logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Do maratonu zbývá pět dní. Rady pro notorické ignoranty

Do maratonu zbývá pět dní. Rady pro notorické ignoranty

Tento článek je inspirován letitou zkušeností s těmi, kteří myslíce si, že oni jsou jiní kabrňáci, nejsou žádný B či C a tyto rady pro ně tudíž neplatí, pak na trati soupeří s bychem, neplést si prosím s Berdichem, protože ten už z tohoto klubu vystoupil a běží si poklidně vzadu. A začneme pěkně zostra! Co byste si tak mysleli? Jaká jsou nejčastější ošetřovaná zranění při Volkswagen Maratonu Praha? Myslím, že byste to neuhodli, ostatně ani já jsem to netipoval, i když odpověď ředitele Pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze mě zase až tak nepřekvapila. Jsou jím sedřené prsní bradavky!

Tento článek vyšel na Běžecké škole 1.5.2011

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Nejčastěji přehlížené rady
  1. Odřené bradavky
  2. Namazání zatěžovaných míst
  3. Když si namažu chodidla, budou mi v ponožkách klouzat
  4. Když je horko, tak běžím nahoře bez
  5. Nechladím se vodou, protože nechci nastydnout
  6. Jak se chladit
  7. Zchlaďte se i po doběhu do cíle
  8. Za cílem se nejlépe zavodním a zchladím pivem, a to pořádně studeným
  9. Křeče
 2. Výživa před maratonem
  1. Proč vám v ní tak bráním?
 3. Chování a rovnání se ve startovních koridorech – rozbíhání tempa – občerstvování
  1. Tempo davu
  2. Tempo dechu
  3. Občerstvování na trati
  4. Doplňování energie z energetických gelů či jiných koncentrovaných zdrojů
 4. Trénink pět dní před maratonem

Nejčastěji přehlížené rady

Odřené bradavky

záchranáři v akci

Odpověď mě nepřekvapila a hned s ní jsem si v duchu vybavil scénu z klasiky českého filmu Jáchyme, hoď ho do stroje a již okřídlené: Kolikrát jsem jim na tomhle místě říkal…? Přesně tak, nespočítal bych, kolikrát jsem kde napsal: Pánové, před startem půlmaratonu či maratonu si nezapomeňte přelepit bradavky!. Bývalo dobrým zvykem, nevím, proč se od toho upustilo, asi proto, že firmy vyrábějící náplasti se nepotřebují zviditelňovat, že v každém balíčku před maratonem byly dva proužky polštářkové náplasti a pány to tedy ihned trklo, pokud si nemysleli, že si to mají dát do ledvinky, aby si mohli případně na trati přelepit vypučelé puchýře či sedřené nohy. Pánové často také argumentují tím, že se jim, byť použijí jakoukoliv náplast, ať normální, či vodě odolnou, náplasti z jejich mužných hrudí stejně brzo odlepí a pak sůl vsáklá do látky trika či tílka stejně koná svou práci. Tady je jednoduchá rada – oholení či ostříhání chlupů okolo bradavek, pak vám bude náplast na těle držet jak přišitá, bez ohledu na to, kterou použijete.

Někdo též navrhuje bradavky namazat, to ale není nejlepší řešení, sůl (pokud nepoužijete zvláštní mazání, jaké třeba používají vytrvalostní plavci před tím, než skočí do slané vody) mazání po čase rozpustí a pak už se můžete „těšit" na velmi nepříjemný zážitek, jenž namazáním jen časově drobet oddálíte.

Namazání zatěžovaných míst

Stejně jako odřené bradavky dokáží běh znepříjemnit i odřeniny. Nejčastěji odřená místa jsou:

 • podpaždí
 • oblast výstřihu pod krkem
 • vnitřní strana stehen
 • konečník
 • chodidla

Velmi dobrou volbou pro namazání výše uvedených míst je mast Gesos. Namazání Gesosem před během slouží nejen preventivně, což znamená, že při namazání všech zatěžovaných míst, kde dochází k nadměrnému tření, zabrání odření a opruzeninám, ale tyto dokáže do jisté míry i léčit. Je to několikasložková mast, která zanechá styčná místa „mastná" po dlouhou dobu, sůl ji jen tak nerozpustí a navíc má dezinfekční a hojivé účinky. Výbornou volbou pro tyto účely je i tuhá vazelína Bodyglide. Jde taktéž o vynikající výrobek, protože jeho „klouzavost" je velká a odolnost proti otěru přímo vynikající. Pokud jde o Bodyglide, tak se nelekněte nebo nenechte odradit tím, na co je zejména používán. Pokud nemáte k dispozici ani jednu z uvedených mastí, sáhněte v oblasti prevence po obyčejné bílé vazelíně (koupíte v každé lékárně) nebo Induloně. Na závěr bych rád řekl, že uvedené masti jsou zcela neškodné pro vaše intimní partie a velice šetrné k vašemu oblečení.
Namazání pomůže i proti vlkovi – pokud si namažete i oblasti konečníku.

Když si namažu chodidla, budou mi v ponožkách klouzat

Většina běžců má pocit, že když si namaže chodidla, tak mu budou nohy v ponožkách klouzat. Je to naprostá hloupost. Když si chodidla namažete ve chvíli, kdy se budete oblékat do závodního, to znamená nejméně hodinu před startem, mast se do kůže vsaje. Kůže se stane pružnější – elastičtější a lépe odolá možnému poškození, ať otlakům či odřeninám a noha vám rozhodně v ponožce klouzat nebude a to ani tenkrát, jestliže jste si je namazali olivovým olejem. V případě olivového oleje si akorát zasviníte ponožky, v případě použití výše uvedených mastí ani to ne.

Když je horko, tak běžím nahoře bez

Vypadá to jako děsná frajeřina, ale je to děsná blbost. Na první pohled to vypadá logicky, že když je člověku horko, odloží oděv, ale na druhou stranu je třeba si uvědomit, že tím dochází ke dvěma velmi významným faktorům, které vám v konečném důsledku mohou vystavit STOP ještě před tím, než dosáhnete cíle. Těmi faktory jsou:

 • Rychlejší ztráta tekutin – rychlejší odpařování z povrchu těla a to vlivem proudění vzduchu a také tím, že povrch těla není chráněn vrstvou oblečení, které má kromě funkce krycí i funkci chladící. I když používáme pro běh oblečení z funkčních materiálů, které lépe odvádí pot z povrchu našeho těla, přeci jenom chvíli trvá, než pot projde jeho vrstvou a odpaří se do vzduchu. Po tu dobu oděv ochlazuje povrch našeho těla. Nahradit ztracené tekutiny váš organizmus nestíhá, ani když pak na občerstvovačkách nadměrně pijete. Nadměrně znamená vypít více než 0,25 – 0,3 litru. Tělo to prostě nestačí vstřebat!
 • Přehřívání povrchu těla – k přehřívání dochází jednak tím, že není chráněno proti nadměrnému pocení – není ochlazováno, viz výše, ale i působením slunečních paprsků. A tady vůbec neřeším ozónovou díru, ale prostý fakt, že sluneční paprsky působí na naši kůži přímo a tím ji zahřívají, respektive přehřívají. V souvislosti s tím, že naše tělo je v důsledku vykonávání práce – běhu ohříváno i zevnitř, snadno pak dojde k celkovému přehřátí organizmu, následné dehydraci a zkolabování. Prostě chytneme najednou jak úpal, tak i úžeh zároveň, pokud si navíc ještě nekryjete hlavu a zátylek!
 • Nechladím se vodou, protože nechci nastydnout

  Taky jeden z argumentů, který na rozdíl od těch předchozích má alespoň logiku. Upřímně však budu raději pár dní po maratonu nachlazen, než abych v jeho průběhu trpěl přehřátím, nedej bože to mělo za následek, že nedoběhnu nebo si dokonce někde ustelu. Chlazením zátylku a hlavy se chráníme především proti možnému úžehu, ale ono je to člověku nakonec jedno, proč mu je při běhu natolik špatně, že se motá či je mu špatně od žaludku.

  Jak se chladit

  Chladit se můžete tím, že poběžíte raději v tričku, případně i s dlouhým rukávem, čím menší plochu vystavujete slunečním paprskům, tím lépe. Dnes se prodávají natolik nízkogramážní trička, že je na těle téměř necítíte. Druhým způsobem ochlazování je chlazení vodou, tím, že si vylijete vodu na hlavu a za krk. Tričko v horkém počasí celkem rychle usychá. Holá hlava nebo hlava s krátkými vlasy také rychle usychá. Takže ve slunečních dnech je dobré běhat s čepicí, která má na zadní části všitou ochranu zátylku – jakou používají beduíni v poušti. Na osvěžovacích a občerstvovacích stanicích pak namáčet houbičku do vody a tu si pak vložit za tričko v oblasti zátylku. Chráníte se tak zároveň přehřívání hlavy, ale také těla.

  Zchlaďte se i po doběhu do cíle

  Pro většinu běžců a běžkyň končí maraton proběhnutím cílové pásky a zavěšením medaile na krk. Vaše tělo je však unavené, rozehřáté, vysušené. Tam, kde to pro vás končí, pro něj ještě dlouho ne. Mnozí z vás to zažili na vlastní kůži. V cíli a ještě pár hodin po doběhu se cítíte dobře a najednou se setmí, zavalí vás pocit horkosti a žaludek vydá vnitřnostem povel – VEN a vše, co se skrývá ve vašich útrobách, je potupně opouští. Většina lidí to bere jako daň za maraton, ale tuhle daň rozhodně platit nemusíte. Stačí málo. Stačí, když se i za cílem zchladíte stejným způsobem jako při běhu.

  Za cílem se nejlépe zavodním a zchladím pivem, a to pořádně studeným

  Přátelé, tak zde neplatí ani jedno ani druhé, i když připouštím, že většina z nás už minimálně od 30. kilometru v duchu hladí orosený půllitr s krásnou bílou čepicí, možná že ho vidí i většina těch, kteří si ustýlají z důvodu dehydratace vedle trati. Praxe však je, nebo by alespoň být měla, po doběhu mnohem šedivější. Když doběhnete, doplňujte nejdříve ztracené tekutiny toliko vodou a sportovními, případně iontovými nápoji.

  Křeče

  Na křeče je nejlepší kuchyňská sůl, to ví každý v… Určitě se to dobře rýmuje, zvířatům na pastvinách či u krmelců se sůl taky k lizu dává, ale málo kdo má v průběhu, či po doběhu do cíle, obzvláště když může na sobě sůl loupat, ještě chuť si jí trošku líznout. Proti křečím je dobré své tělo saturovat potřebnými minerály ještě před maratonem. Jednak můžete v týdnu před maratonem více solit, to je jedna možnost, nebo můžete doplnit potřebné minerály různými solnými preparáty. Z těch, co mám vyzkoušené, mohu doporučit Anticramp, AC Salts či Magneslife. Před závodem, v průběhu závodu či těsně po něm (z důvodu rychlého vstřebání, ale i dobré chuti) doporučuji jednoznačně Magneslife. Normálně na křeče po doběhu netrpím, taky se už většinou nehoním za nějakými výkony, ale při Vídeňském maratonu jsem si potřeboval zaběhnout limit na maraton v Bostonu, a když už jsem běžel na čas, chtěl jsem to dát pod 3:30, a tudíž běžel, co to šlo, až do cíle. Výsledkem byl nejenom zaběhnutý limit, ale i z dřívějška důvěrně známý pocit, který předchází chvílím, kdy si vás podají křeče. Zkonzumoval jsem jednu ampulku Magneslifu a do patnácti minut jsem měl klid!

  Výživa před maratonem

  Hodně běžců i běžkyň, ať už z důvodu, že si nejsou jistí, jestli se tréninkem dostatečně připravili na maraton nebo protože si někde přečetli, že své tréninkové úsilí mohou ještě vyšperkovat, týden před maratonem změní svůj obvyklý, zažitý a léty osvědčený jídelníček a zařadí takzvanou superkompenzační sacharidovou dietu. Říkám vám NEDĚLEJTE TO, NEDĚLEJTE TO, NEDĚLEJTE TO a ještě jednou NEDĚLEJTE TO!

  Proč vám v ní tak bráním?

  Určitě ne proto, že sám jsem ji vyzkoušel a nic mi nepřinesla, i když to je pravda. Tím hlavním důvodem ovšem je, že byste v případě stravovacích návyků neměli dělat před takovou zkouškou, jako je maraton, žádné velké kotrmelce a NEMĚLI BYSTE DĚLAT NIC, CO JSTE SI JIŽ PŘEDEM NEVYZKOUŠELI BĚHEM TRÉNINKU, O ČEM NEMÁTE DŮKAZ, ŽE TO VAŠEMU TĚLU, VAŠÍ VÝKONNOSTI, PROSPÍVÁ!

  Jinak problematice výživy před maratonem jsem se podrobně věnoval v článku: Výživa maratonce (platí i pro půlmaraton).

  Chování a rovnání se ve startovních koridorech – rozbíhání tempa – občerstvování

  Dělají to hlavně začátečníci, ale také notoričtí cpáči se do prvních řad. Myslí si totiž, že jim to bude k něčemu dobré, když budou vybíhat z čela, že si tím ušetří prodírání se davem a také pár stovek metrů, které musí ještě před startem absolvovat, než se dostanou ke startovní čáře. „Získají tím" toliko jen nadávky těch, kteří skutečně mají na to běžet rychle, a které brzdí. „Získají tím" toliko to, že přepálí počáteční tempo, neboť tím, že je bude neustále někdo předbíhat, nabudou dojmu, že běží velmi pomalu. „Získají tím" toliko to, že už od desátého kilometru se pro ně závod stane martýriem, zatímco kdyby se zařadili, kam patří, rozeběhli to rozumně, užili by si krásný závod se vším všudy a odměnou by jim mohl být i osobní rekord!

  Tempo davu

  Nejčastější chyba, kterou notoricky opakuje nejvíce běžců a běžkyň. Zaregistrují tempo davu, v němž běží a v tu chvíli se jim zdá, že oni se přímo plouží. Zachytí tempo davu a běží s ním. Kdyby s ním ale jen běželi, oni s tím davem okolo sebe začnou závodit. Zapomenou na to nejdůležitější, že:

  • MARATON NENÍ ZÁVOD, V NĚMŽ BYCHOM MĚLI NĚKOHO PORAZIT
  • MARATON JE BĚH, PROSTŘEDNICTVÍM KTERÉHO SI DOKAZUJEME, ŽE JSME VYTRVALÍ, ŽE DOKÁŽEME PŘEKONÁVAT VŠEMOŽNÉ PŘEKÁŽKY, ŽE DOKÁŽEME V NĚKOLIKA HODINÁCH PRODAT TO, NAČ JSME SE MĚSÍCE PŘIPRAVOVALI
  • MARATON JE VÝZVA, V NÍŽ NIKDY NESOUPEŘÍME S OSTATNÍMI

  Tempo dechu

  Nemůžeš se spolehnout na svůj sporttester, protože tep ti už před startem vylétl k závratným výšinám? Dej na svůj dech, ten tě nezklame. Rozběhni se zvolna, pomalu zrychluj a ve chvíli, kdy zjistíš, že tvůj dech se začíná neúměrně zrychlovat, dostal jsi se do závodního transu – zvolni, zklidni sebe, nech zklidnit dech a pokračuj v tempu, při němž můžeš naprosto pohodlně dýchat. Dech je nejspolehlivějším ukazatelem správného tempa na maraton, nikdy se nevypne, nikdy se nesplaší, pokud se nesplašíš ty, nikdy si nevezme signál z hrudního pásu vedle tebe se ženoucího spoluběžce.

  Občerstvování na trati

  Druhou nejčastější chybou je způsob občerstvování se během maratonu. Hodně „závodníků" HONÍ každou vteřinu. Pokud na to mají natrénováno, pak je to v pořádku, ať si je honí, ale i pro ty dobře připravené platí, že: DŮLEŽITĚJŠÍ JE SE DOBŘE A V KLIDU OBČERSTVIT, DOSTATEČNĚ NAPÍT, DOPLNIT ENERGII, NEŽ I NA OBČERSTVOVAČKÁCH HONIT ČAS! Vteřiny, které člověk „získá" tím, že se snaží pít a jíst za běhu, takže výsledkem je spousta vody či inťáku v obličeji a v očích a tím pádem málo v ústech a v žaludku, za to rozhodně nestojí. Navíc i ty „získané" vteřiny jsou velmi relativní, neboť následně jich mnoho ztratíte vytíráním očí, vykuckáváním vody z koláčových dírek a odháněním hmyzu, který byl přiváben na váš cukrem oplývající obličej a oděv.

  Doplňování energie z energetických gelů či jiných koncentrovaných zdrojů

  Doplňujete-li energii při běhu z energetických gelů či jiných zdrojů, v nichž je energie velmi koncentrovaná, mějte na paměti jedno: VŽDY SI TO VEZMĚTE TĚSNĚ PŘED OBČERSTVOVAČKOU, ABYSTE TO NA NÍ MOHLI DOSTATEČNĚ A HLAVNĚ CO NEJDŘÍVE PO KONZUMACI ZAPÍT!

  Trénink pět dní před maratonem

  35 – 45 min (65 – 75% TF max), prostě běžte 35 – 45 minut na pohodu

  No a teď už je to jen na vás – přeji vám šťastný a úspěšný běh!

  Miloš Škorpil foto
  Do maratonu zbývá pět dní. Rady pro notorické ignoranty

  Hodnoť článek

  5 z 5 hvězd líbí se mi (117 hodnocení)

  Bookmark and Share

  Vložit komentář Vložit komentář

  Okktam | 3. 5. 2016 9.04 hod. | 212.67.70.xxx
  Miloši, chystám sa na prvý maratón. Tréning som mal dobrý bol som spokojný, 10km – max:43min,, normálne tempo 45min; pražský polmaratón: 1:35 (normálne tempo). Od ledna som nabehal 420km. Po polmaratóne som ochorel – angína, vybral som antibiotiká, a po nich som bral druhé antibiotiká – lokálne na dutiny. Výsledok je, že som celý duben nebehal. Túžba odbehnúť maratón je veľká. Chcem sa opýtať, mohol by som dať maratón za 4:00 – 4:15? Nejde mi ani o čas, ide mi o skúsenosť. Ďakujem za radu.

  Ondřej | 7. 5. 2014 17.59 hod. | 193.245.34.xx
  Kde mám na těle "podpaždí"?
  Píše mi to PIM, radí mi to Miloš, ale kde to mám, abych si to namazal? Mám to vůbec?

  fotoMiloš Škorpil: Jistě máš, stačí kouknout pod paži :)

  Martin | 7. 5. 2014 15.17 hod. | 37.188.169.xx
  Běžím svůj první maraton, moc se těším a bojím zároveň, ale to je asi normální. Nebudu blbnout a poběžím na 5 hodin, ačkoliv si myslím, že bych to asi dal na 4:30, ale o čas mi nejde tedy ani náhodou. Nikdy jsem ale neběžel s vodičem, ale tentokrát bych moc rád. Otázka zní, Budu vůbec schopen ho v tom množství lidí najít? Díky za info.

  fotoMiloš Škorpil: Martine, sraz vodičů je v 8:15 u Prašné brány, ti pomalejší, mezi něž patřím já (běžím jako vodič na 5 hodin), tam budeme minimálně do půl 9. Takže buď si nás odchytíš tam, nebo pak určitě budeme dobře viditelní i v závodním poli, neboť vysoko nad námi budou plát plachty s časy na něž běžíme. Článek o vodičích vyjde na Běžecké škole v pátek (možná už zítra, záleží na tom, jak brzy jej dostanu).

  Petr | 7. 5. 2014 14.33 hod. | 89.176.196.xx
  Před třemi lety jsem v Praze běžel svůj první maraton a porušil jsem snad všechny rady které Miloš v článku vyjmenoval ... experimentoval jsem s jídlem týden před závodem, špatně jsem se oblékl, nechal jsem se strhnout davem a přepálil začátek, nedostatečně a ve spěchu jsem pil, nepřelepil jsem si bradavky. nakonec jediné ty bradavky se mi nevymstily a odřené jsem je neměl. Jinak mi na 30km došly síly a zbytek závodu jsem doslova doplazil v čase 4:43 a v cíli jsem to pak regulérně obrečel. Na podzim stejného roku jsem běžel maraton v Drážďanech za 3:34 to už jsem se držel všech Milošových rad. V neděli budu držet palce všem prvomaratoncům. Držte se Milošových rad! :-)

  Kuba | 7. 5. 2014 11.23 hod. | 86.61.242.xx
  Tady nejde o předsudky. Bolestí a utrpení v podobě opruzenin, odřenin a puchýřů jsem si zažil dost když jsem začínal běhat a na výše zmíněné rady jsem si bohužel postupně přicházel. Takže šlo spíš o počáteční nevědomost. Vůbec mě ale nenapadlo, že bych si mohl rozedřít bradavky, protože se mi to prostě nikdy nestalo. Tedy až do chvíle kdy jsem viděl zakrvácená trika některých jiných běžců a něco si o tom přečetl.
  Omlouvám se, že tu řeším tak trochu off-topic prkotiny :) Ale od té doby mě to prostě vrtá hlavou. Proč někteří mají tyto problémy a jiní ne? Napadlo mě jestli to třeba nemůže být ochlupením, tvarem nebo velikostí prsních svalů, během v terénu, kdy pohyb není tak stereotypní, apod. Trikem by to taky mohlo být, ale těch už jsem vystřídal tolik, že bych se k tomu nepřikláněl.

  Alex | 7. 5. 2014 11.13 hod. | 79.225.98.xxx
  Namažu se celej. A radši už dneska. (((.
  Ne vážně maraton jsem ještě nikdy neběžel a ani tentokrát nepoběžím. Ale před půlmaratonem jsem dal na Milošovi rady, včetně treninku a dobrý. Už se těším až natrénuju na maraton.

  RadeK | 7. 5. 2014 10.04 hod. | 86.49.91.xx
  Kubo, asi máš extrémně necitelné bradavky, možná i vpáčené apod. My ostatní si je prostě jednoduše přelepíme a máme pokoj.
  Nechápu, jak pořád dokola řešíte takové prkotiny a kvůli bůhvíjakým předsudkům riskujete závod a/nebo si přivádíte jen utrpení a bolesti.
  Já si bradavky normálně přelepuji, mažu kde co a mám pokoj. A o to tu běží, ne?

  fotoMiloš Škorpil: Radku, někdo si chce maraton prostě "užít" se vším všudy, blbý je na tom to, že si neuvědomuje, že zdravotníci pak nemají čas být u případu, kdy jde skutečně o život, ne jen o blbost!

  Kuba | 7. 5. 2014 8.28 hod. | 86.61.242.xx
  Ahoj, ktěm odřeným bradavkám. Nikdy jsem si je nepřelepoval. Jak je možný, že jsem s tím nikdy neměl problém ani po 13 hodinách běhu ? Ne, že by mně to nějak vadilo, jen mě zajímá, jestli to tak má i víc lidí, a čím by to mohlo být?

  fotoMiloš Škorpil: Kubo, když máš dobré triko, nemusí tě to postihnout nikdy. Já při posledním oběhu republiky stačil prvních osm dní jedno vždy večer přeprat, bylo to to správný bradavky neodíralo. Devátý den jsem už večer na praní neměl sílu, ráno si vzal jiný a za dvě hodiny moc rád přelepoval bradavky :).

  Moni | 7. 5. 2014 8.27 hod. | 85.93.116.xxx
  Teda na některé reakce čtenářů – maratonců zírám jak puk. Miloš se tu rozdá ze všech znalostí a zkušeností a koukám, že někdy zrno nepadá do úrodné půdy a vyroste pakeř s bludnými plody. Jako když Jehovisti čtou Bibli a kážou pokrouceniny z jinak geniální knihy.

  Ewa | 7. 5. 2014 8.02 hod. | 212.79.105.xx
  Díky za krásný článek příkladný myslím ne jen pro maraton. Rozhodně rad využiji i na kratších trasách a někdy třeba i na tom maratonu ..... ale to je zatím daleká budoucnost ;)
  Všem přeji krásný zážitek z maratonu doběhnutý hlavně ve zdraví :*

  1 . 2 . 3 . 4 

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků