logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Máme plné ledničky, tak ještě sofistikovaně podráždit naše chuťové pohárky

Máme plné ledničky, tak ještě sofistikovaně podráždit naše chuťové pohárky

Když se někdo v chudé části Afriky nějakým nedopatřením dostane do kontaktu s obsahem evropských televizních kanálů, zjistí, že se téměř všude vaří. V první chvíli si možná pomyslí: ti Evropani mají stejný hlad jako my, ale na rozdíl od nás mají co do hrnce.

Těm bystřejším ovšem brzy dojde, že tady nejde o normální kuchařské návody na to, jak připravit rodině večeři, nýbrž o sofistikované dráždění chuťových pohárků hlavně proto, abychom se nenudili.

V současné Evropě to vypadá jako na palubě jedné luxusní zaoceánské lodi – té, o které si její budovatelé mysleli, že je nepotopitelná. Pro její horní palubu bylo typické, že se často jedlo a pilo a tančilo a nezávazně konverzovalo. Možná se taky vedly nějaké ty business talks, ale hlavně proto, aby se do budoucna zajistily prostředky na tento dekadentní životní styl.

V Evropě dvacátého prvního století se na bohatství společnosti podílí nesrovnatelně větší počet lidí než ve všech stoletích předcházejících. Všudypřítomná prosperita zlidověla natolik, že se televizní kuchtíci považují za VIP a z televizních moderátorů se stávají respektovaní poradci v oblasti životního stylu.

Máme plné ledničky, moderní auta a vysokoškolské tituly na zvonku. Co nemáme, je rozumná míra porozumění pro ty, kteří měli tu smůlu, že se narodili ve špatné části světa.

Naše dosavadní hysterické reakce směrem k Afričanům připlouvajícím na potápějících se lodích byly až dosud motivovány zejména strachem. Nechceme přijít o to, co máme, protože když se rozdělíme, budeme mít o něco míň, že jo? A vůbec – dejte nám s tím pokoj! Ať se postará Evropská unie, ať příslušná komise zasedne a rozhodne o přidělení příslušné částky peněz na vyřešení tohoto problému. Nechceme mít tyhle starosti, chceme mít čistou hlavu. Večer jdeme do divadla, o víkendu jedeme na chatu a v létě letíme na dovolenou. Nevíte náhodou, jestli to bude v Řecku levnější, když teď mají tu ekonomickou krizi?

Obávám se, že v době stěhování národů si s tímto pohodlným myšlením nevystačíme. Doba dotační možná brzy skončí. Ostatně prosperující lidé, prosperující firmy, prosperující města a prosperující státy nepotřebují čerpat nějaké dotace. Čerpat dotace potřebují vyčerpaní lidé, vyčerpané firmy, vyčerpaná města a vyčerpané státy.

Oslabená solidarita stále větší části občanů Evropské unie (srovnejme s neutuchajícím podporujícím apetitem velké části občanů Spojených států!) možná pramení právě v tom dotačním systému založeném nikoli na zdravém principu, že nečekám na Godota z Bruselu, ale dělám na maximum pro sebe a o přebytek se dělím s potřebnými, ale na nezdravém principu, že předem spoléhám na pomoc zvenčí.

Počínající stěhování národů je dobrou příležitostí k tomu, abychom změnili toto pasivní a pohodlné paradigma, abychom v sobě uprostřed problémů s přílivem imigrantů začali objevovat granty, tedy velkorysé muže a ženy, kteří se nebojí pomáhat tonoucím, i když se zdá, že silný proud může přivodit utonutí i jim.

Článek vyšel 19.8.2015 na Neviditelném psu a vychází se svolením autora

Pavel Kosorin foto
  • přečteno: 7722/7411×, 3 komentáře

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (9 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Jirka | 2. 9. 2015 11.00 hod. | 195.113.181.x
Omlouvám se za neběžecké téma, ale běženecké. Když už to sem bylo někým vneseno a když už mně přišel odkaz na zajímavý článek ...
I kdybychom připustili, že to bude pro Evropu obohacení, tak pro země původu to bude zase krok dolů ...
netky.sk/clanok/video-odbornik-na-priklade-so-zuvackami-vysvetluje-preco-je-prijimanie-utecencov-nezmysel

Jirka | 24. 8. 2015 8.26 hod. | 195.113.181.x
Naivní

Radovan Zelenc | 19. 8. 2015 17.06 hod. | 193.87.75.xx
Dobrý deň.
Problém nie je v prisťahovalectve,ale že ich je naraz veľa.Ja z cudzincov
nemám strach,lebo sú obohatením.Preto je potrebné správne uplatňovať azylový zákon.Ale nie tie nezmysly ,ktoré propagujú nacionalisti a iní.
Treba si priznať,že europsky spôsob života tiež nie je ideálny.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků