehydratace se vám zvýšil tlak, ve chvíli, kdy jste se prudce zvedli, se vám odkrvil mozek a vy jste se svalili jak špalek.
Proto než vyběhnete zavažte si tkaničky tak, že uděláte normální kličku, pak vezměte ty dvě kličky a udělejte z nich uzel. Že se vám to pak bude špatně rozvazovat? To neřešte, po závodě na to budete mít času dost nebo vám s tím někdo pomůže.
Dobré je také naučit se vázat tkaničky novým způsobem a to tak, že využijete i ty dvě zadní dírky na běžeckých botách, o nichž dodnes nevíte, k čemu tam vlastně jsou. Jsou tam proto, abyste si nestahovali nárt a přitom měli nohu v botě dobře fixovánu.
Udělejte to jak vidíte na vložených fotografiích nebo na těchto stránkách na něž poslal odkaz v komentáři Sam, který bude jedním z vodičů na 1:40. K vázání znázorněném na těchto stránkách jen chci dodat, že já vypouštím tu závěrečnou smyčku, kterou vytvoříte tím, že jdete vnějškem z poslední dírky do předposlední.

obrázekobrázekobrázekobrázekobrázek

Když protáhnete tkaničky třetími dírkami od konce, nepokračujte jak jste zvyklí tak, že je překřížíte a protáhnete předposledními dírkami, ale po překřížení je protáhněte až dírkami posledními. Pak pokračujte tak, že tkaničky zastrčíte z vnějšku do předposledních dírek a dále už pokračujete jak jste zvyklí, prostě uděláte kličku a utáhnete.

Čeho tímto komplikovaným manévrem docílíte?

Docílíte toho, že po utažení zachová vaše bota nahoře svou šířku, ale hlavně vám utažená tkanička nebude tlačit na nárt a nezpůsobí zhoršení proudění krve. Navíc takto fixovaná tkanička se méně často rozvazuje, i když neuděláte druhý uzel.

Dámská běžecká obuv

I když výrobci v podstatě všech značek dlouhá léta inzerovali, že vyrábí obuv speciálně pro ženy, až v letošním roce to skutečně udělali a začali ctít specifičnost ženského těla i specifičnost běžeckého kroku ženy. Co tato specifičnost obnáší z hlediska konstrukce dámské běžecké obuvi? Obnáší toto:

 • bota je celkově užší a nižší – prostě šitá na Popelku
 • bota zohledňuje vrozený sklon k pronaci – vyšší kontrolu pohybu
 • bota zohledňuje nižší váhu ženy – to je důležité z hlediska tlumení, aby boty nebyly příliš měkké při došlapu

I přes všechno výše uvedené pak nechte vybrat ty správné běžecké boty pro vás, vaše nohy

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (114 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Zuzka | 10. 6. 2013 22.08 hod. | 109.80.136.xx
Píšu kvůli radě – s velikostí bot. Koupila jsem si běžecké boty, o půl čísla větší než má běžná velikost, v obchodě jsem měla pocit, že mě trochu tlačí, ale svedla jsem to na oteklou nohu po celém dni a boty koupila. Mám ještě několik dnů na to, abych boty vyměnila, když zkusím popoběhnout po chodbě doma, netlačí mě, ale když např. jen jdu nebo si na místě skočím po špičkách, prsty mi naráží. Je to velký problém, nebo myslíte, že boty mohou trochu povolit? Předtím jsem běhala v botech, které mi byly o něco větší, takže nemám s čím porovnat.

Adam | 8. 1. 2013 20.21 hod. | 109.71.213.xx
Ohledne velikosti bot jsem v posledni dobe resil boty pro malou dcerku a pro deti existuje meridlo Plus12, kterym si clovek zmeri delku chodidla + 12 mm, coz je minimalni doporuceny nadmerek pro deti. Umi zaroven zmerit vnitrni delku boty. Myslim si, ze by ho mohli s klidem pouzivat i mnozi dospeli, protoze deti urcite nejsou jedine, ktere nevedome nosi male boty.

fotoMiloš Škorpil: Adame, naprostý souhlas, vždyť dítě je jen menší dospělý a obráceně to platí dvoujnásob, tedy dospělý je jen větší dítě. Mnohdy je to ještě tak, že ten co se považuje za nejdospělejšího se chová nejčastějí jako dítě :)

Daniela | 8. 1. 2013 17.36 hod. | 178.22.113.xxx
Tak já mám podle obrázku egyptský typ nohy,sice nejsem začínající běžec,ale prstě vedle palce mám pořád modrý neht.Když budu mít o kousíček větčí botu,bude to už nejspíš ploutev a okamžitě si udělám v botech díry na patáchPokaždé když si dám trasu nad 10km,podepíše se to mě :(..tak teda nevím co už s tím.

fotoMiloš Škorpil: Danielo, v tomhle případě bych ti poradil zapátrat v regálech sportovních obchůdků, po botěm která je ve špičce roušířená, takže umožní i tvým nohám větší komfort. Pokud jsi z Prahy zajdi do Trailpointu (www.trailpoint.cz) – je to na Letný, tam bys měla najít, co potřebuješ.

Lída | 17. 12. 2012 23.42 hod. | 80.90.128.xxx
Slyšela jsem, že je možné odborně změřit pohyb chodidla na běžícím pásu, který nohy a jejich pohyb snímá a podle výsledků může člověku prodejce navrhnout vhodný typ boty, který by splňoval potřebné kritéria, aby si daný sportovec neničil moc tělo. Nevíte, kde je možné toto speciální měření provádět? Děkuji

JendaKrosař | 30. 10. 2012 23.12 hod. | 62.201.20.xxx
Velice děkuji za pěkný článek, zase jsem o něco chytřejší. Jen nemám úplně jasno ohledně pojmenování došlapu. Co jsem zatím přečetl v příručkách a katalozích(např.:NB,Kalenji) označovali došlápnutí na vnější stranu chodidla pronací a opak supinací. Zde je to narubi...?

fotoMiloš Škorpil: Jendo, tak to jsou teda v NB jediní, co to mají obráceně než zbytek světa, tedy Supinace – vnější nášlap, Pronace – vnitřní nášlap. Ať ti to šlape stále vpřed – toje nejbezpečnější cesta k cíli.

1 . 2 

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Běžecké boty

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků