logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běh a posilování

Běh a posilování

Strečinkgymnastika – posilování, tři důležité činnosti, které ale pohříchu běžci velmi často podceňují. Běžeckou gymnastiku a běžecký strečink už jsme si na Běžecké škole přiblížili, dnes tedy přichází čas běžeckého posilování.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 8.2.2010

Než však přikročím k popisu a představení vhodných cviků, musím ještě zdůraznit, proč strečink – gymnastika – posilování jsou pro všechny běžce tak důležité! Je to proto, že když cvičíte a posilujete, provádíte prevenci proti vzniku všemožných typů zranění, které mají jednoho jmenovatele a tím jsou SVALOVÉ DISBALANCE. Pokud člověk jen běhá, zapojuje, posiluje jen některé svalové skupiny a zapomíná na to, že i k běhu potřebuje ruce, záda, břicho. Že ty by se měly zapojovat při běhu aktivně a ne být jen pasivní zátěží. Pokud to pochopíte a začnete cvičit, přestanou vás třeba bolet záda, ale také budete mít větší zásobu energie pro jakýkoliv výkon, protože kromě jaterního glykogenu a podkožního tuku jsou velkou zásobárnou energie i svaly – svalový glykogen.

Posilování byste neměli provádět před běžeckým tréninkem nebo po něm, ale ve dnech, kdy neběháte, nebo byste měli mít mezi během a posilováním cca půldenní volno. Nemusíte si kupovat žádné činky, už jsem několikrát psal, že nejlepší pro běžce je posilování vlastním tělem, vhodnou pomůckou jsou pásy Thera-Band. Koupit se dají v různých barevných provedeních, přičemž světlejší barvy znamenají nižší odpor v tahu, tmavší pak naopak vyšší odpor v tahu.

Než začnete posilovat, dejte si 5 – 10 minut běžecké gymnastiky.

Břišní svaly

obrázek
Lehněte si na záda, nohy mírně pokrčte, opřete se patami o zem. Zvedněte horní část těla nahoru a dopředu, aniž byste přitom táhli hlavu ke kolenům. Ruce mějte založené za hlavou. V této poloze vydržte 2 – 3 vteřiny a pak se zase položte na záda. Opakujte 10x. Pokud budete provádět pravidelně, počet opakování týden co týden navyšujte o 3 – 5 opakování, neprovádějte však více jak 30x.

obrázek
Použijete-li při tomto cviku Thera-Band, upevněte pás pod chodidly a jeho konce uchopte oběma rukama. Zvedněte hlavu a ramena, a oběma rukama zároveň tahejte za pás.

Zádové svaly

obrázek
Postavte se, jednou nohou hodně předkročte, pás přitom držte natažený před tělem a táhněte oba jeho konce do stran. Pohyb je ukončen, když obě napnuté paže směřují do stran. Opakujte 10x, přičemž před opakováním vyměňte předkročenou nohu. Prakticky to pak vypadá tak, že levou nohu máte předkročenou při 1., 3., 5., 7. a 9. opakování a pravou v sudých opakováních. Při pravidelném cvičení navyšujte počet opakování o 2, až se dostanete na 30.

Další cvik na zádové svaly

obrázekobrázek
Postavte se, jednu nohu předkročte (stejně jako u předcházejícího cviku). Paže držte nad hlavou a Thera-Band napínejte pohyby paží do stran. Pohyb končí, když jsou obě paže napnuté.

Při dalším cviku pás potřebovat nebudeme.

obrázek
Lehněte si na břicho. Chodidla opřete o špičky a paže natáhněte dopředu. Zvedněte levou paži a pravou nohu, vydržte 3 – 5 vteřin. Potom proveďte cvik opačně, tedy zvedněte pravou paži a levou nohu. Opakujte 3 – 5x.

Prsní svaly

obrázekobrázek
Klik určitě znáte ještě ze školy. Při obtížnější variantě se opřete pouze o špičky nohou. Vydechujte při pohybu nahoru a nadechujte se při pohybu dolů.

obrázekobrázek
Snadnější variantou je pak provedení kliku ve stoje. Při něm se opřete šikmo o zeď či cokoliv, o čež se lze opřít, a tlačte pažemi tělo do svislé polohy.

Ramenní svaly

obrázekobrázek
Rozkročte se, chodidla mějte od sebe na šířku boků a přidržujte jimi konce pásu na zemi. Střední část pásu držte rukama, už v této fázi by měl být pás lehce napnutý. Pás přitahujte k bradě. Opakujte 10x.

obrázekobrázek
Při dalším cviku se opět rozkročte. Tentokrát přišlápněte střední část pásu. Jeho volné konce držte v rukou, paže mějte pokrčené. Paže natahujte směrem vzhůru.

Pokud se rozhodnete posilovat, můžete tak činit pomocí výše uvedených cviků, ale také jízdou na veslařském trenažéru, cvičení na T-bow, při Nordic Walking, případně teď v zimě na běžkách.

Miloš Škorpil foto
Běh a posilování Běh a posilování Běh a posilování Běh a posilování Běh a posilování Běh a posilování Běh a posilování Běh a posilování Běh a posilování Běh a posilování Běh a posilování Běh a posilování Běh a posilování

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (27 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Martin | 2. 8. 2016 22.28 hod. | 88.101.91.xxx
Výborný Miloši :) jen škoda, že to bylo vytvořeno později a nevplulo to do knihy Škorpilova škola běhu jinak by to kniha byla naprosto dokonalá (právě toto téma tam chybí, ale pomlouvat tě? ani náhodou jsi guru běhu) když napíšu do google jak správně běhat, správný běžecký styl, správná technika běhu vyjede na prvních místech jeden člověk ty! nebo články, které to od tebe jak se říká občmajzli :D jsi fakt člověk, který tomu rozumí a jsem rád, že česko dostalo takového učitele mám tě rád naučil jsi mě běhat, když teď běhám pěkně ruce 90°C lehce sevřená dlaň trup nakloněn hlava vzpříma uvolněně nesedím v tom tak je to ladný běh gazely a všichni se na mě koukají a přitom jim můžu říct to ne já, ale Miloš :) děkuji ti za všechno jsi nejlepší :)!!!

Radovan Zelenc | 8. 2. 2016 8.36 hod. | 193.87.75.xx
Dobrý deň.
Posilovanie nezanedbávam,lebo potom netrpím bolesťami chrbta,ktoré vznikli pri práci na stavbe.Ale tiež nemám problém po posilovaní hneď behať.Je to vlastne synergický efekt,ktorý pomáha zvyšovať výkonnosť..Možno to nie je pre každého táto kombinácia.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál trénink na rok 2010

Běžecký trénink

všechny články Běžecký trénink

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků