Strečink, cvičení, které vám ušetří čas, energii, peníze. Dvacátý osmý tip Běžecké školy pro váš lepší života běh

Článků o strečinku či protahování, o jeho prospěšnosti jako prevenci běžeckých zranění, bylo již popsáno mnoho článků, ostatně i na Běžecké škole články o protahování najdete, pro ilustraci vyberu jen dva základní, a sice Protažení. Gymnastická průprava, skvělý vklad do pohybových schopností běžce a Protahování. Dvacet cviků na protažení při nebo po běhu. Dnes se však na prospěšnost strečinku podíváme z hlediska úspory času, energie a peněz.
Tento článek vyšel na Běžecké škole 21.1.2015
Obsah [skrýt]
Většina lidí bere strečink jako nutné zlo a většinou se vymluví na to, že na něj nemají čas, že potřebují hlavně naběhat své kilometry, aby to všechno stálo za to, aby běhali rychleji a byli schopni uběhnout dál. Už je to taková obehraná běžecká písnička, kterou si člověk pouští stále znovu a znovu do uší, aby nevnímal okolní svět, aby byl schopný běžet a nemyslel na to, že běží, aby mu to běželo. I v tomhle případě je člověk hodně mimo mísu, protože pokud vyběhnete pro sám běh, pro volnost, kterou vám poskytuje, brzo zapomenete na to, že běžíte (zapomenete na to, že je to sport, který děláte, protože musíte, abyste…), a prostě poběžíte a nebude se vám chtít skončit. To jsem ale trošku zběhl z tématu. Takže pěkně zpět.
Strečink šetří čas
Většina běžců a běžkyň má za to, že největší efekt z běhání získá tím, že naběhá co nejvíce kilometrů. Ostatně stačí se podívat na radostné výkřiky koncem roku, kdy se začne objevovat: Je to tam, splnil jsem cíl, naběhal/a jsem letos 1000, 2000, 3000, 4000 km! Musím vás zklamat, tenhle ukazatel je naprosto k ničemu a to, že jste ho splnili, vás neučinilo ani rychlejšími, ani vytrvalejšími. Nebo možná ano, ale kdybyste ubrali z té kilometráže pětinu času, co věnujete běhání a věnovali ji protahování (což u odběhané vzdálenosti znamená, že byste měli naběháno jen o 50 km méně), tak vám garantuji, že budete běhat rychleji, s menším výdejem energie, a tudíž uběhnete dále.
Běhat rychleji budete, protože vaše svaly, úpony, šlachy, budou pružnější a vystřelí vás dále – váš krok se prodlouží, aniž byste zvyšovali intenzitu běhu a vy za méně času uběhnete více kilometrů.
Strečink šetří energii
Jak vysvítá z výše uvedeného, tak pružnější svaly, vazy, úpony, přidáme-li k tomu lepší hybnost kloubů a celkovou uvolněnost v těle, což jsou další bonusy získané pravidelným protahováním po tréninku, způsobí, že na každý krok budete muset vydat méně energie. To v konečném důsledku bude znamenat, že při stejném výdeji energie, jaký máte nyní, doběhnete dál.
Strečink šetří peníze
Byť se vám to možná zdá padlé na hlavu, tak pokud jde o peníze, tak zde bude mít pro vás strečink největší přínos a řekněme si, co by člověk pro prachy neudělal? No uvidíme, jestli se kvůli nim začnete i protahovat. I když jsou známy případy, kdy se lupič protáhl úzkým okýnkem, utekl i s lupem a nikdy ho nechytili, protože nikoho nenapadlo, že by to bylo možné, ale to není zrovna ten případ, který mám na mysli.
Pravidelný strečink vám ušetří peníze, protože jich budete muset vydávat méně na:
- masáž a jiné formy regenerace
- léky, abyste buď utlumili bolest, jež vám působí způsobené běžecké zranění (třeba uskřípnutý zadek, léčbu zranění
- specializovaná vyšetření u lékaře
- specializovanou léčbu (léky, potravní doplňky, různé terapie apod.)
- jídlo (vydáte-li méně energie, nebudete ji muset tolik přijímat)
Když to shrnu, tak docházím k jednoznačnému závěru, že věnovat pár minut běžeckého tréninku protahování se ve všech výše uvedených směrech vyplatí a navíc to má tu pointu, že nakonec ani nebudete muset zapomenout na svůj cíl: uběhnout za rok 1000, 2000, 3000, 4000… kilometrů, protože když budete pružnější, snadno je uběhnete i za kratší čas věnovaný běhu!
Vložit komentář