logotype Archiv - Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běžecká on-line poradna

Důvod a význam mého tetování

Ahoj Miloši,

moc Vám fandím v tom co děláte. Připravuji se dle rad z Vašich stránek na květnový maraton, Neběhám ještě tak dlouho cca 3 roky ale kdysi dávno jsem si dal předsevzetí, že těch 42,195 km do svých 35 let uběhnu, tak doufám, že to klapne :) Můj dotaz se však týká věci úplně jiné... Chtěl bych se zeptat na původ a význam vašeho tetování (lýtka). Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem

JP

Miloš Škorpil

Jiří, díky za dotaz, myslím, že podobnou otázku si pokládá hodně lidí, jen nemají odvahu se zeptat :). Původ mého tetování, nebo důvod, není touha po originalitě, ale vychází z historie toho, proč a co si nechávají vytetovat na svém těle příslušníci přírodních národů, a sice odkaz na nějakou situaci v životě daného člověka, nebo symbol něčeho čím daný člověk je, či by chtěl být. Tetování jsem si nechal udělat ke svým šedesátým narozeninám a právě takovéto, protože přesně vystihuje, co jsem, a sice kůň (jsem narozen ve znamení koně) a běžec. I vlastní provedení je symbolické, neb jsou to skici, čím chci říci, že vše v životě se vyvíjí, nikdy není hotové (dokonalé).

Miloš Škorpil, 2. 4. 2017

Jak trénovat, abych při tom nemusel chodit

Dobrý den Miloši chtěl jsme se zeptat začal jsme behat cca před 3 týdny a beham od té dobrý pravidelně ale spis mě běhání směřují na kopce který behavam pravidelně 5.5km 425m.n.m a mam celkem problém ze to prostě neudýchám..a udělám tu chybu ze idu chvilku na vydýchání pěšky..mel bych se spis se zaměřit na  rovinky a kopce zatím vynechat nebo to trénovat až to půjde?

Miloš Škorpil

Davide, hlavně není chyba, že občas přejdeš do chůze. Každopádně než vběhneš na kopec, tak se alespoň 10 minut proběhni, a to hodně pomalu po rovince, a vůbec bys měl svůj trénink zpestřit v tom smyslu, že budeš běhat jednou po rovině, pak do kopce, jednou intenzivněji, další trénink zase volněji. Hodně toho pochopíš, když si přečteš článek Nejlepší způsob, jak můžete zlepšit váš běh, je postavit svůj tréninkový plán na tempu, které jste schopni udýchat, a ten v něm označený hned na začátku žlutě Cháron tě zve k sobě – chceš-li mu utéct, zpomal – buď trpělivý, vše má svůj čas, i ty budeš vítěz, klikni na něj a pak běhej, podle toho, co se v těchto dvou článcích dozvíš.

Miloš Škorpil, 30. 8. 2016

Čtyři měsíce po porodu jsem začala s indiánským během a bolí mě kyčle, mám pokračovat?

Dobrý den, jsem začátečník... naposledy jsem běhala pred 8 lety. Ted jsem začala a chci natrénovat do příštího roku na pul maraton. Začala jsem s 30min indiánského běhu 4× tydne. Mám za sebou první týden a dost me bolí kyčle. Pri chůzi, při sedání atd. Jsem také 4 měsíce po porodu, jestli to může souviset. Moc bych chtěla jít zase běhat, ale mám strach abych to nezhoršila. Prosím poradíte jak dál postupovat? Děkuji moc, Jarka

Miloš Škorpil

Jarko, problémy s kyčlemi mohou souviset s poměrně krátkou dobou po porodu. Takže bych ti poradil, abys začala podle Ročního tréninkového plánu a začít indiánskou chůzí, zároveň začít posilovat i střed těla, abys jej zpevnila a tím i úpony a vazy v oblasti kloubů.

Miloš Škorpil, 23. 5. 2016

Bolest nohou

Dobrý den, mám 17-letou dceru, sportuje odmalička, nikdy nebyl problém. Nyní asi 3 měsíce má silné bolesti nohou – lýtek a stehen. Bolesti má i když je v klidovém režimu. Cítí v nohou bolestivé tlaky, a jako když jí tam běhá kulička. Budí se i v noci. Má zvednuté D-dimery na 400 /norma 0-255/ a enzymy S-CK 5,85 /norma 0-2,40/.Žádné léky nebere. Doktorka doporučila klidový režim, ale bolest přetrvává. Nevím, kam se obrátit jsme z Chebu, budu ráda za jakoukoliv radu. Děkuji Monika

Miloš Škorpil

Moniko zkuste dát Monice Magnesium 400 mg, ráno a večer. Dost často tyto problémy způsobuje (i když se neprojevuje křečemi), právě jeho nedostatek.

Miloš Škorpil, 9. 11. 2015

Mám jednu nohu o centimetr kratší, je to důvod abych nemohla běhat?

Dobrý den, Miloši,

vím, že nejste ortoped, ale možná mi poradíte lépe.

Je mi 31 let, v červenci jsem začala běhat z nuly cca 30 km týdně. V září mě začal hrozně bolet pravý kyčelní kloub, sotva jsem chodila. V klidu mě nic nebolelo jen při pohybu Po 3 týdnech to bylo lepší, takže jsem zkusila zase běhat, ale po pár kilometrech to bylo mnohem horší . Od té doby neběhám, Bolest zmizela, ale před pár dny jsem zkusila doběhnout tramvaj a druhý den to zase nebylo úplně ok. Mám velké obavy, že pokud bych teď zkusila vyběhnout, bolest se vrátí a bude to horší.

Levou nohu mám cca o 1 cm kratší, ale při běhu nosívám korekční ortopedické vložky.Boty mám kvalitní – Mizuno Wave Rider – cítím se v nich skvěle.

Užívala jsem kloubní výživu Alavis.

Je mi 31 let, v červenci jsem začala běhat z nuly cca 30 km týdně. V září mě začal hrozně bolet pravý kyčelní kloub, sotva jsem chodila. V klidu mě nic nebolelo jen při pohybu Po 3 týdnech to bylo lepší, takže jsem zkusila zase běhat, ale po pár kilometrech to bylo mnohem horší. Od té doby neběhám, Bolest zmizela, ale před pár dny jsem zkusila doběhnout tramvaj a druhý den to zase nebylo úplně ok. Mám velké obavy, že pokud bych teď zkusila vyběhnout, bolest se vrátí a bude to horší. Levou nohu mám cca o 1 cm kratší, ale při běhu nosívám korekční ortopedické vložky. Boty mám kvalitní – Mizuno Wave Rider – cítím se v nich skvěle. Užívala jsem kloubní výživu Alavis. Za žádnou cenu se nechci běhu vzdát, stal se mou drogou a vášní, nic jiného mě tak nezajímá. Absolvovala jsem několik báječných závodů na 10 km a mám koupenou registraci na dubnový pražský 1/2 maraton. Nemáte pro mě radu? Co s tím? Myslíte, že budu moci běhat i přes mou vrozenou indispozici?

Miloš Škorpil

Alexandro, lidí s podobnou indispozicí jako máš ty, běhá po světě velmi mnoho, skoro by se chtělo napsat – většina. Někteří se s tím narodili, jiní k tomu „dospěli“ v průběhu života špatným seděním, přetěžováním jedné strany těla, zakopnutím, podklouznutím, prostě něčím, co je celkově vyosilo. Problém se dá řešit, buď jak řešíš ty – korekčními ortopedickými vložkami, ale též návštěvou fyzioterapeuta, který dokáže (a u jednoho cm, s velkou pravděpodobností), tuto dysfunkci odstranit, tím, že člověka doslova a do písmene srovná. Ani to však člověku nemusí ještě pomoci od problému, který máš ty. Bolestí kyčle může být i chybný běžecký styl, v takovýchto případech buď přílišným supinačním nášlapem, způsobeným nikoliv uvolněným vnitřním kotníkem, ale tím, že při došlapu jdou špičky od sebe. Stejný problém však může způsobit nadměrný supinační nášlap (nášlap na vnější /malíkovou/ hranu, respektive špičky směřující do středu /k sobě/). V případě pronačního nášlapu člověk cítí bolest většinou na vnitřní straně kyčle, v případě supinačního nášlapu pak je bolestivější vnější strana kyčle. Jestli jde o problém s nášlapem, poznáš i při běžné chůzi, při pronačním nášlapu chodí člověk jak kachna, při supinačním jako gejša. V obou případech pak nejspíš budeš „skákat“ a ne běhat, neboť při opravdu správném (přirozeném) běžeckém stylu, kdy noha dobíhá tělo, špičky směřují rovně do středu. Ať už je však příčina kdekoliv, tak když ji odstraníš, tak budeš moci běhat bezbolestně a dokud tě to bude bavit!

Miloš Škorpil, 8. 11. 2015

Makám jak šroub, po počátečním zlepšení už se však nezlepšuju. Mám ještě přidat?

Hraju fotbal a běhám a dělám různé cviky-člunkový běh, kopce, rychlé nohy, dlouhé trasy a různé posilování-kliky, dřepy, sklapovačky. Makám ráno, odpoledne, večer dokud už fakt nemelu z posledního. Samozřejmě dělám cviky i s balonem. Trochu zlepšení bylo v létě, asi po měsíčním čekání jsem poznal, že jsem zrychlil a zlepšil obratnost. Nyní dělám 2x více cviků, makám každý den, ale někdy mám třeba odpoledne volno, Ale chci poradit, jestli můžu ještě zrychlit, protože se mi zdá, že místo zrychlování jsem pomalejší a pomalejší. Někdy mám den, že bych předběhl každého, ale druhý den jako bych byl někdo jiný a mám pomalý start a sprint nestojí za nic, proto jsem taky začal makat.

Miloš Škorpil

Jakube, díky za tenhle dotaz. Hodně lidí, když začnou dělat nějaký sport, tak se dopouští jedné základní chyby – „vlétnou“ na to a makají, co jim síly stačí, s přesvědčením, že jen tak mohou přijít výsledky, které očekávají. Je to vcelku pochopitelné, když si přečtou, jak trénují vrcholoví a výkonnostní sportovci. Vtip je ve dvou věcech, ani jedni, ani druzí většinou nikde nepopisují své začátky (cestu, kterou museli projít, než si mohli začít nakládat) a pak v tom (hlavně u profíků), že oni sice makají jak šrouby, od rána do večera, ale mezi jednotlivými tréninkovými fázemi regenerují (odpočívají). Navíc již dávno zjistili, že nelze tělu neustále jen nakládat, ale je třeba mu i ulevit, a tak týden, dva, tři makají a ve čtvrtém týdnu v úsilí povolují, aby tu předchozí práci mohlo jejich tělo vstřebat a oni pak mohli zase trošku přidat. Trénink totiž není jen o práci, ale je to umění nandat – ubrat – regenerovat – podpořit odpovídající výživou – dostatečný spánek. Takže bych ti nyní doporučil, aby alespoň na týden přešel do regenerační fáze (osobně bych však doporučil alespoň dva či tři týdny, neboť už bude tvoje tělo opravdu velmi vyčerpané), a pak začal trénovat s větší rozvahou. Uvidíš, že i když nebudeš po tréninku padat každý den na ústa, že výsledky budou lepší a lepší.

Miloš Škorpil, 28. 10. 2015

Vyběhnu, po dvou minutách jsem na devadesáti osmi procentech svého tepového maxima. Co s tím mám dělat?

Mám na Vás Miloši prosbu o radu a chtěl bych se zeptat na TF. Je mi 45 let, 186 cm, 103 kg . Běhám celkem pravidelně druhým rokem a pří každém tréninku se dostanu během prvních dvou minut do anaerobní zóny a v podstatě v ní běžím třeba celý 1/2 maraton. Výkon dle Polar V800 kolem 98% max.TF. V klidu TF 56. Pokud bych zvolnil, tak bych běhal horší časy a na lepší se v podstatě nemůžu dostat +2% TF. Po doběhnutí jsem pak naprosto vyčerpaný i po dostatečném doplnění cukrů během běhu. Jak trénovat a snížit TF a naopak pomalu dojít k lepším časům. Pro vaše info 5 km zvládnu zatím max. za 25:30 s. Děkuji za radu. Robert

Miloš Škorpil

Roberte, odpověď sem pro tebe i pro ostatní napsal v článku: Vyběhnu, po dvou minutách jsem na devadesáti osmi procentech svého tepového maxima. Je tohle normální? Opravdu se nehneš z místa, pokud budeš lpět na tempu, Zkus se měsíc řídit tím, že prvních 10 – 15 minut vydržíš běžet na 65% TF max, i kdyby to měla být podle tebe chůze, a pak plynule přejdi do tempa 75 – 80% TF max. Možná budeš velmi brzo mile překvapený, že při těchto tepovkách nakonec uběhneš stejnou vzdálenost jako nyní na 98% TF max od začátku a že pomalu a jistě uběhneš víc za daný čas než nyní

Miloš Škorpil, 4. 10. 2015

Jak běhat 30-20-10, aby člověk zaznamenal požadovaný progres

Ahoj Miloši, před asi dvěma roky jsem ve tvé poradně zaznamenal zmínku o 30-20-10 a snažil se tuto tréninkovou techniku zařadit do svého běhání. Po úvodních asi šesti kilometrech jsem čtyřikrát zopakoval 5ti minutový cyklus se dvouminutovou pauzou. Týdně jsem tyto intervaly běhal 1-2 krát. Rychlostní progres se však nedostavil, dokonce se zdálo, že účinek byl opačný. Protože 30-20-10 stále doporučuješ, rád bych se zeptal, zda jsem udělal chybu v příliš dlouhém zahřátí, nebo jestli je tento trénink vhodný pro závody 10km a delší?

Miloš Škorpil

Pepo, tak to jsi zatím jediný, o němž vím, že 0-20-10 mu nepomohlo k progresu v tempu. V podstatě jsi si na otázku proč tomu tak je odpověděl sám, a sice že jsi volil příliš dlouhé rozehřátí. Úplně dobře ani není počet sérií. To, že si s nimi hrajeme, má své opodstatnění, a sice to, že vystavujeme tělo v každém tréninku jinému zatížení. To platí jak pro tréninky 30-20-10, tak pro jakékoliv intervalové tréninky, při nichž běháme úseky se stejnou vzdáleností či stejně časově dlouhé a to i bez ohledu, zda běháme po rovině, do kopce či z kopce. Z toho, jak jsi si 30-20-10 zařadil do svého tréninku, mám pocit, že jsi chtěl naběhat kilometráž (šlo ti o objem) a zároveň (aby se neřeklo) to střihnout i kvalitou. Že z toho vyšel paskvil, který tě nikam neposunul, tedy posunul spíše dolů, je vcelku logické. Takže příště se přestaň snažit zabít dvě mouchy jednou ranou a vypořádej se s nimi pěkně jedna po druhé. Uvidíš, že pak ti narostou křídla a začne ti to létat.

Miloš Škorpil, 6. 9. 2015

Jak natrénovat na testy k AČR

Dobrý den, kvůli úrazu kotníku jsem nemohl 3 měsíce sportovat. Nyní začínám běhat a za 5 týdnů mě čeká cooperův běh. Jak na něj nejlépe trénovat? podotýkám že se jedná o fyzické zkoušky k AČR a zároveň musím trénovat na člunkový běh 10x10 m, kliky, shyby, sed lehy, plavání, tudíž se nemohu věnovat primárně jen to disciplíně. Děkuji za odpověď.

Miloš Škorpil

Ondřeji, to že se musíš věnovat ještě výše napsaným dalším disciplínám, považuji vzhledem k tomu, co tě čeká a kolik na to máš času jednoznačně za pozitivum a jsem přesvědčen, že i jejich trénink ti může velmi pomoci ke zdárnému absolvování cooperova testu. Skladbu tréninku bych doporučil zhruba následující: po. – volno; út. – 15 min lehký běh, člunkový běh, 8x [6x 1 min (85% TF max) – 1 min (70% TF max)], 10 min lehký běh; st. – 30 min lehký běh, kliky, shyby, sed lehy; čt.- plavání; pá. 10 min lehký běh; 2x 800 m (90% TF max) mezi jednotlivými 800 m běhy pauza 4 minuty, 10 min lehký běh; pá.- 30 min lehký běh, kliky, shyby, sed lehy, so. – plavání; ne. – 30 min lehký běh. Pokud se ti to zdá málo, tak věř, že je to tak akorát, abys byl při testech dobře připravený a měl sílu splnit všechny požadované disciplíny. Budeš-li si nakládat víc, budeš mít možná dobrý pocit, že jsi pro to udělal, co bylo v tvých silách, ale v den D nebudeš mít sílu, to dokázat!

Miloš Škorpil, 31. 8. 2015

Fizioterapeut a odbroník na běh z Brna

Dost často se jako první krok při výskytu problému s pohybovým aparátem navrhuje návštěva fyzioterapeuta či odborníka na správný styl běhu. Za vámi je to trochu z ruky. Myslíte, že byste mi mohl doporučit nějakého běhuznalého fyzioterapeuta z Brna a okolí? Mám zkušenosti, že doktoři a řemeslníci na doporučení bývají nejlepší. :-) Předem děkuji, jestli si najdete čas na odpověď a jinak vám přeji hodně radostipřinášejících kilometrů s během.

M. Ling

Miloš Škorpil

Milane, bohužel pokud jde o styl běhu, tak v Brně neznám nikoho, kdo by se tím více zabýval. Pokud jde o fyzioterapeuta, tak ti mohu doporučit Dr. Marka mobil: 603 422 842

Miloš Škorpil, 29. 8. 2015

144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117, 116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43, 42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 28, 27, 26, 25, 24, 23, 22, 21, 20, 19, 18, 17, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

rubriky online běžecké poradny

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků