Dámský běžecký klub inspiruje ženy prostřednictvím běhu k aktivnímu životu
Běh je fenomén doby, píše se zhusta v komentářích, které se čím dál víc objevují v různých periodikách. Pokud jde o běhání žen, tak i této problematice je zejména v časopisech pro ženy věnován čím dál tím větší prostor. Máme tady závody RunCzech, Run Tour, které mají celorepublikový dosah, v případě RunCzech dokonce i mezinárodní, neboť do jeho rodiny bude letos patřit i 90. ročník MMM v Košicích.
Obsah [skrýt]
- Čím si tuto popularitu běh zasloužil a je vůbec ještě potřeba jej dále popularizovat, když se šíří jak lavina celou zemí?
- Běh učí lidi, že nic není zadarmo, přesto počet běhajících roste
- Proč lidé běh nevzdají, co jim přináší jako nadhodnotu
- Co si za to běh bere
- Běh je nejlevnějším sportem
- Třetí běžecký týden Dámy
- Dosud v tomto seriálu vyšly tyto články
Čím si tuto popularitu běh zasloužil a je vůbec ještě potřeba jej dále popularizovat, když se šíří jak lavina celou zemí?
Osobně jsem přesvědčen, že je. Pokud jde pak o běhání žen, tak obzvlášť, neboť na běhající ženy, i když běžci je vidí na trati velmi rádi, se lidé obecně dívají stále ještě jako na něco, co se nesluší, protože žena by se měla věnovat především rodině – dětem, a ne si běhat bůh ví kde.
A to je právě velký omyl. Běhající žena – matka nejenže chápe, že její děcko by nemělo sedět doma u počítače, ale mělo by běhat někde venku, protože sama na svém těle poznává, jak jí pohyb svědčí, jak ji nabíjí, jak ji čistí.
Četl jsem jeden velmi zajímavý názor, který naprosto sdílím a sice že „Rodina má vychovávat, ne škola!" A o to jde. Rodič, jedno zda matka či otec, nejlépe oba v jednom šiku, jsou ti, kteří mají jít dětem příkladem. Když se doma ládují chipsy, při tom zírají na telku, když jim dojdou zásoby, vyrazí svým přibližovadlem do nejbližšího supermarketu, aby doplnili spíže a ledničky, k čemu asi své ratolesti vychovají? Jedině ke „konzumu“. Naučí své děti jen přijímat, bez toho, aby pochopily, že musí i dávat.
Běh učí lidi, že nic není zadarmo, přesto počet běhajících roste
Je velmi zajímavé pozorovat z nadhledu, jak většina lidí, kteří s během začínají, k běhu přistupují. Běh je obecně mezi lidmi pojímán jako sport, který vyžaduje velké úsilí. Tomu je naučila škola. Tedy naučila je silné slovo. Ani mě nikdo běhat neučil. Vždy to bylo tak, a je tomu tak i dnes, že jednoho dne přišel tělocvikář s informací: „Dnes se bude běhat 1000, 1500 m, Cooperův test“. Zavelel svlékat, zmáčknul stopky a velel vyrazit, co to jde, směrem k cíli. Krutý zážitek z této zkušenosti si většina „šťastlivců“, kteří tímto martýriem proběhli, nese dodnes. Přesto, když začnou s běháním, jej tvrdošíjně opakují. Přesto s během začíná stále větší procento lidí. Přesto stále více lidí u běhu vytrvá i dále.
Proč lidé běh nevzdají, co jim přináší jako nadhodnotu
Běh lidé nevzdávají, neboť po prvních nezdarech začnou hledat informace, jak běhat, aby je běhání nebolelo, aby jim přinášel ty bonusy, o nichž se tolik píše:
- odreagování od běžných životních stresů
- vyčištění hlavy
- mít konečně čas jen pro sebe
- zlepšení zdraví
- útěk hrobníkovi z lopaty
- zlepšení fyzické kondice
- snížení váhy
- moci se pořádně a bez výčitek svědomí najíst
- ukázat tomu hlupákovi odnaproti, že nejsem takový dřevo
- ukázat rodině, že nejsem takový dřevo
- …
Co si za to běh bere
Maximálně trošku z vašeho času, ale i to je sporné. Během běhu si většina lidí dokáže vyřídit tolik věcí, že nakonec zjistí, že běh jim naopak ještě nějaký čas ušetřil. Co je však nejdůležitější – tím, že vás běh nabije do dalšího života, že se při něm odreagujete, zvládnete vše mnohem rychleji a s větším přehledem, také s méně chybami – a tady už je úspora času neoddiskutovatelná.
Já si myslím, že argumentace svědčící pro běh, pro to, proč je běh mezi lidmi stále populárnější, by mohla stačit. Ale to není všechno.
Běh je nejlevnějším sportem
Abych byl úplně přesný, tak ještě společně s chůzí, protože na tu potřebuje člověk stejné vybavení a stejné prostředí jako na běh. Navíc je dobré, převážně v začátcích, běh a chůzi střídat – indiánský běh.
Třetí běžecký týden Dámy
Trénink pro naprosté začátečnice
pondělí, středa, pátek, neděle – volno.
úterý, čtvrtek, sobota – 5 min volné chůze – 12x [2 min pomalý běh – 2 min rychlé chůze] – 5 min volné chůze.
Vysvětlivky:
Na začátku jděte a postupně svou chůzi zrychlujte, přičemž nezapomeňte zhluboka dýchat (do břicha). Po úvodních 5 minutách, v nichž zahřejete své svaly a okysličíte své tělo, se pomalu rozeběhněte tak, abyste i za běhu byly schopné plynně mluvit, v běhu setrvejte 2 minuty, pak zase na 2 minuty přejděte do chůze, to celé zopakujte 10x. Na konci tréninku si 5 minut vyjděte a protáhněte se.
Trénink pro pokročilejší běžkyně
Pondělí volno. Úterý – 40 min (65 – 75% TF max). Středa – 15 min rozklus (velmi volný běh na úrovni 50 – 65% TF max); protažení; běžecká abeceda; 5x (30-20-10); 2 min pauza; 5x (30-20-10); (30 vteřin úplně volně, 20 vteřin v tempu závodu na 10 km, 10 vteřin sprint, po sprintu zase 30 vteřin zcela volně – to celé 5x); 10 min vyklus – volný běh na úrovni (65 – 50% TF max). Čtvrtek – 30 min (65 – 75% TF max). Pátek – volno. Sobota 10 min (50 – 65% TF max) – 30 min (75 – 85% TF max) – 10 min (65 – 50% TF max); protažení. Neděle 40 min (65 – 75% TF max).
Trénink pro těhotné Dámy, co nestačily vyběhnout, než otěhotněly
Pondělí, středa, pátek, neděle – volná procházka 30 minut (není nutné absolvovat všechny, ale je dobré být na vzduchu a venku co nejčastěji), úterý, čtvrtek, sobota – 9x (2 min chůze – 2 min rychlá chůze) + 2 min chůze.
Trénink je směřován k ryze ženskému běhu Neseď za pecí… a Běž
Vložit komentář
Nojo, to by nebyl Dav, aby nemel mensi protekci:)...
.. a co my lamy s dusi zeny??? :)..
Ne vazne, uvedomil jsem si, ze potkavamcim dal vic zen, devcat, dam, slecen, holek.. behat v parku.. a fandim nam vsem. 12:)
...jak koukám na úvodní fotku, tak už jsem členem klubu :-))