logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Třiceti denní výzva Běžecké školy – tip 1. – běžecká abeceda

Třiceti denní výzva Běžecké školy – tip 1. – běžecká abeceda

Proč je prvním tipem Běžecké školy pro třicetidenní výzvu běžecká abeceda má svoji logiku, kterou pochopíte ve chvíli, kdy se pustíte do jejího učení. Běžeckou abecedu můžete provádět při běhu, doma, v práci, ve frontě na pokladnu, akorát ne na vysokých podpatcích.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 6.1.2015

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Běžecká abeceda se vyplatí
 2. Bonusy běžecké abecedy pro ženy
  1. Tvarování nohou
  2. Pružný, ladný krok šelmy
  3. Pevná rovná záda a pevná klenutá prsa
 3. Bonusy běžecké abecedy pro muže
  1. Silná lýtka
  2. Silné nohy
  3. Klenutý hrudník

Běžecká abeceda se vyplatí

Přemýšlíte-li nad tím, k čemu vám může být běžecká abeceda dobrá, tedy kromě toho, že se konečně naučíte liftink, skipink, vysoká kolena, zakopávání, případně pak běh po rozpálené plotně, běh po bříškách, střídavé úkroky stranou či běh po bříškách, tak vězte, že je toho poměrně dost.

Bonusy běžecké abecedy pro ženy

Tvarování nohou

Abyste dámy, ženy a dívky dosáhly toho, co je jedním z důvodů, proč začnete běhat, a sice aby vaše nohy byly tvarovány v ladných křivkách, je třeba, abyste při liftinku, skipinku, vysokých kolenou a zakopávání dbaly na patřičné prošlapování kolene, respektive dotahování došlapu až na patu.

Pružný, ladný krok šelmy

Pružného, ladného kroku šelmy dosáhnete tím, že se nejdříve podíváte, jak taková šelma běhá, jak jí při každém skoku hrají všechny svaly v těle. Stejné je to i při běhu, tedy mělo by být, a sice že jsou při něm zapojeny všechny svaly vašeho těla. Toho dosáhnete tím, že zpevníte střed těla, aby byla zajištěna spolupráce dolní (dolní končetiny a nohy) a horní (trup, hlava, ruce) části těla. Jestliže střed těla vypnete (sednete si do toho, předkloníte se), začnete automaticky skákat, začnete nadměrně zapojovat stehna a hýždě, a (v tomto případě bohužel) co člověk posiluje, to roste. Výsledkem pak není oku lahodící pevný zadek, ale velký zadek, a ladný krok se změní v krok slona či hrocha – a to ještě těmto dvěma tlustokožcům křivdíme.

Pevná rovná záda a pevná klenutá prsa

Nejspíš si řeknete, jak vám může běh pomoci k rovným a pevným zádům a navíc k pevným, dobře klenutým prsům? A přece je to tak. Jen to chce udržovat pevný, rovný postoj, nekroutit se, neulevovat si a stále držet postoj pružné rovné jedle. A ještě to chce správnou práci rukou, to znamená zespoda nahoru, jako když máte hole v rukou. Ostatně pokud se vám nedaří při běhu správně držet ruce, doporučuji vám běhat, alespoň 2x týdně s holemi. Ne s holemi na Nordic Walking, ale s těmi na Nordic Running. Protože při používání těch chodeckých nedosáhnete správného postoje (budete se ohýbat). Při správné práci rukou posilujete trapézový sval, posilujete svaly pletence ramenního, což obojí vede k tomu, že se narovnáváte. Při správné práci rukou zlepšujete funkci plic, dokážete se intenzivněji nadechnout, to (minimálně opticky) způsobí větší vyklenutí prsou. No vida, čeho lze dokázat jen tím, že udržíte při běhu správný postoj a zlepšíte práci rukou – a i k tomu člověku pomáhá provádění běžecké abecedy.

Bonusy běžecké abecedy pro muže

Silná lýtka

Každý, kdo začal v praxi aplikovat přirozený běh, už při první hodině zjistil, že „má" lýtka. Ne, že by je dosud při svém „běhu" (skákání) nezapojoval, ale zapojoval je mnohem méně, než by měl. Podobné, ale spíše s holeněmi, poznávají ti, co začnou běhat v pětiprstkách či bosí. Když začnete do svého tréninku, nebo kdykoliv si vzpomenete, viz úvod, zapojovat první čtyři cviky z běžecké abecedy (liftink, skipink, vysoká kolena, zakopávání), začnete při tom klást důraz na dopad na střed nohy, na odvalení dozadu, při němž se chodidlo překlápí na vnitřní (pronační) hranu a zároveň na plnou patu a následné odvalení dopředu přes střed chodidla (špička nohy musí při tom směřovat jen dopředu), zapojíte drobné svaly a úpony chodidla a nártu, to uvede v činnost svaly kolem kotníků, svaly lýtka, svaly holeně (dojde k jejich maximálnímu protažení resp. stažení). Po odrazu si zase svou úlohu vymění, svaly lýtka se uvolní, holeně napnou. Není to vůbec obtížné, jen to chce pravidelně dělat abecedu. Na běžecké abecedě je dobré, že je to běžecké cvičení, můžete ji dělat tedy i při běhu, třeba během prvních 10 – 15 minut, kdy se teprve rozehříváte před svým tréninkem, takže nemusíte mít strach, že vás obere o drahocenný čas, který jste si vyšetřili na běh.

Silné nohy

Silné nohy – síla v nohou, souvisí se silnými lýtky. Jak zapracovat na lýtkách už víme. Nyní potřebujeme sílu pracujících lýtek přesunout do stehen, hýždí, do hrudníku, beder, zad, trapézu, ramen, rukou. Zdá se vám, že míchám jablka s hruškami, vždyť píšu o nohách a najednou je tu celý člověk? Ale stejně si budu stát za svým, jak jinak byste chtěli pohnout horou, jak jinak byste chtěli přenést člověka, byť o jediný metr, kdybyste do toho nezapojili celý jeho pohybový aparát?

Opět se tu objevuje náš „starý známý" střed těla, jehož správné fungování (zapojení) do celkového projevu běhu je stejně důležité jako to, že když chcete běžet (když chcete žít), musí vám dobře fungovat srdce. Střed těla je takovým pomyslným srdcem pohybového aparátu, pokud vám nefunguje, můžete se snažit sebevíc, pořád budete vypadat jak lemry. I proto je důležité to, co pořád říkám, a sice že běžec nemá jen běhat, ale i cvičit – funkčně cvičit!

Klenutý hrudník

Když se podíváte na většinu běžců, pomyslíte si – copak tohle je nějaký atlet? Na vině je současný životní styl. Zatímco před nějakými dvaceti lety se říkalo, že ženy neumí dýchat, že dýchají mělce, a byla to pravda, bohužel dnes toto platí již i o většině mužů. Jak jsem řekl, může za to životní styl, tedy konkrétně rozvoj civilizace, kdy je člověk doslova připojen na výpočetní techniku, spoustu času prosedí u počítače, v autě, na poradách, na školeních, na jednáních… Kdyby jenom seděl, on ještě sedí naprosto špatně, různě se při tom kroutí, tlačí na hrudník, plíce. Na takového člověka je pak „radost" pohledět. I tady vám může pomoci běžecká abeceda, neboť stejně jako u žen vám pomůže uvést do pohybu celé tělo, rozdýchat jej, prokysličit jej, doslova a do písmene nafouknout hrudník – vyklenout hrudník, ale jen tehdy, když při běhu budete zapojovat i ruce.

No a teď si ještě ukážeme, co máte dělat, když se pustíte do běžecké abecedy, popsanou ji máte tady.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (28 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků