logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Petr Vabroušek je lenoch. Ale jaký!

Petr Vabroušek je lenoch. Ale jaký!

Uznání si nelze vyčekat na autobusové zastávce. Obdiv se nedá ani koupit, alespoň ne ten skutečný. Osobností se musí člověk stát. Petr Vabroušek takový je. Překypuje čímsi na způsob klidné síly. Stačilo prvních pár vět při besedě v Running Mallu a všem bylo jasné, proč je tenhle slovutný Ironman odsouzený vítězit.

Naše okolí nás obohacuje. Aniž bychom to tušili. Je to nekonečný koloběh. Lidé vstupují do našich životů, a ať o to kolikrát stojíme či nikoliv, ovlivňují náš světonázor. Někteří díky Bohu zůstávají v naší bezprostřední blízkosti, jiní se naštěstí vzdálí. Pokud se stane pravý opak, je to blbý.

Čím déle setrvávám v běžeckém světě, mám pocit hraničící s jistotou, že jedinců zařaditelných do první skupiny se okolo mě protáčí bez pardonu víc. Jak říkají držitelé Zlatých Slavíků při děkovačce, nechci nikoho jmenovat, abych náhodou na někoho nezapomněl! Naštěstí jsou to povětšinou ti, kteří zůstávají.

Najdou se ale jedinci, kteří se objeví, zazáří jako kometa, a ačkoliv záhy zmizí, něco přínosného po nich zůstává. Naposledy takhle oslnil ve středu Petr Vabroušek. A protože vím, že někteří z vás se na besedu s ním do Running Mallu nedostali, i když o to moc stáli, povím vám, jaký to bylo.

Skvělý.

S Petrem jsme si poprvé vyměnili pár vět už před několika málo roky, kdy jsem v Pelhřimově pomáhal Marcelu Brožovi s triatlonovým závodem. Naše komunikace se omezila toliko na mejlový rozhovor do tamního plátku – v den závodu jsem se kvůli zrádné neuróze vys... z podoby, takže jsme se nepotkali. Ale i těch pár bytostně vyrovnaných slůvek a vět přelitých elektropoštou mě přesvědčilo o tom, že s tímhle chlapíkem by jednou vůbec nebylo špatné zapříst hovor.

To „jednou“ se stalo ve středu. Petr Vabroušek přijal naše pozvání do Running Mallu. Kdo čekal ale opravdu hodně sebevědomého pseudoprofíka typu „Taaak, určitě“, pomalu mohl vyrazit k domovu. Tenhle Železný, ba přímo z oceli vykovaný Valach je upřímně velký pohodář. Úspěchů si váží natolik, než aby se kvůli nim naparoval. Ačkoliv ročně naplave, našlape a uběhne více kilometrů, než leckdo zvládne natočit v autě, s bezelstností ve tváři prohlásil, že je od přírody líný, takže tréninku moc nedá. Tím pádem je pro něho výhodnější dát si čtrnáct Ironmanů ročně. Což je porce, nad níž kroutí hlavou všichni slovutní znalci tohoto odvětví. Při takové náloži mu prorokovali brzký konec. Dávali mu rok, maximálně dva. Před dvaceti lety...

O soupeřích (v drtivé většině poražených) mluví s pokorou, o sobě s nadhledem. Kráčí od vítězství k vítězství. Na Antarktidě utekl všem údajně zejména proto, že pro maraton zvolil jednoduchou taktiku. Do třeskutého mrazu se oblékl tak trochu jako v předjaří. A aby se zahřál, první tři kilometry jakseNEpatří napálil. Pak už to (prý) běželo skoro samo. A ta stovka pár dnů poté mu prostě už tak nějak sedla.

Posléze v Českých Budějovicích na běhátku pro změnu vydělal na tom, že až po polovině maratonu zjistil, že ta páčka tam vpředu umožňuje běžet i rychleji. Tak to zkusil párkrát zmáčknout a bylo. No, a při lednovém taktéž zlatém Isramanovi se prostě jenom vyplatily zkušenosti z Antarktidy a vytopeného fitka (kosa a vítr při hornaté části závodu a třicetistupňový pařák při běhu u moře).

Zdá se to všechno být dokonale jednoduché. Jednu skutečnost však popřít nelze. Petr Vabroušek je úkaz. Soulad neuvěřitelně vyspělých vytrvalostních předpokladů s morálně volními vlastnostmi, ale především se zdravým úsudkem a dobrotivým nadhledem jej k úspěchu v keckách i životě přímo předurčuje.

Na setkání s takovými lidmi se nezapomíná. Petře, díky za fajnový potlach, dveře v Running Mallu máte jednou provždy dokořán. Stejně jako všichni ostatní dobroběžci.

Úvodní foto: Už dopoledne si u nás Petr Vabroušek popovídal se školáky (a samozřejmě se musel se všemi vyfotit – hned to dítka šlehala na fejsbúk). Večer na něho čekal sál přeplněný dospělými.

Michal "Vydra" Vítů foto
  • přečteno: 11693/11404×, 1 komentář

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (19 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

dav | 31. 1. 2014 9.07 hod. | 89.176.226.xxx
...sáákra, že nám to nevyšlo:-((, takže za setkání zprostředkované aspoň v této psané formě moc dík...

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků