logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Stabilita při běhu, aneb co taky může způsobit nevhodná běžecká obuv. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Stabilita při běhu, aneb co taky může způsobit nevhodná běžecká obuv. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Čím má člověk lepší stabilitu, tím lepší má předpoklady k tomu, být dobrým běžcem. Běh vyžaduje vynikající stabilitu, nicméně takto běžci a běžkyně většinou neuvažují, i to je jedním z důvodů, proč většina běžců a běžkyň zanedbává stabilizační cvičení – cvičení na posílení středu těla (core).

Tento článek vyšel na Běžecké škole 9.1.2015

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Návrat ke kořenům
  2. Zlepšit stabilitu vám pomůže i běhání v botách, které umožní vaší noze pracovat

Cvičení na posílení středu těla, je společně s běžeckou abecedou, o níž už byla v 30 denní výzvě řeč, základním pilířem k nácviku přirozeného běhu.

Kdo jednou zkusil běžet, určitě zjistil, že samotné chodidlo mnoho stability neposkytuje. Dá se říci, že toho dlouho využívali výrobci bot, kteří se snažili běžecké boty „naučit“, aby byly schopné poskytnout běžci pro běh co největší stabilitu. Byl to od nich jistě velmi chvályhodný čin, a netřeba jim zde podsouvat žádné nekalé úmysly, jak se to stalo po vydání knihy Born To Run, ale všeobecně to vedlo k tomu, že čím byly běžecké boty po této stránce dokonalejší, tím větší devastaci způsobovaly na pohybovém aparátu běžce. Tělo běžce nemělo tím pádem potřebu pracovat na stabilitě a tudíž svaly středu těla, které tvoří jakousi centrálu svalové soustavy, chřadly a chřadly.

Návrat ke kořenům

Návrat ke kořenům v běhu znamená pochopení toho, že při běhu celé tělo pracuje jako celek. Teď nemluvím o tom, že mozek a centrální nervová soustava vše řídí a jednotlivé svaly, úpony, šlachy, klouby se postupně, tak jak je třeba, do příslušného pohybu zapojují. Teď mluvím o tom, že každý sval v lidském těle má při běhu svůj úkol a to, jak dobře jej provede, je závislé na tom, jak člověk dokáže do běžeckého pohybu (ale i do chůze, skoku, hodu, šplhu) zapojit střed těla (core). Návrat ke kořenům v případě běhu pak znamená návrat do doby, kdy člověk slezl ze stromu a kdy mu nečinilo žádný problém chodit, skákat, lézt po čtyřech, šplhat…, tak také návrat do doby, kdy jako batole začal lézt a pak běhat.

Jak už bylo výše napsáno, samotné chodidlo mnoho stability neposkytuje, neboť ve svislé poloze nás drží postoj a rovnováha. Když uprostřed kroku spočíváte jednou nohou na zemi, v podstatě balancujete na malé trojnožce, jejímiž opěrnými body (nohama) jsou vnější a vnitřní okraj bříška a pata. Při vytrvalostním (přirozeném) běhu s dopadem na střed chodidla jsou všechny tři opěrné body současně v kontaktu se zemí jen krátce. Tak krátce, že to většinou pouhým okem není člověk schopný zaznamenat. Abyste v tomto zlomku vteřiny udrželi rovnováhu, je třeba koordinovaným úsilím zapojit stovky svalů vašeho těla. Tu koordinaci obstarávají svaly středu těla. Není divu, že když svaly středu těla jsou slabé, či tím, že se při běhu předkloníte či si do toho „sednete“, je „odpojíte“, tak veškerá svalová koordinace je v tahu a s ní i stabilita.

Na druhou stranu, čím lépe dokáže nervová soustava zapojovat svaly efektivně, tím méně úsilí nás to při běhu stojí. Máte-li špatnou rovnováhu, špatnou koordinaci pohybů, vyplýtváte zbůhdarma spoustu energie na pohyby do stran, pohyby, které naprosto nemají pro váš běh – posun dopředu – žádný účel, a ani si to neuvědomíte. Zatímco když poběžíte přirozeně (technicky správně), poběžíte dál a rychleji.

Nejlépe vylepšíte svou rovnováhu tím, že budete provádět různá balanční cvičení. Třeba se postavte na jednu nohu, druhou mírně pokrčte v koleni a v tomto postavení si házejte s někým míčkem. Snažte se míček přehodit co nejvíckrát a přitom se zvednutou nohou nedotknout země. Cvičení si můžete ještě ztížit tím, že se postavíte na nějaký nestabilní předmět (měkkou gumovou podložku, BOSU, T-bow.

Ve stoji na jedné noze nebo nestabilní podložce můžete i cvičit s lehkým závažím. Cvičením na rovnováhu je dobré se věnovat hlavně na začátku přípravného období, a potom – byť méně často – i v ostatních obdobích přípravy.

Zlepšit stabilitu vám pomůže i běhání v botách, které umožní vaší noze pracovat

Když jsem výše řekl k běžeckým botám A, a sice že přílišná soustředěnost na co největší zajištění stability běžeckého pohybu botou, vedla k tomu, že to mělo negativní vliv na střed těla běžce, musím říci i B. To B je, co s tím?

Po vydání knihy Born To Run, doplatilo mnoho běžců a běžkyň na příliš rychlý odklon od klasických technických běžeckých bot k běhání v minimalistických botách, v pětiprstkách či dokonce naboso. Neuvědomili si, že jejich nohy na to nejsou připravené, že jejich střed těla na to není připravený, což u velké většiny z nich vyvolalo zdravotní problémy.

Naštěstí tenhle zběsilý úprk od technické boty k botě minimalistické je již za námi, dnes se dokonce objevují boty maximalistické, to je mimo jiné stejná zhovadilost, jakou bylo ve své době pohřbení technické boty. Žádná bota vás totiž od běžeckých zranění neuchrání, pokud budete běhat technicky nesprávně a pokud budete nesprávně trénovat, ale to už bude námětem jiného z 30 tipů Běžecké školy.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (40 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Dušanbe | 9. 1. 2020 11.40 hod. | 185.160.211.xx
S letitým odstupem musím dát Miloši za pravdu.Maximalistická obuv,konkrétně model Clifton od Hoka one one se nakonec ukázal nevhodný a nepracující pro mne.Mám rád,když boty jedou jako kolo na galuskách,nikoli jako na balonových pláštích.Taky se ukázalo,že ani ze zdravotního hlediska tento typ boty není pro mě vhodný.Miloši,omlouvám se,na věci nic nemění fakt,že dnes v podstatě každá značka vyrábí nějaký maximalistický model.

Radovan Zelenc | 2. 6. 2016 18.11 hod. | 193.87.75.xx
Dobrý deň.
Nie je to k téme,ale zaujíma ma: bol robený výskum,čo sa stane s telom bežca,ak intervaly napr.10x 400 zvýši napr na 14x 400,5x 1000m na napr 8x 1000,alebo skombinuje napr 10x400m a na záver 4x 8min,prípadne inak?

Dušanbe | 2. 6. 2016 14.19 hod. | 217.197.41.x
Díky tomuto letitému článku,jenž maximalistickou,obuv zhovadilostí zove,jsem si natruc vloni v květnu koupil Hoka one one,Clifton.Už mají dosti nalétáno a slále mě utvrzují v tom,že tato zhovadilost je naprosto skvělá!Díky za článek!

Radovan Zelenc | 13. 1. 2015 18.26 hod. | 193.87.75.xx
Dobrý deň.
Teší ma ,že tu je napísaný objektívny článok,ktorý nezatracuje bežeckú obuv,ale zdôrazňuje základy,ktoré praktikujem mnoho rokov.Tie sú vlastne základ.Preto nemám názor,že stačí vymeniť obuv a problém sa vyrieši.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků