logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

TI, KTEŘÍ UTÍKAJÍ PĚŠKY – Caballo Blanco by měl radost

TI, KTEŘÍ UTÍKAJÍ PĚŠKY – Caballo Blanco by měl radost

Tahle knížka od Milana Daňka vás nejspíš zaujme ještě dřív, než ji vůbec začnete číst. Tedy alespoň mě, kondičního běžce, zaujala na první pohled. A dodnes její titulní stránka přitahuje moje oči jako magnet střelku kompasu. Teď si říkáte, že na obalu nezáleží. A máte pravdu. Ale věřte tomu, že obsah téhle knížky vůbec za svým přitažlivým obalem nezaostává.

Nejprve moje oči přitáhl obrázek nohou obutých do sandálů vyrobených z gumy starých pneumatik – „To jsou přece huaraches, které znám z knihy Zrozeni k běhu!" Beru tedy knížku ihned do ruky, a ještě než si stihnu přečíst její zdánlivě nesmyslný název, zaujme můj hmat plasticky vydařená pevná vazba, napodobující plátěnou strukturu. „Hmm, to je moc příjemný“, říkám si, a otevírám knihu...

Předmluva Dana Orálka naprosto přesně vystihuje myšlenku a smysl celé knihy, a tím odstavuje všechny případné budoucí recenze na druhou kolej, protože ty už jsou takřka zbytečné (včetně té mé:-)).

Kniha sama sebe označuje jako české pokračování příběhu z knihy Zrozeni k běhu, a já musím uznat, že tohle pokračování je pekelně důležité a obohacující. Knihu od Christophera McDougalla Born to run – Zrozeni k běhu četl snad každý. A asi každý mi dá zapravdu, že ne všechno v ní znělo přesvědčivě a pravdivě. Ano, příběh je to úžasný, ale sám jsem se při jeho čtení potýkal s tím, že jsem ve většině věcech nedokázal odhadnout, co je pravda a co už je přinejmenším nadnesené a zkreslené.

Milanova kniha je naopak pravdivá a nenásilnou formou uvádí na pravou míru mystifikace a polopravdy McDougallova fascinujícího příběhu. Jednoduše řečeno, Milanova kniha si na nic nehraje, a to je asi hlavní důvod, proč si jí cením. Myslím, že dvě české výpravy do mexických Měděných kaňonů do míst, kde žijí tajemstvím opředení Tarahumarové, setkání s nimi i s legendárním mužem jménem Caballo Blanco, ani nemohly zůstat bez následného vydání téhle knihy.

Celý tento cestopis je čtivý a příjemně protkaný moudry a postřehy, nad kterými se snad každý vnímavý člověk musí pozastavit a zamyslet se nad jejich pravdivostí. Třeba slova Cecy Villabolos, že žila osm let v USA, ale vrátila se do Měděných kaňonů, protože v americkém městě bylo všechno neosobní, nikdo nikoho nezdravil, neznal, nikam nepozval, a že životu tam chyběla duše. Nebo výrok, že „Blázni často vidí věci, kterých si jiní nevšimnou. Dovedou být šťastnější než ti, kteří si pro samou důstojnost ani nemohou utřít nos." Nebo životní zkušenost, že ten, kdo přestane mluvit jazykem své matky, přestává zároveň vnímat tradice a vlastně tak opouští svůj kmen. Nebo všeříkající tarahumarské moudro: Nepřestaneš běhat, protože zestárneš. Zestárneš, protože přestaneš běhat.

No, není to k zamyšlení? Nenapadá vás v souvislosti s tím otázka, kam se celá naše „vyspělá" civilizace řítí a za čím se povětšinou pachtíme, a co je vlastně v životě důležité?

Věřte, že tahle kniha zdaleka není jenom pouhý cestopis a popis netradičního běžeckého závodu. Tahle kniha je mnohem víc. Mám ji uloženou v knihovně hned vedle knihy Zrozeni k běhu, protože patří neoddělitelně k sobě. A my bychom si měli vážit toho, že díky Milanovi Daňkovi máme to štěstí znát příběh z Měděných kaňonů opravdu celý a pravdivý.

Mám obě tyhle knížky moc rád... ale popravdě řečeno – tu Milanovu mám o ždibínek radši.

Knížka TI, KTEŘÍ UTÍKAJÍ PĚŠKY má své FB stránky, kde jsou průběžně zveřejňovány všechny aktivity. Výtěžek z prodeje filmu a knihy je využíván při pokračování práce Caballa Blanka v realizaci komunitních projektů k podpoře kulturních tradic Tarahumarů – Raramuri a zlepšování jejich životních podmínek v oblasti Měděných kaňonů. Podařilo se již shromáždit a odeslat 10.000 Kč, které jsou využívány na nákup kukuřice a osiva jako cen za účast v Caballo Blanco Ultramaratonu (i jako pomoc v době sucha a podpoře malých farem nezbytných k přežití tradiční kultury Tarahumarů). Věříme, že tato částka, i s vaší podporou, nebude poslední.

Milan Daněk

Pepa "Pomalý" Cupal foto
  • přečteno: 13430/12908×, 2 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (18 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Alex | 5. 11. 2014 13.17 hod. | 79.200.83.xxx
Jo je to naprosto čistý čtení. Na nic si to nehraje. Jen jim člověk závidí jak hezky se všichni proběhli.

Jitka Rabsová | 5. 11. 2014 8.54 hod. | 78.102.127.x
Tuto knížku mám doma snd 14 dní. Kyž mi přišla SMS o tom, že si pro ní můžu jit na poštu, byl to běh na poštu. První co dělám s novou knihou- přičichnu k ní. Miluju vůni knížek. Struktura na obalu je moc příjemná. Ale abych moc nekecala.....už ji mám dvakrát přečtenou. Je pro mě náboj a motor do dalších mých běžeckých kilometrů. Mám obrovskou představivost a fantazii.....jako bych tam prostě byla. Moc hezky napsaná, ani chvilinku jsem se nenudila. A jen tak mimochodům.....nikomu ji nepůjčím, nechci aby se mi ztratila

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků