logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Když prší a fouká – třetí vrstva funkčního oblečení

Když prší a fouká – třetí vrstva funkčního oblečení

V případě nepříznivého počasí nemusíte sedět doma a láteřit nad špatným počasím, stačí se jen vhodně obléci. K první, případně druhé termoizolační vrstvě přibude další vrstva oblečení, která má za úkol ochránit tělo před nepříznivými klimatickými vlivy, jako je především déšť a vítr.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Rozdělení podle počtu vrstev
  2. Rozdělení podle složení funkční vrstvy
  3. Rozdělení na membránové a zátěrové

Rozdělení podle počtu vrstev

Dvouvrstvá konstrukce – funkční vrstva je pevně spojena s vrchním materiálem a vevnitř bývá chráněna volnou síťovanou podšívkou.

Třívrstvá konstrukce – funkční vrstva je pevně mezi svrchním materiálem a podšívkou.

Dvouapůlvrstvá konstrukce – v principu se jedná o dvouvrstvý materiál, ve kterém je vnitřní podšívka nahrazena karbonovou vrstvou. Ta chrání vlastní funkční vrstvu. Materiál bez vnitřní podšívky je tenčí a lehčí, samozřejmě na úkor mechanické odolnosti. Ale pokud je pro vás důležitý každý gram, je taková bunda správnou volbou.

Rozdělení podle složení funkční vrstvy

Asi komerčně nejznámější materiál GORE-TEX používá polytetrafluoretylen čili teflon. Největší skupina materiálů pracuje s polyuretanem – Dermizax, Gelanots, BlocVent, Entrant atd. Materiál známý jako Sympatex pracuje s polyesterovou funkční vrstvou.

Rozdělení na membránové a zátěrové

Jednu skupinu tvoří materiály na bázi porézní membrány, která je na svrchní textil nalaminována (GORE-TEX). Póry v membráně jsou menší než voda v kapalném skupenství, ale zároveň větší než molekuly vodní páry. Tím je dána vysoká nepromokavost a zároveň prodyšnost materiálu.

Druhou skupinu tvoří materiály s polyuretanovými zátěry či nánosy. Čím je vrstva polyuretanu silnější, tím je materiál nepromokavější, ale také méně prodyšný.

Oblečení 3. vrstvy – bunda, případně vesta – musí být funkční pro zachování transportu potu od těla směrem ven a zajištění dobré termoregulace organismu. Takže pláštěnky či membránové bundy nejsou pro běh zrovna nejvhodnější. Voda z vnější strany po nich sice steče, ale pot z těla se nedostane pryč a začne se kumulovat pod bundou, což způsobí zvlhnutí oblečení pod bundou a následně vede ke ztrátě tekutin, tepelného komfortu a výkonnosti.

Pro běh raději vybírejte funkční bundy s dobrými vlastnostmi prodyšnosti a minimální voděodolností. Tento výběr se vám určitě vyplatí. Vždyť kolikrát vyběhnete do úplného lijáku a kolikrát se před ním nedokážete alespoň na chvilku schovat?

Z bohaté nabídky na trhu vybírejte hlavně podle vlastních potřeb a požadavků.

Craft Hybrid

Tip na špičkově zpracovanou běžeckou bundu je Craft Hybrid. Technické detaily, anatomičnost střihu a kombinace nejvyspělejších materiálů splňuje i náročné požadavky běžců dlouhých tratí. 2,5 vrstvá, vodě a větru odolná Hybrid bunda s DWR úpravou. Voděodolné lepené švy. Ergonomický střih pro zajištění volnosti pohybu. Díky prodlouženým zádům se silikonovým potiskem na spodním lemu lze tuto bundu využit nejen na traily, ale také na příležitostné vyjížďky na kole. Sbalitelná kapuce, kterou lze přizpůsobit na tank. Otvor pro MP3 přehrávač na levé paži. Dvě boční kapsy. Reflexní ošetření 360° pro zvýšení bezpečnosti. Rukávy zakončeny na Velcro pásek. Kompatibilní švy pro pohodlné nošení batohu.

Performance Featherlight

Dále z nabídky vybíráme ultralehkou bundičku Performance Featherlight, která svým ergonomickým střihem umožňuje úplnou volnost při pohybu. V potících zónách je bunda doplněna ventilačními meshovými panely pro zvýšení prodyšnosti. Místa, která jsou naopak vystavena zvýšenému napětí, jsou opatřena strečovými panely, která zajišťují optimální pohodlí a komfort při sportování. Bunda je ošetřena voděodpudivou DWR úpravou a reflexními prvky. Lze ji snadno sbalit do kapsy a tuto upevnit okolo pasu za pomocí šňůrky.

Active Safety vesta

Při běhu také nezapomínejte na bezpečnost a to hlavně v podvečer a chladnějších obdobích roku, kdy se brzy stmívá a viditelnost se tak snižuje. Náš tip – Active Safety vesta s reflexními paspulkami je nezbytným doplňkem při běhu nebo jízdě na kole po setmění. Díky reflexnímu ošetření 360° je sportovec viděn ze všech úhlů. Větruodpudivá úprava materiálu a Mesh na zadním díle pro zvýšení ventilace v potivých partiích.

Dana a Miloš foto
  • přečteno: 30860/29658×
Když prší a fouká – třetí vrstva funkčního oblečení Když prší a fouká – třetí vrstva funkčního oblečení Když prší a fouká – třetí vrstva funkčního oblečení

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (8 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Průvodce funkčním oblečením

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků