logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jak si užít léto a připravit se na běžecké závody, které se běží v jeho závěru nebo na podzim

Jak si užít léto a připravit se na běžecké závody, které se běží v jeho závěru nebo na podzim

Jde skloubit letní radovánky s přípravou na běžecké závody, které se běží hned po prázdninách (Birell Grand Prix Praha, Baroko maraton, Kladenský maraton, Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem, Běchovice – Praha, Velká Kunratická), či spousty dalších běžeckých klání? Jde to velmi dobře. Osobně jsem měl vždy na podzim lepší formu než na jaře a v létě. Nejspíš to bylo i tím, že jsem si v létě odpočinul, hlavně psychicky, tím, že jsem netrávil každý den na dráze, nebo nehonil formu na silnici či v lese, ale prostě si více užíval i běžných radostí života, protože nejen během živ je člověk.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 14.7.2014

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Jak a kde běhat v létě
    1. Běh v lese
    2. Běh v horách
    3. Běh po loukách
    4. Běh v parcích
    5. Běh po mořských plážích a ve vodě
  2. Nástrahy běhání v létě
    1. Klíšťata, komáři a jiná lesní havěť
    2. Přecenění svých schopností
    3. Euforie z běhu a následné ztracení se v prostoru a čase
    4. Přehřátí
  3. Speciální tréninkový plán na léto
    1. Plány na We Run Prague, Grand Prix – závody na pět a deset kilometrů
  4. Jak se připravit na Baroko maraton, Běchovice, Velkou Kunratickou a maraton
    1. Baroko maraton
    2. Příprava na Běchovice
    3. Příprava na Velkou Kunratickou
    4. Jak se připravit na maraton
  5. Recepty pro ty, co chtějí zdokonalit svůj běh

Jak a kde běhat v létě

Výhodou letního běhání je to, že můžete svůj běh naplánovat a uskutečnit prakticky všude. Pokud se rozhodnete pro delší běžeckou výpravu, bylo by dobré vzít si s sebou ledvinku, mobil, baterku, mapu, peníze, něco k snědku, láhev s vodou a nezaškodí také obinadlo.

Kde můžeme běhat v létě:

  • v lese
  • v horách
  • po loukách
  • v parcích
  • po mořských plážích a ve vodě
  • na dráze

Běh v lese

Naplánujete-li si, že půjdete běhat do lesa, bude dobré se na to trochu připravit. První, co byste měli udělat, je rozhodnout se, zda poběžíte po značených cestách, nebo to vezmete prostě a jednoduše kudy vás zrovna napadne. Tady pak moc záleží na tom, zda les, který jste si vybrali pro svůj běh dobře znáte, nebo jestli jste tam jen náhodou zavítali. V druhém případě bych vám radil držet se značených cest. Dobré je také, zvláště jestli vyrážíte na trénink sami, informovat ještě někoho jiného o tom, kam se chystáte běžet. Neuškodí také, když se s ním dohodnete, že pokud se do určité doby nevrátíte, tak aby se začal zajímat, zda se vám něco nepřihodilo.

Nevýhodou běhu v lese často bývá, že i když máte s sebou mobil, většinou se nikomu nedovoláte, protože tam není signál. Pro běh v lese je také dobré se předem vybavit mapou,

buzolou či kompasem a rozhodně si vzít s sebou něco k jídlu a pití.

Pokud jde o oblečení, je lepší si na sebe vzít dlouhé elasťáky a triko s dlouhým rukávem (obojí z pevnějšího materiálu), prostě myslet na to, že v lese je to samá větev nebo trn, o který se dá zachytit, škubnout – trhnout. Do ledvinky nebo běžeckého batůžku pak s sebou vzít nepromokavou běžeckou bundu pro případ, že vás přepadne déšť nebo se ztratíte a budete muset v lese zůstat i potom, co začne zapadat slunce a ochladí se. Při plánování délky trasy neopomeňte vzít v úvahu, že běh v terénu je náročnější než po silnici, takže i vaše tempo bude pomalejší. Únava, kterou budete při běhu pociťovat, bude také větší, takže je dobré si vybrat raději kratší úsek, než pak vysílení někde bloudit. Rozhodně není hanba, když poznáte, že to nezvládnete, vrátit se po stejné trase zpět.

Běh v horách

Pro běhání v horách platí všechny nástrahy, které na vás číhají v lese. Navíc k tomu tady přistupuje otázka větší obtížnosti – nadmořská výška, větší převýšení. Pozornost si zaslouží i okolnost, že v horách se setmí ihned, aniž by vás slunce upozornilo, že se chystá do hajan. Prostě zaleze za kopec a je tma. V horách se také mnohem rychleji ochlazuje. Při běhání v horách si je dobré pamatovat, že běh z kopce může být pro unavené nohy obtížnější než výběh. Při běhu v horách je obzvláště důležité, aby někdo znal vaší přesnou trasu, kterou chcete běžet.

Běh po loukách

Běh po loukách skýtá největší nesnáz v tom, že budete většinou mokří od hlavy až k patě, teda spíš naopak. Pak je třeba počítat s komáry a ovády, které probudíte z jejich siesty, takže nepohrdnou nabízenou potravou, kterou jim poskytuje spoře oděný běžec či běžkyně. Věřte, že žádné repelenty na ně moc neplatí. Protože na louce není ani žádný stín, tak je dobré si vzít brýle a chránit si zátylek proti přehřátí. Vůbec při běhání v létě nezapomínejte na přehřátí, které může znamenat buď úžeh nebo úpal, ani jedno není nic příjemného. Ochránit se proti nim můžete tím, že budete dostatečně doplňovat tekutiny, hlavu si budete chránit proti sluníčku šátkem či plátěnou čepicí, a zátylek čepicí ala „Sahara" (s překrytím přes krk – nabídka na trhu je vcelku pestrá, spíše ale objevíte v outdoorových prodejnách než běžeckých speciálkách).

Když nebudete mít nic z toho k dispozici, tak se snažte hlavu i zátylek chladit studenou vodou. Pro ten případ nepátrejte, zda ten potok, kolem něhož běžíte, respektive voda v něm, odpovídá hygienickým normám. Prostě vodu naberte a hlavu a zátylek si polijte. Běžíte-li po louce, ale i v lesním terénu, můžete šlápnout do nějaké díry či prohlubně a výron je tu nato tata. Máte-li sebou obinadlo, tak si místo hned stáhněte, i když budete kulhat, zabráníte tak dalšímu možnému většímu poškození.

Běh v parcích

Běh v parku skýtá v létě asi nejméně nástrah a už ho máte nejspíš všichni vyzkoušený. Těmi nástrahami jsou hlavně volně pobíhající psi a jejich páníčci, když buď omylem nebo úmyslně, to je ostatně jedno, nakopnete jejich miláčka. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat též inlajnistům a cyklistům.

Běh po mořských plážích a ve vodě

Pokud v rámci dovolené zavítáte k moři, bylo by škoda toho nevyužít a nejít se proběhnout po pláži, a pokud je to písečná pláž, i ve vodě. Nejhezčí zážitky z běhu člověk prožije, když si jde zaběhat na pláž brzy ráno, když všichni kolem ještě spí a společnost vám budou dělat jen racci nebo jiní mořští ptáci. Východ slunce pak tomu dodá tu pravou kulisu. Běhat ráno má i tu výhodu, že teplota vzduchu je ještě příjemná a nehrozí přehřátí.

Běh u moře prospěje i vašim průduškám, teda spíš jim prospěje, jak budete naplno vdechovat prosolený vzduch. Pro vaše nohy pak bude vysloveným balzámem, pokud budete běhat v písku bosi. Promasírujete si tak nádherně vaše plosky nohou a bude to mít blahodárný vliv na jejich klenbu. Běh ve vodě je zase výborným posilovacím cvičením. Jak běh po písku naboso, tak běh ve vodě vás osvěží i na duši, protože si rázem budete připadat mladší a odletí vám z hlavy a mysli všechny chmurné myšlenky.

Nástrahy běhání v létě

  • klíšťata, komáři a jiná lesní havěť
  • přecenění svých schopností
  • euforie z běhu a následné ztracení se v prostoru a čase
  • přehřátí

Klíšťata, komáři a jiná lesní havěť

Když poběžíte v lese, po louce nebo po horách, určitě se nevyhnete setkání s drobnou havětí, která znepříjemňuje člověku život i normálně, pro běžce však mnohdy může znamenat ještě větší nebezpečí.

Když vám vlítne do oka muška, tak je to sice nepříjemné, chvíli to pálí, ale dá se to přežít. Přisáté klíště, komáří píchnutí nebo ovádí kousnutí už může přinést větší nepříjemnosti, z nichž svrbění je tou nejmenší. Také píchnutí včely, vosy či sršně není zrovna příjemné, zejména pokud jste na ně alergičtí. V tom případě je o tom dobré informovat vaše parťáky při běhu, aby vám mohli poskytnout nebo zajistit odpovídající pomoc. O borelióze jste už určitě slyšeli, její následky mohou být pro člověka, který rád sportuje, velmi neblahé, protože se ráda vrací zejména, když nejvíc makáte na své fyzičce a dostáváte se do té správné formy. Proto je dobré se po každém běhu v přírodě, ale i v parku důkladně prohlédnout, neleze-li po vás nějaké klíště, nebo jestli už se nějaké nezakouslo. Nepříjemné na nich je, že vám vlezou i do těch nejintimnějších míst a dostávat je tam odtud je opravdu velmi nepříjemné.

Pokud jste si odstranili přisáté klíště, nebo vás štípnul komár či kousl ovád, věnujte tomuto místu ještě pár dní pozornost, zda se tam netvoří větší červená skvrna. Pokud byste ji objevili, tak raději hned vyhledejte lékaře. Neberte to na lehkou váhu. Už mnoha lidem tohle přehlížení způsobilo velké zdravotní problémy.

Přecenění svých schopností

Když jste běhali v zimě, tak chlad vás většinou nutil k tomu myslet na to, až budete v teple. Běhání v teple skrývá jinou nástrahu, a sice že se cítíte celou dobu skvěle, a z ničeho nic vám dojde. Pokud nemáte s sebou nějaký rychlý zdroj energie: čokoládu, hroznový cukr, datle, rozinky, energetický gel… či energetický nápoj, a máte to do civilizace, kde byste si to nějak obstarali, ještě hodný kousek cesty, tak vám nastanou velké potíže. Každopádně přejděte spíše do chůze, než abyste se snažili doběhnout co nejdříve. Tělo má ještě nějaké zdroje uložené pro strýčka příhodu, ale ty uvolňuje nerado a značně zvolna, takže opravdu zpomalte. Znáte-li lesní plody a máte je po ruce, tak s chutí do nich, lepší ztratit 15 minut jejich sběrem, než pak zkolabovat na nedostatek cukru! Jakmile budete mít možnost se zase pořádně najíst a napít, tak to udělejte s rozvahou a pomalu, ne že se naládujete a nalijete k prasknutí, tím byste si jen zadělali na další potíže.

Euforie z běhu a následné ztracení se v prostoru a čase

Tenhle problém vás může potkat, ať jste zkušení běžci, turisté či běžečtí začátečníci. Prostě občas se to stane každému, že se nechá unést krásou přírody a najednou si uvědomí, že slunce za chvíli zajde za obzor a já vlastně ani nevím, kde jsem a jak to mám daleko domů. K tomu je dobré mít právě v ledvince mobil, mapu, buzolu či kompas, baterku a lehkou bundu. Mobilem, pokud je signál, dát zprávu, že sice nevíte, kde jste, ale že jste v pořádku. Pak se pokusit co nejdříve najít nějaký bod, podle nějž byste se zorientovali v prostoru a pokud to jde, tak si vybrat k návratu značenou cestu. Jak narazíte na rozcestníky, tak už máte vyhráno. V tu chvíli můžete poslat zprávu, kde jste a případně se dohodnout, kam by pro vás mohl někdo dojet.

Přehřátí

Při běhání v létě hrozí přehřátí prakticky pokaždé, kdy se vydáváte na delší běh. Proti přehřátí se můžete chránit jednak dostatečným příjmem tekutin, ochranou hlavy a zátylku, ale také tím, že nebude běhat jen v trenkách nebo nátělníku, ale v tričku. Možná se to zdá nelogické v létě se bránit přehřátí tím, že se více obléknu, ale je to tak. Tričko vás ochrání proti slunečním paprskům a také tím, že se v něm drží voda, vás zároveň ochlazuje, proto je pro toto období vhodnější běhat oblečený než svlečený. Pokud přijdete z tréninku domů a celý hoříte, udělejte si studený zábal. Namočte si prostěradlo a celí se do něj alespoň na 10 minut zabalte. Stejně dobře jako prostěradlo poslouží velký ručník či osuška. Pokud to neuděláte, budete vám trvat dlouho do noci, než se přirozenou cestou zchladíte a usnete a druhý den budete jako zmlácení. Takhle usnete zcela normálně a druhý den budete moci prožít podle svých plánů.

Speciální tréninkový plán na léto

Speciální tréninkový plán na léto ode mě nečekejte. Univerzální neexistuje, ale abyste nemuseli složitě hledat na internetu ten, který by nejlépe vyhovoval vašim tréninkovým možnostem a zaměření na závod (závody), na něž se chcete v létě připravit, nabízím vám, abyste si vybrali z těch plánů, které již na Běžecké škole vyšly.

Plány na We Run Prague, Grand Prix – závody na pět a deset kilometrů

Osmitýdenní tréninkové plány pro překonání hranice šedesát, padesát a čtyřicet minut na deset kilometrů

Dvacetitýdenní tréninkový plán Miloše Škorpila na 5 a 10 kilometrů

Dvanáctitýdenní tréninkový plán na deset kilometrů, který tě zrychlí o 2 – 3 procenta. Plán pro hobby běžce

Dvanáctitýdenní tréninkový plán na deset kilometrů, který zrychlí výkonnostní běžce o 1 – 2 procenta

Třicet, dvacet, deset. Trénink, co ti vrátí běžeckou jiskru, co tě nabudí, co tě omladí

Jak se připravit na Baroko maraton, Běchovice, Velkou Kunratickou a maraton

Baroko maraton

Baroko maraton – jak ho běžet?

Příprava na Běchovice

Běchovická desítka – přežiješ-li „Hrdlořezák“, nemáš ještě vyhráno

Příprava na Velkou Kunratickou

Velká Kunratická – jak na ní natrénovat a jak ji běžet a přežít

Jak se připravit na maraton

Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton

Recepty pro ty, co chtějí zdokonalit svůj běh

Přirozený běžecký styl

7 + 1 speciálních cviků s vlastní vahou pro běžce – cvičení na podporu provádění správného běžeckého stylu

Běžecká abeceda od A do Z

Běžecká dokonalost, to je rovnice o pěti známých – VYTRVALOST, RYCHLOST, KOPCE, SÍLA a PRUŽNOST

Pružnost, skvělý vklad do pohybových schopností běžce

Běh není skákání, přesto by běžec měl umět i skákat

11 minut stačí, abys doběhl do světové špičky

Jak dostat více kyslíku do svalů

Běžče, nebuď labuť a neboj se – aneb 5 tipů, jak zefektivnit svůj trénink

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (19 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecký trénink

všechny články Běžecký trénink

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků