logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Řízení podle laktátu

Řízení podle laktátu

Vedle přímého určení TFmax by kondiční a výkonnostní běžci měli používat k řízení tréninku i měření laktátu. V praxi jde zejména o kontrolu individuálních tréninkových zón nastavených podle TFmax. Pomocí znalosti fyziologické odezvy organizmu na zatížení, resp. jeho zakyselování při rostoucí intenzitě běhu si můžeme čas od času otestovat jak výkonnost, tak zkontrolovat správnost vlastních tréninkových zón, které se s rostoucí výkonností také mění.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Laktátová křivka
    1. Metodika testu
    2. Jak měřit laktát?

Pomocí laktátové křivky se nejčastěji kontroluje úroveň aerobního a anaerobního prahu a reakce našeho organizmu při vyšším zatížení (vysoká a maximální intenzita). V těchto zónách již přímé řízení tréninku podle tepové frekvence není optimální. Tepová frekvence se v anaerobní oblasti nezvyšuje přímo úměrně probíhajícímu zatížení. Její nárůst v této zóně je poměrně pomalý. Spolehlivějším postupem je znalost individuálního vztahu koncentrace laktátu a rychlosti běhu. Řízením podle laktátu rovněž eliminujeme nepřesnosti v důsledku nepřímého určení TFmax.

Laktát a tréninkové zóny
Laktát a tréninkové zóny Laktát pro řízení tréninku samozřejmě mohou používat i vyznavači joggingu, v jejich případě to ovšem nepovažujeme za nezbytné. Na druhou stranu ovšem jednou za čas kontrola tréninkových zón podle hladiny laktátu jim nikdy na škodu nebude a sníží riziko jejich přetížení na minimum.

Laktátová křivka

Metodika testu

Test, jehož cílem je tedy určení metabolických zón a stanovení anaerobního prahu, spočívá v postupně se zvyšujícím zatížení, kdy se ke každému stupni odebere krevní vzorek pro stanovení aktuální koncentrace laktátu. Zpravidla se stanoví 4 – 5 zátěží tak, aby vždy následující zátěž byla intenzivnější než předchozí. Trvání jednotlivých zátěží je obvykle 4 – 5 minut s odběrem kapilární krve vždy na konci každé zátěže. Graf, který vznikne vztažením rychlosti běhu ke koncentraci laktátu, se nazývá laktátová křivka. Hodnoty laktátu můžeme vztahovat jak k tepové frekvenci, tak v anaerobní oblasti zejména k rychlosti běhu, resp. času na 1 km.

Vlivem tréninku se jako důsledek zvyšování naší trénovanosti laktátová křivka posouvá směrem doprava. Tímto směrem se pohybuje anaerobní práh, kterému odpovídá relativně konstantní hladina laktátu 4 mmol/l, ale zvyšuje se rychlost běhu, které při této koncentraci laktátu dosahujeme. To znamená, že se zvyšuje schopnost našeho organizmu laktát tolerovat a současně jej i ve zvýšené míře odbourávat. V tuto chvíli se ovšem musíme vyvarovat chyby, abychom v důsledku vyšší trénovanosti při stejné intenzitě běhu nerozvíjeli jinou vytrvalostní schopnost, než jsme původně zamýšleli. Právě proto je nutné čas od času test opakovat a konfrontovat jeho výsledky s nastavenými zónami tepové frekvence. Protože ale v praxi se sami jak při měření laktátu, tak i při interpretaci naměřených hodnot můžeme dopouštět určitých nepřesností, doporučujeme absolvovat vyšetření na specializovaném pracovišti a při konzultaci s odborníkem porovnat i vlastní naměřené hodnoty. Odborná interpretace výsledků by samozřejmě měla být součástí každého určení laktátové křivky na specializovaném pracovišti, neboť se hranice jednotlivých tréninkových zón, zejména anaerobního prahu, mohou oproti modelovým hodnotám individuálně lišit i podle výkonnosti a věku každého běžce. Organizmus zdatnějších běžců lépe snáší vyšší zatížení, a proto produkuje i méně laktátu. Na následujícím obrázku vidíme laktátové křivky třech běžců zcela rozdílné výkonnosti.

Vliv trénovanosti na tvar laktátové křivky
Vliv trénovanosti na tvar laktátové křivky

Křivka zcela vlevo představuje běžce začátečníka, který prokazuje nižší úroveň vytrvalostních schopností. Jeho anaerobní práh představuje zhruba rychlost 10 km/h. Další křivka patří pravidelně běhajícímu kondičnímu běžci, který dosáhl velmi dobrých hodnot (anaerobního prahu zhruba při rychlosti 13,5 km/h). Třetí křivka vpravo je profesionální sportovec, který přestavuje výkonnostní špičku a který dosáhl anaerobního prahu až při rychlosti 18 km/h. Při hodnocení křivky bychom měli vždy sledovat dvě základních kriteria – polohu křivky vzhledem k intenzitě zatížení a její tvar. U našeho třetího běžce je křivka posazena výrazně doprava a má velmi plochý charakter. Jinými slovy se vzrůstající zátěží u něj nedochází k prudkému vzestupu a kumulaci hladiny laktátu v krvi.

Jak měřit laktát?

Donedávna jsme byli při měření laktátu v krvi odkázáni jen na servis specializovaných laboratoří, a proto se hodnot laktátu pro řízení tréninku prakticky příliš nepoužívalo. Nyní jsou u nás k dostání malé, dá se říci kapesní měřiče laktátu, pomocí nichž si hladinu laktátu v krvi může snadno změřit každý běžec sám nebo s pomocí tréninkového partnera. Postup je bezbolestný a poměrně jednoduchý a velmi se podobá měření hladiny krevního cukru diabetiků. Pro měření se používá kapilární krev z bříška prstu nebo ušního lalůčku napíchnutého velmi drobnou jehličkou. Praktické zkušenosti ukazují, že při více odběrech během jednoho tréninku je vhodnější vzorek z ušního lalůčku. Vzorek odebrané krve se potom přenese na speciální diagnostický proužek papíru. Po chvíli vyhodnotí přístroj se zasunutým testovacím proužkem hodnotu laktátu na displeji. Při měření je pochopitelně zapotřebí dodržovat hygienické zásady a řídit se návodem výrobce. Z praktického pohledu nás budou určitě zajímat i cenové relace, se kterými musíme při měření laktátu počítat.

V současné době náš trh nabízí dva rozdílné přístroje od dvou výrobců. První pořídíme v ceně přibližně kolem pěti tisíc korun, druhý stojí přibližně jednou tolik. Dražší přístroj je ovšem pro praktické používání mnohem komfortnější a pro stanovení hladiny laktátu stačí mnohem méně krve (přibližně jedna kapka). Jeden testovací proužek nezávisle na výrobci přijde zhruba na 50 korun. Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu běžců, kteří s těmito přístroji začínají pracovat, můžeme do budoucna jistě očekávat i pokles jejich pořizovacích a provozních nákladů.

  • přečteno: 27694/26912×, 2 komentáře
Řízení podle laktátu Řízení podle laktátu

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (8 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

12honzade | 23. 1. 2012 9.41 hod. | 195.113.13.xx
no ja jsem si zatezovy test spolu s laktatem nechal zmerit asi mesic po te, co jsem zacal pravidelne behat. myslim, ze to tehdy byly dobre investovane penize:), tedy hlavne jsem se uklidnil, ze jsem v poradku, zmerili mi tfmax a doporucili mi jak pobihat, abych si neublizil :).
ale od te doby (3 roky) jsem tam nebyl, bud nebyl cas nebo jsem se bal, aby mi nerekli neco co nechci slyset:). msf!

ll | 23. 1. 2012 9.29 hod. | 90.180.58.xxx
mě by zajímalo proč se na většině diskuzí shodují že měření laktátu je u začátečníků zbytečné ?? Dochází tam tak rychle ke změně nebo je ta metoda v jejich případě natolik střelecká že jsou výsledky tak orientační jako odvození z určitého množství treningů ?? Nebo je to uplně jinak?

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecký trénink

všechny články Běžecký trénink

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků